Hogy tud egy kft. ügyvezetője lemondani?


nonolet # 2018.08.26. 09:16

Nem tudjuk, hogy volt-e képviseleti joga is.

Az egy külön műsor a "Cégvezető" cím mellé.

ObudaFan # 2018.08.26. 09:00

Ha be van jegyezbe egy képviselő, aki már valójában nem bír képviseleti joggal, mert lemondott, az érinti a cégnyilvántartást, és így a cégbíróságot, hiszen törölni kell.

nonolet # 2018.08.25. 10:04

A "Cégvezető" úgy születik,
hogy: " társaság legfőbb szerve"
(tipikusan a >> taggyűlés)

1.
Eldönti ki lesz az és "kinevezi".

2.
Utasítja az "Ügyvezetőt"-t, hogy

  • vegye munkaviszonyba

és

  • működjön együtt vele

- -

HA a kinevezett "Cégvezető" lemond...
Akkor tudtommal NEM kötelező újat kinevezni.

Így szerintem a "Cégvezető" téma nem érinti a cégbíróságot.

A társaság saját belügye csak.

ObudaFan # 2018.08.24. 23:59

A cégbíróságon a ceg ellen törvényességi felugyeleti eljárást lehet indítani.

nonolet # 2018.08.24. 13:31

Ha valóban "Cégvezető" volt és nem "Ügyvezető"...

- -

3:113. § [Cégvezető]

(1) A társaság legfőbb szerve a vezető tisztségviselők munkájának segítése érdekében egy vagy több cégvezetőt nevezhet ki.

A cégvezető feladatait munkaviszonyban!!! látja el.

A cégvezető olyan munkavállaló,
aki a vezető tisztségviselő rendelkezései alapján irányítja a társaság folyamatos működését.

- -

Tehát ő egy kutyaközönséges "alkalmazott" akit az ügyvezető nevezett ki "Cégvezető"-nek.

A megbízása tehát megszűnik

  • a kinevezés visszavonásával
  • a munkaviszony felmondásával
  • "Lemondás"-sal (gondolom)

Nem látom mi köze is van akkor ennek a cégbírósághoz?!
Nekem ez céges belügynek tűnik, amit az "Ügyvezető"-nek kell rendezni.

drbjozsef # 2018.08.24. 11:46

(bár egy egyoldalú lemondó nyilatkozat esetén lehet nem is szükséges t.b.e. magánokirat)

drbjozsef # 2018.08.24. 11:38

szeplo,

ha teljes bizonyító erejű magánokiratot akarsz külföldről küldeni, akkor ahhoz nem elég a két tanú.
Külföldi keltezésű magánokirat csak konzuli felülhitelesítéssel lesz teljes bizonyító erejűként érvényes Magyarországon.
Lehet, hogy ez a bajuk, nem tudom.

szeplo # 2018.08.24. 11:02

Külföldön élek és hivatalos úton küldtem ki a lemondásomat, amire nem érkezett válasz. Erre szeretnék javaslatot kapni. Az email csak arra vonatkozott, hogy felhívjam a figyelmüket arra, hogy kiküldtem a lemondásomat postán,és mivel valamilyen módon el kellett kezdenem kommunikálni a cégbírósággal, aki rendelkezik email címmel, feltételeztem, hogy számíthatok némi válaszra.

szeplo # 2018.08.24. 10:13

Köszönöm gyors válaszát! Akkor mit tud ajánlani, mint említettem hivatalos levelet is küldtem postai úton, ajánlott levél formájában?

Dr.Attika # 2018.08.24. 09:54

Tisztelt Asszonyom!
Ön komolyan azt gondolja, hogy cégügyben lehet joghatályosan elektronikus levelet küldeni a cégbíróságra?

szeplo # 2018.08.24. 09:36

Tisztelt szakértők!

A férjem cégében (kft) töltöttem be a cégvezetői tisztséget 2015 óta, ami egy egyszemélyes cég és ő a tulajdonosa. Magához a céghez nem volt sok közöm, vagyis csak papíron töltöttem be ezt a szerepet, mint ahogy ez sok feleség teszi....
Azóta különváltunk, de még házasok vagyunk papíron. Emiatt fel is mondtam 2018 áprilisában a cégvezetői tisztséget, amit a férjem is ellenjegyzett, ill. 2 tanú aláírásásval, amit külföldről ajánlott levél formájában küldtem 2 hónappal később a cégbíróságnak, mivel a férjem nem tartotta magát a 60 napos közlési határidőhöz, de nem történt semmi.
Azóta még 2 emailt is küldtem a cégbíróságnak és a mai napig semelyikre nem kaptam választ és továbbra is cégvezetője vagyok a cégnek.
Mi a teendő ilyenkor, hogy végre figyelembe vegye valaki a felmondásomat?
Előre is köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.20. 07:25

Elegendő. [Egyszemélyes kft.-ben amúgy sincs taggyűlés.]

Eznemazigazinevem # 2018.04.20. 06:56

Tisztelt szakértők!

Egy kft. ügyvezetését látom el munkaviszonyban, amit szeretnék felmondani és így egyben lemondani az ügyvezetésről. A cég egyszemélyes alapító tulajdonosa magánszemély, nem én vagyok az természetesen. A kérdésem az: össze kell hívnom formálisan a taggyűlést vagy pedig elegendő a magánszemély irányába igazolhatóan eljuttatnom a fel- és lemondásomat?

A válaszokat előre is köszönöm.

V.Máté # 2018.04.11. 15:34

Ezt úgy értsd, hogy te mint ügyvezető a megbízatásodról a jogi személyhez címzett, a jogi személy másik vezető tisztségviselőjéhez vagy döntéshozó szervéhez intézett nyilatkozattal bármikor lemondhatsz.

Ha a jogi személy működőképessége ezt megkívánja, a lemondás az új vezető tisztségviselő kijelölésével vagy megválasztásával, ennek hiányában legkésőbb a bejelentéstől számított hatvanadik napon válik hatályossá.

Tehát legrosszabb esetben 60 nap mulva a társaság kívánalmától függetlenül megszűnik a tisztséged. Így érdemes minél hamarabb megtenni egy ilyen (teljes bizonyító erejű - ügyvéd által ellenjegyzett) nyilatkozatot.

Körülbelül két hét az átfutása a célbíróságon.


dr. Végh Ügyvédi Iroda - Budapest
vekony@drveghistvan.hu

ViperK # 2018.04.11. 09:41

És a cégbíróságon ez mennyi idő alatt megy át? Vagy az mindegy, mert azonnal hatályos mindenképp?

ObudaFan # 2018.04.10. 13:29

Nem kell , hogy tudomásul vegyék, de arról dönthet a cég, hogy még 60 napig el kell látnod.

ViperK # 2018.04.10. 10:46

@ObudaFan

Nincs más szerződésem.

Aggodalmam viszont van, mert az egyik ü.v. tag éppen külföldön van, tehát taggyűlés nem tud összeülni, hogy azonnal tudomásul vegyék/elfogadják a felmondásomat.
De ha ez nem kell, akkor jó. Amúgy én mint 25% tulajdonos és az 50%-kos van itthon, ha minősített többség elegendő, és a saját ügyemben is érvényesül így, akkor az szintén jó..

ObudaFan # 2018.04.10. 04:32

Hát ez attól függ, van-e bármilyen más szerződésed a céggel.

ViperK # 2018.04.09. 19:04

@ObudaFan: köszönöm a választ.

Lehet, hogy hülye kérdés, de bármit el tudok képzelni, meg az ellenkezőjét is; és ezzel a személyes közreműködésem külön szerződés/megbízás hiányában megszakad?

Mert amennyire tudom, az nem feltétlenül kötődik az ügyvezetőséghez, viszont jelen esetben, ha jól értem emiatt áll fenn.

Tehát pusztán tag és résztulajdonosként, automatikusan már nem számíthatok közreműködőnek?

(Lehet, hogy ezek egy szakértőnek triviálisak, de laikusnak aligha, így próbálok legalább utólag megtudni dolgokat, ha már korábban nem volt annyi eszem.)

ObudaFan # 2018.04.09. 04:31

Igen, ez kell.
Ha pedig nem jelentik be a cégbíróságon, akkor te megteszed.

ViperK # 2018.04.09. 03:17

Sziasztok!

A téma engem is érdekelne..

Én jelenleg főállású társas vállalkozónak minősülök egy Kft.-ben; tag+ügyvezető vagyok, két másik tag+ügyvezető mellett, a tisztséget megbízási jogviszony keretében látom el. (a "látom el" túlzás, mert a cég nem csinál semmit)

Szeretnék az ügyvezetőségtől olyan módon megszabadulni, hogy a cégben a járulékfizetési kötelezettségem is megszűnjön, ne csak a tisztségem.

Elég ehhez, ha a tagok irányába beadom a lemondásom, átveszik, és lejelentik a cégbíróságnak? (+könyvelőnek?)

Vagy ez így túl egyszerű lenne?

Sherlock # 2018.02.27. 09:58

Szerintem az utóbbi tévedés. A munkajogviszony és az ügyvezetői jogviszony két különböző dolog. Ha az ügyvezető lemond, azzal nem szűnik meg a munkaviszonya, ha nem minősül egyben felmondásnak is, ugyanez vonatkozik a visszahívás esetére is. Más munkakörbe kell áttenni.

energetikai ügyvéd # 2018.02.26. 19:34

A cégbíróság "hivatalos" állásfoglalása szerint LEHET ilyen nyilatkozatot tenni, mert a Ptk. nem tiltja, és kaptak már ilyen jellegű felülbírálatot az ítélőtábláról. Akkor van gond, ha az ügyvezető nem megbízási, hanem munkajogviszonyban dolgozik, mert akkor belép a Munka törvénykönyve, amely nem engedi meg az ilyen jellegű joglemondást, úgy, ahogy a munkabérről sem lehet érvényesen lemondani.
Mindenkinek köszönöm szíves segítségét!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.26. 11:06

Miért ne lehetne jogról érvényesen lemondani? Nap mint nap megtesszük, megteszik.

Sherlock # 2018.02.25. 21:37

Ez inkább valami kötbér-szerű dolog, ha már valamihez hasonlítani akarod, nem joglemondás.