alapítvány létrehozása


nandy # 2008.07.11. 22:57

Az alapító okirat tartalmazza az alapítvány kötelezettségeit (cél szerinti tevékenység).

kszzs01 # 2008.07.11. 19:01

A kérdés az biztos jó, de mi a válasz?:-)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.11. 18:11

:)
Jó kérdés.

kszzs01 # 2008.07.11. 16:44

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az lenne a kérdésem, ha létre hozok egy alapítványt,akkor jogai vannak,de milyen kötelezettségei lennének??
Válaszát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2008.07.02. 19:56

Kiemelten közhasznú szervezet esetén közhasznúsági jelentést kell készítenetek, ami pedig gyakorlatilag a könyvelési adataitokat tartalmazza. A döntéshozó szervezeteitek névsora szintén nyilvános. De elméletben az alapító okiratotoknak ezt tartalmaznia is kell.

PepeJ # 2008.07.01. 08:17

Kedves Szakértők

Van néhány amatőr kérdésm, amire eddig nem leltem választ:

  • kell-e, hogy legyen alapítványnak SZMSZe, ha igen: publikus kell-e, hogy legyen?
  • kell-e, h. legyen adatkezelési szabályzata, ha igen: publikus kell-e, hogy legyen?
  • a szervezeti felépítés, kuratóriumi névsor, stb: ezek nyilvánosak kellenek-e, hogy legyenek?
  • Az alapitvány könyvelésébe ki "nézhet bele". (Kiemelten Közhasznú Szervezet)

Némileg kiszúrt velem egy alapítvány és még azt sem tudom , h. tudok-e felebbezni, ha igen kinél, stb ....
Meg, h. tudok-e egyáltalán tenni valamit azon felül, h. magamat emésztem :

Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.26. 14:36

Ez legalább két külkönböző dolog. Egyik az alapítvány létrehozása, a másik a nem önkormányzati fenntartású óvoda működtetése. A kettő nem szükségképpen jár együtt. Csinálhatsz óvodát úgy is, hogy a nem az alapítvány a fenntartó, és létrehozhatsz alapítványt az óvoda támogatására úgyis, hogy előbbi nem fenntartója az utóbbinak.

Szükséges-e hozzá pl bármilyen ügyvédi eljárás.
AZ ügyvédi segítség sohasem árt; neked pedig, azt hiszem, mindenképpen szükséged van rá.

pedik # 2008.06.26. 11:51

Nekem az lenne a kérdésem hogy mi szükséges egy alapítványi óvoda létrehozásához? Saját ingatlannal rendelkezek Bács-Kiskun megyében amit nem szeretnék az alapítványba tenni.... Szükséges-e hozzá pl bármilyen ügyvédi eljárás. A másik kérdés pedig hogy az alapítvány létrehozója, kvázi én, dolgozhatok-e az alapítványban pl mint dajka..?
Milyen hivatalos szerveknél lehet ezt elintézni, és milyen dokumentumok szükségesek a létrehozásához?

Előre is köszönöm.

Farkas Tímea

Marym # 2008.06.09. 17:30

NOs, leírom a tapasztalatomat:

1. Az alapítói jogok gyakorlására kijelölt aláírta a módosított alapító okiratot, s nem kellett semmiféle nyilatkozatot tegyen.
( a kérdésemre a bírósági ügyintéző, hogy kell e elfogadó nyilatkozat a részéről, kis gondokodás után annyit mondott " á, nem, az benne van az alapító okiratban, de..lsd 2.pont)
2. ELLENBEN: Az alapító, mivel nem tudja hatékonyan gyakorolni alapítói jogait, egy , a bírósághoz írott alapos indoklással nyilatkozott, hogy miért nem tudja ezt megtenni, s hogy miért is adja át az alapítói jogok gyakorlását.
3. Az alapítói jogok gyakorlását egy határozott jövöbeli időponhoz kellett kötni. A jövőbeli időpont alatt értendő: a bíróság jogerős végzését követő időpont. Kb 2 hét.
A fentiek nem jelentik azt, hogy jogászaink ne tudnák mit is kell csinálni, csak hát a bíróságon esetleg másként működnek s dolgok. Nem csak ezen a fórumon érdeklődtem, hanem helyi civil jogásznál is! Próbáltam begyújteni minden infót. A legjobb megoldás, melyet mindenkinek javaslok, ha módosítani stb szeretne: ÜGYFÉLFOGADÁS A BÍRÓSÁGON! AZT KELL TENNI? AMI ŐK ELFOGADNAK!

ObudaFan # 2008.04.06. 09:02

Nincs mit.

Sasfioka # 2008.04.05. 21:36

Köszönöm a tájékoztatást! :)

SF

ObudaFan # 2008.04.04. 15:40

Igen.

Sasfioka # 2008.04.03. 19:16

Alapítványt hozhat létre közhasznú egyesület?

SF

ObudaFan # 2008.03.21. 17:08

-s a módosított okiratot az alapító is és a későbbi gyakorló is aláírja.

Nem, a módosítást az alapító írja alá. A másik elfogadó nyilatkozatot ír alá.

Miután a bíróság ezen módosítást átvezette, a következő módosításnál( remélhetőleg csak évek múlva) már csak az utóbbi ír csak alá.

Feltéve, hogy az alapító addigra elhalálozik, vagy jogutód nélkül megszűnik, ugyanis csak erre az esetre jelölhet ki maga helyett mást.

Marym # 2008.03.20. 13:31

Köszönöm a választ.
Tehát, ha jól gondolom:

  • az alapító okirat módosításra kerül oly módon, hogy az alapítói jogok gyakorlására kijelölt személy vagy szervezet ott megneveztetik.
  • s a módosított okiratot az alapító is és a későbbi gyakorló is aláírja.

Miután a bíróság ezen módosítást átvezette, a következő módosításnál( remélhetőleg csak évek múlva) már csak az utóbbi ír csak alá.

ObudaFan # 2008.03.17. 18:02

Ezt az alapító okiratban kell megtenni, vagyis azt kell most módosítani. A cég nevében viszont e tekintetben is a felszámoló jár el. Ha pedig az alapítók nem gyakorolják a jogaikat, a kuratórium, vagy az ügyész indítványára a bíróság is módosíthatja az alapszabályt.

Marym # 2008.03.17. 16:52

Kérdéseim egy alapítvány alapszabályának módosításával kapcsolatosak.

  1. Az egyik alapító felszámolás alatt. A jogutód a felszámoló, ez idáig oké, de messze van, senkit nem ismer, nem tud kuratóriumot kijelölni. Kérdés: "életében" kijelölhet e jogutódot, azaz hagyatékolhatja e az alapítói jogokat más szervezetrem vállalkozásra, magánszemélyre. Hogyan?
  2. Ha mindkét alapító távoli cég az évek során, megteheti e mindkettő, hogy úgymond jogutódot hagy, vagyis az alapítói jogokat másra ruházza.

Ha a fenti két eset bekövetkezhet, egyszeri alapító okirat módosítással megtehető e, hogy az új alapítók írják alá a módosítást, azt amiben benne foglaltatik, a "hagyatékolás" és az új kuratórium kijelölése is.
Köszönöm

ObudaFan # 2008.01.20. 09:55
monalisa1 # 2008.01.19. 22:04

Ott van a beírása alatt, kékben.

Macikáka # 2008.01.19. 21:14

Üdvözlöm Ügyvéd Úr!

Nekem olyan kérésem lenne önfele hogyha esetleg lehetséges lenne egy saját email cimet meg tudna nekem adni mert egy kicsit hosszadalmassab dologrol lenne szó! Hogy ha ez nem lehetséges akkor itt is tökéletes lesz!
Elöre is köszönöm!

kali # 2008.01.07. 17:51

:) igen, ha tapasztalt lennék akkor valszeg nem érdeködnék itt:)

ObudaFan # 2008.01.07. 17:37
  1. Nyilvántartásba vételkor.
  2. Részt vehetnek.
  3. A nyilvántartásba vétel évét követő év első napjától számított 2 év, kiemelkedően közhasznú alapítvány esetén 1 év elteltével.
  4. Kötsz egy munkaszerződést az alapítvánnyal.
  5. Kötlezőnek nem kötelező, de nem árt, mert azért elég tanácstalan vagy, ez látszik.
kali # 2008.01.07. 17:34

Olyan kérdéseim lennének.

1. az alapítvány kezdő tőkéje a 100 ezer forint... ezt minden évben biztosítani kell, vagy elég csak az első évben, az induláskor?

2.a kuratoriumi tagok egyáltalán nem vehetnek részt a munkában?... mármint ha szeretnének akkor sem?

3. mikortól lehet az adó 1%-át felajánlani az alapítvány javára? (egyből vagy valami feltételhez van kötve)

4. ha én ezt a munkát főállásba szeretném csinálni arra hogy van lehetőség?
Még egy évig biztos hogy itthon vagyok a gyerekkel és addig persze karitatív modon müködne, de utána ezzel szeretnék foglalkozni (nem visszamenni a munkahelyemre)

5. kell ügyvédi segítség vagy egyedül is meg lehet csinálni? vagyis inkább azt kérdezem, hogy jobb ha van valami jogi segítség akár a kezdetekhez akár a menetközben felmerülő gondokhoz...

ObudaFan # 2008.01.07. 16:47

Azoknál az alapítványoknál, amiket én csináltam, általában ingyen látja el.

Simonné # 2008.01.07. 15:51

Köszönöm válaszát, még egy ismételt kérdésem van,
hogy az elnök mennyi bevétellel rendelkezik kb.?