alapítvány létrehozása


ObudaFan # 2015.03.16. 12:26

Az egy kérdés, hogy 100.000 Ft elegendő lesz-e, nincs olyan szabály, ami szerint a bíróságnak ezt az összeget minden esetben el kellene fogadnia.
Akkor alaptó az alapító, ha az alapítói hozzájárulást ő adja. Ha a többiek csak később juttatnak az alapítvány részére pénzösszeget, akkor ők csatlakozók.

Mesike63 # 2015.03.14. 18:00

Alapítvány létrehozása esetén, ha jól értelemezem, ha van 1 alapító tag, aki az alapítvány rendelkezésére bocsájt 100 000,- ft-ot, és van 1 fő kurátor, akkor már szabályosan meg tud alakulni az alapítvány, és bejegyzést követően működhet is. Ha vannak még alapító tagok, akik egyébként a kurátor családtagjai, akkor őket kell-e szerepeltetni, mint alapító tagot, vagy nem is szükséges, vagy akár szerepelhetnek is, nincs jelentősége?

Köszönöm!

tejivó # 2015.03.01. 21:37

ObudaFan,

köszönöm a válaszokat.

ObudaFan # 2015.02.28. 08:16
  1. Amit lehet, azt teljesítsetek a hiánypótlásból.
  2. Attól függ, közhasznúsági kérelem esetén 60 nap. De egyébként sem tudsz mit csinálni, ha nem tartják a hatéridőt.
tejivó # 2015.02.27. 18:41

Tisztelt hozzáértők.

Egy Alapítvány papír alapú bejegyzés iránti kérelmét 2014.dec. 12-én adtuk be a Fővárosi Törvényszékhez. 2015. február 10-ei keltezéssel kaptunk kézhez egy hiánypótlásra felszólító végzést. A végzés bevezető szövegében a mi alapítványunk neve szerepel. Aztán a többi pontban olyan hiánypótlásokra szólítanak fel bennünket, melyek egyes pontjai valóban a mi Alapító Okiratunkra vonatkozik, de több pontja - feltételezhetően- egy másik alapítvány bejegyzés iránti kérelmével kapcsolatos. Aztán az utolsó pontban, ahol idéznek a hiányos alapító okirat szövegéből, egyértelműen kiderül, hogy nem a mi alapító okiratunk hiányosságaival foglalkoznak.
(A végzés aláírója bírósági titkár)

  1. Ilyenkor mi a teendő?
  2. Szabályos-e, hogy a bíróság a beadást követő 60. napon szólít fel bennünket hiánypótlásra? Ezt nem 30 napon belül kell megtennie?

köszönöm

ObudaFan # 2015.02.22. 14:29

Szerintem nem probléma.

feketetooni # 2015.02.21. 20:39

Tisztelt ObudaFan!

Az ügyben érdeklődöm Önnél, hogy Ön szerint probléma-e, ha nincsenek törvényi hivatkozások az Alapító Okiratban?
Ez szolgáltathat-e hiánypótlás okaként?

ObudaFan # 2015.02.18. 11:09

Egy alapító az alapítvány működésének megkezdéséhez szükséges pénzösszeget biztosítja, meghatározza az alapítvány alapító okiratát, kinevezi a tőle többségében független kuratóriumot és a székhely szerint illetékes törvényszéktől kéri az alapítvány nyilvántartásba vételét.

gurulolo # 2015.02.17. 18:46

Kedves ObudaFan!
Egy kft ügyvezetője vagyok és szeretnék egy alapítványt létrehozni!
A kft is hozhat létre, vagy csak magán személy?
A kuratórium tagjai kik lehetnek, lehetek-e, az élettársam, esetleg kiskorú gyermekem?
A kft szolgáltatást biztosít, és pályázat útján lehetne a szolgáltatásunk egy részére pályázni, amit adományokból szeretnénk fedezni, az összeg másik fele önrész lenne!
Lehetséges ez?
Válaszát előre is köszönöm!
gurulolo

ObudaFan # 2015.01.14. 15:05

Attól függ, hogy az alapító okirat szerint milyen tevékenységet szeretne végezni az alapítvány.
Egyébként az új Ptk. szerint az alapítói vagyon is két részből állhat: külön a működés megkezdéséhez szükséges vagyon, és külön a működéshez szükséges vagyon, és csak az előbbit kell rögtön az alapításkor szolgáltatni.

drhalasz # 2015.01.14. 09:46

A pletykákat tekintsd pletykának!
drhalasz

osztrovszkij # 2015.01.13. 18:09

Tisztelt fórumozók, mennyi mostanában az elvárt alapítói összeg? olyan pletykákat hallottam, hogy a 100 ezer forint már nem elég erre.

ObudaFan # 2014.10.13. 09:41

A korábbi joggyakorlat alapján nem lehetett volna. Az új törvény szerint, ha csak a szövegét nézem, éppen lehet. Hogy milyen joggyakorlat alakul erre ki a jövőben, az meg még kérdés.

vigrobi # 2014.10.11. 05:11

Tisztelt Óbudafan!
Felmerült még egy kérdés:
Lehet-e a három tagú kuratórium elnöke az alapító testvére, ha a kuratórium másik két tagja az alapítótól független személy?
köszönöm

A fenti bejegyzést találtam az oldalon, de nem találtam meg a választ.

Tudja valaki, hogy mi a válasz erre a felvetésre
vigrobi@gmail.com

tejivó # 2014.09.15. 11:46

köszönöm ObudaFan a válaszokat.

ObudaFan # 2014.09.14. 19:56
  1. Nem.
  2. Ami az alapító okiratban a csatolakozásról szerepel.
  3. Nem.
tejivó # 2014.09.14. 16:25

S még kérdések:

  1. Az alapítóba bele kell-e írni, hogy az alapítvány tartós célra jött létre?
  2. A nyilvántartásba vételi űrlap "Az alapítványhoz való csatlakozás lehetősége" rovattal kapcsolatban a tájékoztató azt írja, hogy ide azt kell írni, nyílt vagy zárt alapítvány. Szakértők szerint ezek a fogalmak az új Ptk. révén megszűntek, s az alapítványhoz vagyoni juttatás révén lehet csatlakozni. Mit javasolsz, ide mit írjak?
  3. az alapítvány nem lesz közhasznú. Az év végi beszámolót, amellett, hogy letétbe helyezzük, nyilvánosságra kell-e hozni pl. a honlapon?

köszönöm

ObudaFan # 2014.09.14. 11:13

HA közhasznú szeretne lenni az alapítvány, akkor valamilyen formában meg kell teremteni a nyilvánosságot. HA nem, akkor nem szükséges.

tejivó # 2014.09.12. 17:43

Még egy:

Ha a kurátor döntést hoz, azt nyilvánosságra kell-e hozni a honlapon, vagy a székhelyen?

köszönöm

tejivó # 2014.09.12. 17:32

Köszönöm a választ, ObudaFan

ObudaFan # 2014.09.11. 15:35

Az új szabályok miatt biztosat mondani nem lehet, de szerintem:

  1. Igen.
  2. Igen.
  3. Igen.
  4. Igen.
tejivó # 2014.09.11. 06:03

Még néhány kérdésem lenne:

Szerepeljen-e az alapító okiratban, hogy:

  1. Az egyszemélyes kurátor az évi 1 alkalommal hozott határozatait bevezeti a Határozatok könyvébe?
  2. Az egyszemélyes ügyvezető kurátor döntési jogköre szükségszerűen kiterjed az előző évről készített beszámolójelentés elfogadására; (A saját beszámolóját elfogadhatja?)
  3. Az egyszemélyes ügyvezető kurátor döntési jogköre szükségszerűen kiterjed A következő évi költségvetés elfogadására. (A saját költségvetését elfogadhatja)
  4. Illetve ObudaFan szerint beírhatom az alapítóba, hogy az egyszemélyes kurátor tiszteletdíját az alapító határozza meg. Ezt a törvényszék el fogja fogadni?

köszönöm.

Sir Gabriel # 2014.09.11. 02:18

Igazán nincs mit, bár én kibic vagyok a pályán, a valódi szakértő ObudaFan. :)

tejivó # 2014.09.10. 21:00

Sir Gabriel, Obudafan, köszönöm a problémamegoldó válaszokat.

Sir Gabriel # 2014.09.10. 18:06

ObudaFan-nak is igaza van ám, a törvény csak azt írja le, hogy egyeztetni kell a felelős személyekkel, ha vannak. Azt is leírja a törvény, hogy mikor kötelező pl. felügyelő bizottságot létrehozni, ez alapján tehát egyértelmű, hogy nem mindig kötelező. Azaz a kurátor lehet egy személyben felelős személy, ha az alapítványnál nincs más, a döntésbe bevonható felelős személy.

Ezért írtam én is azt eredetileg, hogy a kurátor határozatainak indoklásába fogalmazd bele azt, hogy a döntés meghozatalában egyéb felelős személyek hiányában a kurátor saját mérlegelési jogkörén belül döntött.

Mondjuk ha túl precíz akarsz lenni, akkor azt is megteheted szerintem, hogy az alapító okiratba eleve belefoglalod, hogy a kurátor egyszemélyi döntéshozó, és amíg az alapítványnál nincs FB, vagy más olyan felelős személy akinek az adott döntésben felelőssége volna, akkor a kurátor a határozati döntést egyedül, saját jogkörén belül, önálló mérlegeléssel hozza.

Vagy valami hasonló szöveget.

Szerintem.