Bt tartozás, megszűntetés


nonolet # 2017.09.08. 17:21

"ha jól tudom most a KATA alatt nem is kell tárgyieszközöket vezetni"

Valóban, mert a KATA alatt nem alanya a számviteli törvények a bt.

Azonban, HA bármi módon kiesik (kilépés/kiesés/bezárás) a KATA-ból, akkor ismét az lesz.

Akkor pedig záró/nyitó mérleg készül ... és rendes bt.-ként megy tovább az élet.

nonolet # 2017.09.08. 16:46

"még van cégben annyi amennyi a lizingre kell... az nem gond
csak több bevételem nem lesz"

Kell a bt. későbbre?

Ha nem kell, akkor szerintem:
Zárd le a lízinget a meglévő vagyonból
Aztán szüntesd meg a bt.-t is...

Azonabn ....

A végelszámolás kezdő napját
megelőző napon
megszűnik a kata-alanyiság !!!

Azaz:
Lesz egy záró mérleg megállapítás és lekönyvelés.
Vagyis meg fog jelenni az autó is az eszközök között... piaci értéken. (meg minden más is)

Ez a záró mérleg lesz egyben a végelszámolás nyitó mérlege is.

Így valahogy: http://adozona.hu/…eszam_7ESO2H

nonolet # 2017.09.08. 16:35

...illetve elszámolni vele a tagok között, a tagi betét arányában.

Azaz ha te viszed a másik tagnak pénz jár majd
a betétje arányában az autó egy darabja helyett.
(mivel közös tulajdont aligha akarsz vele)

ObudaFan # 2017.09.08. 13:25

HA a cégnek nem lesz tartozása és végelszámolással megszünteted a céget, a teljes cégvagyont, így az autót is fel kell osztani a tagok között.

HabaHama # 2017.09.08. 13:00

még van cégben annyi amennyi a lizingre kell... az nem gond

csak több bevételem nem lesz

de ha teljesen kifizettem a kocsit és kilépek a KATÁ-ból akkor hogy lesz?

mikor zárhatom be a céget úgy hogy a kocsit ki tudjam venni?

ha jól tudom most a KATA alatt nem is kell tárgyieszközöket vezetni

nonolet # 2017.09.08. 11:19

Az autót valamiből fizetni kell...

Tehát kell legyen bevételed is!
Vagy egy halom pénz a cégben...

A lízing miatt lesz könyvelés is.

-

Számolgatni kell... sokat.
Aztán kiderül.

HabaHama # 2017.09.08. 10:54

nem hiszem hogy valaha is vissza akarnék lépni KATA-ba > tehát az nem lenne gond...

és igen van céges autó >> ezért nem akarom eljesen felszámolni a céget mert akkor az autóval hogyan számolok el? azt hogyan lehet "kivinni" a cégből?

Tavaly indítottam a lizinget rá (akkor sima adózó voltam), de 2017 óta KATA-s vagyok,
az itt a fő kérdés hogy megéri megszüntetni a céget vagy 1-2 évig még 0-san működtetni és aztán megszüntetni?

Melyik jobb az autó szempontjából?

nonolet # 2017.09.08. 10:16

Hibernált bt-re a KATA nem OKÉ! hisz fix havi 25 eFt helyből.

-

Azonban a KATA megszüntetése után nem lehet visszalépni a KATA-ba bármikor, hanem (asszem) csak a kilépés évét követő még egy év után.

Ez pedig megfontolandó szempont lehet az újbóli működés idejére nézve...

nonolet # 2017.09.08. 10:09

Ez esetben közel nulla egy normál (nem KATA-s) bt. fenntartása.

  • közteher nem lesz, a 36+ órás főállás miatt

és mert nem lesz jövedelem kivét (se bér, se osztalék)

  • a bankszámlát fenn kell tartani

ami 0... X Ft/hó

  • helyi adó lehetséges, település válogatja

építmény, kommunális, esetleg IPA is

  • kamarai díj marad
  • könyvelni nem nagyon kell

csak az ÁFA és pár egyéb bevallás lesz
aminek a díja 0...5-7 eFt/hó között megúszható

  • rezsi vélhetően nem lesz, bár telephely függő
  • jármű van?

cégautó adó ...

HabaHama # 2017.09.08. 09:00

igen lenne máshol full time munkája
a BT-t teljesen hibernálni kellene

ObudaFan # 2017.09.08. 08:23

Ez jelentősen függ attól, hogy az ügyvezető áll-e egyéb tb-jogviszonyban (van-e munkaviszonya).

HabaHama # 2017.09.08. 07:31

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehet a legkisebb ktsg-vel üzemeltetni egy BT-t?
Most KATA-s vagyok, de októbertől nem lesz kimenő számlám... szóval se főállásban se másodállásban nem dolgoznék a BT-ben
Hogyan jövök ki havi szinten ha KATA-s maradok illetve ha visszalépek "rendes" adózásra.
Nem lesz bevételem az OK de milyen fix kiadásokra kell felkészülnöm?

HBHM

Dr.Attika # 2017.08.21. 09:40

Nem a könyvelőkkel, hanem a szakszerűtlenül könyvelő könyvelőkkel vagyok -nem ellenséges- hanem kritikus. Az ilyen könyvelők hibája miatti adóigazgatási ügy nem egy landol nálam.
Rexor! A kérdező által leírtakból nyugodtan következtethetünk arra, hogy szakszerűtlen könyvelés történt. Ügyfél tájékoztatás pedig egyáltalán nem.

Rexor # 2017.08.21. 09:15

Habatlama: ha áttérsz KATA-ra ztáró beszámolót, záró bevallásokat kell készíteni. Ebben majd lesznek áttérési különbözetek, amellyel majd a záró társasági adóbevallást korrigálni kell. A dolog lényege, miután áttértél tiszta lappal indulsz, de ezt majd a könyvelőd el fogja mondani.

Rexor # 2017.08.21. 09:05

Dr. Attika: nem tudom miért vagy mindig ilyen ellenséges a könyvelőkkel, főleg anélkül hogy ismernéd a szerződést és az ügylet részleteit. Elég merész dolog pusztán a kérdező leírása alapján lefikázni a könyvelőt...

Dr.Attika # 2017.08.21. 09:02

Ha ennyi kérdése van, akkor a könyvelő nem csinálta megfelelően a könyvelést. Nézesse át a könyvelését szakemberrel. Itt több milliós bírságnak nézhet elébe.

HabaHama # 2017.08.21. 08:47

Bízom benne hogy jól csinálta, csak akkor én írom russzul ..

De a fő kérdésem az lett volna, hogy ha most KATA-s vagyok akkor a főkönyvet le kellett zárni tavaly évvégén. Ami tételek voltak benne (telefon, nyomtató, laptop) azokkal most mi a helyzet? Kell tovább amortizálni, vagy mi a helyzet a kocsival? Mekkora értékkel kell majd figyelembe venni őket? Ha hibernálom a BT-t mi lesz ezekkel?

Üdv
Haba

Dr.Attika # 2017.08.21. 07:08

Lehetne, ha nem lenne ez a lízingnek nevezett részletre vétel. A törlesztő részleteket is csak bevételből vagy tagi kölcsönből lehet fizetni. Ez utóbbi megint felvet könyvelési teendőket, tehát a "hibernálás" nem működik.

nonolet # 2017.08.21. 07:08

HabaHama

Ezt kell(ene) tudni egy cégvezetőnek a témáról... hamár aláír.

http://adozona.hu/…inget_GFDJL7

nonolet # 2017.08.21. 07:04

"Kaptam egy jó állásajánlatot és így ott lennék főállásban. Nem lehet egy-két évre 0 bevétel mellett hibernálni a céget? "

Lehet...

Dr.Attika # 2017.08.21. 06:21

Elég probléma, ha az első 2 milliós számlát lekönyvelte költségként a könyvelő. Márha könyvelőnek lehet minősíteni az ennyire hozzá nem értő valakit. Azt javaslom, hogy a fórumon történő kérdezgetés helyett forduljon szakképzett könyvelőhöz.

HabaHama # 2017.08.21. 05:55

Van rá fedezet, csak azt akarom tudni hogyan jövök ki belőle legjobban...

Csak az első számlát könyvelte le költségként, utánna a havi részletek kamat részét írta le a tőke hányad nem lett elszámolva.

De idéntől KATA alatt vagyok > szóval még a kamatok sem lettek költségesítve mert nem is kell.

Nem lehet a BT-t megszüntetés helyett csak "felfüggeszteni"?

Kaptam egy jó állásajánlatot és így ott lennék főállásban. Nem lehet egy-két évre 0 bevétel mellett hibernálni a céget? Az lehet hogy a kocsi értékvesztésének és maradványértékének is jót tenne ;-)

Üdv
Haba

Dr.Attika # 2017.08.21. 03:45

A fő gond az, hogy ez a leírtak alapján csak elnevezésében lízing, de tartalmában részletre vétel, így költségként elszámolni nem volt jogszerű. Önrevíziózni kell, mielőtt a NAV is rájön. A könyvelője egyébként mit csinál? A leírtak alapján nem könyvel szakszerűen.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.20. 20:51

Ha van fedezet a tartozásokra, akkor végelszámolás, ha nincs, akkor felszámolás.

HabaHama # 2017.08.20. 17:35

Kedves Fórumlakók
Szeretném megszüntetni a BT-met, tavaly lizingeltem egy autót a BT nevére, akkor elköltségeltem a kezdő részletet (2mill).
Idén KATA alá kerültem így nem számoltam el az éves részleteket (~2mill ismét)
Ha most idén év végén meg akarom szüntetni a BT-t akkor mi a jó eljárás? A kocsin további egy évig van még 2 mill lizing hitel. De mint írtam már KATA-s vagyok, hogyan kell ebben az esetben megszüntetni majd a BT-t és mi lesz az autóval? Hogyan számolódik el??
Köszi előre is
Haba :-)