Társasházi jog


racio # 2009.02.20. 12:57

Vita volt a közgyűlésen, hány lakás esetén kell számvizsgáló bizottság. A Törvényben tudomásom szerint 25 szerepel, de valaki 50-et említett. Honnan vette? 41 albetétünk van.


Bzs

ObudaFan # 2009.02.20. 13:07

Thtv. 27. § (2) A közösség ügyintézését a közös képviselő vagy az intézőbizottság látja el. Abban a társasházban, amelyben huszonöt lakásnál több lakás van, a közösség gazdálkodásának ellenőrzésére számvizsgáló bizottságot kell választani.

ginger74 # 2009.03.15. 14:42

Egy kis segítséget kérek.

Egy 6 lakásos társasházban lakok, ahol eddig a rezsiköltségeket tulajdoni hányad arányában számolták ki. Most azonban megszavazta a lakóközösség, hogy

  • a házhoz tartozó 3 db garázs (tehát 3 lakásnak van, 3 lakásnak nincs) tulajdoni hányadát kiveszik a rezsiköltségekből, mivel azoknak nincs ilyen költségük.

Kérdésem: Lehet ilyet csinálni? Hiszen így a tulajdoni hányadok a fizetésnél módosulnak.

Megszavazták továbbá, hogy a hulladékkezelési díjat nem tulajdoni hányad arányában, hanem lakás/fő arányában fogják a továbbiakban számolni.
Kérdésem: egy 1 éves kisgyereket ugyanúgy 1 egész fővel számolják bele?

Előre is köszönöm a választ.

Éva

Grád András # 2009.03.15. 16:10

Kedves Ginger74!

A tulajdonostársak a közgyűlésen a közgyűlés hatáskörébe tartozó kérdésekben (ezek ilyenek) minden tulajdonosra kiterjedő hatállyal döntéseket hozhatnak, amelyekkel szemben a kisebbségben maradt tulajdonostársak most fejből nem vagyok benne biztos, hogy 30 vagy 60 napon belül bírósághoz fordulhatnak kérve a határozat megváltoztatását. Ön is ezt teheti, ha úgy érzi, hogy az ügy ér Önnek ennyit. Egyébként én még nem hallottam olyan társasházról, ahol a lakókat az életkoruk szerint megkülönböztetnék, ergo a gyerek ugyanúgy számít, mint a 100 éves, pedig valószínű ő is mindenből kevesebbet fogyaszt, arról nem is beszélve, hogy egy 1 éves gyerek pelenkái valószínű több hulladékot termelnek, mint a felnőttek. (Igaz, a 100 évest is pelenkázni kell majd, úgyhogy egészen demokratikus a dolog! :-) ) A garázs-dolog sem látszik aggályosnak, úgyhogy én a magam részéről lebeszélném a perlésről, de természetesen Ön dönt. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

ginger74 # 2009.03.15. 18:26

Nagyon szépen köszönöm a választ.

Éva

ObudaFan # 2009.03.16. 10:33

60 napon belül.

concierge # 2009.04.27. 07:30

Jónapot kívánok!

Segítséget kérnék egy kedves ismerősöm számára!

A társasház "rendes költségein kívüli" költségek megszavazásához (pl. mondjuk homlokzatfelújítás, stb.) a tulajdonosok 4/5-nek, vagy 50 % plusz 1 főnek kell a törvény szerint rábóllintani a dologra?
Köszönöm, ha tudna valaki segíteni!

concierge # 2009.04.27. 07:54

Köszönöm!
De ha jól vettem ki a szavaiból, akkor valakik talajhőenergiára szeretnék a fűtést megoldani, ami nem két fillér, s nem biztos, hogy belefér a felújítási alapba!

concierge # 2009.04.27. 08:40

Köszi a a választ!
Nem vagy indiszkrét, de mint mondtam egy kedves ismerősöm kérdezte tőlem a problémát. Ő egyébként a XII. kerületben lakik, és közös képviselő. Ha rajtam múlna, akkor én már megcsináltattam volna rég, de egy III. kerületi lakótelepi sorházban ez egyenlő a lehetetlennel. Még a fűtés mérhetővé tételét sem hajlandók megcsináltatni!
Bocsi, egy kicsit iskolás fokon, de egyszerűen itt nézheted meg:
http://www.energiakaland.hu/…asok/talajho
Szerintem majdnem mindenütt megvalósítható!

agnes071 # 2009.05.12. 13:15

Sziasztok!
Problémám a következő:
14 lakásos társaházban van egy lakásom, melyet magánszálláshelyként hasznosítok APEH és Önkormányzati engedéllyel. Az egyik közvetlen szomszéd, aki mellesleg már szinte minden albérlővel is összeveszett a házban felbiztatta az összes többi tulajdonost, hogy szavazzanak a vendégtartás megtiltásáról. Kérdésem az lenne, hogy lehet-e ilyenről szavazni hiszen az önkormányzat nem kéri a szomszédok beleegyezését az engedély kiadásakor. Ezen az alapon az albérlőket is ki lehet tiltani?

Sz.Márton # 2009.05.12. 13:38

Hadd szavazzanak, majd a közös használatú helyiségek kiadásról és az ott lakóiról esetleg. A saját lakásban hivatalosan is bejelentett, engedélyezett, albérlet, magánszálláshely az önkéntes érintettek irigységen kívűl, -ha nem bizonyíthatóan zavaró- a bentlakó, ugyan miben érintheti őket?

agnes071 # 2009.05.12. 14:32

Ha a szomszédok azt állítják, hogy őket zavarja a vendég, albérlő stb. akkor az már bizonyított? Vagy mi a bizonyíték ebben az esetben.

agnes071 # 2009.05.12. 15:02

A tulajdonosok hány %-nak szavazata szükséges az SZMSZ módosításához?

ObudaFan # 2009.05.12. 15:49

Az összes tulajdoni hányad szerinti legalább egyszerű szavazattöbbségű határozattal.

Viluné # 2009.05.29. 08:09

Tisztelt....!

Társasházi képviselő vagyok egy 100 lakásos TH-ban. Tudomásom szerint nem kötelező az OKJ-s TH. kezelői pair, csak ha a lakók kérik.
Másik 2 Th-ban nem vagyok tulajdonos, a város kötelez az elvégzésére,ami folyamatben van. Áthidaló megoldásként amig meg nem szerzem a OKJ-s papírt bármilyen kis hányadú tulajdonnal, végezhetem-e a tevékenységet mint tulajdonos. A lakók max. megvannak elégedve a munkámmal. Panel-program veszélyben.

SOS.viluné


ea83d

Peace # 2009.05.29. 08:13

54. § (1) Az üzletszerűen végzett társasház-kezelői, illetőleg az üzletszerűen végzett ingatlankezelői tevékenységet kizárólag olyan természetes személy, illetőleg olyan gazdasági társaság láthatja el, aki - illetőleg gazdasági társaság esetén legalább egy tagja vagy alkalmazottja - a külön jogszabályban meghatározott szakképesítést megszerezte.

(2) A szakképesítés megszerzését a természetes személy egyéni vállalkozó a körzetközponti jegyző részére, a gazdasági társaság vezetője a cégbíróság részére - a szakképzettséget tanúsító állam által elismert bizonyítvány átvételétől számított harminc napon belül - köteles igazolni. Az igazolás nem mentesít a tevékenység végzéséhez szükséges - a külön jogszabályokban előírt - más kötelezettségek teljesítése alól.

55. § (1) A hatlakásosnál nagyobb társasház közgyűlése a természetes személy közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke részére előírhatja a társasház-kezelői szakképesítés megszerzését, amennyiben a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke a tulajdonostársak megbízása alapján, a társasház kezelésével összefüggő feladatokat is ellátja. Az ilyen közgyűlési határozatban rendelkezni kell arról is, hogy a szakképesítés megszerzésével járó költség megfizetése - ha azt a közös képviselő nem vállalja - a tulajdonostársakat terheli.

(2) Az 54. § (1)-(2) bekezdéseiben meghatározott kötelezettség a nem üzletszerű társasházkezelést végző természetes személy közös képviselőre, illetőleg az intézőbizottság elnökére nem vonatkozik.

adzam # 2009.05.29. 10:56

Peace!

EZ MELY JOGSZABÁLY?

ObudaFan # 2009.05.29. 13:06

2003. évi CXXXIII. törvény
a társasházakról

Bogi20 # 2009.05.29. 15:34

Sziasztok

Egy Kft. 90%os tulajdonosai vagyunk, a 10%-os tulajdonos a taggyűlésen bejelentette, hogy az elmúlt 5 évet igazságügyi könyvszakértővel szeretné átvizsgáltatni. Kérdés, hogy megteheti-e? és ha igen, mibe tekinthet bele a könyvszakértő? És választhatja-e ő ki a könyvszakértőt, nincs-e beleszólásunk, hogy ki legyen a könyvszakértő?

bby1 # 2009.05.31. 20:47

Sziasztok! Egy 12. lakásos társasházban lakok. Az alattam lakó , engedély nélkül kivert egy főfalat, mielőtt még megvettük az ingatlant. Ez 3 éve történt, azóta több lakásban megjelentek a fal hiányának irányába húzódó repedések , még a másik épületben is, mivel közös a főfal. Feljelentettem az önkormányzatnál , állítólag statitisztikusokat küldenek a házba, és megvizsgálják a károkat . Abban az esetben , ha bebizonyosodik, hogy a főfal bontás okozza a károkat, milyen következménye lehet az ügynek? Visszaépíttettik a falat?

ObudaFan # 2009.06.01. 14:39

Megbírságolják, esetleg felhívják, hogy a kialakult helyzetet szüntesse meg. De a saját károdat csak bíróságon tudod érvényesíteni.

abeniat # 2009.06.06. 12:21

16 lakásos társasházban lakom, ahol a lakók többsége szeretné kiépíttetni az automata öntöző rendszert. A közös képviselő szerint ehhez 4/5-ös támogatottság kell, ami sajnos nincsen meg, mert éppen a nagyobb lakásokban élő 3 család ellenzi (szerintük ez drágább megoldás, mint az, hogy maguk vagy a kertész locsolgatnak a legnagyobb kánikulában). Azt szeretném megtudni, tényleg kell-e a 4/5?

abeniat # 2009.06.06. 12:35

Kedves D.Andi!

Köszönöm a választ! A kérdés azért is merült fel bennem, mert korábban is társasházban laktam, ahol eyszerű többséggel lettek ezek a beruházások megszavazva, és más ismerősömnek is ugyanez a tapasztalata.

Igazából az zavar, hogy arra hivatkoznak, magasabb lenne a vízszámla, miközben ők a legnagyobb melegben locsolnak - ami eléggé hatástalan, hiszen elpárolog. A szomszédos házakban ki lett építve a rendszer, és nem fizetnek többet a vízért. Ebben a helyzetben tényleg igaz, hogy a szomszéd fűje zöldebb:)

Stabika # 2009.11.27. 13:37

Tiszteletem.
jogerős lakhatási engedéllyel rendelkezik a ház de még folamatban van az albetétesítés íg addog - tudtommal - a 100% tulajdonos az építtető.
Tudtommal informális közgülést addig is össze lehet hívni, de alakulót nem.
Alakuló közgyülés akkoe lehetséges csak, ha a tul lapon a széljegyből lekeről minden vevő és tulajdonjog bejegyzés történik?
A közös költség fizetését addig az alapító okíratnak megfelelően kell fizetni?
Kérdés felmerül mert: tudomásunkra jutott, hog az építteető az eladatlan lakások után csak 50% közös költséget akar fizetni? Ez legális?

Köszönöm.

ObudaFan # 2009.11.27. 19:15

Az alakuló közgylést az alapító okirat aláírásától 60 napon belül kell megtartani, ha kész van az albetétesítés, ha nincs. A közös költséget nem az alapító okiratban kell meghatározni, hanem annak a számítási elveit az SZMSZ-ben, a konkrét összeget meg vagy az SZMSZ-ben, vagy külön határozatban. Nem elképzelhetetlen olyan helyzet, amikor méltányos, hogy az eladatlan lakások után akár enyivel kevesebb közös költséget kelljen fizetni (hiszen azok után a lakások után a közös tulajdon használata sem merül fel), de ha mégsem, az ilyen döntést 60 napon belül támadhatja meg bíróságon bármelyik tulajdonostárs.