Társasházi jog


vaúú # 2016.05.03. 21:20

Köszönöm szépen!

ObudaFan # 2016.05.03. 20:49

Ha tulajdonos vagy, akkor főszabály szerint betekinthetsz a társasház irataiba.

vaúú # 2016.05.03. 19:21

Tisztelt Jogtudor,
elnézését kérem, a levelem elején utalnom kellett volna arra, hogy a közös képviselővel van problémánk. Ezt a nagy sietség okozta: tegnap már írtam levelet Önöknek, de valamiért nem ment át.
05.06-ra kaptunk időpontot, és szeretnénk tudni, hogy mire számíthatunk.
Köszönettel!

vaúú # 2016.05.03. 19:11

Tisztelt Jogtudor!
Társasházban élek 4 éve. Haszonélvező voltam 3 évig, 2015.ben írattam vissza a nevemre. Megjegyzem, hogy minden évben jelen voltam a közgyűléseken,és látom, tudom, hogy inkorrekt. Pl. a határozatokból sosem kaptunk, így csak az évzáró közgyűlésen szereztünk tudomást a társasházban történtekről - már amennyiben megtörtént... még egy példa: nem tekinthettünk be az iratokba. Elsősorban a bankszámla kivonatokat szerettük volna látni.
Már tavaly kezdeményeztem, hogy kérjünk másolatot iratokról - a k.k. nem vette át a levelünket.
Idén 5 tulajdonos aláírásával postáztunk neki levelet, a feladó nem én voltam, így eljutott hozzá a levél.
Sok iratról kértünk másolatot évekre visszamenőleg is.
Jött válasz: ügyvédi letétbe helyezte az iratokat, ott megnézhetjük és kérhetünk másolatot.
A leveléből idézek, mert értelmezési problémám van :
"...címen a tulajdonostárs, vagy szabályos meghatalmazás esetén a tulajdonostárs képviselője betekinthet, a betekintés kizárólag arra az időszakra vonatkozóan illeti meg a tulajdonost, amikortól a társasházban tulajdonjoggal rendelkezik".
A kérdésem a következő: mivel az 5 aláíró közül egyedül én rendelkezem közgazdasági végzettséggel, az lenne "szerencsés", ha én mennék az iratokért. Van olyan tulajdonostárs, aki sok éve tulajdonos, ő meghatalmazást adna nekem, tehát én lennék a képviselője.
Megtagadhatja-e az ügyvéd, hogy én képviseljem a tulajdonostársat, ez esetben számít-e, hogy 1 éve vagyok tulajdonos.
A Társasházi törvényben nem találtam ilyen feltételt.

Szíves válaszát megköszönöm

ObudaFan # 2016.05.01. 12:06

Szerintem mindenképpen annak minősül.

Zoli123 # 2016.04.30. 21:35

Tisztelt Jogi Szakértők!

Társasház lapostetején kialakítandó zöldtető költsége rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadásnak számít-e? A tetőszigetelésnek vannak nagyobb hibái és nincs valami jó állapotban, gyakoriak a beázások, pár éven belül fel kellene újítani. A zöldtető tehát részben szigetelés felújítás lenne, részben persze a lakások értékét növelő, élhetőbb lakókörnyezetet eredményező fejlesztés.

Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.26. 18:25

Igen és nem.

Volotmiti # 2016.04.26. 17:50

Tehát, ha jól értem a Közös Képviselő egyedül közgyűlés és SzvB nélkül hozhat ebben az ügyben döntést és semmilyen jogszabály nem rendelkezik arról,hogy ezt a pozíciót pályázat útján lehet elnyerni. Az intéző bizottság megegyezik a Számvizsgáló Bizottsággal?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.26. 16:45

A társasház törvényes képviselője a közös képviselő (vagy az intézőbizottság elnöke).

Volotmiti # 2016.04.26. 16:40

Egyszerűen csak megbízom. De itt újabb kérdés merül fel... Ki bízza még? A közös képviselő? Vagy a Számvizsgáló Bizottság?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.26. 13:18

Ha te akarsz megbízni egy vállalkozót valamilyen munkával, hogy csinálod?

Volotmiti # 2016.04.26. 12:26

Köszönöm a gyors választ! Ha nem pályáztatással aki milyen módon működhet még?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.26. 11:11

Szolgálati lakás vállalkozónak?

Egyébként a szerződés felmondással megszűnik. Olyan kötelezettsége viszont egy társasháznak nincs, hogy csak pályáztatással köthetne szerződést.

Volotmiti # 2016.04.26. 11:03

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg az édesanyám vállalkozóként dolgozik megbízási szerződéssel egy társasháznál. A gondnoki munkához szolgálati lakás is jár. A szerződésében én szereplek helyetteseként szabadság illetve betegség esetén. Az volna a kérdésem, hogy felmondása esetén közvetlen módon megkaphatom e munkáját vagy minden képpen még kell pályáztatni a helyét?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Kovács Nikoletta

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.21. 14:57

Rosszul tudod.

Kiscsillag92 # 2016.04.21. 14:46

Tisztelt Szakértő!
Egy 116 lakásos társasházban élünk. Az elmúlt héten a Közgyűlés megszavazta a költségmegosztók és vízórák cseréjét rádiójeles berendezésekre. Ehhez 2*8 000 000 Ft hitel felvételét is meg kellett szavaztatni. A szavazás nem egyhangú volt, mivel ellenszavazat és tartózkodás is volt. Sajnos pontos számokat nem tudok írni, mert még jkv-t nem kaptunk. De kétszer is meg kellett ismételni a szavazást. A Társasházi törvény úgy tudom előírja, hogy a rendes gazdálkodás körét meghaladó tevékenységek véghezviteléhez egyhangú szavazás szükséges. Ebben az esetben érdemes-e megtámadni a közgyűlési határozatot, fellebbezni a bíróságon? Vagy az egyhangú szavazatot hogyan kell értelmezni?
Segítségét előre is köszönöm.

fussunkneki # 2016.04.20. 12:04

Tisztelt Szakértők!
Társasházunkban 9 tulajdonossal 9 lakás+3 garázs van (11 albetét, mert az egyik garázs egy légterű) Azt szeretném kérdezni, hogy ha a közgyűlés a közös költség garázsra eső részének meghatározásakor a garázsra is 100% alapterületet akar figyelembe venni (a 40-60% mérték általános gyakorlattal ellentétben) ahhoz milyen szavazatarányra van szükség? Ugyanis ha mindhárom garázstulajdonos ellene szavaz, akkor sincs meg az 50%-uk, tehát mindenképp kisebbségben maradnak. Erről egyébként lehet határozni akkor is, hogy nem minden garázzsal rendelkező tulajdonos van jelen (vagy képviselteti magát)a gyűlésen?

Másik kérdés a szavazatarányról: ha a ház normál fenntartási folyószámláján többlet pénz halmozódott fel (évek óta tartó, tévesen magasabb összegű beszedések miatt, aminek jogszerűtlensége már bizonyított) akkor a felújítási megtakarítási számlára történő átvezetéséhez a tulajdonosok 100%-nak kell beleegyezni? Vannak akik oda akarják tenni, de vannak akik a jóváírást szeretnék, vagyis visszakérni a többlet befizetést.
Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.10. 14:54
  • Lehet.
  • Elköltözhet oda, ahol az ő véleménye van többségben.
EndreV # 2016.04.10. 13:38

Tisztelt Szakértők!

E hónap elején társasházunk közgyűlése megszavazta az önerőből, 80 mm vastag nikecellel történő házszigetelést, így 8 éven keresztül a jelenlegi közös költség háromszorosát kell mindenkinek fizetni. (A beruházáshoz a kölcsönt az egyik bank adja, aminek 96 hónap alatt fizetjük vissza az összeget kamattal együtt.)
A szavazati arány kb. 65%-35% (igen-nem) volt.

Lehet-e kötelezni egy lakót háromszoros teherviselésre hosszú éveken keresztül?

Mit tehet az, aki egészségi okok miatt nem fogadja el a műanyaggal (Nikecell) való házburkolást, hanem a barátságosabb kőzetgyapothoz ragaszkodik?

Válaszukat előre is köszönöm!

vaúú # 2016.04.09. 13:04

Tisztelt ObudaFan,

köszönöm a választ!

MajorDomus # 2016.04.05. 19:53

Téged! 100 %-ban.

kieazazbeszt # 2016.04.05. 16:38

Tisztelt Jogi Szakértők!

A segítségükre lenne szükségem egy társasházi jogi kérdésben.

1930-ban épült lakóházban található lakás felújítása során a főfalon (másik ház felé néző, de a lakás felőli oldalon, a tégla fal és a vakolat között), a teljes falfelületet borító, 9nm nagyságú, porított azbeszt szigetelő anyag került elő. Hivatalos, laborban készült vizsgálat alapján is egyértelműen azbesztről van szó.

A társasházi alapító okirat alapján a főfalak közös tulajdont képeznek, és a társasházi törvény szerint “Az épület tartószerkezetei, azok részei, az épület biztonságát (állékonyságát), a tulajdonostársak közös célját szolgáló épületrész, épületberendezés és vagyontárgy akkor is közös tulajdonba tartozik, ha az a külön tulajdonban álló lakáson vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségen belül van.”

Ezek alapján a főfal minden kétséget kizáróan közös tulajdon, a kérdésem viszont az, hogy a megvásárolt lakással, az albetét biztosította magántulajdont érintő tulajdoni jogom fizikailag meddig terjed ki?

Tehát a lakás a vakolatig tart, vagy a vakolatot magában foglalja, és ha igen, akkor az azbeszt szigetelés közös tulajdon, vagy magántulajdon? És persze a fő kérdés, hogy ebben az esetben az azbesztmentesítés költsége jogilag kit milyen mértékben terhel anyagilag.

Köszönöm a válaszokat.

ObudaFan # 2016.04.05. 16:09

Vauu

Ahogy írtam, a jegyzőkönyv, pláne egy az alapján készült tájékoztató formahibaja nem érinti a határozat érvényességét. Ha bármi más problémád van a meghozott határozatokkal, 60 napon belül pert indithatsz.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.05. 16:03

Ilyen hangosan dolgozol otthon?

pestszentlorinc # 2016.04.05. 13:49

Átmenetileg egy budapesti társasházba költöztem. Otthon dolgozok egy szlovák cégnek, senki nem jár hozzám. A közös képviselő mégis megszólított, hogy hallotta, hogy otthon dolgozok és ezt neki le kell jelentenie a nem tudom hova, hogy cég van a házban. Ez egy komplett hülyeség, kamionokat irányítok Europában egy szlovák fuvarozónak. De miről beszél a közös képviselő? Tudja valaki? Előre is nagyon köszönöm.