Társasházi jog


ladnai # 2014.12.30. 12:33

MajorDomus#e-mail 2014.12.28. 20:01

A jegyző határozata társasházak esetében nem közigazgatási határozat a Pp. szerint.Továbbá külön jogszabály - a jegyző törvényességi felügyeleti eljárását szabályozó Tht. 27.§/A rendelkezése - sem rögzíti a sérelmezett jegyzői megállapítások bírósági felülvizsgálata lehetőségét!
Ilyen esetben akkor mi a megoldás? Van e joghézag? Vélemények érdekelnek!!!
L.K.

jaguar401 # 2014.12.29. 16:18

Üdvözlöm mindenkit!
Egy 24 lakásos társasházban van saját lakásom, amit szállásként használom. Rendelkezem az Önkormányzati engedélyel, a NAVtól kaptam adószámot, rendesen fizetek az összes adót, mindengyik vendégnek számlát adom.
Sajnos van rosszindulatú szomszéd, aki a jövendő közgyülésen szándékozik megtiltani nekem ezt a tevékenységemet. A közös képviselő is mondta nekem, hogy a közgyülés határozata erősebb, mint az Önkormányzati engedély.
Valóban megtilthatják? Teljesen reménytelen az ügyem?
Nagyon hálás lennék ügyvédi tanácsért vagy esetleg fórumozók egyike volt hasonló helyzetben és írna nekem.

MajorDomus # 2014.12.28. 19:01

Minden közigazgatási határozatot meg lehet támadni bíróságon!

Hímre71

Ha elolvastad a jegyzőkönyveket, akkor abban biztos találsz olyat is, hogy az éves költségvetés elfogadása.

Meglepne, ha nem lenne ilyen, mert kötelező.
Az is Meglepne, ha abban Nem szerepelne a képviselet díjazása .
Ha azt jovahagytátok, akkor nincs miröl beszélni.

Az hogy szerinted egy ft/hò díjazás Is sok a munkájáért, és túl van fizetve, az egy vélemény, a te főnöködnek pont ez a véleménye a te munkádról.

De most komolyan:
Ha megválasztottátok a Szőrszálhasogato Bt-t közös képviselőnek, ahol a Bt 60 %-os tulajdonosa a Disznófejű Nagyúr, akkor nem mindegy neked, hogy a saját cégén belül kit nevez ki ügyvezetőnek?

Ha úgy van a határozatban, hogy Sz, Bt az új képviselő, képviseli egyszemelyben D. Fejű Nagyúr, akkor mi a gondod ezzel?
Most a képviselettel vagy elégedetlen, vagy karácsonykor nincs mivel elfoglaltak magad?

Végül ;szél ellen nem lehet........

ObudaFan # 2014.12.28. 09:02

Szerintem nincs, legalábbis a bírói gyakorlat szerint bírói jogorvoslat nincs.

ladnai # 2014.12.26. 19:04

Kedves Kovács_Béla_Sándor#e-mail 2014.12.12. 07:11!

Ha a jegyző döntésében téved, jogorvoslatnak van helye?
Üdv: L.K.

ObudaFan # 2014.12.26. 08:06

Pedig a közös képviselő megválasztása, visszahívása közgyűlési hatáskör.

himre71 # 2014.12.24. 05:21

Kedves Fórumozók!

A közös képviselőnket nem nagyon lehet elérni, telefont nem veszi fel, e-mailre ritkán válaszol, legutóbb azt küldte, hogy beszéljem meg az szvb-vel a kérdésemet, ők mindenre fel vannak hatalmazva.

Kérdeztem az szvb tagot, aki tényleg válaszolt a kérdésemre, viszont megkérdeztem azt is, hogy mennyiért dolgozik a kk. Megmondta az összeget, viszont én megnéztem a jegyzőkönyveket is, egyikben sem volt pénz megszavazva a közös képviselőnek. Állítólag mondta a megválasztásánál.

Kérdésem az, hogy jogosan vesz fel így pénzt? Nincs megszavazva, akkor ingyen csinálja. Tudom van a munkának ellenértéke, de kk-ként hogy nem szavaztatta meg a saját pénzét? Ő volt a jegyzőkönyvvezető is. Szerintem nem végez olyan munkát, amiért ez a havi összeg járna.

Másik kérdés: hogy egy céget választottunk meg, aminek akkor ő volt az önálló ügyvezetője. Azonban ennek is utánanéztem és hónapok óta már nem ő az ügyvezető, hanem egy másik ember az önálló képviselő, a kk-nk többségi tulajdonos a cégben.
Megnéztem az elszámolásainkat, és már nem a cég bélyegzőjét, hanem az egyéni vállalkozásának a bélyegzőjét nyomta rá.Ezt lehet? Nem volt közgyűlés az átszavazásról.

Hova lehet fordulni ez ügyben? A közgyűlés összehívásán kívül. 3 olyan szvb tag van megválasztva, akik a meghatalmazásokkal együtt többségben vannak.

MajorDomus # 2014.12.23. 23:43

És meg is teszi!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.23. 20:11

Akkor pert indíthat.

ladnai # 2014.12.23. 19:53

És amennyiben a jegyző határozatait 60 napon belül nem hajtják végre?

MajorDomus # 2014.12.22. 22:25

A közgyűlés határozatát csak tulajdonos támadhatja meg, a Jegyző nem.

A Jegyző határozatait kell 60 napon belül végrehajtani.

ragyasdezso # 2014.12.22. 22:25

A tulajdonosoknak volt 60 napjuk!

ladnai # 2014.12.22. 20:12

ragyasdezso!

A törvényben hol van az leírva, hogy a jegyzőnek 60 napja van? Én azt olvasom, hogy a jegyző a társasháznak ad 60 napot a törvényesség helyreállítására!!! Vagy rosszul értelmezem?

ragyasdezso # 2014.12.19. 21:53

Nem vizsgálhatja, mert volt rá 60 na, hogy megtámadja és ha ki tudja menteni magát a bíróság előtt, hogy miért nem támadta meg 60 napon belül, akkor bírósághoz fordulhat.

ladnai # 2014.12.19. 19:52

Tisztelt Fórumozók!
A társasházi törvényben a következő olvasható! "A társasház szerveinek törvényességi felügyelete

27/A. § (1) A társasház működésének, a társasház szerveinek és e szervek működésének törvényességi felügyeletét a jegyző látja el. A törvényességi felügyelet nem terjed ki az olyan ügyre, amelyben bírósági, hatósági eljárásnak van helye."

Ezzel kapcsolatban a következő kérdésem lenne: A jegyző vizsgálhat, olyan társasházi közgyűlési határozatot, amely 2014 február előtt törvénytelenül lett elfogadva, de jelenleg is hatályban van? Úgy látom, hogy jegyzőt nem köti a 60 napos határidő!!!

L.K.

ObudaFan # 2014.12.15. 14:41

Leginkáb senkinek, de nyilván ha valamilyen igényed van, pert azért tudsz indítani ellenük.

anna-mari # 2014.12.14. 12:31

Kedves Mindenki!
Üzleti kapcsolatban vagyok egy társasházzal, akiket ott hagyott a közös képviselőjük, mert teljesen megbízhatatlanok, össze-vissza beszélnek. Azóta sincs megbízott közös képviseletük, és kinevetnek mindenkit, aki arra figyelmezteti őket, hogy a ház szabálytalanul működik. Újabban velem is ezt teszik, és nincs akivel meg tudnám beszélni a közös ügyeinket, mert senki sincs felhatalmazva. A legfontosabb ügyeket valahogyan elintézik, valaki befizetgeti a ház közüzemi számláit, de sem közös képviselőjük, sem megválasztott intéző bizottságuk nincs.
Mi a teendő, ha egy háznak nincs szabályosan megválasztott képviselete? Kivel lehet egyeztetni? Kinek lehet címezni egy olyan levelet, aminél fontos, hogy azt szabályosan átvegyék?
Köszönettel,
Annamari

osmi # 2014.12.12. 06:45

Az Alapító Okiratot és SzMsz-ot mindenképp.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.12. 06:07

4. A pervesztes felet kötelezik a perköltség megtérítésére.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.12. 06:07
  1. Eggyel több példányban, mint ahány fél van. Ha nincs a felperesnek ügyvédje, akkor tulajdonképpen nem "megegyezőek" a példányok.
  2. Minden okirati bizonyítékot.
  3. Jó kérdés. Szigorúan véve a perlési jogosultságot azzal lehetne igazolni - de tapasztalatom szerint nem ragaszkodnak hozzá a bíróságok.
ladnai # 2014.12.11. 21:49

Tisztelt Fórumozók! Lenne néhány kérdésem társasházi közgyűlési határozat hatályon kívül helyezésével kapcsolatban.

  1. A keresetlevelet 3 megegyező példányban kell a bíróságra benyújtani?
  2. A közgyűlési jegyzőkönyvön kívül, mit kell még mellékelni?
  3. Tulajdoni lapot kell e csatolni, és annak költsége érvényesíthető e?

4 Sikeresség esetén a lerótt illeték kitől kérhető?

Várok válaszokat. L.K.

gitt # 2014.12.11. 19:26

Jó estét! Az lenne a kérdésem, hogy a társasház hibájából beázott a lakásunk. A ház biztosítására bejelentettük a kárt. A háznak olyan típusú biztosítása van, hogy 20 ezer forint önrészt kell fizetnünk a kárból és a többit a biztosító. Véleményem szerint az önrészt a háznak kéne állnia, de sajnos nem ismerik el, hogy ez a ház kötelezettsége. Kérdésem, hogy jól gondolom-e. Válaszukat előre is köszönöm.

MajorDomus # 2014.12.01. 21:49

Nem is kell rendelkeznie.

A közgyűlés jogosult a munkakört megszüntetni, a végrehajtás a képviselő dolga.

árpó # 2014.12.01. 20:19

A szerződésében az van, hogy a munkáltatója a Társasház, a munkáltatói jogokat a Közös Képviselő gyakorolja. A szerződésben nincs olyan pont, hogy Közgyűléshez lenne bármi kötve. Tudomásom szerint az Szmszben sem. A Társasházi tv. nem tudom, hogy rendelkezik erről...

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.25. 20:07

Minden a szerződésétől függ.