Székhelyszolgálat?


Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.30. 07:20

Nem bizony! De ne keverj két dolgot. Az egyik a székhelyszolgáltatás - a másik meg az ingatlan bérbeadása úgy, hogy a bérlő a bérleményt székhelyként bejegyeztetheti. Az utóbbit természetesen bárki megteheti, aki rendelkezik bérbe adható ingatlannal. (Nem is kell feltétlenül tulajdonosnak lennie, de ebbe most ne menjünk bele.)

kea4 # 2009.09.29. 21:57

> Nem tiltja semmi – de üzletszerűen valóban csak ügyvéd szolgáltathat.

Azaz _nem_ indíthatok ilyen tevékenységű (társas) vállalkozást, ha nem vagyok ügyvéd?

Üdvrivalgással:
KEA.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.28. 21:07

Nem tiltja semmi - de üzletszerűen valóban csak ügyvéd szolgáltathat.
Amire az APEH rámozdult, az a fiktív székhely bejegyeztetése, illetve a közreműködés fiktív cég bejegyeztetésében, ami minimum közokirathamisítás.

kea4 # 2009.09.28. 21:03

Nem értem, miért ne lehetne adott esetben azonos címen több cég székhelye is? Önmagában ezt a jelenséget tiltja valamilyen jogszabály?

Nyilván létező cég, létező cím, ott ténylegesen lévő székhely esetére gondolok, nem arra, amikor egy foghíjtelekre jegyzik be cégek tömegét...

Üdvrivalgással:
KEA.

Lili # 2009.09.21. 15:57

Kedvees Ojudit!

A székhelyszolgáltatással csak az a baj, hogy mi van akkor, ha az APEH elkezdi egyszer csak"egyedileg" értelmezni a jogszabályt (mint ahogy szokta) és mindenki ellen büntető feljelentést tesz, aki többes cégszékhelyet működtet.

A székhelyszolgáltatás egyelőre ügyvédi irodáknál legális, szerintem. (Bár én soha nem csinálnál egy általan nem ismert gazdsági tevékenységű cégnél.)

Minden egyéb székhelyszolgáltatás esetén az a baj, hogy a cégirat szerkesztő ügyvédnek meg kellene győződnie arról, hogy az adott székhelyen nincs e több cég bejegyezve és, ha igen, akkor kérnie kellene a cégkapcsolat igazolását, illetve meg kellene tagadnia a cégiratok elkészítését.

Ne ez a fő probléma. Már most is tucat számra tett büntetőfeljelentést az APEH cégalapításoknál, ilyen esetekben.

Üdvözlettel


dr. Lili

ojudit # 2009.09.02. 09:43

Üdv, kamsro!

Ha ennyi probléma merül fel a székhellyel kapcsolatban, miért nem jelentitek be a céget egy ezzel foglalkozó székhely szolgáltatóhoz? Nekünk 3 cégünk van bejelentve ugyanoda ( www.szekhelyszolgalat.net ), és eddig semmi probléma nem volt. Átveszik a postát, értesítenek, ha érkezett levél, stb. Vidéken is elég sok ilyen iroda működik, a székhelyszolgáltató ügyvédekről nem is beszélve. Nem lenne egyszerűbb így? Csak mert ha bármilyen - pl. adóhatósági - ellenőrzésre kerül sor, úgy tudom, a székhelyet keresik fel első körben, ami nem szerencsés, ha saját ingatlanról van szó!

ojudit # 2009.09.02. 09:43

Üdv, kamsro!

Ha ennyi probléma merül fel a székhellyel kapcsolatban, miért nem jelentitek be a céget egy ezzel foglalkozó székhely szolgáltatóhoz? Nekünk 3 cégünk van bejelentve ugyanoda ( www.szekhelyszolgalat.net ), és eddig semmi probléma nem volt. Átveszik a postát, értesítenek, ha érkezett levél, stb. Vidéken is elég sok ilyen iroda működik, a székhelyszolgáltató ügyvédekről nem is beszélve. Nem lenne egyszerűbb így? Csak mert ha bármilyen - pl. adóhatósági - ellenőrzésre kerül sor, úgy tudom, a székhelyet keresik fel első körben, ami nem szerencsés, ha saját ingatlanról van szó!

ojudit # 2009.09.02. 09:41

Üdv, kamsro!

Ha ennyi probléma merül fel a székhellyel kapcsolatban, miért nem jelentitek be a céget egy ezzel foglalkozó székhely szolgáltatóhoz? Nekünk 3 cégünk van bejelentve ugyanoda ( www.szekhelyszolgalat.net ), és eddig semmi probléma nem volt. Átveszik a postát, értesítenek, ha érkezett levél, stb. Vidéken is elég sok ilyen iroda működik, a székhelyszolgáltató ügyvédekről nem is beszélve. Nem lenne egyszerűbb így? Csak mert ha bármilyen - pl. adóhatósági - ellenőrzésre kerül sor, úgy tudom, a székhelyet keresik fel első körben, ami nem szerencsés, ha saját ingatlanról van szó!

ojudit # 2009.09.02. 09:41

Üdv, kamsro!

Ha ennyi probléma merül fel a székhellyel kapcsolatban, miért nem jelentitek be a céget egy ezzel foglalkozó székhely szolgáltatóhoz? Nekünk 3 cégünk van bejelentve ugyanoda ( www.szekhelyszolgalat.net ), és eddig semmi probléma nem volt. Átveszik a postát, értesítenek, ha érkezett levél, stb. Vidéken is elég sok ilyen iroda működik, a székhelyszolgáltató ügyvédekről nem is beszélve. Nem lenne egyszerűbb így? Csak mert ha bármilyen - pl. adóhatósági - ellenőrzésre kerül sor, úgy tudom, a székhelyet keresik fel első körben, ami nem szerencsés, ha saját ingatlanról van szó!

ojudit # 2009.09.02. 09:41

Üdv, kamsro!

Ha ennyi probléma merül fel a székhellyel kapcsolatban, miért nem jelentitek be a céget egy ezzel foglalkozó székhely szolgáltatóhoz? Nekünk 3 cégünk van bejelentve ugyanoda ( www.szekhelyszolgalat.net ), és eddig semmi probléma nem volt. Átveszik a postát, értesítenek, ha érkezett levél, stb. Vidéken is elég sok ilyen iroda működik, a székhelyszolgáltató ügyvédekről nem is beszélve. Nem lenne egyszerűbb így? Csak mert ha bármilyen - pl. adóhatósági - ellenőrzésre kerül sor, úgy tudom, a székhelyet keresik fel első körben, ami nem szerencsés, ha saját ingatlanról van szó!

Dr.Attika # 2009.07.23. 18:28

Áron!
Van egy ember, aki tanácsot kér, mielőtt otthonát "cégtemetőnek, őmagát meg cégsírásónak" használnák. Miért ne lehetne tevékenysége törényes és nem törvényes következményeire felhívni? Inentől neki kell döntenie, hogy vállalja vagy nem. Ha már vállalja, akkor miért ne mondhatánk el, hogy mi a pro és mi a kontra?

ObudaFan # 2009.07.23. 18:13

Mondjuk ehhez nem kellett Luxemburgba menni 2006. előtt sem, itthon is voltak ilyen sokcéges székhelyek.

Dr.Attika # 2009.07.23. 18:09

19992-ben kint voltam Luxemburgban- a városban- egy üzleti megbeszélésen. Előtte sétáltunk az utcán és a házak kapualjában, mint egy "rózsafűzér" ott lógtak a cégek egy-egy postaládán. A kisérőmtől kérdeztem, hogy ez hogyan működik? Azt mondta, hogy mi luxemburgiak ebből élünk.

Nos a székhely rendelkezésre bocsátása, annak működtetése nem jogellenes, sőt jogszerű szolgáltatás. A cégjogi és büntetőjogi hátrányos jogkövetkezmény akkor keletkezik, ha olyan dolgot vállal el, ami ezen szolgáltatáson túl megy. Már pedig meglátásom szerint túl fog menni. Egy törvényes, jövedelem szerzés céljából létrejött vállalkozás ilyen "székhelyet és működtettetőt" nem választ.

ObudaFan # 2009.07.23. 17:43

Én továbbra is azt gondolom, hogy a jogalkotó szándéka nem az volt, hogy ezt te csináld, de az tény, hogy a szabályozás sikerült annyira kaotikusra, hogy ne legyen bajod belőle, amíg a cég nem fantomizálódik, vagy te nem csinálsz valami nagyobb bajt.

kamsro # 2009.07.23. 12:24

Köszönöm a fejtegetést!
Ezért jó, ha hozzáértők "vitatkoznak"
nekem csak el kell döntenem, hogy kinek a véleményére hagyatkozom :-)
Akié kevező a számomra, vagy aki az aggodalmaimmal ért egyet?
Most akkor lehet?

Dr.Attika # 2009.07.23. 12:00

Akkor jogi tevékenység, ha ügyvédi irodában van bejelentve olyan cég, amelyiknek a bejegyzését az ügyvéd végezte. Nagyon sok székhely szolgáltató cég van. Már havi 6 fityfirittyért biztosítanak székhelyet. Posta átvétel stb. szolgáltatással.

ObudaFan # 2009.07.23. 11:34

A bérleti szerződés rendben van, de a székhelyszolgáltatás jogi jellegű szolgáltatás, ha más végzi ellenértékért, az szerintem zugirászat.

Dr.Attika # 2009.07.23. 10:47

Nem kell túlbonyolítani. Bérleti szerződést kell kötni a cégekkel. Önnek meg egy 4-4 órás munkaszerződést adminisztratív feladatokra. A bérleti szerződés elég a bejegyzéshez, a munkaszerződés meg legalizálja a cégek adminisztratív ügyeivel kapcsolatos eljárását.

kamsro # 2009.07.23. 10:18

Köszönöm a gyors választ. Azonban érdekelne, hogy miért nem, vagy mit kell tennem, hogy ez a dolog működhessen.
Gondoltam arra, hogy írunk egy hozzájárulást a részemről a bejegyzéshez, és egy megbízási szerződést, mellyel a cég megbíz engem, hogy a részére érkező küldeményeket továbbítsam, természetesen a küldemények átvételét lehetővé tevő postai meghatalmazással.
Ez így ebben a formában (vagy valamely része) jogszabályba ütköző dolog?

ObudaFan # 2009.07.22. 16:33

Véleményem szerint erre nem vagy jogosult.

kamsro # 2009.07.22. 10:06

Tisztelettel érdeklődnék az alábbi kérdésekben.
Egyik ismerősöm céget alapítana, és székhelyre van szüksége. Az én tulajdonomban lévő ingatlan lenne a székhely. Mivel ő távolabb él, így a leveleket is én venném át, és továbbítanám neki. Vállalhatok-e magánszemélyként ilyen tevékenységet? Kérhetek-e ezért hivatalosan díjazást (pl bérleti díj, vagy más jogcímen)? Terhel-e valamilyen felelősség a cég működésével kapcsolatosan, azaz, lehet-e belőle problémám, kellemetlenségem, károm? Elég csak a hozzájárulásom, vagy kell kötnünk egyéb szerződést is? Hozzáteszem, lenne még két cég, akiket szintén be tudnánk jegyeztetni az ingatlanomba, és nagyon jól jönne egy kis "keresetkiegészítés". A válaszokat előre is nagyon köszönöm! Elnézést a sok kérdésért, de biztosra szeretnék menni.