Egyesület alapítás, létrehozás


bokros # 2016.12.28. 15:22

Az egyesület adatai nyilvánosak és elérhetőek a Bíróság- civil szervezetek névjegyzéke oldalon
De! Ezt sok esetben a bankok sem fogadják el, hiába mondom nekik, hogy ott van, töltsék le. Nem hajlandók
Legjobb és bevált megoldás. Bemenni egy közjegyzőhöz, hogy töltse le és hitelesítse.
Ezt eddig mindenhol elfogadták.
(Pl. Rendőrség sportlőfegyver tartási ügyekben is)


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

linuxos # 2017.05.02. 15:48

Jó napot!

Úgy látom, itt kicsit megállt az élet.

Na hogy pörögjön a topic, kérdeznék valamit.

Az egyesületek ugye évente legalább egy közgyűlést kötelesek tartani a törvény előírása szerint. Ebből ugye az következik, hogy lefelé van korlátozás, de felfelé nincs, tehát egy évben lehet akár 2 (vagy több) közgyűlést is tartani és mindegyiket lehet "rendes"-nek nevezni. Jól értelmezem? Mondjuk egy egyesület közgyűlése dönthet úgy az éves munkaprogramja elfogadásakor, hogy félévente tartsanak (rendes) közgyűlést. Így van?

ius latratus # 2017.05.02. 18:33

Semmi nem zárja ki.

ObudaFan # 2017.05.03. 11:30

Ha az alapszabály szerint félévente kell közgyűlést tartani, az valóban azt jelenti, hogy félévente egy közgyűlés rendes közgyűlés. De egyébként jogilag annak, hogy rendes, vagy nem rendes, nagy jelentősége nincs, hacsak az lapszabály nem tulajdonít ennek jelentőséget.

neolitikum # 2017.05.03. 17:01

Civil szervezet, egyesület elnökének ugyanazt a személyt a harmadik ciklusra már nem választhatja meg a tagság? Új személyt kell az egyesület élére választani 10 év után? Erre vonatkozóan én nem találtam törvényi utalást sem a civil tv-ben, sem a ptk-ban. A törvényszék visszadobott egy alapszabály módosítást a tisztújítás után.
Hol van ez leírva?
Köszi!

ObudaFan # 2017.05.04. 10:01

Legfeljebb a saját alapszabályában a szervezetnek.

linuxos # 2017.05.04. 11:10

Az Alapszabály erről így rendelkezik:

"A közgyűlést évente legalább egy alkalommal, illetve szükség szerint kell összehívni."

Tehát ez a megfogalmazás - szerintem - eleve nem zárja ki az egyél több közgyűlés megtartását.

A közgyűlés az éves munkaprogram elfogadásakor határozott úgy, hogy legyen egy közgyűlés tavasszal és egy ősszel.

Gondolom ez így rendben van, csak egy megerősítést kértem.

ObudaFan # 2017.05.04. 12:51

Rendben van. Annak meg nincs jelentősége, hogy hogy hívjátok.

linuxos # 2017.05.04. 15:10

Köszönöm!

RozsaNyE # 2017.05.06. 14:41

T. Cím!
Kérem szíves segítségüket! Nyugdíjas Klubok és nyugdíjas egyesületek szeretnének egy laza, bírósági bejegyzésre nem kötelezett szervezetet létrehozni közös céljaik megvalósítása érdekében.
Milyen szervezetet hozhatnának létre? Civil Társaság szóba jöhet-e, vagy a civil társaságot csak természetes személyek alapíthatják?

ObudaFan # 2017.05.07. 08:30

Nem csak természetes személyek alapíthatják.

linuxos # 2017.05.07. 12:35

Jó napot!

Jogászkodjunk még egy kicsit, most az elnökségi ülések emlékeztetőjével kapcsolatban lenne kérdésem.

Az Alapszabályunk és az elnökségi ügyrendünk úgy rendelkezik, hogy az elnökségi ülésekről emlékeztetőt kell készíteni, amit a háromtagú elnökség (bármely) két tagja aláírásával hitelesít. Az elnökségi ügyrend ezt még azzal egészíti ki, hogy az emlékeztető elkészítéséről az elnök gondoskodik.

Kérdésem:

Kell-e minden elnökségi ülésen arról külön határozatot hozni, hogy ki készíti, illetve kik hitelesítik az emlékeztetőt, vagy ilyen határozat meghozatala nem szükséges, elég az, ami az alapszabályban és az elnökségi ügyrendben általános megfogalmazásként szerepel? Tehát ha ilyen határozat (mondjuk a hitelesítőkről) nem szerepel az emlékeztetőn, de annak végén ott van 2 elnökségi tag aláírása, akkor az emlékeztető hiteles és érvényes?

Köszönöm és további kellemes vasárnapot!

RozsaNyE # 2017.05.07. 16:36

Köszönöm korábbi válaszát!
Tudna még abban segíteni, hogy a civil társaságon kívül milyen más lehetőség van még arra, hogy nyugdíjas klubok, egyesületek bírósági bejegyzésre nem kötelezett szervezetet tudjanak létrehozni?

ObudaFan # 2017.05.08. 09:31

Mit szeretnének csinálni pontosan?
Ha nonprofit jelleggel szeretnék a tevékenységüket összehangolni, és erről megállapodnak, azzal gyakorlatilag egy civil társaság jön létre.

RozsaNyE # 2017.05.08. 10:42

Valóban nem gazdasági érdekű közös célok elősegítésére, nonprofit jelleggel szeretnének egy közös szervezetbe tömörülni egy meghatározott területen működő nyugdíjas klubok, egyesületek kulturális, szociális, hagyományőrző és szabadidős közös programjaik összehangolására, szervezésére, közös képviseletre.

ObudaFan # 2017.05.09. 10:55

Civil társaság kell szerintem.

RozsaNyE # 2017.05.10. 06:54

Köszönöm!

linuxos # 2017.05.10. 11:32

Elnézést, a május 7-én feltett kérdésemre (az elnökségi ülés emlékeztetőjével kapcsolatban) tud válaszolni?

Előre is köszönöm!

További szép napot mindenkinek!

ObudaFan # 2017.05.10. 13:05

Olyan óriási jelentősége nincs neki, de hoznék a helyetek ben határozatot.

linuxos # 2017.05.10. 13:28

Ha olyan óriási jelentősége nincs, akkor talán nem is muszáj határozatot hozni.
Arra gondolok, hogy másképp is kezelhető ez.
Az Emlékeztető elején a helyszín, időpont, jelen vannak stb. után mindig teszünk egy Megjegyzést, ahol általában azt rögzítjük, hogy a meghívó, jelenléti ív stb. az emlékeztető melléklete stb.
Arra gondoltam, hogy itt a Megjegyzések közé beilleszthetnénk, hogy az emlékeztető elkészítéséről az elnök gondoskodik (ez úgyis benne van az ügyrendben), és azt is feltüntethetnénk (határozat nélkül), hogy kik hitelesítik azt.
Csak azért kérdezem, mert erre vonatkozó rendelkezést a jogszabályokban sem találok.

Köszönöm!

További szép napot!

drbjozsef # 2017.05.10. 16:38

Nem értem, miért kérdezed, ha jobban tudod.
Tegyél így, akár jó is lehet.
ObudaFan a biztosabbat mondta.

linuxos # 2017.05.10. 17:51

Egyáltalán nem tudom jobban, azért kérdezek. Sőt, sehogy sem tudom, mert mint írtam, a jogszabályokban erre vonatkozó előírást nem találtam.
Ezért kérdezem, hogy így jó lenne-e.
Elnézést, ha félreérthető voltam, csak kérdezek tisztelettel és minden hasznos választ megköszönök!

ObudaFan # 2017.05.11. 04:53

Mi akadálya van annak, hogy hozzatok erről egy határozatot? Milyen nehézséget jelentene?

linuxos # 2017.05.11. 09:27

Végül is semmilyen akadálya nincs, meg vagyok győzve.
Pusztán csak hangosan gondolkodtam, hogy határozat nélkül, egyszerűbben is elintézhető.
De ha határozat kell, határozat lesz. Mondom, meg vagyok győzve.

Köszönöm.

További kellemes napot!

imre775 # 2017.05.18. 14:15

Tisztelt Szakértők!

Folyamatban van az egyesületünk alapítása. Jelen pillanatban ott tartunk, hogy hiánypótlás benyújtását kérték. Az alapszabályban kell módosítani néhány részt. A kérdésem az lenne, hogy az alapszabály módosításához ismételten össze kell hívni a közgyűlést? Újból végig kell csinálnni az alapítási procedúra egy jelentős részét? Tehát új közgyűlés jelenléti ívet, új jegyzőkönyvet kell beadni? (Az alapszabály azon részein nem kellett módosítani, melyeket a közgyűlés határozatban elfogadott)

Vagy elég csak a módosított alapszabályt beadni? Ha elég, akkor az alapszabály utolsó oldalán a keltezésnek az eredeti alapszabály dátumának kell lennie, vagy a tényleges dátumot kell feltüntetni?

Tisztelettel:
Horváth Imre