Könyvelési iratanyag átadása


Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.19. 18:47

Ezeknek magánál a cégnél kellene lennie. (Minden iratnak ott kell lennie.) Keresni pedig az ügyvezetőn kereshetitek.

vivan83 # 2017.01.19. 17:01

Üdvözlök Mindenkit!

Az alábbi kérdésben várnám segítségeteket:

Vásároltunk egy 2010-ben alapított kft-t 2012 januárjában. Erről a két évről nem vettünk át ÁFA analítikát, Tb papírokat, számlákat stb. Ezen iratokat ki kell kérnünk az előző tulajdonostól vagy könyvelőtől, vagy az iratőrzés erre az időszakra vonatkozóan az előző tulajdonos felelőssége?

Köszönöm a válaszokat!

Dr.Attika # 2016.05.23. 13:51

Hogyne lehetne perelni a könyvelőt. Dolog kiadása iránt indított per.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.23. 13:40

A megbízott ügyvéd ismeri az ügyet - mi meg nem ismerjük.

ijenci # 2016.05.23. 13:39

Tisztelt Fórumozók! A segítségeteket kérném Édesapám ügyében; Bt. keretében dolgozott, könyvelőjében megbízott. Pár éve a könyvelő a NAV bevallásban elrontott egy adatot, Édesapámék megkeresték, mert a NAV küldte a megkeresést, a könyvelő mindenfélét ígérgetett, a Bt-t végül felszámolták és meg is szüntették, mindezt úgy, hogy Édesapáméknak senki felé nem volt tartozása, sőt az üzletüket is elveszítették. A mai napig a könyvelőnél van minden a Bt-vel kapcsolatos papírjuk, a könyvelő letagadja magát...Édesapámék próbáltak ügyvédet fogadni, hogy polgári peres eljárást indítsanak a könyvelő ellen, a mai napon arról tájékoztatta nyugdíjas édesapámat a fogadott ügyvéd, hogy nem perelhetik a könyvelőt....ez valóban így van? Kérem a segítségeteket!

nandy # 2016.02.26. 15:06

Beszéltem a nyomozóval, nem tudja megmondani, hogy mit akar. Vigyem be, amiről úgy gondolom, hogy... :)

lajcsó # 2016.02.25. 05:54

"Megtehetem, hogy a teljes iratanyagot átadom a rendőrségnek? Könyvelési dokumentumokat átadhatok külön végzés nélkül?"
Fogadd meg Dr.Attika tanácsát!
A kihallgatásod során előadod, hogy a Bt. számára milyen tevékenységet végzetél és azzal kapcsolatban milyen (releváns) iratok vannak nálad. A nyomozóhatóság ez alapján valószínűleg el tudja dönteni, hogy milyen iratokra van szüksége.

Dr.Attika # 2016.02.25. 04:15

Ja, ez egy sztendert szöveg. Azt se közlik sokszor az idézésben, hogy ki ellen és milyen tényállás alapján akarják a tanút meghallgatni. Hogyan vinne magával bármilyen iratot, feljegyzést. Ne vigyen be semmit.

nandy # 2016.02.24. 23:44

jav.

Be. 67. § (5) bek.

nandy # 2016.02.24. 23:44

Pontosan azért merült fel bennem is a kérdés, mert a nyomozó nem mondta meg konkrétan, hogy mit szeretne.

Az idézésben ez áll:

A Be. 67. § (59 bek. alapján felhívom, hogy az ügyre vonatkozó iratain kívül a bizonyításnál felhasználható feljegyzéseit, vagy egyéb tárgyait hozza magával.

Dr.Attika # 2016.02.24. 17:21

Vitatom Dr. Kovács Béla Sándor kollégám álláspontját. Nem köteles átadni, amíg lefoglalásra vonatkozó határozatot nem kap kézhez. A könyvelői irodában található iratok lefoglalására csak olyan szigorú szabályok szerint kerülhet sor, mint az ügyvédi irodában történő lefoglalásra.
Nem véletlenül trükkösködik a rendőrnyomozó, hogy vigye be.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.24. 17:19

Szerintem a rendőrségnek elsőre jó lesz másolatban is. De kérdezd meg tőlük.

nandy # 2016.02.24. 16:14

Köszönöm!

Közben kiderült, hogy a cég tagjai végelszámolást indítottak, cégjegyzékből kiderül, hogy külsős végelszámoló van.
Abból nem lehet bajom, ha a végelszámoló helyett a rendőrségnek adom át az iratokat (bár a végelszámoló egyszer sem jelentkezett)?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.24. 14:06

Köteles vagy. Természetesen tételes bizonylat ellenében.

nandy # 2016.02.24. 13:52

Sziasztok!

Könyvelőként belefutottam egy elég bonyolult helyzetbe. Volt egy Bt., amit könyveltem, de most már több mint egy éve kölcsönösen felmondtuk a szerződést.
A tagok azóta eltűntek, telefont nem veszik fel, a bejelentett címen nem találhatóak (külföldön élnek, mint kiderült). Közben a tagok feljelentették egymást, rendőrségen van az ügy, ahova egyszer már engem is beidéztek tanúskodni.
Akkor elmondtam, hogy az utolsó év iratanyaga még nálam van, mivel nem vette át az ügyvezető.

Most megint jött egy idézés, felhívtam a nyomozót, aki annyit mondott, hogy az üggyel kapcsolatban kérne papírokat. Azt nem tudta konkrétan megmondani, hogy milyen papírokat. A készpénz mozgásra lenne kíváncsi leginkább.

Megtehetem, hogy a teljes iratanyagot átadom a rendőrségnek? Könyvelési dokumentumokat átadhatok külön végzés nélkül?