Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


drbjozsef # 2018.11.26. 14:50

Ha a lakottan azt jelenti pl. hogy ott valakinek van bejegyzett haszonélvezete, az persze más.

drbjozsef # 2018.11.26. 14:46

Lakáshasználati díj nem kérhető visszamenőlegesen.
De ha megakadályoz a tulajdonrészed használatában (osztatlan közös tulajdon : mindenki az egész használatára jogosult), onnantól kérheted a többlethasználati díjat. Ez nem olyan "visszaélés-szerű", mint bevásárolni, aztán rögtön a megszüntetést kérni, ez simán járható a felszólítás másnapjától.

Persze az ciki, ha azt mondja, hogy persze, gyere, költözz be mellém, itt egy üres ágy.

tatabanyai # 2018.11.26. 14:08

Dgyuri! KBS nekem valaszolta a lent leirtakat, szoval varni kell, par havonta kell vele levelezni a megoldasrol, dokumentalva, hatha a kesobbiekben jol jon egy kozos tulajdon megszunteto per eseten. drbjozsef hozzaszolasa szerintem akkor igaz es jarhato ut a lakashasznalati dij kerdeseben, ha az ingatlan reszt bekoltozhetoen vasaroltad. Mert, ha lakottan, akkor gyakorlatilag be sem mehetsz. Vagy nincs igazam?

drbjozsef # 2018.11.25. 18:20

DGyuri,

Vársz.

Felszólíthatod (feltételezve, hogy ő lakik a lakásban), hogy tegye neked lehetővé a lakás használatát, és ha ezt konkrétan elutasítja, és megakadályoz benne, onnantól követelhetsz tőle többlethasználati díjat.

Egyebekben bírósághoz fordulhatsz a közös tulajdon megszüntetése iránt, de tekintettel arra, hogy árverésen vetted, ennek nem fog örülni a bíró. Ahogy KBS fogalmazta egy másik topikban a minap : aki nem akar közös tulajdont, az ne vásárolja be magát egy közös tulajdonba.

Talán egy-két év múlva jogos is lehet.

DGyuri # 2018.11.25. 18:12

Tisztelt Szakértők! Érdeklődnék nagy tisztelettel, hogy milyen lehetőségeim vannak egy árverésen szerzett 50%-os tulajdonjoggal, lakás esetében, ha nem tudok megegyezni a másik tulajdonossal? Gondolok itt arra, hogy nem adja el nekem az ő részét és nem is hajlandó megvenni az én részemet.

gerbera317 # 2018.11.19. 07:46

A tulajdoni lap és az (eredeti) árverési hirdetmény összevetésével könnyedén meg lehet állapítani, hogy a haszonélvezet ellenére miért beköltözhető az ingatlan. Ugyanígy az 50%-os minimálár is következtetni enged az ingatlan birtokba vehetőségéről.
Ha az árverezőnek ez kínaiul van, az megbocsátható. De az "az ingóságokkal foglalkozó asszisztens", akinek szintén kínaiul van ez, jó eséllyel az ingóvégrehajtáshoz sem ért.
Megjegyzem, ha a haszonélvezet a 137. § (2) miatt nem vehető figyelembe, ahogy én most ide le tudtam írni, és nem tört le tőle a kezem, ugyanúgy a hirdetmény szövegében is fel lehet tüntetni, és akkor nincs a sok hülye kérdés.

Retti # 2018.11.17. 14:05

Kedves "Grave"!
Köszönöm a gyors választ. Az irodában sajnos csak az ingóságokkal foglalkozó asszisztenssel tudtam beszélni, aki nem tudott tájékoztatást adni az ügyben( vagy nem adhatott). Üdvözlettel:"Retti"

Grave7 # 2018.11.17. 13:34

@Retti:
A haszonélvezeti jogot csak abban az esetben kötelező feltüntetni az árverési hirdetményen, ha az sikeres árverés után nem törölhető az ingatlan-nyilvántartásból és ezért az új tulajdonos tulajdonjogát is terhelni fogja. (1994. évi LIII. törvény 143. § (1) bek. c) pont, 137. § (1) bek.)
Ha van ilyen (nem törölhető) haszonélvezeti jog, akkor a hirdetményben az ingatlan nem "tehermentesen" és nem "beköltözhetően" van árverezve, szinte minden esetben.

De ha biztos választ akarsz, kérdezd meg az árverést lefolytató végrehajtót.

Retti # 2018.11.17. 11:28

Az alábbi kérdésben szeretnék szakértői segítséget kérni: Ismételt árverési eljárásban 50% -ra leszállították a minimál árát a lakásnak . Az árverést a Vht.141.par. alapján tűzte ki a végrehajtó,beköltözhetően, tehermentesen, 1/2+1/2=1/1 tulajdoni hányaddal. A haszonélvezeti jogot( ha van az ingatlanon) kötelező -e feltüntetni a hirdetményben? Ugyanis a leírás is elég szűkszavú, alapterület nagyságát jelöli meg valamint a szobák számát.
Sürgős választ szeretnék kérni. Köszönöm

nonolet # 2018.11.14. 13:21

A kalóz megoldás, hogy

  • önkényesen elfoglalod (hisz üres)

és

  • azt hazudod a végrehajtónak, hogy "önként átadta"

A kockázat ugye az, hogy esetleg tiltakozik, hogy:
"de hát nem is adtam át"
Amiből lehet egy kis ejnye-bejnye, ha feljelent és tudja bizonyítani is, hogy valóban nem adta át.

Viszont akkor már birtokban leszel, tulajdonosként :-)

Szomorú örökös # 2018.11.14. 05:43

gaba1966

A kalózmegoldás a pénz,vagy valami más?

Úgy hívják, hogy kilakoltatási moratórium.
Ez az, ami november 15-április 30. között van.
Ez alatt hiába kéred a végrehajtót, nem fogja kitenni.

gaba1966 # 2018.11.13. 23:47

Gerbera!
" Ha üres az ingatlan, akkor kit kellene kényszeríteni arra, hogy költözzön ki? Ezt nem értem...”
Az ingatlan átadásának feltételei közül az adós részéről nem egynek, hanem kettőnek kell teljesülnie:

  1. köteles az ingatlant ingóságoktól kiürítve elhagyni, ÉS
  2. biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek.

E két feltételnek együtt kell teljesülnie. Ha a második nem teljesül, akkor nem adható át az ingatlan. Viszont ismerünk erre is egy kalózmegoldást."
A kalózmegoldás a pénz,vagy valami más?

gerbera317 # 2018.11.13. 10:23

Tehát köteles elhagyni április 30-ig
Nem. 154/A. § (1) Az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek az árveréstől számított 30. napig, ha a végrehajtó ennél hosszabb határidőt adott a vételár megfizetésére, eddig az időpontig, jogorvoslat előterjesztése esetén pedig az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek. És ha ennek nem tesz eleget az adós, akkor lehet kérni a kilakoltatását, de arra nem kerülhet sor a november 15-től április 30-ig terjedő időszakban.

Szomorú örökös # 2018.11.13. 10:11

gerbera317

Így igaz, rosszul fogalmaztam. Tehát köteles elhagyni április 30-ig is, de kilakoltatni nem lehet.

drbjozsef # 2018.11.13. 09:34

Lehet. Csak nem szabad. :)

gerbera317 # 2018.11.13. 07:38

addig tuti nem köteles kiköltözni
Köteles. Csak ha nem teszi, addig nem lehet kényszerrel kilakoltatni.

Szomorú örökös # 2018.11.13. 04:58

Kobci

A bíróságon azt mondtak minimum fél év ez valóban ennyi időt vesz igénybe?

Április 30-ig kilakoltatási moratórium van...szerintem addig tuti nem köteles kiköltözni.
Ha mégis megteszi, akkor szerencséd van. Bár ez csak az én laikus véleményem...

Kobci # 2018.11.12. 23:03

Jónapot !
Tanácsot szeretnék kérni ingatlant vásároltam 2018.09. Ban árverésen
Az ingatlan kifizetése megtörtént, sajnos az ados kifogást nyújtott be a vételárral kapcsolatban ez első fokon elutasításra került , majd most masodfokra vitte. Addig ugye sehol nem szerepelek a tulajdoni lapon. A bíróságon azt mondtak minimum fél év ez valóban ennyi időt vesz igénybe? Másrészről a letéti számlára átutalt összeget (előleg nélkül) nem lehet míg az ügy le nem zárul vissza utaltatni? Van rá valami törvény? Hiszen nem az én hibámból áll az ügy. Tapasztalatok is érdekelnek esetleges tanácsok megoldások , eleggé magam alatt vagyok nehezen összespórolt lakhatásomról van szó.
Válaszokat előre is köszönöm!!

gaba1966 # 2018.11.12. 19:43

jogorvoslat előterjesztése esetén pedig az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek.
Miért nem köteles elhagyni az adós az ingatlant? Milyen büntetés jár ezért?

ius latratus # 2018.11.12. 18:46

Ezt így nem fogod érteni.
Egyszerűbben: téged most nem illet meg a birtokos joga.

ius latratus # 2018.11.12. 18:44

A birtokvédelemnek, pontosabban magának az eljárásnak nem feltétele a tulajdonosi jogviszony.

gaba1966 # 2018.11.12. 17:59

Köszönöm szépen a válaszokat.
Birtokvédelmet tulajdonosként én is kérhetek a jegyzönél a végrehajtó szerint, hogy "ne hordják szét a házat" nem a bútorokat. Erről mit tudtok?

drbjozsef # 2018.11.12. 07:49

gaba,

Az a bizonyos "b" verzióval kapcsolatban szerintem tévedésben vagy sajnos : az arra vonatkozik, ha az ingatlan üres, csak nem elérhető/nem együttműködő az adós, és nem adja át hivatalosan is az árverési vevőnek ésvagy a végrehajtónak.

Az, ha laknak benne ténylegesen, nincs "b" megoldás. Önként elmennek, ha nem, akkor elindítod a birtokbavételi/kilakoltatási eljárást.

Esetleg köztes út, ha fizetsz a lakóknak, hogy hagyják el az ingatlant. Ha közös megegyezéssel elmegy, és átadja, már birtokba is veheted.

drbjozsef # 2018.11.12. 07:46

A ház felújítását akkor kezdheted csak meg, amikor önként elhagyták az ingatlant, hamarabb nem.

Vagy nem önként, de elhagyták. Ez eltarthat néhány hónapig is akár...

Szomorú örökös # 2018.11.12. 05:28

gaba1966

Mit tehetek tulajdonlappal a kezemben? Bemehetek a házamba?...nem akarom,hogy széthordják a házamat. Ezért nem akarok várni amíg a végrehajtó intézkedik.

Hát pedig gerbera317 eléggé konkrétan leírta, mi a lehetőséged: „Az adós vagy átadja önként az ingatlant, vagy nem.

Önhatalommal nem mehetsz be a házba, mert akkor birtokvédelmet fognak kérni ellened és nagy valószínűséggel el is fogod bukni. Egyébként meg mit jelent, hogy „széthordják a házadat”? Te a házat vetted meg árverésen, nem az ingóságokkal együtt, amelyek mindegyike továbbra is nagy valószínűséggel szerintem a bent lakó régi tulajdonosé és viszi magával, ha kiköltözik. Tehát azok a holmik nem a tiéd.

A ház felújítását akkor kezdheted csak meg, amikor önként elhagyták az ingatlant, hamarabb nem.