Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


nonolet # 2018.03.09. 14:18

drbjozsef

Az ár rajtad, mint licitálón múlik....
A kockázat ismeretében licitálsz!
(vagy nem licitálsz)

- -

Az adó és értékbizonyítvány is CSAK EGY BECSLÉS!!!
(ráadásul tipikusan nem is egy értékbecslőtől, hanem egy önkori ügyintézőtől)

Amit aztán a végrehajtó még tetszése!!!! szerint módosíthatott le/fel, amikor a BECSÉRTÉKET meghatározta.

- -

A becsérték nem tekinthető valós piaci értéknek!!!

Azaz alapban nem mondja meg biztosra, hogy ennyit ér az ingatlan.
(akkor sem, ha szakértői értékbecslésen alapul éppenséggel a becsérték képzés és azzal azonos is)

Mitöbb: az aktuális piaci értéke éppen az árverésen fog majd kiderülni!

Amennyiért elkel...

nonolet # 2018.03.09. 14:15

Van egy adatsorod és egy BECSÉRTÉKED az ingatlanról.

Aminek a valóságtartalma számodra kétes.
Ezért megpróbálsz meggyőződni a valóságosságáról.

DE NEM SIKERÜL!!!

Ekkor két döntésed van.

1.
Hagyod az egészet, mert bizonytalan a dolog.
Ebből nyilván nem lehet baj...

2.
KOCKÁZTATSZ! önként és tudatosan.

Saját felelősségre...
vállalva azt, hogy bár nem tudod,
hogy
PONTOSAN mit, de mégis megveszed.

A kockázatod része az is, hogy
a pecsétes papírok tévesek lehetnek,
hisz nem tudtad/akartad őket ellenőrizni.

drbjozsef # 2018.03.09. 13:34

Azért az jogos, hogy kerítésen kívülről nem látszik hány négyzetméter, márpedig az elég releváns az ár szempontjából.

gerbera317 # 2018.03.09. 13:14

miért nem ellenőrzi az adatokat a végrehajtó?
Talán mert a végrehajtó nem földmérő. Meg egyébként sem ez a dolga.

van-e a végrehajtónak vagy másnak felelőssége az adatokat illetően?
A végrehajtónak nincs. És tulajdonképpen a közigazgatási hatóságnak sincs. Mert az adó- és értékbizonyítvány alapvetően arra való, hogy a helyi adóhivatal annak alapján vesse ki az ingatlanadót. Ha ez alapján a tulajdonos kevesebb adót fizet, akkor kevesebbet fizet. Ha pedig olyan megkeresés érkezik az adóhivatalhoz, hogy ossza meg a bizonyítványt a végrehajtóval is, akkor az adóhivatal átadja azzal, hogy "tessék, nekünk megfelel, feleljen meg nektek is".
Egyébként, a becsérték ellen bárki érdekelt kifogással élhet, akkor pedig szakértő véleménye alapján a bíróság állapítja meg becsértéket, mi pedig valós szemlén alapul.

ha én elmegyek és nem teszik lehetővé, hogy ezekről meggyőződjek, akkor hogyan érveljek
Sehogy. Odamész, látod, hogy megér-e a putri annyit vagy sem, és eldöntöd, licitálsz-e vagy sem.

Lásd még nonolet szösszeneit.

nonolet # 2018.03.09. 13:00

gerbera317

Azért az adó és érték bizonyítványnak csak tán hihet a vevő...
Azaz legalább akkora valós értéket elvárhat, szerintem.

A beltartalma az már más kérdés...

Azért ki felel?
HA tégla helyett könnyűszerkezet pl.

Ezért is kell valakinek felelnie.
Hisz ÍRÁSBA adta!

nonolet # 2018.03.09. 12:57

"hogy miért nem ellenőrzi az adatokat a végrehajtó?"

Mert pecsétes-hitles papírt kapott az adatokkal?
Ami ez ELLENKEZŐJE BIZONYÍTÁSÁIG >> HITELES adat!

Tehát miért is ellenőrizné...?!

- -

"van-e a végrehajtónak vagy másnak felelőssége az adatokat illetően?"

Nyilván azok kiadójának van.
Közigazgatási jogkörben elkövetett... alapon.

"ha én elmegyek és nem teszik lehetővé, hogy ezekről meggyőződjek, akkor hogyan érveljek a kifogásban a mellett, hogy a téves adatok miatt keletkező káromat nem nekem kéne benyelni?"

A kiadott papír számodra is hiteles.
HA mégsem >> akkor lásd fentebb.
Pereld be a kiadóját kártérítésért...

Hisz miatta lett károd, ha lett bizonyítható károd.

Ami gondolom akkor van pl.,
ha
az ingatlan piaci értéke annyi sincs,
mint amennyit az adó és érték papír állít.

Abizalmash # 2018.03.09. 12:45

Szerepel, de még alapterület sincs megjelölve a tulajdoni lapon.
A végrehajtó ügyintézője egy több oldalas adatlapot mutatott, amely alapján az árverési hirdetményt kiírta. Ezen a lapon egy adócsoportos munkatárs aláírása és pecsétje van és "láss csodát" azon is helytelen adatok vannak. Tehát a tévesztés még csak nem is a végrehajtó jogkörében merült fel (?).
A kérdés ennek kapcsán,

  • hogy miért nem ellenőrzi az adatokat a végrehajtó?
  • ... nagyobb kérdés, hogy van-e a végrehajtónak vagy másnak felelőssége az adatokat illetően?
  • ... a legnagyobb pedig, hogy ha én elmegyek és nem teszik lehetővé, hogy ezekről meggyőződjek, akkor hogyan érveljek a kifogásban a mellett, hogy a téves adatok miatt keletkező káromat nem nekem kéne benyelni?
gerbera317 # 2018.03.09. 12:45

Az adó- és értékbizonyítványból. A tulajdoni lapon csak annyi áll, hogy "xxxx m2 lakóház, udvar stb.", de becsérték-megállapításához beszerzett adó- és értékbizonyítvány ezt tovább részletezi, és ezt közli tovább a végrehajtó, többek között az árverési hirdetményen is. A hirdetménynek ez a része tehát közhiteles közlésen alapul, ezért az árverési vevő aligha hivatkozhat a végrehajtó törvénysértésére. Ez nem zárja ki, hogy a bíróság megsemmisítse az árverést, csak nem egészséges dolog ilyenkor a végrehajtóra mutogatni. A vevő mutogasson saját magára, amiért a palotának meghirdetett putrit megtekintés nélkül megvette.

drbjozsef # 2018.03.09. 12:21

a lekérhető tulajdoni lapon nem szerepel adat a lakóházra vonatkozóan.

Akkor a végrehajtó honnan szedte a 100nm-t? Azért az, hogy lakóház, az szerepel a tulajdoni lapon?

Abizalmash # 2018.03.09. 11:09

Kedves Fórumozók, Szakértők!
Nagyon örülnék gyors válaszoknak, tapasztalatoknak.
Problémám van az árverési hirdetmény tartalmával, de sajnos már az árverés lezajlott, megnyertem.
Amivel gond van, arra csak az árverés után derült fény.
Átnyálaztam a Vht. jó részét, olvasgattam a bírói gyakorlatról, a polgári perrendtartásról és most próbálok itt is infot gyűjteni.
(Igyekeztem átnézni néhány tucat oldalt, de nem találtam választ a kérdésemre...)

Szóval, sok szó esik és a fenti források is foglalkoznak vele, hogy mi van, ha a becsértéket vitatják a felek, ha lakik valaki az ingatlanban vagy egyéb jogosult köt bele az eseményekbe, a jogszabály még azt az esetet is tárgyalja, hogy előfordulhat, hogy a végrehajtó nem tünteti fel az ingatlan adatait, mert nem szerezte be (a jogszabály erre nem szab határidőt), pedig ennek a költségeit előre megkapja…
De olyan eset vagy paragrafus, ami azt részletezné, hogy a végrehajtónak mit kell megtennie annak érdekében, hogy

  • valóban meggyőződjön az ingatlan paramétereiről annak érdekében, hogy…
  • az árverési hirdetményben az ingatlan leírása ne legyen iszonyat távol a valóságtól,
  • vagy legalább az ingatlan megtekinthető legyen az árverés előtt (tegye ezt lehetővé), na ezekhez nehéz kapaszkodót találni.

Jelen esetben az ingatlan nem 100, hanem nettó 65,3 m2, nem tégla falazatú, hanem könnyűszerkezetes fa, nem 2 + 2 félszoba, hanem csak 1 + 2…. gondolom nem kell folytatnom.

Fontos! Voltam az ingatlan megtekintésen, a végrehajtó nem tette lehetővé a bejutást, a lekérhető tulajdoni lapon nem szerepel adat a lakóházra vonatkozóan.

Nem a nulláról kezdem a témát, tudom, hogy vannak kapaszkodóim és tisztában vagyok az árverés kockázataival! Nem a bizonytalantól vártam jót, hanem nem feltételeztem, hogy ennyire durva eltérést ki lehet hirdetnie a végrehajtónak.
Végrehajtási kifogást szeretnék benyújtani (rövid a határidő), amiben a végrehajtó által „lényegesen jogszabálysértő” intézkedést vagy intézkedés elmulasztását kéne megnevezni – a sok egyéb részlet és körülmény leírása mellett.

Várom a tanácsokat, köszönöm!

nonolet # 2018.03.08. 16:23

A felhasználó fogalma lemaradt...

g)felhasználó:
a távhővel ellátott .... a távhőszolgáltatóval
a távhő mérés szerint történő szolgáltatására vonatkozóan

  • közszolgáltatási szerződéses jogviszonyban álló tulajdonosa,

több tulajdonos esetén a tulajdonosok közössége [a társasház, a lakásszövetkezet, a Polgári Törvénykönyv (a továbbiakban: Ptk.) szerinti közös tulajdon esetén a tulajdonostársak].
Abban az esetben, ha a távhőfelhasználás a több személy tulajdonában lévő épület valamennyi épületrészében mérhető, a felhasználó az egyes épületrészek tulajdonosa is lehet.

nonolet # 2018.03.08. 16:20

Távhő törvény...

3. § E törvény alkalmazásában
b)
díjfizető:
... az épület, építmény vagy épületrész

  • bérlője,
  • használója;

37. §
(6)
A díjfizetők személyében!!!! bekövetkező változások
nem!!! érintik a felhasználó és a távhőszolgáltató között létrejött
általános közszolgáltatási szerződés érvényességét!!!

A díjfizető a változás időpontjától
jogosult az általános közszolgáltatási szerződésben foglaltak szerint a szolgáltatás igénybevételére
és
ugyanezen időponttól köteles a távhőszolgáltatás díjainak megfizetésére.

44. §
(3)
...
A távhő-szolgáltatási díj a bérlő vagy a használó által történő megfizetéséért ...
a tulajdonos egyszerű (sortartó) kezesként felel.

A 37. § (6) bekezdésében foglaltak erre az esetre is vonatkoznak.

- -

Ezek alapján lehet, hogy az árverésen szerzőre is áll
a 37-6 és 44-3 alapján előálló sortartó kezesség ?

Ha igen, akkor az árverési vevőnek is fizetni kell,
akkor HA a tartozás adóstól MÁR behajthatatlan lett.
Ami ugye árverés során könnyen megeshet...

drbjozsef # 2018.03.08. 14:55

Nekem abszolúte rémlik, hogy volt törvényi passzus, ami kifejezetten a távhő szolgáltatáshoz kapcsolódott, és talán annak a törvényében volt. Jópár hónapig ment valamelyik fórumban erről a vita.

gerbera317 # 2018.03.08. 14:51

Elnézést, hogy közbekotyogok.
Korábban én szólaltam fel, többször is, úgy, hogy az árverési vevő - ha a tulajdonjog bejegyzése és a tényleges birtokba kerülés között lényegesen hosszú idő telik el - ne vitassa a távhőszokgáltatónak a tulajdonjog-bejegyzése óta felszámított követelését. Mert, még ha nem is jött létre szerződés az árverési vevő és a távhő-cég között, akkor is a vevő ingatlanát fűtötték. Fűtésre pedig nemcsak az adósnak van szüksége, hanem - az állagmegóvás szempontjából - az ingatlannak is, és ilyen módon az a vevő érdeke is. Természetesen, az adós tulajdonjoga alatt keletkezett távhőtartozást továbbra se akarja a vevő megfizetni, hiszen miért is kellene?
Részemről ez csak vélemény volt és van most is, ami nem jogszabályon alapul, hanem egészséges jogérzéken (vagy inkább igazságérzéken?).

nonolet # 2018.03.08. 14:29

Nem tévedsz...

drbjozsef # 2018.03.08. 14:24

Grave,

próbáltam visszakeresni a végrehajtós topikokban, az egyikben ki lett tárgyalva, és össze is lett elég jól foglalva, de most nem találom. Onnan rémlik, hogy a távhő az egyetlen, ahol a külön törvény a mindenkori tulajdonosra testálja a tartozást, szerzésmódtól függetlenül. Sajnos nem találom. Talán gerbera emlékszik rá.
Persze, az is lehet, hogy tévedek.

Grave7 # 2018.03.08. 11:00

@drbjozsef: A távhő miért kivétel? Kérlek segíts nekem és mondd el, melyik a konkrét jogszabályi rendelkezés (törvény/rendelet száma, §, bekezdés) ami erről szól.

maacska # 2018.03.07. 09:17

Értem, köszönöm.

Én is így gondolom a józan ész használatával. Olvasgatok is tovább tanácsotokat megfogadva.

gerbera317 # 2018.03.07. 08:23

Csatlakozom Drb-hez: Ha most keresed fel a szolgáltatókat, minenhol a meglévő tartozásra fognak hivatkozni, hogy addig nem kötnek veled szerződést, amíg azokat valaki ki nem rendezte. Ugyanígy lesz a társasházi közös költséggel is (ha ez olyan ingatlan). Bejegyzett tulajdonosként, jogerős árverési jegyzőkönyvvel a birtokodban egészen más lesz a pozíciód. A "vevő jogai" topik szól erről.

drbjozsef # 2018.03.07. 06:35

maacska,

a legtöbb szolgáltató akadékoskodni fog, de a legtöbbnek (pl. a távhő kivétel) kötelessége veled szerződést kötnie, ha árverésen szerezted az ingatlant. A kulcsszó : eredeti szerzésmód. Bár ez esetben lehet, hogy tényleg kell egy jogerős befejezés és egy földhivatali bejegyzés.
Ezért nagyon fontos, hogy a birtokba adási jegyzőkönyvön szerepeljenek az óraállások, és a dátum.

Keresgélj és olvasgass a guglival, vagy itt a fórumban a végrehajtási topikokban, ezerszer ki lett tárgyalva a dolog, fogsz találni okosságokat.

maacska # 2018.03.07. 06:15

Igen, tartozik. Mindenkinek, mindenhol. :(
Felhívom a szolgáltatókat telefonon, megkérdezem "öröklöm-e" a tartozásokat, ha át lehet íratni az órákat és megírom mire jutottam.
Köszönöm.

gerbera317 # 2018.03.07. 05:41

Nem kizárt, hogy a közműszolgaltatóknak is tartozik az adós, akkor pedig nem fognak szerződést kötni.

blangyin # 2018.03.07. 05:27

Közmű szolgáltatóknál kérik a 30 napnál nem régebbi tul.lapot is, a vavőnek legalább széljegyzeten szerepelnie kell. Én bementem a szolgáltatókhoz (villany, gáz, víz).

drbjozsef # 2018.03.07. 04:35

Ha van birtokba adási jegyzőkönyved, akkor nem kell a jogerő szerintem, simán át fogják írni az órákat. Én elindítanám minél előbb - aztán kiderül, hogy akadékoskodnak-e.

maacska # 2018.03.06. 20:58

Szia Gerbera!
Akkor is kérnem kell az intézkedést, ha átadási jegyzőkönyvet készítettünk az adóssal? Átadta papíron 2 tanú jelenlétében a végrehatói irodában a végrehajtó előtt az ingatlant. A végrehajtó azt mondta, mivel átadta (átvett egy példányt) neki már nem kell intézkedni átadás ügyében.

Most azt nem tudom, hogy meg kell-e várnom a jogerőre emelkedést, a bejegyzést a födlhivatalban, a jegyzőt és egyebeket, hogy átirathassam a közüzemi órákat a nevemre? Egyébként a tulaj lemondott a további fellebbezési jogáról.