végrehajtás kérdések


Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.02. 10:10

Van vevő a végrehajtási joggal terhelten?

CHIP84 # 2017.10.02. 09:57

Tisztelt Szakértők!
Szüleink családi házának 4 örököse van Szeretnénk eladni az ingatlant, de az egyik örökös tulajdonrészére végrehajtási jog van bejegyezve. Viszont az eladási árból rá eső rész nem fedezi a követelt összeget. Azzal tisztában vagyunk, hogy a többiek részéhez nem nyúlhat a végrehajtó, de beleszólhat-e, hogy mennyiért adjuk el az ingatlant? Milyen módon lehet egy ilyen ingatlant eladni?
Megvétózhatja-e a végrehajtó az eladást, arra hivatkozva, hogy a terhelt tulajdonrész vételára nem fedezi az ő követelését?

Rexor # 2017.10.02. 07:56

Szerintem ennek a szerződésből ki kellene derülnie, mert az ügyleti kamat-legalábbis pénzintézetek esetében- általában a BUBOR-ból másrészt a kamatfelárból tevődik össze. A kamatfelár mértéke pedig változó pénzintézetenként is.

Vadsuhanc # 2017.10.02. 07:12

Tisztelt Fórumozók!

A közokirat záradékolása esetén a közjegyzőnek a tőketartozás után járó kamatot, hogyan kell megállapítani?

Esetemben a szerződésben ( közokiratban ) az éves kamatláb 3,99 százalék. Késedelmes fizetés esetén a késedelmi kamat a késedelembe esés napján érvényes ügyleti kamat mértéke plusz 6 százalék.

A záradékban 12,09 százalék késedelmi kamat lett megállapítva ( 6,09 és 6,00 )

Az iratokból ( felmondás, záradék ) nem tudom megállapítani, hogy a 6,09 százalék azaz ügyleti kamat, hogyan került kiszámításra. Nem azt mondom, hogy nem jogos, de sem közjegyzői okiratból sem más iratból nem derül ki, hogy hogyan lett ez levezetve és kiszámítva és mire lett alapozva.

Köszönöm az esetleges magyarázatot, sajnálom ha nagyon butát kérdeztem.

Ferkó3 # 2017.09.25. 19:51

Köszönöm, Grave7!

Grave7 # 2017.09.25. 19:26

@Ferkó3: Van a fórumon belül egy konkrét téma, ami erről szól, olvass vissza pár hónapot/évet benne és kérdéseidre választ fogsz kapni:
http://www.jogiforum.hu/forum/41/24237

Ferkó3 # 2017.09.25. 19:06

Tisztelt Fórum!

Találtam egy kis üzlethelyiséget az árverési oldalon. A végrehajtó helyettestől azt az infót kaptam, hogy a mostani tulaj nem igazán akar semmiben közreműködni, hiába szólítja fel, az ingatlan megtekintését sem teszi lehetővé, csak kintről az utcáról lehet szemrevételezni.

Nem lakóingatlanról van szó, annyit láttam, hogy tele van lommal. A helyettes elmondta, hogy nekem kell lakatost hozni, zárat cserélni, és 30 napig nem mehetek be, tárolnom kell az cuccokat. Egy alkalommal nyithatom ki, amikor jön érte az előző tulajdonos.

Mi van, ha nem jön? A lomtalanítás költsége nyilván engem fog terhelni, de mi van, ha radioaktív hulladék vagy robbanószerek vannak odabent? :) Minden felelősség az enyém onnantól kezdve?

Ha licitálnék, és én nyernék árverési vevőként, milyen eszközeim vannak a birtokba vételre?

Köszönöm!
Ferkó

Grave7 # 2017.09.25. 18:57

@Vadsuhanc: Az engedményes nem a végrehajtási jogot, hanem a zálogjogot "jegyeztette át magára". A végrehajtási jog jogosultját csak a végrehajtó módosíthatja.

Egyébként problémádra megoldás lenne, ha az engedményes a Te ügyedben is kérné jogutódlása megállapítását a bíróságtól.
(Ahogy gerbera317 sugallta, ha értelmes az engedményes, akkor ezt meg fogja tenni.)

Vadsuhanc # 2017.09.25. 15:58

Tudod az a baj, hogy az engedményes - akinek a jogutódlása még nincs megállapítva- a végrehajtási jogot már átjegyeztette magára az engedményezésre hivatkozva.

Értem amit írsz. Tehát azzal egyezzek meg akinek az ingatlannyilvántartásban bejegyzett jog alapján vannak a jogai. Végrehajtás, elidegenítés stb. ( így parasztosan megfogalmazva )

Magyarul egy adás-vételi szerződésnél az ingatlannyilvántartásban bejegyzett jogok a mérvadóak..

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.25. 15:39

A földhivatal nyilván annak a hozzájárulását kéri, akinek a javára a tilalom be van jegyezve.

Vadsuhanc # 2017.09.25. 15:20

Tisztelt KBS!

Én voltam a félrevezető. A végrehajtást kérőnek van elidegenítési és terhelési tilalma is a végrehajtási jogon kívül, de erről is lemondana az egyezségünk és a végrehajtáson kívül történő értékesítés során.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.25. 15:05

nincs akadály a Ptk szerint, hogy a vevő az ingatlant a terhekkel együtt vegye meg ?
A végrehajtási jog nem elidegenítési tilalom.

Vadsuhanc # 2017.09.25. 15:00

Tisztelt gerbera317!

Ezzel van a gondom. Az eredeti végrehajtást kérő az mondja, Őt már nem érdekli, mert engedményezte a követelését. Az engedményes követel, de Ő jog szerint még nem végrehajtást kérő. Az engedményes tett egy korrekt általam elfogadható ajánlatot, de a Vht. alapján vele nem tudok megegyezni még a jogutódlása nincs megállapítva. Az eredeti végrehajtást kérő de még az engedményes sem kommunikál egymást közt kérésemre sem.

Forduljak az eredeti végrehajtást kérőhöz a kérelmemmel?

gerbera317 # 2017.09.25. 14:35

Ezt is megírtam: Amíg megfelelően értelmes emberek dolgoznak mindegyik oldalon, addig nincs gond.

Vadsuhanc # 2017.09.25. 14:11

Tisztelt gerbera317!

Ezt megpróbáltam.Az eredeti végrehajtást kérő elutasított azzal, hogy a követelést Ő engedményezte, semmi köze hozzá. Az engedményes ajánlatát meg nem lehet elfogadni, de szerintem a végrehajtó sem fogadja el még nincs megállapítva a jogutódlása és a Vht alapján még nem tehet nyilatkozatot. És az engedményes nem hajlandó felvenni a kapcsolatot az eredeti végrehajtást kérővel.

Patt helyzetben vagyok. Teljesítenék én ráfizetéssel is. Mellesleg az engedményezésről ( 6 hónapja ) a végrehajtó semmit sem tud. Sem az engedményező sem az engedményes nem jelentette be. ( 6 hónapja még mindig az engedményezőnek megy a jövedelmem 33 százaléka )

gerbera317 # 2017.09.25. 13:55

Eggyel előbb megírtam.

Vadsuhanc # 2017.09.25. 13:27

Tisztelt gerbera317!

Mit tartanál célszerűnek ilyen esetben az adós oldaláról? Az eredeti végrehajtást kérőt megkeresni vagy várni a jogutódlás megállapítását?

gerbera317 # 2017.09.25. 13:15

Van az úgy, hogy valamit sürgősen kell intézni, a bíróság meg elüldögél hosszú hónapokig a jogutódláson. Ilyenkor valóban az a megoldás, hogy az engedményes megkéri a még végrehajtást kérő engedményezőt, tegyen jognyilatkozatot. Nincs ennek semmi akadálya, amíg értelmes emberek dolgoznak mindegyik oldalon.

Vadsuhanc # 2017.09.25. 12:37

Tisztelt gerbera317!

Az engedményes szeretne nyilatkozatot tenni, megengedve illetve belegyezve abba, hogy az ingatlan értékesítsem árverésen kívül, de a Vht alapján én ennek azért látom akadályát, mert még nem végrehajtást kérő és ahogyan leírtad az engedményest még nem illetik meg a végrehajtást kérő jogai a jogutódlás megállapításáig.

Tisztelt KBS!

Ezek szerint annak nincs akadály a Ptk szerint, hogy a vevő az ingatlant a terhekkel együtt vegye meg ? Röviden nem fizet nekem egy fillért sem, hanem vállalja az ingatlant terheinek rendezését?

Mivel és kivel tudom igazolni, hogy az ingatlanon milyen terhek vannak ? végrehajtó, tulajdoni lap stb....

Köszönöm, hogy megtiszteltetek a válaszotokkal....

gerbera317 # 2017.09.25. 12:08

Ellenkező megállapításig az aktuális végrehajtást kérőt kell végrehajtást kérőnek tekinteni; őt illetik meg a végrehajtást kérőt megillető jogok, illetve terhelik a végrehajtást kérőt terhelő kötelezettségek.
Az egy másik kérdés, hogy az engedményezőnek az engedményes tudta nélkül, még végrehajtást kérői pozícióban, mennyire etikus érdemi nyilatkozatot tenni.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.25. 12:07

De ez nem akkora probléma. A szerződésbe beleveszitek, hogy a vevő a vételár megfelelő részét a vh-kérőnek illetve a végrehajtónak fizeti.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.25. 12:06

Egymással nyilván megállapodhattok - de a végrehajtási eljárásban nem tudja a vh-kérő jogait gyakorolni. Így a lefoglalt ingatlant árverésen kívül csak a végrehajtási joggal terhelten tudod eladni.

Vadsuhanc # 2017.09.25. 12:03

Tisztelt KBS!

Az engedményes tisztességes és nagyon korrekt ajánlatot tett nekem a végrehajtási eljárásban. A problémám ott kezdődik, hogy a jogutódlása nincs megállapítva, így az ingatlanom árverésen kívül történő eladását a végrehajtási törvény alapján meg tudom-e valósítani, mivel az engedményes a törvény szerint még nem végrehajtást kérő?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.25. 11:49

a bíróság jogutódlását megállapító végzés jogerőre emelkedésétől

De szerintem ezt te is tudod.

Vadsuhanc # 2017.09.25. 11:38

Tisztelt Fórumozók!

Az elrendelt végrehajtási eljárásban a végrehajtást kérő a követelését engedményezte. Kérdésem az, hogy az engedményest mely időponttól illetik meg a végrehajtást kérő jogai? Az engedményezéstől vagy a bíróság jogutódlását megállapító végzés jogerőre emelkedésétől?

Gondolom itt arra, hogy az engedményes a jogutódlásának megállapításig megegyezhet-e az adóssal az ingatlan árverésen kívül történő értékesítésében?

Tulajdonképpen az elrendelt végrehajtásban az eredeti végrehajtást kérő engedményezésről szóló tájékoztatása és az engedményes jogutódlásának bíróság által történt megállapítása között ki tölti be a végrehajtást kérő pozícióját?