végrehajtás kérdések


Anikoaniko # 2017.08.29. 08:56

Köszönöm a gyors választ!

Csak sajnos nem teljesen értem.

Nekünk nincsen fennmaradó követelésünk.

Édesanyukám a kölcsönadó felé mindent teljes mértékben rendezett és nem megfizetés, hanem 80%-ban elengedés történt. Nem anyagi összeg után pedig nincsen joga szerintem költséget felszámolni a végrehajtónak.

Ha a kölcsönadó bemenne a végrehajtóhoz, nem tudja utólag módosítani a megfizetése elengedésre?

drbjozsef # 2017.08.29. 08:53

De akkor miért az adós fizetését akarja letiltani? Azt írja a passzus, hogy a végrehajtást kérő köteles gondoskodni.

gerbera317 # 2017.08.29. 08:26

34. § (5) Ha az adós a végrehajtási eljárás során a végrehajtást kérőnek fizette meg a követelés összegét, a végrehajtást kérő köteles a végrehajtási költségek kielégítéséről is gondoskodni.

Ezt elmulasztottátok. Most tehát ki kell fizetni a végrehajtót, ő pedig a fennmaradó követelésetekre folytatja tovább a végrehajtást.

Anikoaniko # 2017.08.29. 08:17

Tisztelt Jogi fórum!

Édesanyámnak egy közeli hozzátartozója pénzt adott kölcsön, mely végrehajtásra került. Kb. 2évig a végrehajtó fizetési letíltás útján a kölcsön részleteit vonta és saját részére is a beszedett összeg 10%-át. A kölcsön idén végrehajtón kívül rendezése került. Az összeg nagy részét elengedte a kölcsönadó és pár ingóság beszámítása is történt. A végrehajtó most elkezdett anyukámtól végrehajtási költség jogcímen pénzt követelni. Amit nem értünk, hogy milyen jogon, hiszen azután az összeg után már volt le pénzt, amelyet ő beszedett.
Arra tudunk gondolni, hogy a nem általa beszedett összeg után is felszámolta a végrehajtási költségét. Egyenlőre annyit sikerült kiderítenünk, hogy a kölcsönadó a végrehajtás megszüntetésekor lehet rosszul fogalmazott. A kölcsönadó a végrehajtónak azt mondta az eljárás megszüntetésének kérésekor, hogy a fennmaradó összeg megfizetése került, nem pedig elengedésre. A végrehajtó anyukámat még nem is értesítette, csak a munkahelyén szóltak, hogy ismét fizetésiletíltása van körülbelül 200.000ft.

Segítséget szeretnék kérni, hogy a végrehajtó által most követelt összeg jogos-e, azt kötelesek vagyunk-e megfizetni, vagy van valamilyen mód annak elengedésére esetleg mérsékelésére?

Válaszukat előre is köszönöm.

Tisztelettel: Anikó

gerbera317 # 2017.08.29. 06:37

Most kivel akar pereskedni danku? Velünk, vagy a házzal? Én nem vitatkoznék vele. Vitatkozzon a ház.

drbjozsef # 2017.08.29. 06:03

danku,

akkor valaki hibázott, egyfelől az előző tulaj biztos, hogy nem szólt (de hát nyilván nem érdekelte), másrészt a közös képviselő, mert mondania kellett volna, hogy lesz majd ez is. Aztán meg nem is kérte időben.

Sajnos ez nem évült el, ki kell fizessed. Jogilag nem nagyon tehetsz semmit, csak a tájékoztatás hiányzott, a jogosultság nem kérdés, ha megfelelő a közgyűlési határozat.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.28. 15:10

Nem közs költség tartozásról hanem a panelprogram kölcsönéről van szó
Minden közös költség.

A szerződést a régi tulajdonossal kötötték!
Nem valószínű. HA úgy lenne, akkor egyrészt nem a társasház követelné, hanem a hitelező, másrészt nem tőled, hanem az adóstól.

danku # 2017.08.28. 14:28

Drbjozsef

Természetesen fizetem a közös költséget rendesen de a panelfelújítást csak most kérik visszamenőleg is! Eddig semmit nem szóltak róla!
Azt sem tudom mikor lett felújítvaa ház!

gerbera317 # 2017.08.28. 14:10

És most miért velem veszekedsz? Ebből úgyis per lesz, veszekedj ott, aztán azt - szerintem - frankón el is fogsz veszíteni.

drbjozsef # 2017.08.28. 14:06

danku,

ha nem szóltak, az pech, illet volna, bár 2016 óta is eltelt egy kis idő, úgy érted, hogy azóta még csak nem is beszéltél a közös képviselővel, nem is érdekelt hogy mi van a lakással? Ki fizette a közös költséget?

A helyzet az, hogy a törvény szerint a tulajdonjog bejegyzésed időpontjától neked kell a társasház által előírt költségeket megfizetni. Addig az időpontig visszamenőleg is. Ha neked ebből károd származott, mondjuk mert a bent lakó miatt nem tudtad rendeltetésszerűen használni az ingatlant, akkor polgári perben kérheted a károd megtérítését. Gondolom, a kilakoltatott árverési adóson mondjuk túl sok dolgot nem fogsz tudni végrehajttatni már.

Az árverési vásárlásban benne van a kockázat.

danku # 2017.08.28. 14:04

Köszönöm szépen mindenkinek aki kérdésemhez hozzászólt!

lewho # 2017.08.28. 14:01

Ha az a baj, hogy addig is kérik tőled, míg nem voltál birtokban, hááát. Szar ügy, de ez van. Bár a bírósági gyakorlat sem egységes, de a többségi vélemény az, hogy a tulajdonosnak kell fizetni a közös költséget, akár birtokba tudja venni az ingatlant, akár nem. Akár ő használja, akár nem.

danku # 2017.08.28. 13:58

Lewho

2014 óta vagyok tulajdonos a moratórium miatt csak 20 hónapra rá 2016-ban léptem bírtokba!
3 éve a kutya sem szólt nekem erről most visszamenőleg kérik egy összegbe! Eddig senki nem jelezte hogy bármiféle tartozásom lenne!

lewho # 2017.08.28. 13:49

Danku, figyu.

Nézzünk egy példát.

A panelprogram miatt minden lakásnál a közös költség 10 évig nem 10e, hanem 20e Ft. lesz. Indul 2012-ben.

Te 2016-tól vagy tulajdonos. Akkor a 2012 óta eltelt 4 év közös költségét nem vagy köteles megfizetni, ezzel azt csinál a ház, amit akar, de 2016-tól(ha onnan vagy tulaj) kutya köteles vagy fizetni a közös költséget.

Ha az derülne ki, hogy a panelprogram ára még a tulajdonszerzésed előtt egy összegben volt esedékes, azért persze nem felelsz. De ez nyilván nem így van, hanem felemelték a közös költséget, mivel a társasház hitelt vett fel, és neked is magasabb a közös költség, de a tulajdonszerzése(a bejegyezés) előtti időre nem kérhetik tőled.

danku # 2017.08.28. 13:43

Gerbera 317

Azt azért elvárnám ha veszek egy tehermentes ingatlant a megtekintett állapotban, utólag már ne tegyen rá senki terhet visszamenőleg amiről nem tudtam! A végrehajtó tehermentesen adta át!

gerbera317 # 2017.08.28. 13:14

Sára!
Amíg sitten vannak, addig rabkereset, utána munkabér stb. Szerintem kérdezt a végrehajtót, ő jobban tisztában van a csalók vagyoni helyzetével, mint ez a fórum.

gerbera317 # 2017.08.28. 13:12

Danku!
:-) A "tehermentes" nem azt jelenti, hogy többé semmilyen teher nem terhelheti az ingatlant. Te úgy vetted meg a lakást, hogy a panelprogram terheit éppen onnantól kell viselniük a tulajdonosoknak. Hát így jártál. Egyébként lásd KBS válaszát.

danku # 2017.08.28. 13:08

Drbjozsef.

Akkor nekem kell törleszteni az egészet? Mert tavaly nyáron kellett elkezdeni a törlesztést amikor már az én tulajdonomban volt! De nekem tehermentesen adta át a végrehajtó! Ez a teher pedig a vétel előtt keletkezett a régi tulajdonosnál! A ház már készen volt amikor licitáltam rá!

drbjozsef # 2017.08.28. 12:36

danku,

a panelprogramra a hitelt a társasház veszi fel általában, és a lakók pluszbefizetéssel, a közös költség megemelésével törlesztik. Minden bizonnyal van erről közgyűlési határozat.

Az az összeg, amit eszerint az előző lakó nem fizetett meg amíg ő volt a tulajdonos, azt nem követelhetik rajtad. A tulajdonjogod bejegyzésével a társasház felé szükséges kötelezettségeket neked kell kifizetni.

SáraT # 2017.08.28. 12:30

Tisztelt Fórumozók!

Félig szerencsére teljesen laikus vagyok a kérdésben, ezért elnézést, ha triviális dolgot kérdezek.

Csalás ügyben nyertem pert, és végrehajtást kérelmeztem, amit el is indítottak. Azonban a csalók most börtönbüntetésüket töltik, tehát gondolom nincsen jövedelmük. Ilyenkor tudja valaki, hogy mi történik? Meg kell várnom amíg újra el kezdenek dolgozni, hogy lehessen vonni tőlük a pénzt, vagy el kezdik elkobozni az ingóságaik és ingatlanlanjaikat? Egyébként 100 E forint alatt van az összeg.

Köszönöm előre is a választ.

gerbera317 # 2017.08.28. 12:22

És akkor miért a társasház akarja behajtani? Talán azért, mert a panelprogramba a társasház pályázott, a terhelit pedig beépítették a közös költségbe. Egyébként lásd KBS válaszát.

danku # 2017.08.28. 12:07

Nem közs költség tartozásról hanem a panelprogram kölcsönéről van szó több mint 1 millió forint! A szerződést a régi tulajdonossal kötötték!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.28. 11:30

Azt a közös költséget, amely a tulajdonszerzésedet követően vált esedékessé, természetesen neked kell fizetned.

danku # 2017.08.28. 10:12

Tisztelt Szakértő!

2014-ben árverésen vásároltam egy panellakást mely akkorra már részt vett a panelprogramba és el is készült! Amikor én megvásároltam akkor úgy lett hírdetve hogy beköltözhető minden tartozástól mentes! Erról meg is kaptam a tulajdoni lapot amikor a nevemre írták! Tavaly végre bírtokba adták 2 év után!
Most kaptam egy levelet a társasházkezelőtől hogy a panelprogram miatt az előző tulajdonos tartozását nekem kell fizetni! De amikor én kívűlről megtekintettem árverés előtt már teljesen készen volt! Akkor felhívtam az akkori közös képviselőt és mondta ehhez nekem semmi közöm én tehermentesen kapom meg az ingatlant! Azóta másik képviselő lett és most tőlem kérik hogy 5 évig törlesszem!
Mi közöm nekem ehhez?

gerbera317 # 2017.08.28. 06:39

a Vht melyik szakasza engedi meg az új végrehajtási lap kiállítását
Például a 18. § (1). Azzal, hogy "rendszerint".

a zálogjogosult a Vht melyik rendelkezése alapján kérheti újabb végrehajtási lap kiállítását

1. §, 5. §, 7-8. §, 11. §, 13. §, és még sorolhatnánk. Legfőképpen azért kell újabb vh-okiratot kiállítani, mert nem korlátozhatja a vh-kérő kielégítéshez való jogát az, hogy egyszer már - kvázi kényszerből - bekapcsolódott a végrehajtásba.

Az sem lényegtelen, sőt, inkább itt a lényeg, hogy az általad szajkózott 18. § (1) végrehajtási _lap_ról szól, míg a zálogjogosult bekapcsolódását elrendelő, 10. § c) szerinti végzés nem vh-lap. Azt is észre kell(ene) venni, hogy a 18. § a 15-19/A. §§-ba részletezett, "Végrehajtási lap" című alfejezetben található, és ez után, a 20. §-tól kezdődően tárgyalja a Vht. a vh-záradékot, amelynél nincs a 18. § (1) szerintihez hasonló kitétel.

Jó volna, ha észrevennéd, hogy a "vh-okirat" egy gyűjtőfogalom, és nem minden vh-okirat vh-lap, de minden vh-lap vh-okirat. És ideje volna, hogy most már ne keverd össze ezeket.