Elévülés


k.kriszt # 2017.03.29. 08:35

Az lenne a kérdésem, ha az FHM-ben a követelés lejárata 2009.04.17., de a bank 2015.04.08-án mondta fel a hitelt, akkor az elévülést melyik dátumtól kell számolni?

Dr.Attika # 2017.03.23. 20:40

Volt ebben minden ami "szem, szájnak ingere". Kétszer járta meg a megyei bíróságot és nem az én hibámból. Viszonylag jogi laikusként kezdtem a pert és már végzett jogász voltam, amikor vége lett. Meg is lepődtem, amikor cca. 3 éven belül "strasszburg" egyezséget ajánlott és ezt is egy hölgy telefonban, később írásban megerősítve.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.23. 20:19

Végrehajtási per?! Hát hány tárgyalást tartottak? Százötvenet? (És akkor már a nyári szünettel is számoltam.) Nem beszélve arról, hogy az első tárgyalást követően már sem indítványozni, sem felajánlani nem lehet bizonyítást.

Dr.Attika # 2017.03.23. 19:27

Volt rá példa. Saját ügyemben 1998. május 02-án indítottam. 2008. októberében született jogerős ítélet. Ezt követően "strasszburg"-hoz fordultam és 6.400,- EURO kártérítést ajánlott a Magyar Állam 2011-ben. Elfogadtam és két hónap múlva át is utalták a forint ellenértéket.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.23. 19:11

(Amúgy is csaknem kizárt, hogy a soron kívül tárgyalandó végrehajtási per öt évig tartson.)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.23. 19:10

Ahogy mondod. A kamatot természetesen a per idejére is meg kell fizetni (ha nem szünteti meg a bíróság a végrehajtást), de az elévülés szóba se jöhet.

gerbera317 # 2017.03.23. 14:10

Jó. Nem tudom, ki vagy a végrehajtásban, úgyhogy másként fogalmazok:
A felfüggesztett végrehajtás ideje alatt is ketyeg a kamat. Ha a végrehajtást végül megszüntetik, akkor ennek nincs jelentősége. Ha viszont a végrehajtás folytatását rendelik el, akkor az idhőzúzás következményét az adósnak kell viselnie.
Nem tudom, hogy az elévülés nyugszik-e a felfüggesztés alatt (logikus az, hogy nyugszik), de mivel a végrehajtási per minden egyes mozzanata ugyanolyan végrehajtási cselekmény, mint maga a végrehajtás, ezért azokkal mindannyiszor újrakezdődik az elévülés 5 éve. Magyarán: az adós nem úszhatja meg a végrehajtást arra hivatkozva, hogy a végrehajtási per idejére felfüggesztett végrehajtás követelése a felfüggesztés ideje alatt elévült.

Xerx # 2017.03.23. 13:09

Köszönöm! Ha jól értelmeztem akkor nemcsak a kamat ketyeg per alatt hanem az elévülési idő is.

gerbera317 # 2017.03.23. 13:02

A kamatszámításnak semmi köze a felfüggesztéshez. Igen, ketyeg. Ha megszüntetik a végrehajtást, akkor úgyis mindegy, he pedig nem szüntetik meg, akkor az időhúzásod következményét neked kell viselned. Úgyhogy ketyeg.

Xerx # 2017.03.23. 12:48

Köszönöm a választ. Mi van abban a helyzetben ha végrehajtás megszüntetési pert indít adós ahol a per felfüggesztésre kerül, ebben az esetben ketyeg az idő vagy ilyenkor nyugszik az elévülés? A perben bíró a végrehajtást jogerős ítéletig felfüggesztette. Az állam által felfüggesztett perek esetén az elévülési időbe beleszámít ez az időszak? Azért releváns a kérdés, mert erre az időszakra Bank késedelmi kamatokat számít fel a vélt követelésére.

Xerx # 2017.03.23. 12:48

Köszönöm a választ. Mi van abban a helyzetben ha végrehajtás megszüntetési pert indít adós ahol a per felfüggesztésre kerül, ebben az esetben ketyeg az idő vagy ilyenkor nyugszik az elévülés? A perben bíró a végrehajtást jogerős ítéletig felfüggesztette. Az állam által felfüggesztett perek esetén az elévülési időbe beleszámít ez az időszak? Azért releváns a kérdés, mert erre az időszakra Bank késedelmi kamatokat számít fel a vélt követelésére.

gerbera317 # 2017.03.23. 11:41

Bármi, aminek írásos nyoma van az ügyiratban.

Xerx # 2017.03.23. 10:59

Köszönöm a választ. Mi számít pontosan végrehajtási cselekménynek? Pl. a részletfizetési ajánlat végrehajtótól annak számít vagy csak inkasszó, letiltás, foglalás, árverés stb.?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.23. 10:00

Csak a végrehajtási cselekmények szakítják meg az elévülést, ha már van jogerős határozat a követelésről. Vagy ha egyébként elrendelték a végrehajtást.

Xerx # 2017.03.23. 09:51

Mi számít annak, pl. részletfizetési ajánlat annak számít-e? Minden levél esetén újraindul az 5 év? 2013.10. hóban jött az utolsó levél, ha nem jön több akkor 2018.10 hót követően évül el? Így kell értelmezni?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.23. 08:46

Mindig az utolsótól.

Xerx # 2017.03.23. 08:42

Tisztelt Forumozók!
Szeretném megkérdezni, hogy banki hiteltartozás esetén elindult végrehajtásban honnan, melyik cselekménytől számítódik az 5 év elévülési idő?
Köszönöm.

FehérHolló # 2017.01.26. 21:40

Elnézést, az előző kérdésemet kérem figyelmen kívül hagyni, a büntetőjogi elévülés témához szántam. Köszönöm.

FehérHolló # 2017.01.26. 19:12

Tisztelt Ügyvédek!
Félbeszakíthatja-e a felfüggesztett börtönbüntetés végrehajthatóságának elévülését az az európai elfogatóparancs, amelyet egy olyan letöltendő börtönbüntetés foganatosításának céljából adtak ki, amely a fenti felfüggesztett büntetés végrehajtását rendelte el, azonban az elfogatóparancs kimondottan csak 1 rendbeli bűncselekményt említ, tehát a letöltendő büntetésen kívül nem tesz említést arról a felfüggesztett büntetésről, amelynek végrehajtását a letöltendő börtönbüntetést kiszabó ítélet elrendelte?
Előre is köszönöm válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.17. 14:47

A bíróságnak a tárgyalást úgy kell kitűznie, hogy az első tárgyalási nap az ellentmondás folytán perré alakult eljárásban a 318. § (1) bekezdésében meghatározott, a jogosult által beadott iratoknak, ha pedig a közjegyzői aktanyomat később érkezett meg a bírósághoz, akkor az aktanyomatnak a bírósághoz való érkezését követő legkésőbb negyvenöt [...] napon belül megtartható legyen.

Bálint09 # 2017.01.17. 13:02

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Köszönöm. Mi a tapasztalat? Az ellentmondás után mennyi idő múlva kell tárgyalásra számítani?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.17. 12:08

Hivatkozni bármikor, bármire lehet - aztán vagy megáll vagy nem.
A fizetési meghagyásos eljárásban nincs bizonyítás.

Bálint09 # 2017.01.17. 12:01

Tisztelt Fórumozók!

A következő ügyben kérem a segítségüket.
Édesapám 2006-ban személyi hitelt vett fel egy azóta megszűnt hitelintézettől amely egy idő után nem lett törlesztve. 2011.okt.22-én a tartozás a megszűnt hitelintézet jogutódjától egy követeléskezelőre lett engedményezve. Azt nem tudom, hogy erről mi módon tájékoztatták. 2014-től kezdve havi rendszerességgel sima levélben tájékoztatták apámat az egyre növekvő tartozásról, melyre 2014 végén egy jogász ismerősével reagáltak a cégnek miszerint mind az összeggel mind annak jogszerűségével nem értenek egyet és kérték, hogy a cég küldje el számukra a hitelszerződés másolatát. Ezt nem kapták meg, csak valami kézzel kitöltött hiteligény alig olvasható másolatát.
Azóta csak a nem ajánlott, sima tájékoztató leveleket küldték majd most közjegyző által kibocsájtott fizetési meghagyás érkezett melyben a következő dátumok szerepelnek.

a jogviszony létrejötte 2008.01.31
a követelés lejárata 2008.01.31
a kérelem benyújtása 2016.12.20

Az összeg az eredetileg felvett duplája. Hivatkozhat-e elévülésre, és ha igen ezt a közjegyző felé kell-e előterjeszteni vagy az ellentmondás miatt kialakult perben kell majd ezt vizsgálni?

Köszönettel

Bálint

F.Laszlo # 2016.11.11. 14:12

Üdv!

NAV-os elévüléssel kapcsolatban volna szükségem előzetes tanácsra.
2016 októberi egyeztetésen a 2004-es bírósági tartozásom az előadó hölgy tájékoztatása szerint elévült. Kérte, hogy adjak be egy kérvényt a felülvizsgálatra mert a kamat tartozást nem törölték ahogy azt kellett volna. Ma kaptam meg a határozatot, miszerint a NAV elutasította és az eredeti tartozást is "központilag tévesen évültetésre kerülés" miatt visszaírták. Ez így teljesen normális???

Szeretnék valami tájékoztatást mert egyenlőre kicsit nem érzem jól magam. Jaaa, és egy 163000 Ft-os tartozásról van szó nem pedig milliárdokról.

köszönettel.

Dr.Attika # 2016.11.11. 05:46

Nem velük kell felvenni a kapcsolatot, hanem a KHR-t kezelővel és a 2011.CXXII. tv. 16.§ alapján panaszt kell tenni. Azt a kezelőnek kell megküldeni a banknak és a panaszkezelés kapcsán kell dönteni, hogy jogos vagy sem a listán tartás. Ha nem jogos, akkor törölni kell az adatait.
KHR kezelő:BISZ Zrt. 1205 Budapest, Mártonffy u.25-27.