Elévülés


robb001 # 2016.11.10. 18:43

köszönöm a választ!
hogyan tudom elérni ,hogy a BAR listáról a negativ státuszom
lekerüljön ha nem válaszolok illetve nem veszem fel velük a kapcsolatot?

Dr.Attika # 2016.11.10. 10:32

Alapszabály: behajtó, követeléskezelő és egyéb kétes cégektől érkező levélre nem válaszolunk, őket telefonon nem keressük, nyilatkozatot nem teszünk. Érdemben egy közjegyzőtől jött fizetési meghagyásra, bíróságtól érkezett keresetlevélre válaszolunk.

robb001 # 2016.11.10. 09:35

üdv.!
segitséget szeretnék kérni hátha valaki tud ötletet adni.
1998-ban vettünk fel 200000ft folyószámla B hitelt, amit rendszeresen törlesztettünk.Kb. 5 éve kiderült hogy BAR listán szereplünk uyanis a Bank tartozásként átadta a B hitel teljes összegét valamikor (mintha egyetlen forintot sem törlesztettünk volna !!) a saját faktoring cégének.Az elmúlt 10 évben 2 lakáshitelt is felvettünk és fizettünk ki .
Azóta is ennél a banknál van a folyószámlánk.Megkerestem a bank helyi vezetőjét aki azt mondta, semmi követelést nem lát, és ez szerinte nonszensz,ilyen nincs hogy a banknál lévő folyószámláról ne inkasszózták volna a 18 éve felvett összeget tartozás esetén az esedékessége után...
a lényeg ...kaptam egy másik credit cégtől egy felszólitó levelet juniusban hogy a faktoring átadta a követelést nekik..és egyezkedjek, vagy behajtják...
mivel 5 éve BAR listán szerepelek ezzel (amiről elfelejtettek tájékoztatni...)hitelt sem kapok sehol.
Mit tegyek? 18 éves folyószámla hitelt akarnak behajtani rajtam (+ 400000 késedelmi dijjal !!!)( amit csekken befizettünk, de 18 év után nem vagyok köteles a befizető szelvényt megtartani)

Pompom70 # 2016.10.26. 22:33

Köszönöm, már tisztább a kép. Bocsánat, ha hülye kérdéseket teszek fel, csak kicsit kétségbeejtő és kusza ez a dolog, mert nem akarok a volt férjem helyett fizetni, mikor az idestova 15 éve felvett kölcsönéhez semmi közöm nem volt, nem is tudtam róla, hiszen akkor már nem éltünk együtt. Ami sajnos, hogy a válás előtt vette fel a hitelt és a követeléskezelő ügyesen engem is behúzott ezzel a csjt-vel.

ObudaFan # 2016.10.26. 21:29

Végrehajtónak a bíróság/közjegyző adja át az ügyet, ha a végrehajtási kérelem be van adva. Azt én innen a távolból nem fogom tudni megmondani, hogy éppen a te ügyedben indult-e már végrehajtás.
Ahogy írtam már, annyiból nem lesz eredménytelen a végrehajtást kérő eljárása, hogy a bíróság/közjegyző nem vizsgálja elrendeléskor az elévülést. Az adósnak kell pert indítani, ha erre szeretne hivatkozni.

Pompom70 # 2016.10.26. 17:32

Köszönöm a válaszod ObudaFan. Akkor ezek szerint, ha jól értelmezem, mivel a fizetési meghagyás 2009. január 20-án lett jogerős, és még csak most 2016.október 21.-én érkezett levélben írták azt, hogy végrehajtónak adják át az ügyet (gondolom ez jelenti a vh. kérelem benyújtását),ha nem jelentkezem, akkor már hiába adja át az ügyet az már az elévülési időn túl van. Vagy előfordulhat, hogy már a kérelmet beadták 5 éven belül(mondjuk 2013-ban), de még nem indították el a végrehajtást? Vagy a férjem ellen már korábban megindult végrehajtás, csak ellenem kezdték később? Bocsánat a sok kérdésért, csak nem akarok bután nekimenni az ügynek. :)

ObudaFan # 2016.10.26. 16:09

A 10 év jogvesztő határidő. Ettol eltér viszont az elévülési idő, ami foszabaly szerint 5 év, de léteznek eltérő elévülési idők (pl. parkolási díj, egyes közműdíjak, szavatossági igények esetén 1 év). A jogerovel is újrakezdődik a koveteles elévülése, de ha a jogero után, az újraindult elévülési időn belül ker vegrehajtast a jogosult, akkor a vh. kérelem benyújtásával megint.

Pompom70 # 2016.10.26. 15:06

Lenne még két kérdésem. Nézelődtem még a neten és kicsit összezavarodtam. Sok helyen azt olvastam, hogy a fizetési meghagyás is 5 év alatt elévül, ezzel szemben a net.jogtar.hu-n azt írják, hogy "Végrehajtási kérelem a fizetési meghagyás jogerőre emelkedését követő 10 év után nem terjeszthető elő". Ezek szerint 10 év az elévülése? A másik kérdésem, hogy honnan számolják az elévülést? A fizetési meghagyás jogerőre emelkedésétől vagy a végrehajtási kérelem beadásától? Azaz van időbeni különbség a jogerőre emelkedett és a jogerőre emelkedett végrehajtható fizetési meghagyás között?

Pompom70 # 2016.10.25. 23:14

Köszönöm, hogy foglalkoztatok velem :)

ObudaFan # 2016.10.25. 14:11

Vélhetően nem. Vagy megvárod a végrehajtást és indítasz egy megszüntetési pert, vagy esetleg most megpróbálhatsz egy megállapítási pert indítani az elévülés megállapítására.

Pompom70 # 2016.10.25. 13:39

Köszönöm ObudaFan a válaszod. Sajnos a kezemben csak egy Fizetési meghagyás van, semmi mást 2009 óta ebből az ügyből kifolyólag nem kaptam. A követeléskezelő a napokban küldött egy levelet amiben azt írta, hogy fizessem be az összeget vagy keressem meg őket az összeg kifizetési módjának egyeztetésére, mert ha nem teszem végrehajtónak adják át az ügyet. Ebből gondolom, hogy még nem adták át. Szóval őket hiába is hívnám fel, biztosan nem ajánlgatnák az elévülés lehetőségét. :(

ObudaFan # 2016.10.25. 04:27

Pompom70

A jogerős ítélet után csak a végrehajtási cselekmények szakítják meg az elévülést, tehát annak a megállapításához, hogy az elévülés bekövetkezett-e, meg kell nézni, hogy indult-e végrehajtás, és abban mi történt. Ha nem indult végrehajtás, akkor vélhetően elévült a követelés.
Ha az elévülés bekövetkezett és most szeretne a jogosult végrehajtást indítani, vagy azt folytatni, a kötelezettnek kell pert indítani a végrehajtás megszüntetése iránt és a keresetlevélben érdemes kérni a végrehajtás felfüggesztését is.

Pompom70 # 2016.10.25. 03:15

Kedves Burnout! Igazán csak egy 2009 janjuárjában kézhezvett és jgerőre emelkedett fizetési meghagyás van a kezemben. A behajtó cég most küldött egy levelet, hogy egyeztessek velük, hogy akarom kifizetni, mert ha ez nem történik meg akkor végrehajtónak adják az ügyet. Erre mondta az ismerősöm, hogy a 7 évvel ezelőtti fizetési meghagyás számomra már elévült, függetlenül attól, hogy a volt férjem mit vagy mit nem intézett el.

Burn Out # 2016.10.25. 03:02

közjegyzői fizetési meghagyás jogerőre emelkedését, végrehajtási lap kiállítását bíróságtól meg lehet kérdezni. a behajtó cégtől is kérheted az iratokat. hivatkozik valamilyen ítéletre, ezt a bíróságtól szintén ki lehet kérni panasznapon.

Pompom70 # 2016.10.25. 02:55

Köszönöm a gyors választ Burnout, de hol, vagy hogyan lehet ennek utánajárni?

Burn Out # 2016.10.25. 02:46

nem biztos, hogy elévült. utána kell járnod.

Pompom70 # 2016.10.25. 02:35

Tisztelt Fórumozók!
Szeretnék tanácsot kérni ügyemben. Volt férjem 2002 nyarán elköltözött tőlem és ezután 2003 áprilisában elváltunk hivatalosan. Mint később kiderült Ő hitelszerződést kötött 2002 őszén, amit 2004-ben "bebukott" és bíróságra került az ügy. Számomra ez akkor derült ki, mikor kaptam egy fizetési meghagyást 2009 januárjában, hogy a családjogi törvény alapján másodrendű adósként egyetemlegesen én is felelős vagyok a tartozásért. Felvettem a kapcsolatot a volt férjemmel, aki azt mondta, hogy nincs mit csinálni, de az ő felelősége és mindent elintéz. Én akkor megnyugodtam és azóta el is felejtettem az egészet, míg nem a napokban kaptam egy levelet egy behajtó cégtől, hogy ezen ítélet alapján én köteles vagyok kifizetni a tartozást, és ha nem egyeztetek velük 8 napon belül a kifizetésről, akkor végrehajtóhoz adják a követelést. Egy ismerősöm azt mondta ne foglalkozzak vele, mert ez már elévült. A volt férjemmel pár éve teljesen megszakadt a kapcsolatom, így nem tudom Ő mit intézett akkor ez ügyben, de nagyon kétségbe vagyok esve, és már csak az ismerősöm "elévült" teóriája ad némi reményt. Igaz ez? Tényleg ne foglalkozzak vele? Vagy kell tennem valamit?

gerbera317 # 2016.10.23. 19:55

Ügyes, ellene mész minden korábbi észérvnek. Bh-t tudsz prezentálni?

gerbera317 # 2016.10.23. 19:52

Nem évült el. Ha valaki az ellenkezőjét állítja, csak akkor menj bele a perbe, ha az illető előre kifizette neked az illeték- és perköltséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.23. 19:36

Hogy a fenébe évült volna el egy idén februári fizetési meghagyás?!

Burn Out # 2016.10.23. 19:09

Ilona1973: 2009 és 2016 hányszor költöztél?

Vh-ügyes # 2016.10.23. 18:13

Ilona1973

Elévült! (ne hagyd magad lebeszélni...)

gerbera317 # 2016.10.23. 13:01

Akkor ez nem évült el. Van még kérdésed?

Ilona1973 # 2016.10.23. 12:19

A közjegyzőtől a fizetési meghagyást februárban,a végrehajtótól a végrehajtási lapot a héten.

gerbera317 # 2016.10.23. 11:03

A lényeget a világ pénzéért le nem írnád, úgy-e? Mikor kaptad a fizetési meghagyást?