Inkasszó a számlámon, hogy tehet ilyet a végrehajtó?


Rolly85 # 2020.10.12. 18:25

Mindegyik eseménykor más és más. Lehet, hogy küldtek neki végrehajtással kapcsolatban leveleket, de ő nem kapta készhez, mert addigra költözés okán megváltozott a lakcíme.

gerbera317 # 2020.10.12. 18:11

Hogy-hogy "más"? Mindegyik eseménykor más és más, vagy mindvégig egy helyen lakott, de nem ott, amihez képest az "más"?

Rolly85 # 2020.10.12. 16:29

Jaj elnézést, már én is kezdek belekavarodni. Az adóstársnak az összes eseménykor más volt a bejelentett lakcíme.

gerbera317 # 2020.10.12. 16:21

Nem ércsük egymást. Mondtam, hogy maradjunk meg az eredetileg bevezetett elnevezéseknél. Az ADÓSTÁRS hol lakott a kölcsön felvételekor, és ahhoz képest hol lakott az árverés idején, és most hol lakik?

Rolly85 # 2020.10.12. 15:58

Elköltözött külföldre, tudomásom szerint az árverést megelőzően. Ő úgy lépett le külföldre, hogy nem fizette a törlesztőt, ebből fakad az egész eljárás.

gerbera317 # 2020.10.12. 15:53

Tehát elárverezték, és árverés útján azt valaki megszerezte.
az ügyünk szempontjából irreleváns (vagy nem?)
Hát, nem. Mert ebből most megtudtuk végre, hogy az adóstárs nem ott lakott, tehát az ellene folyó végrehajtásról abból sem szerezhetett tudomást, hogy egy szép napon onnan ki kellett költözni.
Na de akkor hol lakott? Másként kérdezem: Ugyanott lakott-e, mint a kölcsön felvételekor, vagy pedig elköltözött?

Rolly85 # 2020.10.12. 15:50

De egyébként elárverezték...

Rolly85 # 2020.10.12. 15:46

A bank vitte, fogalmam nincs milyen jogi kifejezéssel, de más lett a tulajdonosa. Igazából bennünket nem igazán izgat az a ház, mert szerintem az ügyünk szempontjából irreleváns (vagy nem?)!

gerbera317 # 2020.10.12. 15:37

Azt ugye tudod, hogy az árverezés és az elárverezés között minőségi különbség van? Kiböknéd végre-valahára, hogy mi történt valójában azzal az ingatlannal?

Rolly85 # 2020.10.12. 15:34

Bocsánat, rosszul fogalmaztam. Nem a saját munkáltatója.

Rolly85 # 2020.10.12. 15:32

Igen, az adóstárs tulajdona is volt. Később szerzett tudomást, nem hivatalos úton az árverezésről. A kezes bérét tiltották.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.12. 15:09

A kezes munkáltatója, tehát a feleségem édesapja” - írtad. Akkor saját magának munkáltatója?

gerbera317 # 2020.10.12. 14:55

Tehát az elárverezett ingatlan az adóstárs tulajdona (is) volt? És azt úgy elárverezték, hogy az adóstárs nem is szerzett tudomást az ellene folyó végrehajtásról, csak most? Mondom, hogy naon komoly...
És végtére most kinek a bérét tiltják? (Maradjunk meg a bevezetett megnevezéseknél: adós, adóstárs, kezes.)

Rolly85 # 2020.10.12. 14:36

Tehát van egy adós egy adóstárs (feleségem) és egy kezes a feleségem édesapja. Az ingatlan közös volt az adóssal és az adóstárssal.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.12. 14:26

Az apja munkavállalója a kezes.

(Csak vicceltem.)

gerbera317 # 2020.10.12. 14:13

Egy felesége van. A felesége az adóstárs, és annak az apja a kezes. Egyúttal a kezes az adóstárs munkáltatója is ("a kezes munkáltatója, tehát a feleségem édesapja jelezte, hogy").

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.12. 14:10

Ha jól veszem le, két felesége van. Az egyik adóstárs, a másik kezes.

gerbera317 # 2020.10.12. 14:00

Ez naon komoly tényvázlat.
Az elárverezett ház kinek a tulajdona volt?

Rolly85 # 2020.10.12. 13:25

Tisztelt Fórumozók! Feleségem egy 2008-ban felvett hitelnél adóstárs volt édesapja pedig kezes. A hitelt az adós 2011 óta nem fizette, a ház amire fel lett véve a hitel árverezésre került, az adós pedig eltűnt, kiköltözött külföldre. Az adós és az adóstárs annak idején úgy egyeztek meg, hogy az adóstárs meghagyja a házat az adósnak azzal, hogy övé minden vagyon a részletet pedig fizeti. Ez sajnos jogilag nem lett lepapírozva. Mint fent írtam az adós a hitelt nem fizette, ház árverés alá került. 1 héttel ezelőttig a hitelről nem tudtunk semmit. A kezes munkáltatója, tehát a feleségem édesapja jelezte, hogy 33 százalékos letiltás van a bérére, illetve miután felszerette volna venni a maradék bérét kiderült, hogy inkasszózták a számláját és nulla forint van rajta. Még a 28500,-Ft-ot sem hagyták meg. A végrehajtási ügyszám 2014-es. Az adósról nem tudni semmit, feleségem mint adóstárs nem kapott fizetési meghagyást stb. Kezes sem értesült erről mindaddig míg a munkáltatója nem szólt a tiltásról. A felvett hitel nagyságrendileg 7 millió forint volt, ez most felkúszott 22 millióra. Az lenne a kérdésem, hogy a végrehajtó miért nem az adóstárson próbálta behajtani a hitelt, ha az adóson nem tudta? Feleségem, mint adóstárs számíthat-e bármilyen letiltásra, azok után hogy a kezest már megtalálták. Lehet-e egyezkedni a végrehajtóval, hogy az inkasszót levegye a számláról a letiltást a bérről, úgy, hogy valami részletfizetést vállal. Vagy csak legalább az inkasszót levegye.Lehet-e valami jogi úton valamit kezdeni az adóssal, mert ő nagyon kivonta magát ebből, főleg úgy, hogy rajta maradt az ingatlan... Köszönöm válaszukat, esetleges tanácsait!

bikfic777 # 2020.09.21. 11:15

Megjött a bank válasza, igazatok volt, a 35 napba belesett mindkettő fizetés.
Annyi hogy a megbizotol kérdésemre kaptam egy levelet hogy ezentul nem látják szükségesnek az inkasszot is az átutalás melett.

Gondolom Medvus panaszára is ez lehet a válasz.

gerbera317 # 2020.09.15. 14:13

Nem gondolja ezt senki, hanem így van. A hatályos jogszabály szerint adott átutalási megbízást a végrehajtó a banknak, az pedig szintén a hatályos jogszabály szerint teljesített a megbízásra. Olyan pedig nem létezik, hogy "a végrehajtó része". Illetve, dehogynem, csak éppen nem ebben a kontextusban.
Jó drbj matekja. A vizsgált 35 napos időszakban érkezhetett a számlára 190 ezer Ft, ebből 76e + 42750 = 118750 inkasszálható. Az adós kivett még 60 ezret, és a 190 ezerből már csak 11250 Ft maradt. A sorrend nem számít. Nem hiszem, hogy a jogsegélyesek ezt így le tudnák vezetni. Ehelyett lelki segélyt nyújtottak. Az is valami...

bikfic777 # 2020.09.15. 13:00

drbjozsef

ja értem hogy ugy gondoljátok nem számit hogy augusztusban is utalták a végrehajto részét, lehet...

de már régebb ota van inkasszo és mindig korrektül rajta hagyták a havi 60ezret
illetve akkor nem teljesülne a mentességi rész a kétszer 60ezer mivel csak egyszer vettem fel 60-at és a törvény épp azért van hogy minimális létfenntartási összeg megmaradjon mindenkinek
Meg amiota telefonáltam a banknak a számlát lett 60ezer zárolt összeg, gondolom a panasz kivizsgálásáig.
illetve a jogsegélyes uriember is azt mondta hogy visszakaphatom csak győzzem kivárni

amugy gondolom a programjuk utal nem ember, és sok esetben hibázott.
Közben eszembe jutott hogy a munkahelyem küldött buszjegy visszatérítést a mult honap végén (csak ebben tért el a szokásostól a utalási/levonási rutin ami évek ota megy) remélem nem ezt vette a számlázo programjuk mégegy fizetésnek mert akkor a 1700 forint miatt jol megszivtam :-D

köszönöm mindnyájatoknak a válaszakat és hogy időt szántatok rám

ha lesz fejlemény beirom majd okolásul másoknak is ha igy járnak

drbjozsef # 2020.09.15. 12:37

bikfic777,

Rendben lesz az sajnos, ha tényleg 35 napon belül jött a két ráutalás.

Akkor kibontva :

érkezik 95e.
Ebből levesznek 35e-t, te felvettél utána 60-at.

érkezik a kovetkező 95e.

DE EZ MÉG A 35 NAPON BELÜL.

Mivel így összesen 190e inkasszózható (95+95), ebből a szabályok szerint 76e+42e vonható le, vagyis 118e. Ebböl már levettek 35e-t, vagyis az érkező 95e-ből levettek 83e-t.

Vagyis pontos összegekkel (mert most lefele kerekítettem), marad párezer forint.

bikfic777 # 2020.09.15. 12:16

Grave7

értem mit irsz, de augusztusban is már át lett utalva a végrehajtonak a ráeső rész a 95ezerből 10-én.
most szeptemberben meg majdnem a teljes összeg

"..így a számlán az adós rendelkezésére 42.750 Ft + 28.500 Ft (mentes összeg) marad..."

ez az hogy csak 1500 forint maradt szal sehogy nem klappol mivel még a 28500 sincs meg

amugy mindegy mert hivtam a jogsegélyt, megvigasztaltak hogy lehet visszakapom azt a pénzt, de akkor is olyan sokára (ha egyáltalán a végrehajto visszautalná a banknak vagy a bank adná vissza a pénz) hogy megőszülök addigra

Estleg beszéljem meg a bankkal hogy jövő honapban ne utaljanak, csak a gond az hogy most nincs pénzem :-D

Grave7 # 2020.09.15. 11:52

@bikfic777: Nem érted. Bár attól nem lesz jobb neked, ha megérted, de megpróbálom máshogy írni.

A bank nem "a fizuból" utal, hanem az "inkasszó" 35 napja alatt a számlán lévő és a számlára érkező összes pénz egészéből utal át a végrehajtónak.

Azt pedig, hogy mennyit utalhat át, az 1994. évi LIII. törvény 79/A. § határozza meg - lásd a 2020.09.15. 09:57-kor írt példámat.

Ha a végrehajtó 08.05-én kiadta a hatósági átutalási megbízást akkor annak a 35 napja 09.09-én járt le: ha 08.07-én érkezett a számlára pénz, majd 09.07-én ismét érkezett pénz, akkor az egyetlen összegnek számít a mentességi szabályok alkalmazása során.