MOKK fizetési meghagyás


viktzolt # 2018.10.09. 12:13

És mennyi időn belül lehet keresni kimenekedést?
Valaki kimegy mondjuk külföldre fél évre, hazajön, meglátja a postaládájában az 5 hónappal korábbi értesítőt, akkor még nem késő?
A cég tudja az e-mail címem, de több ízben is előfordult, hogy a hátam mögött kereste meg a bíróságot.
Lehet az is, csak blöff a részéről ez a fizetéses meghagyással fenyegetés.

gerbera317 # 2018.10.09. 12:04

Te dolgod. Ha mégis beszopod a fizetési meghagyást, a 2018.10.08. 11:27-i hozzászólásom 1.b) szerint kereshetsz kimenekedést. Ha esetleg arra is azt mondod, hogy "én ugyan nem", akkor meg úgy jártél.

viktzolt # 2018.10.09. 11:58

Gerbera, Te érdekesen látod a dolgokat. :)

viktzolt # 2018.10.09. 11:55

Kérdésre kérdéssel felelsz Kedves Gerbera. Ezt nem nevezem segítségnek.
Én nem fogok senkit meghatalmazni a cég hibája miatt pláne olyan ügyben, melyben a cég sorozatosan rosszhiszeműen jár el.

gerbera317 # 2018.10.09. 10:44

OFF Nem hiába írtam egy helyen, hogy "gy.k.". Látom, te is ugyanazon a vonalon mozogsz. ON

én azt kifogásolom, hogy vissza lehet e rendszerrel élni
És melyikkel nem?

Nem értem, miért gondolod kérdésem abnormálisnak.
Az nagy baj. Lásd lejjebb.

Ezt ugye Te sem gondolod komolyan.
De. De igényelhetsz utánküldési szolgáltatást, vagy meghatalmazhatsz valakit, vagy kijelölhetsz kézbesítési megbízottat. Ha ezt elmulasztod, mi ez, ha nem mulasztás? Kíváncsian várom a válaszodat. Nemcsak jogi, hanem szemantikai érvelést is elfogadok.

Nem tudom, van-e még egy olyan ország
Vagy úgy gondolod, hogy a kézbesítési fikció spediálisan magyar találmány?

De ha mondjuk külföldre kell mennem, vagy kórházba hosszabb időre, akkor hogyan védhetem ki?
Lásd két szakasszal feljebb. Egyébként huszonnégy órás megfigyelés alatt állsz, és ha azt látják, hogy taxiba száll, a cél pedig Ferihegy, már küldik is a fizetési meghagyást. Nem tuttad? ;-)

Van nekem egy tételes írásos cáfolatom a pénzkövetelésükre.
Majd a fizetési meghagyásra előadhatod.

azt meg tudnám-e valami központi helyre küldeni
Sóhivatal?

viktzolt # 2018.10.09. 10:26

Van nekem egy tételes írásos cáfolatom a pénzkövetelésükre.
Nem tudom, azt meg tudnám-e valami központi helyre küldeni, hogy eleve ki legyen zárva a fizetési meghagyásos eljárás?

viktzolt # 2018.10.09. 10:21

De ha mondjuk külföldre kell mennem, vagy kórházba hosszabb időre, akkor hogyan védhetem ki?
Egyelőre itthon vagyok, de nem tudom mi lesz később.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.09. 10:18

Ha nem kézbesítik azt a meghagyást, akkor nem hatályosul.

viktzolt # 2018.10.09. 10:16

Sajnos nem tudom mi az a sommás eljárás.
Majd kifejtem.

A személyes problémám az, hogy van egy cég, melynek alaptalan pénzkövetelése van felém. És utoljára megfenyegetett, hogy fizetéses meghagyásos eljárást indít.
Nem derült ki mikor, és hol.
A cég nagyon szemét, sok mindenre képes.
Azt szeretném elkerülni, hogy úgy indítson eljárást, hogy ne tudjak róla. Ez ellen valahogy be tudnám biztosítani magam?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.09. 10:11

Tudomásom szerint a magyar jogszabályokban a határidőket nem a kézbesítéstől számítják, hanem a megismeréstől, csak a téves gyakorlat szerint a kézbesítéstől.
NA, ez egy értelmetlen mondat.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.09. 10:10

A sommás eljárás bevett dolog.

viktzolt # 2018.10.09. 10:05

Köszönöm a válaszokat, még majd elgondolkodok rajtuk.
gerbera317, én azt kifogásolom, hogy vissza lehet e rendszerrel élni, alaptalanul pénzt követelők lenyúlhatják mások pénzét.
Nem értem, miért gondolod kérdésem abnormálisnak.
Az 1. b) pontodban a címzett mulasztásaként tüntetted del, ha a címzett távol van, pl. kórházban, külföldön. Ezt ugye Te sem gondolod komolyan.

Nem tudom, van-e még egy olyan ország, ahol az át nem vett levelek átvettnek minősülnek?
A rosszhiszemű hozzáállás más lapra tartozik.

Tudomásom szerint a magyar jogszabályokban a határidőket nem a kézbesítéstől számítják, hanem a megismeréstől, csak a téves gyakorlat szerint a kézbesítéstől.

gerbera317 # 2018.10.08. 09:27

A kialakult gyakorlat szerint kétféle módon emelkedhet jogerőre fizetési meghagyás kézbesítési fikció alapján: 1. a címzett önhibáján kívül, vagy 2. a címzett rosszhiszemű megatartása miatt.

Az 1. is kétféle lehet: a) a kézbesítés a hivatalos iratok kézbesítésére vonatkozó jogszabályok megsértésével történt meg, vagy más okból nem volt szabályszerű, vagy b) az iratot más, az a) pontban nem említett okból önhibáján kívül nem volt módja átvenni. Az a) pont szerint szabálytalan például a kézbesítés, ha az irat úgy megy vissza „nemkeresté”-vel, hogy azt mással (pl. „címzett ismeretlen”, „elköltözött”, „cím nem azonosítható”, „kézbesítés akadályozott”) kellett volna visszaküldeni. Ez sok esetben (tehát nem mindig!) a jogosult rosszhiszeműségére vezethető vissza. Ugyanígy szabálytalan a kézbesítés, ha nem volt meg szabályszerűen a kétszeri kézbesítési kísérlet stb. – habár ezt a címzett csak a legritkább esetekben tudja bizonyítani. A b) pont szerinti egyéb ok lehet például a címzett távolléte (külföldi út, kórház stb.), amikor – bár a címzett mulaszt – az erre az okra alapított kifogást méltányosan kell elbírálni.
2. A címzett a sját rosszhiszemű magatartása esetén csak egyet tehet: Ha megindul a végrehajtás, az Fmhtv. 32. § szerint újból megnyílik a joga az ellentmondásra. A végrehajtás során az ellentmondás előterjesztéséig felmerült költségeket a kötelezett viseli. Ilyenkor a közjegyző a megindult végrehajtást _megszünteti_. Kézbesítési kifogással nem érdemes próbálkozni, mert azt úgyis elutasítják.
Az 1. esetben kézbesítési kifogással lehet élni. Ha annak helyt adnak, a kézbesítéshez fűződő jogkövetkezmények hatálytalanok, és a kézbesítést, illetve a már megtett intézkedéseket, eljárási cselekményeket - a szükséges mértékben - meg kell ismételni. Ha végrehajtás indult, annak a végrehajtási lapját a közjegyző _visszavonja_.

Viktorzolt kérdéséből nem derül ki, hogy ő mit sérelmez. Egyben azonban biztosak lehetünk: „Van a világon még egy ország, ahol ilyen abnormális állapotok uralkodnak?” - Az az abnormális, ha valaki már a kérdésében a saját igazát állítja. Mert mit fog kezdeni az ilyen a cáfolattal? Bocs az érintett(ek)től...

drbjozsef # 2018.10.08. 07:11

Nem, nem, semmiképpen, ez látható az aláírásból is talán (ami tényleg nem irónia), pusztán csak érteni szerettem volna, mi a baj vele. A nyelvtani szerkezet ezek szerint? Hát, az tényleg trére sikerült, most, hogy így kiemelted...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.08. 06:54

Ez: „a kötelezettnek az erről tudomására jutásától

Te is hiú vagy? :P

drbjozsef # 2018.10.08. 06:47

viktzolt,

igen, semmi, semmi, lehetséges, előfordulhat.

drbjozsef # 2018.10.08. 06:44

drmosza,

mi volt benne a csúnya? A kötelezett címzett helyett?
Mert pontatlan volt, a kedvedért akkor másolom a MOKK honlapjáról :

A címzett a kézbesítési fikció beálltáról való tudomásszerzéstől számított 15 napon belül, de csak a kézbesítési vélelem beállta napjától számított 3 hónapon belül kézbesítési kifogást terjeszthet elő a közjegyzőnél, amennyiben a kézbesítés nem volt szabályszerű, illetve a címzett önhibáján kívüli okból nem vette át az iratot.

viktzolt # 2018.10.08. 00:04

Köszönöm a válaszokat, de még mindig homályos a lényeg.
drbjozsef, „...akkor a kötelezettnek az erről tudomására jutásától van 15 napja...”
ez tehát azt jelenti, ha mondjuk valaki elutazik mondjuk több hónapra vagy akár egy évre, és hazajön, és megismeri az iratot, onnan ketyeg a 15 nap?

Természetesen jelezni kellene.
De a fő problémám, hogy ha jól sejtem, nagyban kijátszható a rendszer.
Mert mi van akkor, ha nem is tartozik senkinek semmivel?
És mi van, ha a követelő nem is hatóság?
Ha mondjuk van valakinek egy haragosa, vagy csak olyan „ismerőse” aki a vagyonát akarja megkaparintani, és az kifigyeli mikor megy el hosszabb időre, és aztán egyből rohanna a közjegyzőhöz és kiállíttatja a FMH-t akkora összegről amit nem szégyell?! És ha a jóhiszemű, jogkövető adóssággal vádolt hazaérkezik, lehet, hogy házát, vagyonát már le is nyúlták?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.07. 10:04

Ekkor újra indul az FMH eljárás.
Az azért nem biztos, valószínűbb, hogy csak az ellentmondás lehetősége nyílik meg újra.

drbjozsef # 2018.10.07. 09:49

viktzolt,

ha az FMH kézbesítési fikcióval emelkedik jogerőre, akkor a kötelezettnek az erről tudomására jutásától van 15 napja, hogy ezt jelezze, és egyben bizonyítsa, hogy menthető okból nem vette át a hivatalos iratot. Ekkor újra indul az FMH eljárás.

Aki külföldre megy, annak ezt jeleznie kellene a hatóságoknak, pont azért, hogy megtalálják ha kell, nem úgy érzed? Az önhiba. A hivatalos iratok a hivatalos bejelentett lakcímre mennek, ha máshol tartózkodik, az az ő baja.
A kórház persze más eset (is lehet).

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.07. 06:33

Csak. (Pontosabban a feladó a Magyar Országos Közjegyzői Kamara; a kibocsátó pedig egy közjegyző.)

viktzolt # 2018.10.07. 03:18

És még azt szeretném kérdezni, hogy csak közjegyző lehet feladója a fizetési meghagyásnak? Vagy bíróság is? vagy mely szervek még?
Köszönöm előre is.

viktzolt # 2018.10.07. 03:14

Kedves Fórumozók!

Érdeklődni szeretnék a fizetéses meghagyásos eljárásról.
Egészen pontosan az érdekelne, hogyan lehet az, hogy ha rövid időn belül (15 nap?) valaki nem veszi át a küldeményt akkor jogerőre emelkedik?
Van a világon még egy ország, ahol ilyen abnormális állapotok uralkodnak?

Mert ha teszem azt, valaki több hónapra külföldre utazik, vagy ha kórházba kerül, akkor mi van? Van bárminemű előzetes vizsgálat, ami azt hivatott megállapítani, hogy az adósnak kikiáltott van-e intézkedésre képes helyzetben? (Úgy tudom nem.)

Hogyan védekezhet, aki önhibáján kívül csak jelentős késéssel értesül?
Mert ugye nem csak tisztességtelen adósok lehetnek, hanem alaptalanul pénzkövetelők is,
akik pl. közpénzen könnyűszerrel kezdeményeznek bármilyen eljárást.

Köszönettel várom a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.04. 11:39

Folyamatosan változó tényállás... Rosszabb, mint mozgó célpontra lőni.

susubaba # 2018.09.04. 10:28

Koszonom,kuldtem levelet a kozjegyzonek de sajnos halott az ugy! :(
A birosag elutasitotta a felfugesztest igy tovabb megy az ugy a vh-nal.

En kaptam reszletfizetest a Mokknal de a ferjem ellen inditottak a vegrehajrast ez hogy lehet?

2 eve nem lakik itt meg besincs ide jelentkezve!

Esegleg o elhet valahol kifogassal?

Koszonom a valaszt!