Intrum Justitia


drbjozsef # 2021.11.10. 10:40

2011. évi CXXII. törvény a központi hitelinformációs rendszerről

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2021.11.10. 10:39

Shydra,

Kérhetsz adatszolgáltatást a KHR törvény 15.§(7) szerint (bankon keresztül, vagy közvetlenül a BISZ-től).
Kérheted adataid törlését a 8.§ szerint, ha szerinted az 5 (+5) év letelt, vagy előbb törölniük kellett volna.
Nem biztos, hogy eltelt az idő, hiszen nem biztos, hogy 1998-ban kerültél fel a listára. Az is lehet, hogy tavaly.
A "referencia adat szolgáltatás időpontja" a kérdés.

Ha ezeket kéred, legalább válaszolnak, és kiderül az indoklásból miért utasítanak el, ha elutasítják.

Shydra # 2021.11.09. 19:18

Sziasztok !

Kérdésem lenne... Van egy 20+ éves ügyem az intrummal, egy 1998-as hitelkártya tartozás.
Most pár évnyi levelezés után sikerült egy számomra is elfogadható összegben megegyezni velük.
Miután ez már 17 éve elévült a khr-ben ezt mint feljegyzett követelés tartják nyilván, nem aktív nem passzív,
csak fel van jegyezve mint egy hitel, de teljesen hitelképtelenné tesz mint egy aktív státusz.
A kérdés az az hogy miután kifizetem ezt egyszerűen törlik vagy passzív státuszba kerülök egy jó időre.
Őket megkérdezni most nincs lehetőség mert nagyon rövid fizetési határidőt hagytak, a levélre pedig szigorúan
30 napra válaszolnak.

Köszönöm !

Kogeza # 2021.10.25. 11:26

Atis77

Ha az elévülés kapcsán kérdezed, akkor esetleg az esetben szakíthatták meg az elévülést a telefonhívások, amennyiben a tartozásodat szóban elismerted (és ezt rögzítették vagy ennek hiányában bevallod bíróság előtt), egyébként csak az írásbeli fizetési felszólítások vehetőek figyelembe (az új Ptk. hatálya alá tartozó szerződés esetén már azok sem).

Zaklatás bűncselekmény valószínűleg - a Btk.-ban írt célzat hiánya miatt - nem merül fel, de ha rendszeres a "háborgatás", akkor a magánélet sérthetetlenségéhez fűződő személyiségi jogod megsértése miatt sérelemdíjat (kártérítést) követelhetsz. De ehhez tényleg nagyon gyakorinak kell lennie a megkereséseknek.

drbjozsef # 2021.10.25. 10:07

Atis77,

Általában : megszűntették a pert = Intrum nem fizette be az illetéket = ők is tudják, hogy elévült.

Attól még telefonálni, és követelni a fizetést, nem tilos, hiszen a tartozás az elévüléstől nem szűnik meg.

Sőt, FMH-t is küldhetnek újat, hiszen érdemi döntés nem született (a per megszüntetése nem az).

Zaklatás majd akkor lesz, ha naponta 4-5x hívogatnak. Na, akkor feljelentés a rendőrségen, de addig ez van. Kérheted, hogy hagyjanak békén, nekik meg nem kötelező békén hagyniuk.

Atis77 # 2021.10.25. 08:47

A kozjegyzonel montam ellent tertis levélben. A lecelet most bontottam fel most ert haza a felesegem vele. Megszuntettek a pert.

gerbera317 # 2021.10.25. 08:20

Közöltem hogy elévült
Tehát a fizetési meghagyásnak telefonon mondtál ellent? Az komoly.
Hivatalos megkeresésnek minősül?
Nem. De áruld már el: Szerinted mit akarnának bizonyítani annak a telefonhívásnak a hangfelvételével, amelyikben azt közlöd, hogy a követelés elévült? Hol a logika a felvetésedben?

Atis77 # 2021.10.25. 08:02

Közöltem hogy elévült. Akkor másképp fogalmazok. Hivatalos megkeresésnek minősül?

gerbera317 # 2021.10.25. 07:57

Miért, mit mondtál a rögzített hívás (amit csak te nevezel zaklatásnak) során? Azt, hogy "maguk engem most fel sem hívtak"?

Atis77 # 2021.10.25. 07:44

Üdv. Az lenne a kérdésem, hogy a telefinos zaklatásaikat felhasználhatják e a bíróságon mint bizonyíték. Fmh nak mondtam ellent és most jött a bíróságtól a levél. Előre is koszi.

alsovonal # 2021.10.02. 13:45

@Lulu

INTRUM felé írhatunk

Felé semmiképpen ne írj: az IntrumNAK annál inkább.

NEM ismerem el a tartozást

Ha nem ismered el, miért akarsz fizetni? Költői kérdés volt, de a lényeg az, hogy ebben a formában nem egyezkedünk.

Egy klasszikusból idézve: ,,minden a matekon múlik, mennyi az annyi?’’ Bármire megvan az esély, ha jól kommunikálod le. Ezt a kommunikációt több topikban levezette, több fórumtárs is: zsebedben az általad méltányosnak vélt összeggel lehetőleg személyes egyeztetés keretén belül kiteszed az asztalra a kp-t. Virítasz.

Egyszerűen, sarkosan fogalmaztam, de hidd el hatásos: faktorcégeknél simán működőképes.

Lulu # 2021.10.02. 12:17

Tisztelt ügyvéd úr, kedves fórumozók!

A napokban kértem le a BISZ Zrt-n keresztül, hogy szerepelek e KHR listában (vagyis a dokumentum neve a „Lakossági saját hiteljelentés”), és meglepődve tapasztaltam, hogy igen. Babaváró hitelt szeretnénk felvenni, de így, hogy itt szerepel egy tétel a Szerződéses adatoknál a Fennálló tartozásnál, gondolom ez azt jelenti, hogy KHR listában szerepelek. A hitel 2006-os, szerződés összege: 584.000 ft, tőketartozás/hónap: 380.000 ft, Aktuális törlesztés összege: 960.476 ft, Törlesztés összege: 965.890 ft. Most akkor mi a végösszege ennek az egésznek, a 965 ezer ft?
2017-ben voltam az Otp egyik bankfiókjában és kértem, hogy nézzék meg szerepelek a BAR listán, akkor azt mondták, hogy nem, de nem adtak róla semmilyen dokumentumot.

A kérdésem az lenne, hogy az INTRUM felé írhatunk egy méltányossági kérelmet, hogy NEM ismerem el a tartozást, nem kaptam 15 év alatt semmilyen tájékoztatást ennek kapcsán, így amit teljesíteni tudok, az az, hogy a teljes összeg x százalékát megfizetem egyösszegben (felét mondjuk, vagy a tőketartozást, ami a 380 ezer ft). Van bármilyen esély arra, hogy ezt megadják?
Köszönöm előre is választ!

zsoltmail # 2021.09.28. 11:26

Köszönöm.
/az utóbbi kérdés tényleg fére ment/

köszönettel,üdvözlettel Zsoltmail

drbjozsef # 2021.09.28. 11:21

Ezt mikor kaphatom meg?
Bármikor. Nem kötelező indítani. Egy hét, egy hónap, egy év. Akármikor.

És lehet ennek jogosultsága?
Pardon?

zsoltmail # 2021.09.28. 09:53

Köszönöm a választ.
Ezt mikor kaphatom meg?/az ügyvédi levelen 10 nap volt a meghagyás/
És lehet ennek jogosultsága?
üdvözlettel, Zsoltmail

drbjozsef # 2021.09.28. 09:24

zsoltmail,

Igen.
Ne mulaszd el átvenni, és megfelelő időben és helyen (!) ellentmondani annak.

zsoltmail # 2021.09.28. 07:53

Kedves Fórumtagok!
Még május környékén kértem segitségeteket,tanácsokat.
-1992 /takarék szövetkezeti /tartozás behajtásával kereset meg az Intrum. Ezt a tartozást nem ismertem el a telefonban.
Utánna kaptam egy sms-t a megfizetésre.Most pedig egy
ügyvédi levelet,a postaládába volt bedodva,fizetési meghagyás előtti felszóllitás.
Most akkor várhatom MOKK levelét?
előre is köszönöm, Zsoltmail

drbjozsef # 2021.07.14. 11:52

BG12,

Nem nagyon.
Ha van magyarországi lakcímed bejelentve, és arra küldik a levelet, akkor szabályosan járnak el. Hogy Te életvitelszerűen nem ott élsz per pillanat, az a Te bajod.
Ha nincs lakcímed Magyarországon, akkor nem is tudnak fizetési meghagyást indítani ellened, mármint itthon, nemzetközi végrehajtást persze indíthatnak.

BG12 # 2021.07.14. 11:28

Köszönöm!
Egyébként a külfőldi munka végzés is alkalmas lehet a kézbesítési vélelem támadására?

drbjozsef # 2021.07.14. 10:09

BG12,

Könyvelt küldemény esetén?
Természetesen. Úgy nevezik, hogy kézbesítési fikció, ami alapján átvettnek kell tekinteni a levelet.
Ez megdönthető, ha önhibádon kívül nem tudtad átvenni, és ezt igazolni is tudod. Nem könnyű, mert nem túl tágan értelmezik az önhiba fogalmát. Ha mondjuk kómában a kórházban feküdtél, az jó. Mármint, nem jó neked, de a megdöntésre jó.

Rossz cím esetén csak akkor dönthető meg, ha igazolni tudod, hogy a küldő félnek ismernie kellett a helyes címedet, mégis ennek ellenére rossz címre küldte a levelet. Mert mondjuk a szolgáltatónak te bejelentetted a lakcímváltozásodat. Igazolhatóan (!).

BG12 # 2021.07.14. 08:45

Üdv mindenkinek!
Mi a vélemény a IJ által könyvelten küldött de nem átvett levélről? Pontosabban megállja a helyét mint hivatalos értesítés?
Köszönöm!

drbjozsef # 2021.06.24. 16:13
  • 5.: Meg lehet próbálni, de a négy év soknak tűnik. Négyszázezer forintról van szó? Adós vonalon az nem annyira "jelentős", persze kinek mi az. Havi nyolcezer (+kamat) forintot akartok (tudtok) fizetni? Nem fog menni szerintem...

(Az intrum helyében indítanám a végrehajást, ami nektek kb. kétszer ennyibe fog kerülni a végén, inkasszózák a számlát, lefoglalnak ingóságot, ingatlant ha van. Még fizetésből is többet tiltanának le ettől. Legrosszabb esetben árverezik lefoglalt tárgyakat.)

drbjozsef # 2021.06.24. 16:10

Baltaz,

  1. Kérni kérhetsz. Akár küldhetnek is, de nem kötelesek. Ha vitatod a követelésüket, mondj ellent a fizetési meghagyásnak, majd a bíróságon igazolják amit kell.
  2. Nem. Tartozol, főszabály szerint neked kell törlesztened, nem nekik követelniük.
  3. Lehet, de a gyakorlatban főleg akkor, ha tudják, hogy elévült, és az adóstól nem lesz könnyű behajtani.
  4. Pénzkidobás lenne esetetekben. Szerinted majd egy ügyvédi levéltől jobban megijed az Intrum?
Baltaz # 2021.06.24. 10:41

Tisztelt Fórumozók! 

Intrumtól érkezett ajánlott levél - fizetési felszólítás, 2016-ban engedményezett hitelkártya tartozás.
A részleteket a banknak előtte sokáig rendesen fizettük, miután nagyon nehéz helyzetbe kerültünk kihagyásokkal ment, valószínűleg maradt fenn tőketartozás.

Elnézést kérek a terjedelemért előre is.

Az elmúlt években semmilyen küldemény nem érkezett az Intrumtól ez ügyben, 'bedobós levelek' sem.

A jelenlegi felszólításban igen jelentős összeg szerepel (közel négyszázezer forint) - minimális tőke és a többi járulékos költség.

1. Tudunk kapni az Intrumtól részletes kimutatást, hogy mikből tevődik össze ez a jelentős összeg?

Azért kérdezem, mert itt a fórumon olvastam, hogy pl. a személyes felkeresésért csak akkor számíthat fel költséget az Intrum ha van a felkeresett 'célszemély' aláírásával igazolásuk erről. (Ilyen pedig nekik biztosan nincsen.)

Mivel jelen esetben gondolom a levél alapján a tartozást (hitelkártya esetén az elévülés 5 év ha jól tudjuk) és ezáltal sajnálatos módon a közben keletkezett Intrum növekményt is létezőnek kell tekinteni, felmerült pár kérdés.

2. Érdemes lehet hivatkozni arra, hogy az elmúlt években nem érkezett megkeresés, most pedig hivatalos levélben ezzel a jelentős összeggel? Ezt lehet 'rosszhiszeműnek' és 'direkt' az összeg megnövelésére irányulónak tekinteni?

3. Lehet az Intrummal eredményesen 'egyezkedni' - gondolok arra, hogy méltányossági alapon kérelmezni az általuk számított jelentős összeg egy részének, esetleg egészének elengedését?
(A pandemia és az időközben kialakult súlyos egészségi állapotromlás következtében fennálló igen nehéz helyzetre tekintettel.)

4. Ügyvédi közreműködéssel el lehet érni az Intrumnál valamilyen az összeg elengedését vagy legalább csökkenését eredményező kedvezményt?
(Hivatkozva pl. az ezt a levelet megelőző években a megkeresések - tájékoztatás hiányára is.)

Ha semmit sem lehet tenni, akkor gondolom rendeznünk kell a teljes összeget.
Az Intrum által számított összeget egyben semmiképpen nem tudjuk most kifizetni - havi részletekben a teljes összeget a mostani anyagi helyzetet alapul véve 4 évre elosztva tudnánk rendezni...

5. El lehet érni az Intrumnál, hogy ilyen hosszú időre adjon részletfizetést?

Előre is köszönöm szépen a válaszokat!

alsovonal # 2021.06.22. 16:39

Köszönöm Kogeza, neked is!

Minden esetre fenntartom az eredeti ellekérelmembe foglaltakat: elévült az egész, pont. Plusz beteszem a két Ptk-s hivatkozást és a talált bírósági ügyszámot. :)
Azon gondolkozom még, hogy a perbeli egyezség lehetőségét beleírjam-e, mint ők az eredeti keresetben.