Elévülés


Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.04.24. 09:01
  1. Nem, jogerős követelést hajtanak be rajtad.
  2. Végrehajtóval kell megállapodni.
  3. Kérjél, de ha kérsz, ne állíts dolgokat, bízd a lehetőségeket a végrehajtóra. :)
BB2011 # 2014.04.24. 08:57

Köszi a gyors válaszokat! :)

szóval fizessek... Akkor még egy-két kérdés:

  1. Éljek-e a végrehajtási kifogással? És hivatkozzak az elévülésre? Vagy ez nagy hülyeség? Ha igen, ezt csak is személyesen tehetem-e meg a végrehajtónál? Vagy lehet-e írásban?
  2. Ne éljek vele, hanem inkább állapodjak meg a vh-t kérővel részletfizetésben? És ezt jelezzem a végrehajtónak.
  3. Kérjek részletfizetést a végrehajtótól, bár ez tudom csak 1 éves futamidő lehet max.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Sherlock # 2014.04.24. 08:37

Persze hogy lehet. Ha jogerős, végrehajtható, akkor már nem hivatkozhatsz elévülésre. Szerintem fizess, annál kevesebb költség rakódik rá.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.04.24. 08:37

Nem sokat lehet, mégcsak jogalap nélküli gazdagodásra sem lehet hivatkozni. Ez egy tartozás, ami lehet, hogy elévült, de arra hivatkozni kell.

BB2011 # 2014.04.24. 07:32

Tisztelt Fórum!

Kérdésem az lenne, hogy egy elévült tartozásra lehet kiadni fizetési meghagyást? Az abban szereplő kontakt személyt (ügyvéd-Inhold Kft.) felhívtam, hogy ez milyen követelés,nekem nincs kapcsolatom már ezer év óta a bankkal, a megnevezett Inhold Kft. nem is ismerem, semmilyen felszólítást nem kaptam tőlük, hogy nekem bármiféle tartozásom lenne. A meghagyásban szerepel követelés lejárta 2007/01/24.

Telefonon tájékoztatott, hogy utánanéz, bekéri az adatokat, és majd tájékoztat. Hát ez nem történt meg! No most kaptam erről a követelésről önálló bírósági végrehajtótól levelet. Felhívtam az ügyvéd Úrat, hogy akkor ez most mi? Hát: Nem fellebbeztem meg írásban a fizetési meghagyást, ezért végrehajtásra adta. ebben igaza van! No, de akkor most én mit tegyek?
Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.17. 07:26

Ahhoz előbb egy értékelhető kérdés is kellene. Felesleges és zavaró körítés nélkül.

edith76 # 2014.04.17. 05:55

Üdv.
Aki ért hozzá,tudna válaszolni a kérdésemre ?
Köszönöm.

gerbera317 # 2014.04.10. 08:47

MIT TEHETÜNK???

Semmit. Adósnak lenni annyi, mint fizetni vagy megnyúzatni.

Nehéz lett volna csak egyetlen helyen megkérdezni?

keba64 # 2014.04.08. 09:28

Segítséget szeretnék kapni egy empatikus hozzáértőtől.
1999-ben az (akkor még nem) férjem építési vállalkozóként kölcsönt vett fel az OTP-től. Annak visszafizetése meghiúsult, mert csődbe ment a cég. A felszámoló mindent vitt. aztán felszívódott. 2001-ben páromat elítélték csődbűntett miatt, mivel szabálytalanul előbb az alkalmazottait fizette ki. Ezután 2007-ben feltűnt egy végrehajtó, aki az OTP Faktoring nevében 64 milliót, majd, 180 milliót stb. akart behajtani-általában mezítlábas levelekkel. Inkasszót tetetett a bankszámlára, fizetésletiltást kezdeményezett. Fellebbeztünk a Pesti Kerületi Bíróságnál, amelyik 1999-ben jogosnak ítélte az OTP követelését. Nekünk már semmilyen papírunk nincs meg, mert azt hittük, rég elévült az ügy. A bíróság a hivatalos ügyvédi megkeresésre és fellebbezésre még nem reagált, előtte az ügy papírjait kérte be, de azok-mint írtam-már nem állnak rendelkezésre. 2001 óta párom hivatalosan ide, egy másik vároba van bejelentve állandó lakcímre. Ide 2007-ig semmi nem érkezett. Tegnap a végrehajtó (Dienes és Tsa) közölte, hogy lefoglalta és forgalomból kivonatta a kocsinkat. Az ügyvéd javaslatára most kifogással élünk (újabb 15000 forint) de nem tudom, mire. Elegem van. Mi próbálunk egy másik cégtől munkabért behajtani, ő viszont csak széttárja a kezét és nem ér el semmit. Így a munkabér alaphoz sem férünk hozzá. Milyen világ ez? ( Jelzem, Dienesék most éppen 38 milliót követelnek. Hogy ez mitől változik állandóan, fogalmam sincs.) Párom hónapok óta nem dolgozott, de vállalkozóként semmi juttatást nem kapott. Most végre elhelyezkedett, a napokban kapja az első fizetését-ha az el nem viszi a végrehajtó...MIT TEHETÜNK????

edith76 # 2014.04.07. 12:25

Köszönöm,de ha lehetne normális "emberi " hangvételű választ szeretnék kapni a kérdésemre.
Ja,és igen 3 dátumot is írtam.

ius latratus # 2014.04.07. 12:06

"Most a tartozás 153.085 Ft Ennek a bekövetkezési dátuma 2009.10.15."

Bekövetkezési dátuma?
Nagy Ég!

"A páromnak ( Őt is megnéztük a KHR listában ,ugyanez a bejegyzés neki is megvan)van bejelentett munkahelye,nekem nincs ."

És? Most akkor neki a sz@rabb, de te sem dőlhetsz hátra.

"Ezt a tartozást kitől fogják előszőr levonni ill.behajtani.ha neki van másik levonása is,akkor kivárják,vagy megkeresnek engem ?"

Először mindkettőtökön. Aztán egyetemlegesen. Vagy először feleltek egyetemlegesen, éppen ezért mindkettőtökön. Levonás nem számít, ha még nem éri el az 50%-ot. Kivételes esetben -amit itt most zárjunk ki- ennél többet is levonhatnak szerencsétlen párodtól.
Aztán (közben) megkeresnek téged is.

"Illetve,hogy az 5 év elévülés melyik dátumtól számit ?"

Miért, írtál dátumot? Egyébként minek az elévülési ideje?

edith76 # 2014.04.07. 10:25

A kérdésem elég összetett,próbálom röviden leírni.
A napokban megnéztem a KHR listát és láttam rajta egy tartozást a nevemen,mint adóstárs.
A történet a következő,ahogy visszaemlékszem : 2008-ban az akkori párommal közös bankszámlánk volt,erre csak neki jött jövedelme,ez a lakáshitel miatt kellett.Igénybe vette az "A"hitelt.Mi a közös lakást nem sokkal később eladtuk.
Ez egy OTP-s kártya volt,amire nem ment utána jövedelem.A tartozás kiegyenlitésére a Bank felajánlott egy személyi Hitelt ennek a kötés dátuma 2008.08.21 a lejárata 2008.12.18 ,havi 25.000 Ft-os törlesztéssel.Tehát 100.000 Ft-os tartozás volt a számlán.
Ezt a párom a Bank-ban aláirta,én nem voltam ott,nem írtam alá,de most látom hogy Adóstársként szerepelek a KHR listában,mivel régen a számla közös volt.
Most a tartozás 153.085 Ft Ennek a bekövetkezési dátuma 2009.10.15.
Én semmilyen felszólitó levelet nem kaptam emiatt az állandó lakcimemre. ( Ezen a listán egy Budakeszi lakcim van,oda akkor költöztünk amikor a lakást eladtuk,de ez csak egy levelezési cim volt)
A megjegyzés : A hitelt nem törleszti,behajtás vált szükségessé.
A páromnak ( Őt is megnéztük a KHR listában ,ugyanez a bejegyzés neki is megvan)van bejelentett munkahelye,nekem nincs . Ezt a tartozást kitől fogják előszőr levonni ill.behajtani.ha neki van másik levonása is,akkor kivárják,vagy megkeresnek engem ?Illetve,hogy az 5 év elévülés melyik dátumtól számit ?
Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.21. 10:00

Köszönöm. Mindig tanul az ember. Mostanában főleg. :)

Sherlock # 2014.03.21. 09:55

Nem, illetve még csak az sem kell, hogy a hatályba lépés előtt váljon esedékessé a követelés, ha jogviszony a régi Ptk. alatt keletkezett, akkor régi Ptk. (Ptké. 1. és 50. §§)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.21. 09:30

A Ptk. hatályba lépése előtt esedékessé vált követelések elévülésére nem az új szabályokat kell alkalmazni?

Sherlock # 2014.03.21. 07:43

Az őt egyébként sem érinti, hogy mi változott.

Vh-ügyes # 2014.03.21. 07:28

Nos annyi változott, hogy a jogosult felszólítása nem szakítja meg az elévülést...
Azonban ha az ügyed vh szakaszba kerül, akkor viszont a vh cselekmények szakítják...

Sherlock # 2014.03.19. 07:48

A végrehajtási cselekmények is megszakítják, szóval sokszor öt év lesz az.

MajorDomus # 2014.03.18. 21:56

ha fizetsz,már holnap is szabad lehetsz

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.18. 17:26

Ebben éppen nem változott a Ptk.

pestszentlorinc # 2014.03.18. 17:06

Ezer éve csörtetnek utánam bírósági végzéssel, fizessek. Létezik, hogy az új ptk. szerint öt év után elévül a követelésük? Öt év múlva szabad leszek?

MPanka # 2014.03.12. 13:55

Sziasztok!A kereset beadása előtt szeretném a véleményeteket kérni: Adós&készfizető kezes kölcsönszerződést kötött bankkal. A bank követelése a kezes ellen vezetett letiltásból 2007. 05. 02. napján megtérült. Mivel a kezesnek több letiltása is volt, nem tudta, hogy mikor mit vonnak neki. 2009-ben kért a banktól igazolást, hogy mennyi a fennálló tartozás. 2009.09.15. napján kelt a bank igazolása arról, hogy az adóssal és kezessel szembeni követelés 2007. 05. 02. napján megszűnt, és a kezestől kb.750.000,- Ft került behajtásra. Kérdésem, hogy a kezesnek az adóssal szembeni követelésének elévülése melyik nappal kezdődött (2007.05.02. vagy 2009.09.15.)? Fizetési felszólítás 2011. 08. 05. napján került kiküldésre az adósnak,ami "elköltözött" jelzéssel érkezett vissza a kezeshez, ezután 2012. 11. 23. napján ment fizetési felszólítás az adós új címére, ahol azt átvette.
Kérem és várom szíves véleményezéseteket.

gerbera317 # 2014.03.09. 18:23

Ja, télleg. Csakhogy az adósról úgy ír, hogy „Vagy ha az halt meg aki tartozik neki?”, tehát mint abszolút távol álló valakiről. Ebből én arra következtettem, hogy nem örökölte az ingatlant, hanem vette. A lopást pedig egészen kizártam. :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.09. 16:53

Nem mondta, hogy vásárolta. :)

gerbera317 # 2014.03.09. 13:46

Azt az ingatlant végrehajtási joggal terhelten vásároltad meg. Hogyan nem vetted észre, és miféle ügyvéded van neked, aki nem hívta fel a figyelmedet erre a "kis" szépséghibára? A végrehajtónál hőzöngesz, ahelyett hogy a vásárláskor megszervezted volna az ingatlan tehermentesítését, ami akkor mehetett volna a Vht. 157. § szerint, most pedig csak úgy, hogy kifizeted az adós tartozását a végrehajtónak. Utóbbit a vásárláskor is megtehetted volna, mivel ez a másik lehetőség a 157. § mellett.

Úgyhogy ne telefonálgass a végrehajtónak, hanem írásban jelentsd be neki, mit szeretnél. Hivatkozz arra, hogy a jogi érdeked igazolt, az az ingatlan-nyilvántartásból megállapítható, ezért köteles elárulni neked, milyen módon kerülhetsz ki a kötelemből (gyakorlatilag: mennyit kell fizetni és hová, ld. Grave hozzászólását). A végrehajtással kapcsolatosan egyéb kérdésedre nem kaphatsz felvilágosítást.