munkáltató készfizető kezesként felel?


foltoska # 2016.05.06. 15:35

Köszönöm a tájékoztatást,remélem "egyik sem nehéz"-ig nem jut el az ügyem.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.06. 15:09

Egyik sem nehéz - ha igaz.

gerbera317 # 2016.05.06. 14:04

Azt még áruljuk el a kérdezőnek, hogy ha a munkáltató ellentmond a fizetési meghagyásnak, akkor perben a kérdezőnek kell bizonyítania, hogy a munkáltató megszegte a munkabérre vezetett végrehajtásra vonatkozó kötelességét, illetve ha ez sikerrel jár, vitatottság esetén az összegszerűséget is bizonyítania kell.

pazs # 2016.05.06. 13:04

Elmész bármelyik közjegyzőhöz a kiszámolt összeggel, és mondd el a közjegyzőnek, hogy ezt az összeget szeretnéd megkapni a gerbera által megjelölt jogcíment a munkáltatótól, akinek az adatait (név, székhely, adószám, cégjegyzékszám) szintén add meg.

foltoska # 2016.05.06. 11:58

Minden segitséget köszönök,igen végrehajtást kérő vagyok.A fizetési meghagyás kibocsátását hogyan, hol kell elkezdeni,egy laikus önmaga segitség nélkül végig tudja csináni?

Grave7 # 2016.05.06. 11:34

@foltoska: Gondolom végrehajtást kérő vagy. Gerbera317 elmondta ami lényeges, én még azzal egészítem ki, hogy onnan tudod kiszámítani mennyit nem utalt a munkáltató, ha végrehajtó felszólítására közölte adós munkabérét.
De gondolom ezt sem tette meg, így kérd a végrehajtót, hogy a munkáltatónál helyszíni eljáráson tekintsen bele adós munkaszerződésébe, hogy mikor, milyen munkabérrel volt alkalmazva (Vht. 60. §) és ezt közölje veled (szerintem akár ott is lehetsz, ha előre kérsz értesítést a végrehajtótól).

gerbera317 # 2016.05.06. 10:47

Igen, de ez (t.i. a sikkasztás) adott esetben csak utólag derül ki. A munkáltató nyilván nem fogja írásban nyilatkozni a végrehajtó sürgetésére, hogy "igen, a levonandót levontam, aztán elsikkasztottam". És valószínűleg a későbbiekben sem fogja ezt bevallani, inkább azt mondja, hogy "hú, elmulaszottam levonni, de akkor most megfizetem". Ha szerencséje van, és az adós nem szólal fel, hogy "deháthiszen azt levonta tőlem", akkor megúszhatja.
A végrehajtói oldalról nézve mindegy.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.06. 10:23

Nem mindegy. Ha le sem vonja, akkor a Vht. szerint készfizető kezesi felelőssége lesz. Ha levonja, de nem utalja, akkor sikkaszt.

gerbera317 # 2016.05.06. 10:18

Az mindegy. Jellemzően le sem vonják.
Olyanról, hogy levonja, de nem utalja át, hanem eltapsolja, nincs tudomásom, de szerintem az már büntetőjogi kategória.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.06. 10:06

Nem egészen értem a tényállást. Levonja a levonandót, csak nem utalja át? Vagy le se vonja?

gerbera317 # 2016.05.06. 08:55

Kiszámolod, hogy a munkáltató a mulasztásával mennyivel rövidített meg téged, és fizetési meghagyással érvényesíted ellne ezt a követelést. A követelés jogcíme ilyenkor: törvényen alapuló készfizető kezesi helytállás (Vht. 79. §).
És a végrehjtó jól mondta: ezt kibulizni valóban nem az ő dolga.

foltoska # 2016.05.06. 07:56
Mint laikus kérdezem. Az adós munkáltatója nem utalja át a munkabérből levonandó összeget.A végrehajtó a rendbirság kiszabását inditványozza,azonban ezzel én pénzt nem kapok. -
  • Mit kell érteni azon, a munkáltató készfizető kezesként felel? A végrehajtó közlése ő itt nem tud lépni, hisz a helyszinen hiába állapitja meg a szabálytalanságot a pénzt nem tudja hogyan beszedni. ---Következő kérdésem,esetleg ha a végrehajtói levél átvétele után pl:pár hónappal kijelenti a munkáltató a dolgozót,a pár hónap alatt le nem vont pézösszeg hogyan kerül az arra jogosult emberhez? Hozzáértők segitségét megköszönöm.