Dr. Ugrin Tamás ügyvéd nevében küldött levelek


wers # 2018.04.15. 10:47

Ne keverd ide a fizetési meghagyásos eljárást, kérlek.
Sejtettem, hogy az valami más. Már többször írtam, nekem elég, ha te érted. Megpróbálom nem keverni. Vagy majd szólsz, ha keverem.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.14. 19:54

Oligaliga, úgy sejtem, nem érzékeled a következetlenséget az álláspontodban.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.14. 19:53

Ne keverd ide a fizetési meghagyásos eljárást, kérlek. Arról külön jogszabály rendelkezik.

wers # 2018.04.14. 16:33

Most aztán már tényleg nem értem. Béla, mikor eljártál nevemben megnyugtattál, a meghatalmazás elég, ha nálam van. Akkor kell, ha bíróság lesz a vége. Aminek elég nagy az esélye mellesleg, de ez más kérdés.

oligaliga # 2018.04.14. 16:15

Köszönöm. Az én véleményem pedig az, hogy a felszólításhoz nem kell csatolni a meghatalmazást, az így is alkalmas a joghatás kiváltására. Ha a felszólítás címzettje vitatja a meghatalmazott képviseleti jogosultságát, akkor azt a meghatalmazottnak igazolnia kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.14. 15:45

Igen. (Bár úgy pontosabb, hogy "a képviseleti jogosultságát igazolja".)

oligaliga # 2018.04.14. 15:32

Lehet vitatkozni azon, hogy keverem-e az érvényesség, hatályosság, illetve hatálytalanság fogalmát, ha egyszer a nézetkülönbségünk tárgya nem ez.

KBS

Mivel tőled még nem olvastam választ, ezért egyenesen kérdezem, jól értem-e, hogy az álláspontod a következő. A meghatalmazott által írt írásbeli felszólítás a felszólítás címzettje felé akkor hatályos, ha a meghatalmazott a meghatalmazását is csatolja?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.14. 12:02

Szép jogi kifejezéssel: "különböztetni kell". :)

Grave7 # 2018.04.14. 09:09

@oligaliga: Ahogy 2018.04.13. 19:31-kor Immaculata írta:
Nem érted az érvényesség, érvénytelenség és a hatályosság fogalmát.

Tehát: az érvényesség és a hatályosság nem szinonimák, ne használd úgy a szavakat.

oligaliga # 2018.04.14. 04:42

Immaculata

Vitázni csak úgy lehet, ha meghallgatod a másikat és értelmezed a mondanivalóját. Néha nem árt, ha ezt hangosan teszed, mert akkor kiferülhet, ha félreértettél vagy félrehallottál valamit a másiktól, és emiatt nem értitek meg egymást. Ezért szoktam néha összefoglalni, amit a másik állít, mert így kiszúrható, ha valamit nem jól fordítottam le magamnak.

Az igaz, hogy KBS nem a felszólítás érvényességére, hanem hatályosságára utal, amikir azt írta, hogy „A jognyilatkozat ugyanis akkor hatályosul, ha azt szabályosan közölték a címzettel. Hajlok rá, hogy meghatalmazottól származó nyilatkozat esetén ez akkor következik be, amikor a meghatalmazást is bemutatták.” De ez a lényegen nem változtat: nem értünk egyet ebben a kérdésben.

Ha mégis tévessn fordítottam le magamnak, amit mond, akkor jelezni fogha, ahogy eddig is tette szinte minden topikban, ahol olvastam tőle.

Immaculata # 2018.04.14. 03:10

oligaliga

Én sem azt mondom, hogy a be nem mutatott meghatalmazás vagy a meghatalmazás nélkül közölt nyilatkozat érvénytelen.

Javaslom, hogy kezd a tanulást olvasással, a szavak értelmezésével még ráérsz, az írást nem javaslom. Pláne nem a Jogi Fórumban.

Más írását pedig ne értelmezd át, főleg ne a saját szavaiddal fogalmazd meg, hogy ki mit állít. Leírhatod 101x is, de attól az még hazugság.

oligaliga # 2018.04.13. 21:16

Nem gondolatolvasok, de abból, amit eddig ebben a topikban olvasgam, nekem ez jött le. Lehet, hogy tévedek és félreértelmezem a mondandóját, de ha így lenne, remélem ezt tisztázzuk.

drbjozsef # 2018.04.13. 20:19

Én nem merném a bátorságot venni, hogy megmondjam mire gondol KBS. Szerintem nem arra, amit írtál, de mondom, nem folynék bele a gondolatolvasásba. Bár az aláírással kapcsolatos dolognál keresgélnék, azt hiszem...

Pláne, hogy nem is igen értek ehhez, de az egyértelműnek tűnik, hogy az, ami alakisághoz (Pl. írásbeli alak) kötött jognyilatkozat, annak a meghatalmazása is azonosan kötött, márpedig az írásbeliséghez az aláírás is hozzá tartozik. Én valahol itt vesztettem el a fonalat, nem a nem elküldött meghatalmazásnál, hanem a dömpingben küldött, aláírás nélkülien megküldött meghatalmazásnál. Vagy valami ilyesminél.

oligaliga # 2018.04.13. 20:11

drbjozsef

Igaz, hogy nüansznyinak tűnik, de KB és köztem az eszmecsere lényege a következő: Abban mindketten egyetértünk, hogy az aláírás nélküli felszólítás nem érvényes. Amiben nem értünk egyet, hogy a meghatalmazottnak kell-e csatolnia a meghatalmazáshoz. KBS szerint a felszólítás a meghatalmazás nélkül nem érvényes, függetlenül attól, hogy a meghatalmazott aláirta-e a felszólítást. Szerintem pedig a felszólítás érvényességét nem érinti, ha a meghatalmazott nem csatolja a meghatlmazást, de az adós kérésére igazolnia kell eljárási jogosultságát.

oligaliga # 2018.04.13. 20:01

Immaculata

A szépség szubjektív, mindenkinek mást jelent.

Az viszont nem szubjektivitás kérdése, higy a meghatalmazást a meghatalmazottal kell közölni, ettől lesz hatályos, nem attól, higy az esetleges ellenérdekű fél tudomást szerez róla.

Immaculata # 2018.04.13. 17:31

oligaliga

Nem érted az érvényesség, érvénytelenség és a hatályosság fogalmát.
Akkor lesz tiszta, ha megérted, hogy az egyoldalúan kiállított meghatalmazás visszavonásig érvényes, de csak akkor hatályosul, ha azt az érdekelttel közlik.

Immaculata # 2018.04.13. 17:17

A szépet egyébként magyarázni sem kell, a szép azért szép, mert természetes, mert különleges, vagy egyedi, egyedülálló.

Immaculata # 2018.04.13. 17:15

A szépség nem a laikusok kitalációiban rejlik.

drbjozsef # 2018.04.13. 17:12

Érdekes amikor valaki azt mondja, hogy "szerintem sem érvénytelen", és erre az a válasz, hogy "abban tér a véleményünk, hogy szerinted érvénytelen". Zavar az erőben?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.13. 15:53

Khmmm...

oligaliga # 2018.04.13. 14:45

Akkor csupán abban tér el a véleményünk, hogy szerinted a meghatalmazás nélkül közölt jognyilatkozat érvénytelen, szerintem meg nem. Ez a szép a polgári jogban.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.13. 12:57

Olvasd el az egész BH-t, teljesen másról szól. (Előfordul, hogy félreérthetően emelik ki a ratio detidendit.)

Én sem azt mondom, hogy a be nem mutatott meghatalmazás vagy a meghatalmazás nélkül közölt nyilatkozat érvénytelen. Hanem azt, hogy utóbbi nem hatályosult.

oligaliga # 2018.04.13. 12:46

Amit mondasz, az igaz. Az én véleményem pedig az, amit az idézett BH is alátámaszt: a felszólításhoz nem kell csatolni a meghatalmazást, mert annak címzettje a meghatalmazott. Ha az adós vitatja a meghatalmazott képviseleti jogosultságát, akkor a meghatalmazott köteles azt igazolni. Ha a meghatalmazott által írt levélen nincs rajta a meghatalmazott aláírása, az olyan, mintha nem a meghatalmazott írta volna. De ez nem ugyanaz az eset, mint amikor a meghatalmazott nem csatolja a meghatalmazását.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.13. 11:15

Helyben vagyunk.

A nem igazolt képviseleti jogosultságú meghatalmazott által aláírt levelet a meghatalmazó nem írja alá. Tehát nem derül ki belőle a címzett számára, hogy az aláírás feletti szöveg valóban a nyilatkozatra jogosulttól származik. Vagyis ugyanúgy nem tekinthető a képviselt nyilatkozatának, mintha senki nem írta volna alá. (Pontosabban mintha a nyilatkozó neve csak oda lenne nyomtatva.)

oligaliga # 2018.04.13. 10:58

Szerintem ha a levél írója nem írja alá saját kezűleg a levelet, akkor az nem tekinthető az ő közlésének, az aláírás feletti szövegrész nem tőle származik.