Rekordgyorsasággal halad előre az igazságszolgáltatás a brókerbotrányban – mondta Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkár azzal kapcsolatban, hogy kedden megkezdődött a Quaestor-ügy tárgyalása a Fővárosi Törvényszéken.

Tuzson Bence hangsúlyozta: ilyen nagyságrendű ügyben, ilyen gyorsan még nem történt se vádemelés, se tárgyalás, és ez a nyomozóhatóságok munkájának köszönhető. Az államtitkár hozzátette: bíznak abban, hogy a csaló brókerek rács mögé is kerülnek.
    

Kiemelte: a brókercsalásokat a polgári kormány leleplezte le, illetve ez a kabinet tett rendet a pénzügyi és brókerpiacon, míg a baloldal kormányzása alatt eltűrték és segítették az évtizedes pénzügyi korrupciót. 
    

A baloldal kormányzása idején annyira fellazították a brókercégekre vonatkozó szabályokat, hogy a csaló brókerek éveken át zavartalanul csaphatták be az embereket – tette hozzá.
    

Szerinte a szocialisták most is becsapják az embereket, hiszen kormányzásuk idején mindenféle értékelhető fedezet nélkül 17 milliárd forint hitellel “tömték ki” a Quaestort.
    

Tuzson Bence hangsúlyozta: a kormány lezárta az évtizedes pénzügyi korrupciót, rendet tett a brókerpiacon, a brókercégek működésére szigorúbb szabályokat alkotott, lehetővé tette a csaló brókerek vagyonának zárolását és kártalanítja a brókercsalások áldozatait, szemben a szocialistákkal, akik soha senkit nem kártalanítottak, a Baumag és a Hajdú-Bét-ügy áldozatait is cserbenhagyták. 
    

Emlékeztetett arra, hogy a Quaestor-károsultak mielőbbi kártalanítása érdekében a parlament már tavaly nyáron elfogadta a kártalanítási törvényt, amelyet az Alkotmánybíróság novemberi döntése miatt később módosítani kellett. 
    

Megjegyezte: a károsultak annyi kárpótlást tudtak kapni, amennyit az Alkotmánybíróság (AB) megengedett, hiszen az AB döntése miatt általános kártalanítás helyett egyedi elszámolást kell végrehajtani, a kártérítés összegét a korábbi hozamokkal, kamatokkal csökkenteni kell és a károsultak egy részének önrészt is kell vállalnia. 
    

A Kárrendezési Alap a törvény által meghatározott módon és ütemben végzi a kártalanítást – mondta.
    

A Fővárosi Törvényszéken kedd reggel kezdődött a csalással, sikkasztással és más bűncselekményekkel vádolt Tarsoly Csaba és társai ellen indított büntetőper tárgyalása. Az ügyészség öt vádpontban 5458 rendbeli csalást és sikkasztást ró a vádlottak terhére. A Tarsoly Csabát érintő cselekmények száma a vád szerint 753 rendbeli.
    

Az ügyészség az 50 millió forintnál nagyobb kárt szenvedett 232 befektető sérelmére emelt vádat csalás miatt. A vádbeli cselekmények elkövetési értéke mintegy 77 milliárd forint, az ügynek több mint harmincezer sértettje van.
    

Az ügy terjedelmére jellemző, hogy a nyomozati anyag 132 ezer oldalt, továbbá száznégy CD/DVD-lemezt és egy öt terabyte kapacitású külső winchestert tölt meg. A vádirat több mint 2500 oldal.
    

A Quaestor-ügy tavaly márciusban pattant ki: a Magyar Nemzeti Bank március 10-én részlegesen felfüggesztette a Quaestor Értékpapír Zrt. tevékenységi engedélyét, és felügyeleti biztost rendelt ki az észlelt szabálytalanságok miatt. A jegybank vizsgálata szerint a Quaestor Értékpapír Zrt. mintegy 210 milliárdos vállalati kötvénykibocsátásából 150 milliárd fiktív volt.