Érvényesnek és törvényesnek nyilvánította a szeptember 18-i orosz parlamenti alsóházi választásokat péntekre virradóra megtartott moszkvai sajtótájékoztatóján az orosz Központi Választási Bizottság.

“Merem állítani, hogy a választások bizonyos valós szabálytalanságok ellenére, amelyeket maradéktalanul ki fogunk vizsgálni, törvényesek voltak” – jelentette ki Ella Pamfilova, a testület elnöke.
    

Az Állami Duma vasárnapi újraválasztásán 225 képviselői mandátum sorsa pártlistás és ugyancsak 225-é egyéni választókerületi voksolás útján dőlt el. A választásfelügyelet szerint az Egységes Oroszországnak 343 fős, az alkotmány módosítására is felhatalmazó többsége lesz. Az Oroszországi Föderáció Kommunista Pártjának 42, Oroszország Liberális Demokrata Pártjának 39, az Igazságos Oroszországnak pedig 23 képviselője lesz.
    

Frakciót csak ez a négy párt alapíthat majd a dumában, ugyanakkor még a kommunisták képviselőcsoportja sem fordulhat önállóan az alkotmánybírósághoz. Egy ilyen folyamodványhoz ugyanis legalább 90 képviselő aláírása szükséges.
    

A szövetségi alsóházba a négy nagy párton kívül, egyéni választókörzetben, bejutott Alekszej Zsuravljov, a Haza (Rogyina) párt elnöke, aki korábban az Egységes Oroszország képviselője volt, Rifat Sajhutgyinov, a Polgári Platform első embere, és az önállóan indult Vlagyiszlav Reznyik, aki korábban szintén a kormánypártot képviselte a dumában. 
    

Az Állami Duma képviselőinek pontos névsora ugyanakkor még alakul, mert több, listán megválasztott regionális elöljáró lemondott mandátumáról. Annyi bizonyos, hogy legalább egy egyéni választókörzetben 2017 szeptemberében meg kell ismételni a választást, mert az Állami Duma eddigi elnökét, az egyénileg megválasztott Szergej Nariskint Vlagyimir Putyin államfő csütörtökön kinevezte a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SZVR) élére.
    

A részvételi arány 47,88 százalék volt, ami 52 700 922 választót jelent. Ez alatta maradt a 2011-es 60,21 százaléknak.
    

Pamfilova, aki korábban kilátásba helyezte, hogy lemond, ha elcsalnák a választásokat, kijelentette, hogy mindaddig mindenképpen hivatalban marad, amíg ki nem vizsgálják az utolsó beérkezett panaszt is. Rámutatott ugyanakkor, hogy a mérlegelendő ügyek nem alkotnak olyan “kritikus tömeget”, amely érvénytelenítené a választást. Hozzátette, nem kizárt, hogy kirívó szabálytalanságok esetén egyes választókörzetekben törölni fogják az eredményt. 
    

Az új képviselőknek, akiket pénteken táviratban fognak hivatalosan kiértesíteni a megválasztásukról, öt napon belül igazolniuk kell a választásfelügyeletnek, hogy lemondtak a mandátumukkal összeférhetetlen tevékenységükről.