A kormányfő és az államfő, állami tisztségviselő, köztük az Állami Számvevőszék elnöke, a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), valamint a Költségvetési Tanács vezetője és a legfőbb ügyész is leadta a tavalyi évről szóló vagyonnyilatkozatát. Az idei vagyonnyilatkozatok alapján a kormány tagjai tavaly ügyvédi irodából és szabadalmi jog értékesítéséből is tettek szert jövedelemre miniszteri illetményeik mellett. A dokumentumok az Országgyűlés honlapján olvashatók.

Orbán Viktor a miniszterelnök megtakarítása 742 ezer forintról 993 ezer forintra nőtt. A családi házukra felvett hitelt tovább törlesztették, a tartozás így 4.783.328 forintra csökkent. A miniszterelnök anyagi helyzetében egyéb változás nem történt.

Áder János köztársasági elnöknek 2017-ben az előző évhez képest több mint 6 millió forinttal nőttek a megtakarításai, amelyek összértéke szerdán nyilvánosságra hozott vagyonnyilatkozata alapján mintegy 65 millió forint.  

Az államfői hivatal honlapján közzétett dokumentumból kiderül, Áder János kizárólag köztársasági elnöki tisztségéből eredően tesz szert jövedelemre.

Vagyonnyilatkozata szerint euró alapú életbiztosításának értéke 122 ezer euró (az aktuális árfolyamon számolva mintegy 38 millió forint), vagyis tavaly is a korábbival megegyezően, mintegy 2 millió forint értékben növekedett. A köztársasági elnök emellett 2017-ben 5 millió forinttal, 14 millió forintra növelte forint folyószámlán tartott megtakarítását.

Áder Jánosnak tartós befektetési értékpapírszámláján 2,5 millió forint maradt, 28 ezer eurót (9 millió forint) érő befektetési jegyét is megőrizte, ugyanakkor amerikai dollárban tartott megtakarításai csaknem felére, 1700 dollárra (420 ezer forint) apadtak, két éve vásárolt, egymillió forint értékű Prémium államkötvénycsomagját pedig eladta.

Az államfő továbbra is két ingatlan résztulajdonosa: egy II. kerületi 135 négyzetméteres társasházi lakás felét és egy kisoroszi 75 négyzetméteres családi ház negyedét birtokolja, előbbit 2002-ben, utóbbit 2005-ben vásárolta.

Áder János 2016-ban sem tartott igényt saját autóra, és más nagy értékű ingóságról sem számolt be vagyonnyilatkozatában, ugyanakkor idén is megjegyezte, a diplomáciai kapcsolattartás keretében ajándékokhoz jut, amelyeket nem részletezett.

Trócsányi László igazságügyi miniszter hivatali fizetését két intézményből származó, több mint egymillió forintos oktatói és kutatói jövedelemmel egészíti ki. A tárcavezető euróban tartja megtakarításait, amelyek összértéke mai árfolyamon mintegy 30 millió forint. Ingatlanvagyona változatlan: egyebek mellett egy budapesti, XII. kerületi, 260 négyzetméteres ház és két fővárosi lakás résztulajdonosa.

Polt Péter legfőbb ügyész ezúttal is hat ingatlant tüntetett fel, amelyekben tulajdonos vagy társtulajdonos, házastársával közösen pedig egy 2014-ben vett Opel Mokka birtokosa. Emellett megvan a 2016-ban másodmagával vásárolt, 1979-es vitorlás kishajója. Bankszámláján 9,7 millióról 16,5 millióra nőtt az összeg, egyéb megtakarításai érdemben nem változtak.

A legfőbb ügyész – feleségével közös – magánszemélyekkel szembeni tartozását 14 millió forintról 9,2 millióra csökkentette. Jövedelme – tisztségviselői illetménye mellett – 2017-ben is egyetemi oktatói tevékenységből, jogi szakvizsgáztatásból és jogdíjakból származott. A bevallásból az is kiderül, hogy a 2011-ben ingyenes használatba kapott Volkswagen Tuaregjét újra cserélték.

A fejlesztési minisztériumot vezető Seszták Miklós a korábbi 61 millió forint után tavaly 65 millió forintos bevételre tett szert ügyvédi irodájából. Megtakarításait az előző évihez hasonló mértékben, 32 millió forinttal bővültek, azok összértéke így meghaladja a 321 millió forintot. Seszták Miklós visszafizette magánszeméllyel szembeni 3 millió forintos tartozását, emellett megtartotta három kisvárdai ingatlanát, amelyek mellett birtokol még egy budapesti, XIII. kerületi lakást, egy továbbinak pedig felerészben haszonélvezője.

 A Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjének vagyonnyilatkozatából kiderült, hogy Rogán Antal tavaly egy szabadalmi jognak köszönhetően 25 millió forintra tett szert találmány hasznosítására vonatkozó eseti díj formájában, amelyből ki tudta fizetni 27 millió forintos banki hiteltartozását. 

Rogán Antal az Origónak elmondta: az elmúlt évben külföldről is többen érdeklődtek szabadalma iránt, van ahol már bejegyzésre került, máshol még tart ez a folyamat. 

A licencet számos magáncég hasznosította Magyarországon és külföldön egyaránt. Természetesen mindebből következik, hogy az adott cégnek ebből bevétele származott, amiből fizetett a jogtulajdonosoknak – mondta a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter.

A miniszternek megmaradt a magánszemély felé fennálló 18,2 millió forintos adóssága, takarékban elhelyezett megtakarítása azonban 245 ezer forinttal gyarapodott.

Rogán Antal megőrizte II. kerületi lakását, balatonlellei üdülőjét, valamint szakonyfalui erdőjét és egyéb itt örökölt ingatlanjait. A politikusnál 2011 óta tartós bérletben van egy A3-as Audi. 

Pintér Sándor belügyminiszter feleségével birtokolt szerteágazó értékpapír-portfóliójának együttes értéke – jelenlegi árfolyamon számolva – mintegy 270 millió forintot tesz ki, nagyságrendileg ugyanannyit, mint tavaly, miközben a tárcavezetőnek még mindig fennállnak egymilliárd forintot meghaladó pénzkövetelései. Pintér Sándornak nincs tartozása, megtartotta 1995-ben örökölt Wartburgját és még mindig tulajdonosa egyebek mellett egy 155 négyzetméteres VII. kerületi társasházi lakásnak, a II. kerületben négy lakása van, Siófokon pedig egy 200 négyzetméteres háza.

Juhász Miklós, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke 19 millió forint értékben vásárolt befektetési jegyet tavalyhoz képest, ugyanakkor túladott 1,8 millió forintnyi részvényén. Megtartotta Telkiben az 1154 négyzetméteres telken álló 292 négyzetméteres házát. Autót, más járművet most sem tüntetett fel, a hathavi illetményét meghaladó értékű ingóságok között pedig évek óta egy 1980-ban ajándékba kapott asztali lámpát szerepeltet.

Juhász Miklósnak 1 millió forintnyi készpénze van. Pénzintézeti számlakövetelése csökkent, forintban 2 millió, devizában 15 millió forint értékű. Juttatásként autót, telefont és laptopot használ, ügyvédi praxisát szünetelteti.

Az ÁSZ elnöke, Domokos László tovább növelte állampapírjainak értékét: Prémium Magyar Államkötvényben csaknem 27 millió forintot tart a tavalyi 19 millióval szemben, Bónusz Magyar Államkötvényben továbbra is 5 millió forintot, Kamatozó Kincstárjegyben pedig a tavalyi 1,3 millió után már 3,5 milliót. Egyéves Magyar Állampapírjának értéke 2 millió forint, részvényeinek értéke pedig továbbra is félmillió forint. 

Domokos László takarékbetétjének értéke 2,4 millió forinttal emelkedett egy év alatt, 7,3 millióra, készpénzállománya viszont csökkent, 3,9 millióra. Pénzköveteléseinek értéke 5,4 millió forint. Az ÁSZ elnökének csökkent a banki tartozása, 8,9 millióról 7,3 millióra. 

Domokos László továbbra is felerészben birtokol egy békéscsabai telket és házat, valamint tulajdonosa egy garázsnak. Van egy budapesti, 83 négyzetméteres lakása, teremgarázsban lévő parkolóhellyel. 9/10-edes arányú tulajdonosa egy XIII. kerületi, 122 négyzetméteres lakásnak, valamint egy újkígyósi szántónak. Haszonélvezeti joggal rendelkezik egy 63 négyzetméteres budapesti, V. kerületi lakás felett és autójaként is még mindig egy 2003-ban vásárolt Skodát tüntette fel.

Ingatlan-bérbeadásból havi 100 ezer forintnyi bevétele van az ÁSZ elnökének, aki számvevőszéki elnöki juttatásként laptopot, mobiltelefont és gépkocsit tüntetett fel.

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke megtartotta 150 négyzetméteres balatonakarattyai családi házát, egyéb ingatlant vagy járművet azonban továbbra sem tüntetett fel. 

Szerepelteti viszont az MNB elnökeként felvett havi bruttó 5 millió forintos jövedelmét és egyes személyi használatra kapott eszközöket. 

Valamennyi országgyűlési képviselő és nemzetiségi szószóló leadta a január 31-i határidőre saját és vele közös háztartásban élő házas- vagy élettársának, gyerekeinek vagyonnyilatkozatát – közölte Hargitai János, az Országgyűlés mentelmi bizottságának KDNP-s elnöke.

A testület vezetőjének tájékoztatása alapján a 199 országgyűlési képviselő és a 13 nemzetiségi szószóló vagyonnyilatkozata február 1-jétől nyilvános, és megtekinthető az Országgyűlés honlapján, ITT.

A törvényi előírások szerinti vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségüknek határidőben eleget tettek más tisztségviselők is, így az Állami Számvevőszék elnöke, alelnöke, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke, elnökhelyettesei és a Versenytanács tagjai, a Költségvetési Tanács elnöke, a Közbeszerzési Hatóság Tanácsának elnöke, alelnöke és tagjai, a legfőbb ügyész és helyettesei, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, alelnökei, a Monetáris Tanács tagjai és a jegybank felügyelőbizottságának elnöke és tagjai, valamint a médiatanács elnöke és tagjai – fejtette ki Hargitai János, hozzátéve, valamennyi vagyonnyilatkozat nyilvános, és szintén csütörtöktől érhető el a parlament honlapján.