Az Egyesült Királyság rendezetlen kilépése továbbra sem került le a napirendről, ezért a magyar parlament egy esetleges rendezetlen kilépés esetére külön jogszabályt alkotott, amelynek célja, hogy a legfontosabb kérdéseket azonnal kezelni lehessen. A rendezetlen kilépés esetére szóló törvény nyolc hatályban lévő törvényt módosítana, többek között a nyugdíjjal, társadalombiztosítási és szociális ellátásokkal, beutazással és tartózkodással kapcsolatos jogszabályokat.

Az április elején Brüsszelben tartott EU csúcson megállapodás született az Egyesült Királyság Európai Unióból történő kilépésének meghosszabbításáról október 31-ig. Ez némiképp csillapította a kedélyeket, ugyanakkor ez a döntés is csak néhány hónap haladékot adott arra, hogy a kilépessel kapcsolatos kihívásokra megfelelően felkészülhessünk. Arról nem is beszélve, hogy az Egyesült Királyságnak május 22-ig jóvá kell hagynia a tagállami vezetők által javasolt dátumot, ellenkező esetben az európai parlamenti választásokon a részvétel kötelező. A részvétel megtagadása pedig az azonnali, rendezetlen kilépést vonja maga után.

A magyar parlament egy esetleges rendezetlen kilépés esetére külön jogszabályt alkotott, amelynek célja, hogy a legfontosabb kérdéseket azonnal kezelni lehessen. A rendezetlen kilépés esetére szóló törvény nyolc hatályban lévő törvényt módosítana, többek között a nyugdíjjal, társadalombiztosítási és szociális ellátásokkal, beutazással és tartózkodással kapcsolatos jogszabályokat.

„Tekintettel arra, hogy az Egyesült Királyság és Magyarország között van a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény, egy esetleges rendezetlen kilépés sem teremt érdemben új helyzetet a magánszemélyek adózása szempontjából. A társadalombiztosításra vonatkozó szabályok rendezése ugyanakkor elengedhetetlen az Egyesült Királyság megállapodás nélküli kilépése esetén” – hangsúlyozta Baranyi Gábor, a Deloitte adóosztályának igazgatója.

A vonatkozó EU rendelet rendelkezései alapján meghatározott szabályok/mentességek alkalmazását – átmenetileg – 2020. december 31-ig a hazai szabályozás módosításával biztosítaná Magyarország. Ez azt jelenti, hogy például egy folyamatban lévő kiküldetés esetén a fogadó országbeli tb. mentesség a fenti időpontig még a korábbi szabályok szerint biztosítható.

A nyugdíjak esetében jogszabály lehetővé teszi, hogy a rendezetlen brit kilépés előtt szerzett biztosítási idők mind a kilépés időpontja előtti, mind az azt követő kezdő időponttól megállapított jogosultságokat elismerjék és beszámítsák. A brit kilépés előtt megszerzett jogosultságok vonatkozásában az ellátások folyósításának folytonosságát szintén rendezi a jogszabály.

„A rendezetlen kilépés esetén a már Magyarországon élő, illetve még a Brexit előtt érkező és regisztráló egyesült királyságbeli állampolgárok az átmeneti rendelkezések értelmében további 3 évig élhetnek és dolgozhatnak Magyarországon, ezt követően pedig egyszerűsített eljárás keretében igényelhetnek letelepedési engedélyt – mondta el Kövesdy Zoltán, a Deloitte adóosztályának menedzsere.

„Egy esetleges rendezetlen Brexit után érkező egyesült királyságbeli állampolgárokra azonban már nem vonatkoznának a korábbi szabályok, így esetükben tartózkodási és munkavállalási engedélyt lenne szükséges igényelni, illetve a letelepedési engedéllyel kapcsolatos egyszerűsített eljárás sem lenne alkalmazható az esetükben” – tette hozzá Baranyi Gábor.

A rendezetlen kilépés esetén az Egyesült Királyságból érkező üzleti utazókra (business visitors) a schengeni szabályok lennének alkalmazandóak.