Most zárnunk kell ahhoz, hogy húsvétkor nyithassunk – mondta Orbán Viktor pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. A miniszterelnök hozzátette: “Az biztos, hogy a mostani kéthetes zárással befordultunk a célegyenesbe, most már a vírus elleni háborúnak utolsó szakaszában, a célegyenesben vagyunk”. A korlátozásokkal kapcsolatban bejelentette: a bölcsődéket egyelőre megpróbálják nyitva tartani, a virágosok pedig a nőnapra tekintettel március 8-án még nyitva lehetnek.

Orbán Viktor a szigorításokról szólva kijelentette: nem volt más választásuk, mert a járványügyi szakemberek azt mondták, “tragédia lesz”, ha nem lépnek.

“Most zárnunk kell ahhoz, hogy húsvét környékén nyithassunk” – fogalmazott, jelezve, hogy március 15-ig várják a véleményeket a nyitásról szóló konzultációhoz, és az ezt követő héten megtervezik, hogy húsvétkor milyen fokozatos lépésekkel tudnak nyitni.

Megerősítette: az óvodák és az általános iskolák bezárnak, ugyanakkor a bölcsődéknél a fertőzések egyelőre olyan alacsony számot mutatnak, hogy azokat megpróbálják nyitva tartani.

Közölte: az élethez szükséges szolgáltatások, így az élelmiszerboltok és a tavaszi kerti munkához szükséges eszközöket áruló boltok nyitva lesznek, de minden másnak, így az éttermeknek, kaszinóknak, szállodáknak, műszaki- és szórakoztatócikkeket árusító boltoknak mind be kell zárniuk.

Közölte azt is: a nőnapra tekintettel március 8-án, hétfőn a virágboltok nyitva maradhatnak, de utána nekik is be kell zárniuk.

Megerősítette: a már létező, a turizmushoz kapcsolódó ágazatokra vonatkozó bértámogatást és adókedvezményt kiterjesztik azokra a szektorokra, amelyeket érint ez a korlátozás. Bejelentette: nemcsak a zárással érintett két hétre, hanem az egész márciusi hónapra elengedik az önkormányzati és állami tulajdonban lévő üzlethelyiséget bérlők bérleti díját, illetve az érinett szektorok a teljes hónapra megkapják majd a bértámogatást és az adókedvezményeket is.

A kormányfő hangsúlyozta: a járvány második hulláma erősebb volt, mint az első, a harmadik hullám pedig erősebb lesz, mint a második volt.

Ismertette: a pénteki adatok szerint 6369 új fertőzött volt, meghalt 143 ember, lélegeztetőgépen 677 ember van, az elhalálozottak átlagéletkora 75,5 év, azaz továbbra is az idősek vannak veszélyben. Közölte azt is: jelenleg 6867-en vannak kórházban, azonban ez a szám 15 ezerre vagy akár még 20 ezerre is felmehet.

“A helyzet kezeléséhez kórházi ágyak, lélegeztetőkészülékek és emberek kellenek” – mondta, jelezve, hogy az embereknél kirendelésekkel fognak dolgozni, a belső tartalékokon kívül a kórházak között is átmozgatnak, és bevonják a munkába a rezidenseket és a végzős medikus hallhatókat is, illetve lehet, hogy sor kerül a magánegészségügyben dolgozók kötelező bevonására is.

“Lesz elég ágy, lesz elég lélegeztetőkészülék, és lesz elég ember is” – szögezte le.

A kormányfő az utazásokkal kapcsolatban arra kért mindenkit, hogy a veszélyes helyekre tervezett luxusvakációkat halasszák el, mert hazahozhatnak olyan vírusmutánsokat, amelyek bajba sodorhatnak másokat.

A miniszterelnök szerint jól haladnak az oltási tervvel, eddig 862 953 főt oltottak be, péntek hajnalig 2 813 668-an regisztráltak az oltásra.

A kormányfő szerint április első hetére 2 millió 400 ezernyi beoltást érnek el, május elejére 4 millió 700 ezret, július elejére pedig már 8 millió fölé tudnak kerülni.

A vakcinaszállítmányokról szólva elmondta: a kínaiak a szállításokkal hibátlanul teljesítenek, az oroszok kisebb csúszásokkal nagyjából tartják az időpontokat, az EU-s megrendelések azonban megbízhatatlanok, nem tudni mikor érkeznek és hogyan. Úgy értékelt: az Európai Bizottság által között vakcinabeszerzési szerződések nem kikényszeríthetők.

Közölte: az eddigi, a háziorvos és beteg személyes ismeretségén alapuló oltásokról át kell állni a tömeges, adatalapú oltásra. Elismerte: ebben vannak technikai problémák, előfordult, hogy olyat hívtak be oltásra, aki már megkapta a vakcinát vagy valakit lakóhelyétől távoli oltópontra hívtak be. Ezért döntöttek arról, hogy meg kell állítani az egész rendszert, és az adatokat felül kell vizsgálni. Egy operatív csoport is feláll, hogy ezeket a problémákat kijavítsa, továbbá van egy telefonszám, ahol közvetlenül lehet jelezni, hogy ha valaki problémát észlel a rendszerben vagy saját magára vonatkozóan, és tanácsot is kap a hiba kijavítása érdekében.

Új intézkedések március 8-tól – ITT!

Az új korlátozó intézkedésekkel érintett ágazatok is igényelhetik a kamatmentes újraindítási gyorskölcsönt

Jelentősen bővül azoknak a vállalkozásoknak a köre, amelyek elsőként igényelhetik a Magyar Fejlesztési Bak (MFB) kamatmentes újraindítási gyorskölcsönét. A módosítás célja, hogy azok a vállalkozások is forráshoz juthassanak, amelyeket a március 8-tól életbe lépő új korlátozó intézkedések kedvezőtlenül érintenek – közölte az MFB pénteken.

A Gazdaság újraindítási akcióterv részeként induló hitelprogram március 8-án még az eredeti TEÁOR-számokat tartalmazó termékleírással indul, de rövid időn belül elérhető lesz azon cégeknek is, amelyek az új korlátozások által érintettek. A hitel feltételei nem változnak: a teljes futamidő alatt fix nulla százalékos kamatozású, nem kapcsolódnak hozzá banki költségek (kezelési költség, rendelkezésre tartási jutalék, előtörlesztési díj, szerződésmódosítási díj) és akár nulla százalékos saját forrással is elérhető az MFB Pontok hálózatában.

Közölték: az MFB megkezdte a hiteltermék átdolgozását, hogy a legrövidebb időn belül beadhassák hitelkérelmüket az MFB Pontokon azok a vállalkozások is, amelyeknek az új korlátozó intézkedések miatt jelentősen csökken a bevételük. A jelenlegi 25 ágazatot tartalmazó TEÁOR lista további ágazatokkal és ennek megfelelő TEÁOR számokkal bővül, annak megfelelően, hogy a kormány a lezárások miatt kiket részesít további bértámogatásban. A kibővített  listát a döntést követően az mfb.hu és az összetartók.hu oldalon teszi elérhetővé a bank.

A hitelprogram küldetése, hogy segítséget nyújtson a járvány gazdasági hatásaival leginkább érintett ágazatokban. A hitel széleskörűen felhasználható a bér-, járulék-, rezsi- és működési költségek fedezésére, illetve az újranyitáskor szükséges készletek finanszírozására is. A minimum 1 millió, maximum 10 millió forint hitelösszegig elérhető kölcsön elsősorban a mikro- és kisvállalkozások számára kínál segítséget és megoldást. A program keretösszege 100 milliárd forint, de a keretösszeg bővíthető, ha a vállalkozások forrásigénye ezt indokolja.

A program az eredetileg meghatározott főtevékenységeket végző vállalkozások számára március 8-tól már elérhető az MFB Pontok hálózatában, a Takarékbank Zrt., a Budapest Bank Zrt., valamint az OTP Bank Nyrt., az MKB Bank Nyrt. és a Gránit Bank Zrt. megkülönböztetett fiókjaiban.