Szakvizsga - "A " rész (polgár)


shiiva # 2008.03.17. 13:34

akinek van tapasztalata, kérdése, véleménye, óhaja, sóhaja a szakvizsga A része kapcsán, azt szeretettel várjuk ide!

szlobi1 # 2008.03.26. 07:22

Sziasztok !

Én most készülök a Polg jogi szakvizsgára. Akinek vannak tapasztalatai írjanak. nemcsak a jót a rosszat is, hogy okulhassunk !

Köszönettel ! Győző

szlobi1 # 2008.03.26. 07:22

Sziasztok !

Én most készülök a Polg jogi szakvizsgára. Akinek vannak tapasztalatai írjanak. nemcsak a jót a rosszat is, hogy okulhassunk !

Köszönettel ! Győző

szlobi1 # 2008.03.26. 07:22

Sziasztok !

Én most készülök a Polg jogi szakvizsgára. Akinek vannak tapasztalatai írjanak. nemcsak a jót a rosszat is, hogy okulhassunk !

Köszönettel ! Győző

-praetor- # 2008.03.26. 07:50

Ahány hozzászólót kérdezel, annyi tapasztalatot hallhatsz. De az talán általános érvénnyel elmondható, hogy a szakvizsgán már nem az a szellem uralkodik, mint némely egyetemeken némely vizsgáztatóknál, hogy szívassuk meg minél jobban a hallgatót.

kismókus # 2008.03.26. 09:19

Ezt annyira jó volt olvasni, hogy kétszer is átfutottam. :)

Abigél # 2008.03.26. 13:17

Valamivel a bolti ár alatt eladnám az alábbi könyveket:

1. Polgári jog I-II.

(Nagy Éva, Pecze Dóra, DIALÓG CAMPUS, Jogi Szakvizsga Segédkönyvek)

A két kötet ára a boltban 7960,- Ft volt. Az első kötetben a 16-37. oldalig, valamint a 128-144. oldalig van aláhúzogatva, de nem durván.
A második kötet teljesen "szűz".

A két kötetért 6000,- Ft-ot gondoltam.

2. Polgári eljárási jog I-II.

(Dr. Tölg-Molnár László, Novissima Kiadó, Jogi Szakvizsga Kézikönyvek)

A két kötet bolti ára 5500,- Ft Ezeket egyáltalán nem használtam, 4000,- Ft lenne az áruk.

3. Családi jog
(Dr. Szeibert-Erdős Orsolya, Novissima Kiadó, Jogi Szakvizsga Kézikönyvek)

Bolti ára 1900,- Ft. Ez is teljesen új, így 1000,- Ft az ára.

Ha esetleg felkeltette valakinek az érdeklődését a dolog, írjon e-mailt.

emonik # 2008.03.27. 17:18

Sziasztok!

Szerdán voltam polgári részből az FB-n, és csak meg tudom erősíteni, amit praetor írt. Annyit tennék hozzá, amire egyébként a figyelmünket fel is hívták - hogy csak arra kell válaszolni, amit kérdeztek. Pl. X eljárás hogyan indul, a válasz csak annyi, hogy pl. kérelemre és hivatalból. Ha ezen túl szeretnének hallani róla, akkor megkérdezik. He pedig nem, akkor lehet, hogy a "felesleges" válasz elviszi az egészet más irányba, amiből rosszul lehet kijönni.
A kérdéseim:
Ptk: hírnévrontás, veszélyes üzem, kármegosztás, általános kártérítés, örörklési szerződés, szerzői jog
Gt: kik az ügyvezetők az egyes gt-k esetében, vezető tisztségviselő ki nem lehet, részvényosztályok, cégbíróság tv-i eljárást mikor indít (esetei, indítványozók köre, határidők), felügyelőbiz.-t mikor kötelező választani, vagyonrendezési eljárás mikor indul, ki folytatja le
Pp: bíróság tájékoztatási kötelezettsége, mikor kötelező a jogi képviselet, szakértő, perújítás...

Volt még jópár apró kérdés, de nem ugrik be több. Sok esetben példán keresztül kellett rájönni a kérdésre is. Pl leurott x.y. a vonatról, súlyosan sérült, fordulhat-e és kihez kártérítésért. Innen jött a veszélyes üzem, kármegosztás...

Jó felkészülést.

Csak jó tapasztalatom volt, pedig ettől a vizsgától tartottam a leginkább.

Zs.F. # 2008.04.05. 15:01

Üdvözlöm az ötletet, hogy szétbontottátok a 3 témakört. Mivel június elejére jelentkeztem be az A részből, és most készülök nekifogni, így ide fordulok segítségért. Tudom, ha végigolvasnám a 70 oldalnyi sima fórumot, találnék választ a kérdésemre, de mikor a büntiből készültem, akkor is nehéz volt végigböngészni.
Tehát egyerű a kérdés: miből érdemes készülni? Ha kell tankönyv, melyik a jó? be-ből nagyon elégedett voltam a Herke-könyvvel,de nyitott vagyok más kiadók irányába is. Ha kell egyáltalán. Illetve: milyen részletességgel érdemes és lehetséges az anyag elsajátítása, mik a lényeges és elhanyagolható területek? közjegyzőjelölt vagyok-gondolom a He részletesebben ajánlott pl.

doris # 2008.04.05. 19:03

Kedves Zs.F.!
Hát szerintem nem olyan egyszerű a kérdésed, mert relatív, hogy kinek mi jön be, ki miből szeret tanulni. De pl. ami engem illet, én nem vettem új könyveket, elsősorban jogszabályokból készültem, és mellette időnként használtam a jól bevált régi egyetemi könyveimet, jegyzeteimet, ill. a kommentárt, ahol úgy éreztem, hogy szükséges. (Egyedül a Novissimás kötelmi jog szakvizsga könyvet vettem meg kíváncsiságból, arról tudok nyilatkozni, szerintem minden lényeges magyarázat benne van + a bírói gyak.)
Az elhanyagolható területekről inkább nem mondanék véleményt, bizottság-függő, hogy mibe kérdeznek bele, tőlem pl. versenyjogból is kérdeztek.
Üdv:
doris

Zs.F. # 2008.04.06. 10:29

köszi

successinlaw # 2008.04.09. 23:51

Sziasztok!

Van valaki, aki apr. 21-en megy polgáriból szakvizsgázni?

Más: Nilyen jogesetekre lehet írásbelin számítani Gt-ből?
Tudna valaki mondani példákat (néhányat már olvastam a fórumon).

Köszi

szlobi1 # 2008.04.18. 07:17

Szia Emonik !

Gratulálok !
Kössz a feltett kérdéseidet !

Üdv Győző

szlobi1 # 2008.04.21. 16:05

Sziasztok !

Május 28-ra kaptam időpontor az A-ra.
Már készülök ???!!!
Ha valai megy ekkor az írjon.

Üdv Győző

Zs.F. # 2008.04.29. 13:01

kedves kollégák! 2 kollégám ellentétes álláspontja a következő: öröklési szerződésnél – van 2 tanú is – ugye alakilag a más által írt végrendelet szabályait kell alkalmazni. igen ám, de a két szerződő fél nem volt egyszerre jelen, nem egymás jelenlétében írták alá a szerződést. a 2 tanú mindkét esetben ugyanazon személyek voltak, előttük mindkét fél külön-külön aláírt. a dokumentumban benne van, hogy ez az örökhagyó végakarata-tehát legrosszabb esetben végrendeletként megáll. A kérdés: érvényességi kellék-e a szerződő felek együttes jelenléte öröklési szerződésnél – más szerződés nyugodtan köthető e nélkül, akár postán is, meg elektronikus aláírással, stb… – vagy nem. Hol találok bizonyítékot bármelyikre is, amit látva a kolléga – bármelyik is – elhiszi, hogy álláspontja hibás. Köszi

penperdu # 2008.04.29. 13:55

Kedves ZS.F.!

Nekem az jutott eszembe, hogy a házasságkötéshez kell együttes jelenlét, és nem gondolom hogy bármilyen szerződéshez szükség lenne erre, mint érvényességi kellékre. Más által írt végrendeletnél (így az öröklési szerződésnél is) a tanúk (2) együttes jelenléte kell amikor a "végrendelkező" aláír, mindkét tanú legyen tehát jelen... Bizonyíték? Nem tudom...Kíváncsi vagyok mások véleményére én is.

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.04.29. 14:34

mivel a Ptk. nem írja elő érvényességi kellékként, ezért sztem nem az. Ugynaolyan mint bármely szerződés, kivéve a két tanút.

Nyúlmacska # 2008.04.30. 21:39

Sziasztok!
Májusban én is megkezdem eme nem túl várt időszakot :).
Pp-ből írásbelizek, s azt kérdezném, hogy bárki esetleg tud-e olyan helyet, ahol fent vannak írásbeli példák ebből a részből, esetleg egy "gyűjtőhely", ahová felkerültek ezen jogesetek/feladatok, vagy bilibe lóg a kezem? :-)

Zs.F. # 2008.05.04. 17:39

mindenkinek köszönöm, aki foglalkozott a kérdésemmel. találtam 2 BH-t, azok alapján kiderült, hogy a szigorúbb érvényességi kellékek a "végrendelkező" oldaláról kell csak fennálljanak, így simán lehet a korábban vázolt módon is kötni. Ja, jún elejére kértem időpontot, és még nem kaptam semmit. Elkezdtem viszont olvasni a ptk-t, az állítólag hasznos. Csak lassan haladok.

progcic # 2008.05.16. 18:06

Sziasztok!

Szeretném megkérdezni, hogy szerintetek melyek azok a jogi szakvizsga segédkönyvek, amelyek használhatók az a./ részben, vagyis melyikeket érdemes megvenni?!

Előre is köszönöm a válaszokat mindenkinek!

vivi1111 # 2008.05.16. 20:19

szia!

szerintem Pp-ből viszonylag használható a Novissimás könyv, de én pár dolgot a Pp. kommentárban (Németh J. szerk.) néztem meg (ha valamit nagyon nem értettem). mondjuk nekem a Pp. volt a legnehezebben emészthető. mondhatni "mumus"

anyagi jogból csak a Dilaóg I. kötete volt meg nekem, az is elég hasznos volt.

Gazdasági jogból nem tudom, kiadtak-e már vmit, márciusban még nem volt egyik kiadónál sem hatályos könyv, itt jól használható pl. a Kisfaludi A. által írt Társasági jog c. könyv, de ezt csak hallomásból tudom.

Nekem Nochta Tibor Gt.-könyve volt meg, néhány helyen tudtam használni, de inkább csak törvényt tanultam. Ebben csak Gt. van, Ctv. pl. nincs fedlogozva.

Egyébként érdemes törvényt tanulni és csak akkor könyvhöz nyúlni, ha nagyon nem érted a dolgot...időhiány miatt.

progcic # 2008.05.17. 14:21

Köszönöm szépen az infót, nagyon sokat segítettél! :)

vivi1111 # 2008.05.17. 16:53

Óh, ennek örülök:)

progcic # 2008.05.18. 10:06

:)

progcic # 2008.05.18. 16:13

de azért más infót is szívesen fogadok.... írjatok légyszi...