Szakvizsga - "A " rész (polgár)


progcic # 2008.09.12. 10:50

korry:

Nincs mit, örülök neki, hogy megtaláltad a tételeket. :) Mondani is akartam, hogy vigyázz a régi tételsorral, mert jó pár helyen változott!

Biztosan félre érthető voltam, én sem panaszkodni akartam a munkahely miatt, sőt! Nekem még tanulmányi szabim is van ám! :)

Pusztán csak kellemetlen, hogy nem tudok mit mondani, hogy mikor megyek.100 évig pedig tanulmányi szabin sem lehetek... :(

korry # 2008.09.12. 09:53

Progcic:

Nagyon köszi, sikerült végre előcsalnom a tételeket-úgy ahogy írtad!

Egyébként én is úgy vagyok vele, mint Te, hogy inkább érdemes időben nekiállni, nehogy "meglepetés" érje az embert, szóval én is a kért időpontomra készülök, aztán majd kiderül, hogy megkapom-e...

Persze én nem panaszkodhatok a tanulás kapcsán, hagynak bent tanulni és segítenek is ha bármi kérdésem van.

Mégegyszer köszönöm!

progcic # 2008.09.12. 09:31

korry:

A tételsor:

1./ www.irm.hu

2./ bal oldalon közérdekű információkra rámész

3./ ezen belül jogi szakvizsga, majd jogi szakvizsga témakörei

4./ és a trükk:a középen előugró TÁJÉKOZTATÓRA kell rákattintanod és elővarázsolódnak a tételsorok.

Egyébként MAXIMÁLISAN egytértek Veled a leírtakkal kapcsolatban. Én is jártam már így velük. Az én sztorim nagyjából annyi, hogy szept. elején szerettem volna menni.

Júl. elején telefonáltak, hogy nincs hely, valószínűleg szept. utolsó hete, vagy ha ez nem, akkor okt. első teljes hete.

Ehhez képest még a mai napig semmit nem kaptam.

Miután vettem a bátorságot és telefonáltam nekik, a következő "megnyugtató" választ kaptam:

"Várjon nyugodtan, ha ezt mondtuk, így is lesz!"

Vicces, nem?

Ha egy egyetemi vizsgáról lenne szó és nem állnék munkaviszonyban, nemigen telefonálnék rájuk.. :(

Szóval én inkább tanulok szépen, nehogy 2 héttel a vizsga előtt kapjam meg esetleg az értesítést, mert már ilyet is hallottam... :(

korry # 2008.09.12. 09:00

Sziasztok!

Én október közepe-végére kértem időpontot ( a jelentkezést június közepén adtam be ). Egyelőre nem kaptam értesítőt, persze olvastam, hogy elvileg csak 4 héttel előtte értesítenek... Felhívtam a titkárságot, ahol egyszerűen csak azt szerettem volna megtudni reális-e, hogy lesz akkorra időpontom, - mert úgy tudom, hogy elég nagy a káosz -, ahol a hölgy közölte, hogy semmire nem tud válszolni, majd értesítenek, csak várjak, miközben végig "drágámozott" és amikor szóvá tettem, hogy a rendszerükben akkor valami gond lehet ha semmire nem tud válszolni, rámcsapta a telefont. Ezen kicsit felhúztam magam, mert azért azt ne felejtsük el, hogy ad 1, nem kéne diplomás emberekkel úgy bánni, mintha oviban lennénk, ad 2, megfizetjük a "szolgáltatásaik" árát elég rendesen, vagyis nem szívességből kéne, hogy megfelelő tájékoztatással lássanak el. Ez persze csak az én személyes negatív mai "élményem", nem tudom másnak milyen tapasztalatai vannak az ügyintézésükkel kapcsolatban? És hát a szakvizsga tételsorral kapcsolatban is azt olvasom, hogy elérhető az irm.gov.hu oldalon, annak ellenére hogy ott bizony nincsen fenn. Ha én voltam esetleg figyelmetlen, bocs és léci írjátok meg hol található. Szóval az csak elvileg a 4 héttel előbb kiküldött tájékoztatóból kellenne, hogy kiderüljön a delikvens számára?! Pesze találtam a neten máshol korábbi tételsort, csak dühít az ilyen hozzáállás. Az időponttal kapcsolatban ha van v.mi tapasztalatok léci írjátok meg!
Köszönöm!

kistraktorka # 2008.09.12. 07:19

Sziasztok,

én a héten voltam, PKKB-n, ezek a témák voltak, amikre emlékszem:

Pp. határozatok, részítélet, közbenső ítélet, fellebbezés, keresetlevél kellékei

Ptk: elbirtoklás (hogyan bizonyítom, lehet-e államtól), házasságkötés, veszélyes üzem, méhmagzat öröklése, jogi érdek a semmisségre hivatkozásnál, házassági vagyonjogi szerződés

Gt. cégnév, cégnyilvántartás, mi nézhető meg interneten, mi csak betekintéssel, alaptőke emelés nyrt-nél új részvényekkel (a menete érdekelte (PSZÁF, közlemény), de nem nagyon tudtam), végelszámolás...

elég sokáig tartott, de jó hangulatú volt a vizsga, kedvesek voltak, rávezettek arra, ami nem ment egybol.

Tudom, hogy ettol még senki számára nem lesz a dolog kevésbé félelmetes, de legalább gyarapíthatom a rendes bizottságokról szóló történeteket.

üdv mindenkinek és kitartás :)

prodigus # 2008.09.11. 22:13

Nem most voltam, de kellett némi idő, amíg kipihentem a fáradalmakat, így jöjjenek most az én kérdéseim (már amire emlékszem belőlük):

polgári anyagi:
joggal való visszaélés
elévülés
kellékszavatosság
tartási vs. öröklési szerződés
kötelesrész
házastársi különvagyon

Pp.:
perindítás (ideje, hatályai)
perújítás eljárási szakaszai
felperes elállási joga a házassági bontóperben
kézbesítés
szünetelés

gazdasági:
társasági szerződés érvénytelensége (Gt. 12. § (3)-(6) plusz Ctv. 70. §)
kizáró okok és tilalmak a gt. vezető tv.-jével szemben (Gt. 23. és 25. §)
kisebbségi jogok (Gt. 49. §)
vélelmezett felszámolás (Cstv. 24. § (3))

Összességében nagyon humánusan értékelt a bizottság, jobb jegyeket kaptam, mint amennyit a felelet szerintem reálisan ért. Más bizottságokról is azt hallottam, hogy nagyon korrektül álltak a vizsgázókhoz, igaz, részbeni bukás is volt, ha tényleg semmi nem ment az adott tárgyból. Aki viszont valamit tudott, átment, sajnos az anyag nagysága miatt így is elég sok időt kell(ett) tanulásra fordítani. Az ezután vizsgázóknak kitartást!

bajussz # 2008.09.11. 09:36

kérdéseim:

pp: fellebbezés+határidők

gt: felügyelőbiztos, szövetkezetnél tagi kölcsön, törv. felügyelet, kkt fogalma

ptk: szóbeli végrendelet, elbirtoklás, adv érvényességéhez kellékek

hirtelen enniy jutott eszembe

progcic # 2008.09.11. 08:26

Prodigus:

Köszi. :) így fogok eljárni.

Igen, a kisajátítást azt tudtam, hogy új tv. van 2008. jan. 1-től hatályban. Meg még van 1.2 dolog, ami nem aktuáis már az A/1 részben.

Még szerencse, hogy a vizsga napján hatályos joganyag képezi a követelményt. Vicces. :)

prodigus # 2008.09.10. 21:29

Hagyd ki! :) Egyáltalán nem a tételeket kérdezik, hanem az anyagot. Az elszállós tételekkel nem kell foglalkozni. (Sőt: tételekkel egyáltalán nem kell foglalkozni. Tanuld a jogszabályból azt, ami fontos.) Egyébként a kisajátítási tvr. is benne van a tételsorban (még az új, rózsaszínűben is, pedig ez most nyáron lett elvileg hatályosítva), noha az is hatályon kívül van helyezve.

progcic # 2008.09.10. 19:19

Szeretnék valamit kérdezni az A/1/94-es tétellel kapcsolatban.

Ez "a kiskorúakról való állami gondoskodás" címet viseli.

Ezt az alcímet és a Csjt. 92/A §-át az 1997. évi XXXI. tv.hat. kiv. helyezte.

Kérdem én, mi a teendő ezzel a tétellel - hiszen ez a tv /a gyermekvédelmi/ NINCS az elsajátítandó anyagban.

Szivesen fogadom a tapasztalatokat, véleményeket...Köszi.

Jó tanulást mindenkinek!

Kisjuci # 2008.09.10. 17:51

Sziasztok!

Gondoltam, én is megosztom tapasztalataimat, ma voltam vizsgázni (ptk:4, pp:5, gt:5).
Engem a Legfelsőbb Bíróságra osztottak be, 2 nő és 1 férfi volt a bizottságban. Rendesek és korrektek voltak.
Kérdéseim:
ptk: veszélyes üzem, kötbér, nagykorú tartása, özvegy esetén a köteles rész, öröklési szerződés érvénytelensége
pp: hatáskör-illetékesség, keresetlevél elemei, másodfokon hozható határozatok, fizetési meghagyás
gt:vagyoni hozzájárulás, törzstőke leszállítása, előtársaság, cégnév, névfoglalás, cég megszüntetésére vonatkozó eljárás
Mindenkinek kitartás!

progcic # 2008.09.10. 16:58

Kedves Valaki,

átküldenéd nekem is a gt.-t?

Köszönöm! :)

bajussz # 2008.09.10. 14:18

írásbeli 4
gt 2
pp 2
ptk 1

két hölgy és egy férfi vizsgáztatott, korrektek voltak, de tényleg

el kell érnem a vonatot, sietek, majd holnep részletezem. teljesen nyugodt voltam, jó hangulatú volt a vizsga az 1-es ellenére is.

2 hónap múlva már csak anyagi jogból kell mennem.

örülök neki, azt kaptam, amit érdemeltem, amire vártam

tilia79 # 2008.09.10. 09:06

Mansiah!

Elküldenéd nekem is a az anyagot Gt.-ből?
Előre is köszönöm!

Manócsinó # 2008.09.10. 07:26

Mansiah!

Én október vége - november elejére kértem időpontot, de az ismerőseim körében azt látom, hogy eléggé változó, hogy ki mikor kapja meg. A 2 hónaptól a 2 héttel a vizsga előtti időpontig már sok mindent hallottam.
Megtennéd, hogy átküldöd nekem is a Gt. anyagot. Előre is nagyon szépen köszönöm!

dimmi # 2008.09.10. 07:15

Mansiah!

Már háromszor próbáltam őket hívni, de nem mondták meg a beosztást.

Ha nem lenne gond, nekem is elküldenéd a Gt. anyagot emilen?

dimmi

angelis # 2008.09.10. 06:59

Mansiah!

Én szept. 24-én megyek szóbelizni, de csak június elején adtam be és kb.5 héttel előtte értesítettek.

Megtennéd, hogy elküldöd nekem is a gt. anyagot?

Előre is köszönöm.

Mansiah # 2008.09.09. 21:13

liszmi,
küldök gt anyagot, azt nem tudom mennyire használható, én még a pp-t tanulom, bele se néztem de egy ismerősöm ebből tanult és ő 5-t kapott..

Mansiah # 2008.09.09. 21:11

Dimmi,
én október 2-án megyek polgáriból, és már augusztus elején ( 4-e körül) megkaptam a behívómat... Bár szerintem csak véletlenül, mert a szeptemberi behívót töltötték ki, csak lehúzták h, szeptember és feléírták h X. hó. De egyébként egy ismerősöm büntetőből megy szintén 2-án és már ő is régen megkapta... Én meg azon izgulok nehogy kiderüljön h mégis szeptember 2 lett volna, bár én el nem jövök Pestről míg le nem vizsgáztatnak....
Nem lehet h. már nincs hely októberre, ezért nem kapsz behívót? Egy ismerősöm járt így, és ha jobban belegondolok én is április elején kértem időpontot szeptember utolsó hetére, mégis csak október eleje lett belőle. Kérdezz rá szerintem, én úgy látom elég kaotikusan mennek ezek az értesítések...

bajussz # 2008.09.09. 20:25

nem tudom, hogy van-e minden héten, de hétfő általában. sőt. szerintem mindig

dimmi # 2008.09.09. 20:12

Progcic!

Október hónapot jelöltem meg, de még semmit nem kaptam.
Minden héten van szóbeli vizsga? vagy milyen napokra teszik őket a gyakorlat szerint?

Aki tud infót erről, köszönöm!

bajussz # 2008.09.09. 18:41

az írásbelimhez egy kérdés:

mint felperes fellebbezést kellett írnom egy városi bírósági végzés ellen, amiben áttették az ügyet egy másik városi bírósághoz.

hivatkoztam jogszabályhelyekre, hogy mivel indoklom a fellebbezést, és arra kértem a 2.fokú bíróságot, hogy:

Elsősorban: módosítsa az 1.foku b. végzését, és szólítsa fel az 1.foku b-t az eljárás folytatására
Másodsorban: helyezze hat-n kívül az 1.foku b. végzését, és szólítsa fel az 1.foku b-t az eljárás folytatására.

253§. 2. bek és 252§ 2. bek, de szerintem nem tuti, úgyhogy lehuztam.

ez is fontos, végzésre lehet az ítélet szabélyait alkalmazni:
"259. § Amennyiben a 257. és 258. §-ok másként nem rendelkeznek, az ítélet elleni fellebbezésre vonatkozó szabályokat - a 256/B-256/E. §-ok kivételével - végzés elleni fellebbezés esetében is megfelelően alkalmazni kell."

"A fellebbezési tárgyalás alapján hozott határozatok

250. § A másodfokú bíróság a 240-242. §-okban foglalt rendelkezéseket a szükséghez képest a tárgyalásra került ügyekben is megfelelően alkalmazza.
251. § (1) Ha a másodfokú bíróság a pert a tárgyalás alapján a 157. § értelmében megszünteti, az elsőfokú bíróság ítéletét végzéssel teljes egészében vagy abban a részében, amelyre a megszüntetés oka fennáll, hatályon kívül helyezi.
(2) Ha a per megszüntetésének alapjául szolgáló hiány pótolható vagy az eljárás jóváhagyásával orvosolható, a felet erre a per megszüntetése előtt - megfelelő határidő kitűzésével - fel kell hívni.
252. § (1) A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - a fellebbezési (csatlakozó fellebbezési) kérelem, illetőleg a fellebbezési ellenkérelem korlátaira tekintet nélkül - végzéssel hatályon kívül helyezi, és az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasítja, ha az elsőfokú bíróság nem volt szabályszerűen megalakítva, vagy az ítélet meghozatalában olyan bíró vett részt, akivel szemben a törvény értelmében kizáró ok áll fenn.
(2) A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - a fellebbezési (csatlakozó fellebbezési) kérelem, illetőleg a fellebbezési ellenkérelem korlátaira tekintet nélkül - végzéssel hatályon kívül helyezheti, és az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasíthatja, ha az elsőfokú eljárás lényeges szabályainak megsértése miatt szükséges a tárgyalás megismétlése, illetőleg kiegészítése.
(3) Ha a bizonyítási eljárásnak nagyterjedelmű vagy teljes megismétlése, illetőleg kiegészítése szükséges, anélkül azonban, hogy az (1) és (2) bekezdésben foglalt feltételek fennállanának, a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - mindenkor a fellebbezési (csatlakozó fellebbezési) kérelem és a fellebbezési ellenkérelem korlátai között - hatályon kívül helyezheti, és az elsőfokú bíróságot ebben a keretben a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasíthatja.
(4) A hatályon kívül helyező végzésnek tartalmaznia kell az első fokú ítélet ismertetését, a hatályon kívül helyezés okait, továbbá az új eljárásra vonatkozó utasításokat. A másodfokú bíróság a jelen § esetében csupán a perköltség összegét állapítja meg, a költség viselésének kérdésében pedig az elsőfokú bíróság határoz. A másodfokú bíróság elrendelheti, hogy a pert az elsőfokú bíróság másik tanácsa vagy azonos hatáskörű más bíróság tárgyalja.
252/A. §
253. § (1) A másodfokú bíróság a fellebbezési tárgyalás alapján, ha nem a törvény megelőző rendelkezései szerint kell határoznia, az ügy érdemében dönt.
(2) Ha az elsőfokú bíróság ítélete érdemben helyes, a másodfokú bíróság ezt helybenhagyja, ellenkező esetben az elsőfokú bíróság ítéletét egészben vagy részben megváltoztatja, illetőleg közbenső ítéletet vagy részítéletet hoz.
(3) A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét csak a fellebbezési (csatlakozó fellebbezési) kérelem és a fellebbezési ellenkérelem korlátai között (247. §) változtathatja meg, e korlátok között azonban a perben érvényesített jog, illetőleg az azzal szemben felhozott védekezés alapjául szolgáló olyan kérdésekben is határozhat, amelyekben az elsőfokú bíróság nem tárgyalt, illetőleg nem határozott. A másodfokú bíróság a fellebbezési (csatlakozó fellebbezési) kérelem és a fellebbezési ellenkérelem korlátaira tekintet nélkül határoz a le nem rótt illeték, valamint az állam által előlegezett és meg nem térült költség megfizetéséről.
(4) Ha a közbenső ítélet elleni fellebbezés elbírálása után a követelés összegére (mennyiségére) nézve a tárgyalást folytatni kell, a másodfokú bíróság az iratokat az elsőfokú bíróságnak küldi meg. Így jár el a másodfokú bíróság akkor is, ha a keresetet elutasító ítélet elleni fellebbezés folytán a 213. § (3) bekezdése alapján közbenső ítéletet hoz.
254. § (1) A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletével együtt a per folyamán hozott egyéb határozatokat is felülbírálja, kivéve azokat, amelyek ellen fellebbezésnek egyáltalában nincs helye, vagy amelyek külön fellebbezéssel támadhatók meg.
(2) A másodfokú bíróság az egyezséget jóváhagyó végzésében megállapítja, hogy az elsőfokú bíróság fellebbezéssel (csatlakozó fellebbezéssel) megtámadott ítéleti rendelkezése abban a részében, amelyre az egyezség vonatkozik, hatályát veszti.
(3) Az eljárást befejező határozatban az elsőfokú bíróságot meg kell nevezni, és ügyszámát is fel kell tüntetni. Ha a másodfokú bíróság az első fokú ítéletet indokai alapján hagyja helyben, a másodfokú ítélet indokolásában csupán erre a körülményre kell utalnia.
(4) A másodfokú eljárás befejezése után az iratokat a bíróság legkésőbb harminc napon belül megküldi az elsőfokú bíróságnak. A másodfokú eljárást befejező határozatot a felekkel kézbesítés útján az elsőfokú bíróság közli az iratoknak az elsőfokú bírósághoz való érkezését követő legkésőbb tizenöt napon belül. Ha a másodfokú bíróság a határozata kihirdetését elhalasztotta [218. § (1) bek.], a már írásba foglalt határozatát a jelenlévő feleknek nyomban kézbesíti és ezt a jegyzőkönyvben is feltünteti."

Jó hosszú lett, bocsi:)

szerintetek mi a jó megoldás?

progcic # 2008.09.09. 18:18

dimmi:

Én még nem - de egy ismerősöm telefonált tegnap az IM-be, állítólag akkor postázták az okt. 6.-i behívókat...

Te mikorra jelentkeztél egyébként?

liszmi # 2008.09.09. 17:34

Sziasztok! :)
Csak egy kis SOS üzi, hátha meghallgatásra talál...
Szóval, nincs valakinek véletlenül zanzásított Gt tételsora? Kicsit megcsúsztam a tanulással, és jövő szerdán megyek szóbelizni... És be vagyok rezelve. Kissé.

Előre is köszi, ha esetleg valaki tud segíteni.

liszmi@gmail.com

bajussz # 2008.09.09. 17:21

1re van mindenki különböző helyekre berendelve, de nem sok ember egy helyre. hamar sorrakerülünk ott, ki tudja?