szakvizsga - "B" rész (büntető)


vivi1111 # 2008.10.07. 13:16

Avita,
köszönöm szépen az infót. Annyira nem megnyugtató ez a 3 hetes időköz. Na de legalább az ember ilyen hírek hallatán előre tud számolni az ilyesmivel és nem akkor lepődik meg, amikor vele történik mindez.
Én is fogok telefonon érdeklődni, mert azért jó lenne kicsit előbb tudni.
Bár én "csak" szóbelizni megyek, de akkor is...

Avita # 2008.10.07. 11:34

Kedves Vivi,

én múlt kedden (szept. 30.) kaptam meg október 20 és 22-re, vagyis kb 3 héttel előtte...
Igaz, hogy telefonon már előtte való csütörtökön (szept. 25.) elárulták az időpontot, mert kezdtem idegeskedni.

vivi1111 # 2008.10.04. 10:39

sziasztok!
kapott már valaki behívót novemberre?
kíváncsi lennék, mostanában mennyivel korábban kapjuk meg?
A és C résznél hallani 4 hétnél rövidebb értesítéseket...
köszi előre is.

még egy kérdés: szerintetek lehet baj abból, ha szeptemberi törvényekből készülök a novemberi vizsgára?
nem tudom, van-e napirenden valami lényegesebb jogszabályváltozás.

hiéna79 # 2008.10.02. 13:03

Üdv kollégák!
Ha valaki el tudná küldeni nekem az ominózus BH gyűjteményt a gybalazs@smidelik.hu -ra annak örökre hálás lennék.
Egyébként október 27 és 30-ra szól a behívóm!
Megy a para!

lewho # 2008.09.30. 17:42

Üdv Néktek!

Gyors helyzetjelentés:

okt. utolsó hetére kértem a szóbli időpontját, 29-re kaptam. Jön valaki akkor?

Megkaptam az undormány színű ismertetőt is, na az előző sem volt semmi, de ez........gondolom ezér' is kap valaki pénzt:)

vivi1111 # 2008.09.25. 00:00

kedves Kunigunde, köszönöm szépen. :)

tomfi # 2008.09.24. 15:29

Ma voltam büntetőből a Legfőbb Ügyészségen.

Btk:

  • időbeli hatály, mi van akkor ha a keretdiszpozíciót kitöltő jogszabály változik, mit jelent ebben a kontextusban a súlyosabb és enyhébb minősülés
  • jogos védelemnél a jogtalan és a támadás szó elemzése
  • pszichikai bűnsegéd és a felbújtó elhatárolása
  • bcs-ek súly szerinti osztályozása

Be:

  • perújítási okok
  • előzetes letartóztatás általános feltételei
  • fellebbezésre jogosultak, ki milyen körben
  • ártatlanság vélelme

Bv:

  • mikortól lehet a büntetéseket végrehajtani
  • szabálysértésnél minden amit tudok a helyszíni bírságról

még volt egy csomó apróság, de nem emlékszem.

Btk-t Bárándy P. kérdezte, különös részből semmit, viszont általános részből egyértelműen az elméletet akarta tudni. Többször jelezte, hogy ezek az egyetemi tankönyvekben biztos benne vannak....kár, hogy én azt hittem, hogy a törvényeket és a tételes jogot kell elsősorban ismerni :(

Sok sikert mindenkinek!

kunigunde # 2008.09.24. 14:55

Vivi1111!
Én úgy tanultam, hogy Btk. 7 nap, BE. 14 nap, Bv. 2 nap, Szab.sértés: 1 nap
Más tanácsára a Be. felénél (egy hét után) 1 napot rászántam, és a Btk. Általános Részét átismételtem, aztán az egész BE. után a Különös Részt is. Nem tudom, hogy jó volt-e, de az tény, hogy amikor a vizsga előtti napon ismét elővettem (harmadszorra), még mindig nem ment, sőt, egyes részek teljesen ismeretlennek tűntek. Elég kétségbeejtő volt...

Daemon # 2008.09.22. 05:52

Csatlakozom az előttem szólóhoz és továbbra is várom a bünti BH-kat (még senki nenm küldte el)! Valaki plz!

Előre is köszi.

lewho # 2008.09.20. 07:06

Sziasztok!

Van valakinek bármilyen használható e-doksija a B részhez? Nagy szeretettel gondolnék rá ha elküldené az emilemre köszönöm!

lewho@freemail.hu

tilia79 # 2008.09.19. 17:20

Van valakinek eladó Dialóg Campusos szakvizsga előkészítő könyve büntető anyagi jogból?

prodigus # 2008.09.18. 21:40

Nem, azokat nem kérdezik. Sőt a tételsorban levő tényállásokból is csak a fontosabbik felét kérdezik, helyette inkább az általános részre mennek rá, azt érdemes a különös részi tételeknél sokkal alaposabban megtanulni. A vizsgáztatók egyébként vagy tudják, hogy mi van a tételsorban, vagy nézik azt, és abból kérdeznek (nálam a be.-s kérdező nézte a tételsort).

drada # 2008.09.18. 14:45

Sziasztok!

A kérdésem az lenne, hogy a tételsorban nem szereplő tényállásokkal nem is kell foglalkozni? Tehát a tételsor csak egy iránymutatás, vagy ahhoz a vizsgáztatók is kötve vannak?

Akinek van tapasztalata válaszoljon.

Másrészt engem is érdekelne, hogy milyen bv-s írásbeli kérdések merültek már fel.

Előre is köszönöm!

kartonka # 2008.09.15. 07:32

Sziasztok!

Két kérdésem lenne.

  1. Jön-e valaki szeptember 22-én írásbelizni?
  2. A büntetőjog anyagi jog írásbelin előfordult BH-k gyűjteményét el tudná-e nekem valaki küldeni? (ha igen, akkor erre a címre legyen olyan kedves továbbítani:kartonka@live.com)

(Sírva könyörgöm.:))

yula70 # 2008.09.09. 11:59

Szerintem Be-ből a Dialog-Campus könyve jobb, bj-ből viszont én régi jegyeztekből tanultam.

Friki # 2008.09.07. 08:21

Sziasztok!

Tanult valaki Dialog-Campus-os könyvekből büntetőre? Mennyire jók?

Hasselbaink # 2008.09.03. 09:27

Szevasztok,

Van valakinek komplett novissimás könyvcsomagja a B-hez megvételre? Olyanokat keresek akik term. már levizsgáztak...

Köszi előre is.

z6at5u # 2008.09.02. 21:14

Sziasztok!

Egyetlen tétellel megakadtam az anyagi jog területén.

A szükségesség-arányosság-stb. tételhez van vkinek vmi összefoglaló jegyzete Az AB hat-okból nincs időm kihámozni a lényeget.

Köszi!

yula70 # 2008.09.02. 18:28

Én már túlvagyok a vizsgán. BVből írásbeliztem és van egy iratmintatáram Beből és Bvből. Én azt használtam az írásbelin (simán lehetett). Eladó az Iratmintatár és egy Be tankönyv. Nekem ez utóbbi is sokat segített, mert a törvényből én nem tudtam tanulni, de ez a könyv nagyon jól összeszedett. Összesen 8ezer pénzt kérek csak értük, mert mindkettő új állapotban van, semmi firkálás és aláhúzás nincs bennük. Eredeti áruk 12ezer volt.
Sok sikert, jó tanulást mindenkinek!

Írjatok priviben. yula

Daemon # 2008.09.01. 08:05

Sziasztok!

Most adom be a jelentkezésemet "b" részre, BV-ből szeretnék írni. Hasznos tanácsokat és a sokat emlegetett BH-kat kérném valamelyik kedves sorstárstól!
(feketeistvan@pr.hu címre)

Előre is köszi, mindenkinek kitartást!

eszterlánc1 # 2008.08.27. 18:21

Kedves Vizsgázótársak!

BV-ből megyek írásbelizni, így kérlek Titeket, hogy az írásbeli tapasztalatotokat (jogeseteket vagy amiket esetleg hallottatok) írjátok meg nekem.

Érdeklődnék még, hogy bv-re az iratmintatárat honnan lehet beszerezni? Van ilyen külön egyáltallán?

Nagyon szépen köszönöm előre is!

eszterlánc1 # 2008.08.27. 18:20

Kedves Vizsgázótársak!

BV-ből megyek írásbelizni, így kérlek Titeket, hogy az írásbeli tapasztalatotokat (jogeseteket vagy amiket esetleg hallottatok) írjátok meg nekem.

Érdeklődnék még, hogy bv-re az iratmintatárat honnan lehet beszerezni? Van ilyen külön egyáltallán?

Nagyon szépen köszönöm előre is!

prodigus # 2008.06.24. 18:35

Sziasztok! Így, túl a nehézségeken, és jóval a vizsga után én is leírom a sajátomat:

Írásbeli: tettes este 10-kor taxit hív, amelyet haragosa vezet (aki a mostani tettest korábban már megverte), egy helyre viteti magát, 80 km/h-val mennek, az úton sehol senki, más jármű vagy járókelő. Elkezdi egy nála lévő fémrúddal verni a sértettet, többször megüti őt, aki a kocsit ezért állóra fékezi, majd újabb ütések következnek, végül a tettes a sértett erőteljes védekezése hatására elmenekül. Az ütlegek következtében a sértett több kis-közepes, és két közepes fokú, 8 napon túl gyógyuló sérülést szenvedett, valamint az ütlegek az autó tetőkárpitját is megrongálták, hatvanezer Ft kárt okozva. A feladat: elsőfokú bírósági határozat.

Szóbeli: úgy általában: nagyon rendes bizottság, a jogos védelmen és végszükségen kívül más szó szerinti törvényrészletek nem kellettek, nem mentek rá a nagy felsorolások minden egyes pontjára, hanem a fontosabbakat kellett tudni, illetve nagyon gyakorlat-központú volt.

Btk.:
jogos védelem, végszükség
vagyon elleni bűncselekmények fajtái (erőszakos, nem erőszakos), minősítő körülmények fajtái (üzletszerűség, bűnszöv., kulturális javak stb. stb.),
lopás-e vagy sikkasztás, ha a néni lehajol a buszon a cipőfűzőjét megkötni, átadja a táskát a mellette levőnek, és az leugrik vele a buszról? (lopás – „pillanatnyi” csak a rábízás)
dolog elleni-e az erőszak a lopásnál, ha a pénzkazettát egyben viszi el, és csak később feszíti ki (igen)
zsarolás minősítő körülményeinek felsorolása
értékhatárok (kisebb, nagyobb stb.), és hogy honnan ismerhetjük meg ezeket (IX. fej. vége)

Be.:
officialitás
terhelt jogai a vádemelés előtt és a vádemelés után, ezzel kapcsolatban sok minden egyéb (fogva levő gyanúsított első kihallgatása, tárgyalási szerepe, védő közreműködése, iratismertetés, meg még néhány ad hoc jellegű kérdés)
mit kell tennie az ügyésznek, ha szabs.-i elj.-ban elbírált ügyben vádat akar emelni (szabs.-i perújítást kell kezdeményeznie)
az eljárás a vádbeszédtől az ítélet kihirdetéséig

Bv.: szabadságvesztés elhalasztása (a Be. végén található), hogyan döntik el, hogy tényleg az életét közvetlenül veszélyeztető-e a betegség (szakértőt rendelnek ki – ez már nincs benne a Be.-ben), és mi van, ha igen, mégsem halasztják el (Bv. Központi Kórházban kezelik, ha a kórháznak van olyan osztálya)
Elítélt jogai, kötelezettségei (nem tételesen, hanem a fontosabbak)
Szabs.: elzárásról mindent
Meg volt még, csak már nem jut eszembe

Összességében: lehetett visszakérdezni, pár másodpercet gondolkodni, és kb. fél óra alatt lezajlott, a bizottság pedig nagyon korrekt és segítőkész volt

Hasonló bizottságokat kívánok mindenkinek!

emonik # 2008.06.24. 09:59

Sziasztok!

Talán most nem sokan olvassák ezt a fórumot, de ősztől ismét aktuális lesz, ezért leírom a kérdéseimet.
Június 12-én voltam a PKKB 367-ben, jobbat kívánni sem lehetett volna, legalább is így utólag.
Szóval nekem sikerült, és senki nem volt kíváncsi szószerinti a-z-ig felsorolásra, sőt még a TÁ sem kellett szó szerint. A kulcsszavak voltak a fontosak.

BTK:

  • közokrathamisítás, kapcsolódó BJE-k, példákkal.
  • bűnsegéd, felbujtó, ezek hogyan felelnek
  • tettes, társtettes
  • bűnsegéd és bűnpártolás elhatárolása

BE:

  • alapelvek, ebből egy általam választott részletesen
  • bizonyítási eszközök
  • különeljárások felsorolása
  • tárgyalás mellőzésének feltételei

BV:

  • enyhébb végrehajtás szabályai
  • fenyítések
  • szabálysértésben kényszerintézkedések
  • szabálysértési őrizet szabályai

Ezekre emlékszem, remélem segítettem vele.
Nekem ezzel vége....:-DDDD

Mindenkinek nagyon köszönöm, aki hasznos dolgokat írt a fórumra; szép nyarat; jó pihenést és eredményes vizsgákat kívánok valamennyiőtöknek.
-

kgkiss # 2008.06.13. 09:07

Sikerült:)))
A bizottság teljesen más volt, de végtelenül rendesek voltak...!!!:)

Írásbeli:
Elsőfokú bs 1.r. vádlottat 10 hó felfügg, 2.r. vádlottat 6 hó felfügg. börtönbüntetésre ítélte társtettességben, aljas indolkból elkövetett kts bűntettében.

Presszóban iszogattak hárman, a sértettől a két vádlott pénzt kért kölcsön. a két vdlott abban a hiszemben, hogy sértettnél több pénz is van, eldöntötték, hogy elveszik azt tőle. megvárták,hogy kijöjjön.

1. r. vádlott hátulról meglökte, a sértett földre esett.a 2.r.vádlott megütötte, majd 1.r. vádlott úgy lefogta, hogy ne tudjon moccani, míg 2. r vádlott kereste a tárcáját.
A tárcát nem találták meg mert az a dulakodás közben a sértett zsebéből kiesett és azon feküdt a sértett.
a sértettet az összesen 3 tompa erőbehatástól származó ütés következtében 8 napon belül gyógyuló sérülést szenvedett.
azonban ha a sértett nem védekezett volna, ezen erőbehatásoktól súlyosabb sérüléseket is szenvedhetett volna.

ügyész súlyosbításért, vádlottak és védőik enyhítésért fellebbeztek.

írjon 2.f. határozatot.

Szóbeli:
anyagi:

  • bhetőséget kizáró és megszüntető okok 1-1 példával
  • jogesetek a kifosztás, rablás, (itt kifejezetten az elhatárolásokról is beszélni kellett)közl bizt elleni bcs és emberölés köréből.->

lerészegítem és elveszem a pénzét, tablettát helyezek a poharába és elveszem a pénzét,dobálózok egy híd tetejéről, direkt egy megadott kocsira dobok ugyanezen híd tetejéről.

eljárás:

  • idézés, értesítés,
  • kézbesítés, kézb.vélelem,
  • tárgyaláson fellebbezést benyújtók ki a terhére és k a javára, ezt részeltesebben, tehát ki miért meddig stb.,
  • magánfél helyzete részletesen,
  • előzetes letartóztatás ki rendeli el, hkör és ill kérdése,mennyi időre

bv:

  • bv bíró mindent, feladatok, eljárás, illetékesség
  • magánelzárásnál a bv bíró feladatkörében, annak fellebbezése, ki mennnyi idő alatt jár el

szabálysértés:

  • elévülés, ha 8 hónappal az elkövetés után a b.bs. észleli, hogy szabálysértési hatóságnak kell eljárnia, mit tesz a szabs.hatóság?
  • büntetések

Nagyjából ennyire emlékszem...
A következő a polgári...