Jogi Szakvizsga - ÍRÁSBELI


dáwid # 2013.12.15. 09:49

Helló. Tudna valaki nekem kidolgozottat küldeni a szabodawid@freemail.hu -ra polgári jogból?

ibib # 2013.12.09. 18:30

Sziasztok. Ma voltam Ptk-ból írásbelizni. Itt a jogeset, a 101-es számú. A feladatokat tilos lemásolni, azonban arról nem szólt a fáma, hogy tilos megjegyezni (beleégett az agyamba...) és elmesélni, úgyhogy itt van.
Természetben megosztott közös tulajdonban van az ingatlan a jogelődök (előző tulajok) által megkötött szerződés alapján, 1-1- lakás + kertrész jut mindenkinek. Felperesék (2 fő) örökölték, alperes megtekintett állapotban vette. A helyi önk. kisajátít 250 m2-t, de csak a kertrészből, és csak úgy, hogy felpereséknek alig marad kertjük, alperesé meg érintetlen, ellenben a kártalanítási összeget a tulajdoni arányoknak megfelelően állapították meg (ezt én úgy értelmeztem, hogy 1/3-1/3-1/3 részben mindháromnak, mert nem volt konkrétabban leírva). (Mint utólag kiderült, mondom: utólag... van ezzel kapcsolatosan állásfoglalás is, a 16/2010. (XI.8.) KK vélemény a kisajátítási kártalanítás összegének megállapításával és a kisajátítási perekkel kapcsolatos egyes kérdésekről.)
Felperesék kérték alperest, hogy a keresetlevélhez mellékelt műszaki rajz alapján a kertjének egy részét bocsássa birtokukba. Elsőfok elutasította, mondván, hogy az évek óta kialakult használati gyakorlatot egyoldalúan megváltoztatni nem lehet, és különben is, alperes meghatározott területet vett meg, a többiek meg csak örökölték, és egyébként a használati szerződést még az előző tulajok kötötték meg, úgyhogy coki a felpereseknek.
Másodfokú ítéletet kellett hozni.
Szerintem ez egy úúúúúútálatos jogeset. Csúnyábbakat is tudnék mondani rá.

JÓTANÁCS!!!!! 1. ne menj kialvatlanul (a gyerekem egész héten nyűglődött éjszakánként, konkrétan szaggatott a fejem a kimerültségtől) 2. egyél előtte, de legalább közben 3. menj el előtte pisilni!!!!! :)))
4. ha a megérzésed azt súgja, hogy valamit NE ÍRJ LE, akkor ne írd le!!!!

vali777 # 2013.11.29. 16:59

Sziasztok!

Megkérhetnék valakit, hogy a C részből küldje el nekem az Ates jegyzetet?

E-mail címem: pet.v@freemail.hu

Előre is köszönöm.

Vali

drkoti # 2013.11.25. 11:07

Sziasztok!

El tudnátok nekem is küldeni az Ates-jegyzetet az alábbi email címre: kogyillatimea@gmail.com?
Előre is köszönöm!

Kicsicsiga # 2013.11.25. 10:46

Kedves Fórumozók!

A munkavállalók vétkes kötelezettségszegéséivel, jogkövetkezményeivel, fegyelmi eljárással kapcsolatban keresek szakirodalmat, folyóiratot....bármit. Segítségeket előre is köszönöm!
E-mail: judit.sz87@gmail.com

Gzoli # 2013.11.22. 15:00

Sziasztok!
Nekem is az Ates jegyzetre lenne szükségem, kérlek küldjétek el a gajdos.zoli@gmail.com e-mail címre, előre is köszönöm!

dbogi # 2013.11.15. 20:48

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy aki hétfőn (11.18) megy büntetőből írásbelizni, annak küldtek-e helyszínváltoztatásról értesítést, vagy maradt az eredeti helyszín?

Köszönöm!

Judit5 # 2013.09.16. 17:22

Sziasztok!
Nekem is az Ates jegyzetre lenne szükségem, kérlek küldjétek el a baktijudit@freemail.hu e-mail címre, előre is köszönöm!
Az írásbeli kérdéseket hol találom, közig., alkotmányból megyek.

James55 # 2013.09.13. 20:33

Sziasztok!

Pp írásbeli vizsgára való felkészüléshez lehet valahol legalább egy mintafeladatot találni? El tudnátok nekem is küldeni az Ates-jegyzetet az alábbi email címre: kackukk@freemail.hu?
Előre is köszönöm!

Giovanni200 # 2013.07.07. 10:33

Sziasztok!

Az írásbeli vizsgára való felkészüléssel kapcsolatban hol lehet iratmintákat, anyagokat beszerezni? El tudnátok nekem is küldeni az Ates-jegyzetet az alábbi email címre: jani687@citromail.hu? Előre is köszönöm!

szofi84 # 2013.06.16. 13:20

Sziasztok!
El tudná nekem is küldeni valaki a híres-neves Ates jegyzetet? címem: berenyi84@gmail.com
Előre is köszönöm

dáwid # 2013.06.03. 12:03

Sziasztik. Nem tudna valaki a "C" szakvizsgából (közig-alkotmány-munka) kidolgozott tételeket, vagy rövidített anyagot küldeni a szabodawid@freemail.hu címre?

drszo # 2013.05.27. 14:39

Sziasztok!

Ki mit tud és hallott azokról a szóbeli vizsgákról, amelyek a Fővárosi Törvényszék II/28-as termében zajlottak? Tapasztalatok? GYIK? Cenzorok stb.

Zsuzsa1013 # 2013.05.27. 13:13

Sziasztok!

Ma voltam írásbelizni és a köv. feladatot húztam: Mváll. targoncavezetőként dolgozik, mbére havi 120eFT. 2012.júl.16-án a mttó telephelyén figyelmetlenül vezette a targoncát, fának ütközött,és az ütközés következtében a targonca felborult és az áruban 250eFT kár keletkezett. A mv. a károkozás tényét elismerte.

A mváll vétkes kötelezettségszegése miatti kártérítési kötelezettségre hivatkozva felszólítottam a 250eFT megfizetésére.Elismerte a károkozást. Bár a tv. a mv.kártérítése esetén max 4 havi távolléti díjat enged, mivel itt ez nem lépi át, azért a teljeset kértem. (?)
A távolléti díj számítása kapcsán azonban azóta felmerült bennem némi kétség h vajon jó így...Szerintetek?
Ezen túlmenően tájékoztattam a jogorvoslatról.

Kérem, hogy ha vkinek van véleménye, tanácsa a feladattal kapcsolatban, írja le.
Előre is nagyon köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.13. 17:48

Valóban. Bár szerintem a lehetőségről korábban sem kifejezetten a rendelet intézkedett, hanem a gyakorlat. Én legalábbis a 2010. első felében hatályos szövegben sem találok rá expressis verbis szabályt, és a mostaniban sincs olyan, ami tiltaná az előre igazolást.
Egyszerűen annyi történt, hogy korábban ugyanazt a szöveget úgy értelmezték, hogy az első vizsga időpontjáig kell letelnie a három évnek, most meg úgy értelmezik, hogy a jelentkezésig.
Megmondom őszintén, én a korábbi értelmezést tartom helyesnek.

Dr.Attika # 2013.05.13. 16:54

5/1991. (IV. 4.) IM rendelet

Megszűnt az "előre jelentkezés" lehetősége.

Mrv87 # 2013.05.13. 16:39

Én úgy tudom, hogy az első vizsgára történő jelentkezéskor a gyakorlati időnek már le kell telnie. Korábban a gyakorlati idő meglétét legkésőbb az első vizsga napjáig igazolhattam, most viszont a jelentkezéssel egyidűleg csatolni kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.13. 10:59

Úgy van. A principálisnak kell igazolnia, hogy addig már nem mond fel.
Nekem annak idején augusztus 9-ével telt le a 3 év, és szeptember 13-án már vizsgáztam.

Berényi Miki # 2013.05.13. 10:33

Szia!

Beadhatod a három év joggyakorlat lejárta előtt is - azt hiszem három hónappal korábban - mondjuk szeptember 30-ra, ha az hétfő. A joggyakorlat igazolásába vedd bele hogy a jogviszonyodat 2013. szeptember 29-ig nem kívánják megszüntetni. Nekem így ment.

Mrv87 # 2013.05.13. 07:43

Kedves Fórumozók!

A szakvizsgára jelentkezésről szeretnék Tőletek segítséget kérni.
A három éves gyakorlati időm idén szeptember 29-én telik le, csak ezt követően tudom majd beadni a jelentkezésem szakvizsgára.
Van esély rá, hogy még idén, decemberben tudok írásbelizni, vagy ez már csak a következő szakvizsga-időszakban reális?
Válaszotok ezúton is köszönöm!
Üdvözlettel: Mrv87

balak12@gmail.com (törölt felhasználó) # 2013.05.06. 16:55

Akkor válaszolok önmagamnak, hátha mást is érdekel. Szóval a visszaigazoló e-mailben 8-ra lettünk behívva írásbelire, a többség ott is volt, 8 után 5 perccel megjelentek az ügyintézők, de a terembe csak fél 9-kor mehettünk be, majd kb. 45-kor kezdtünk tételeket húzni és 9-kor pontosan elkezdődött az írásbeli.

A feladatom a következő volt:
Munkajog: a külföldön nyaraló munkavállalót szabadságáról hívja vissza a munkáltató egy fontos megbeszélésre, de ő ennek nem tesz eleget, és csak a szabadsága végét követően jelenik meg a munkahelyén. Utasítás megtagadására hivatkozással megszüntetik a munkaviszonyát azonnali hatályú felmondással. Írjon keresetlevelet.

balak12@gmail.com (törölt felhasználó) # 2013.05.05. 18:15

Az írásbeli ténylegesen 8-kor kezdődik, ahogy az értesítőben áll, vagy 9-kor, ahogy az általános tájékoztatóban? Kösz!

palakon # 2013.04.30. 14:43

Én múlt héten voltam írásbelizni munkából, ezt a feladatot húztam:

Munkavállaló a VILLÁM Bt. nevű cégnél dolgozik és a saját gépkocsiján árut szállít.

2010. szeptember 20-án 10 órára kell leszállítania egy poharakból álló szállítmányt. 9 órakor a munkáltató felhívja, hogy a megrendelő kérésének megfelelően az eredetinél korábban, fél 10-re kellene a poharakat leszállítani. A munkavállaló tájékoztatja a munkáltatót, hogy ezt csak akkor tudja teljesíteni, ha a megengedettnél gyorsabban vezet, ezért megbüntethetik, és a poharakban is kár keletkezhet. A munkáltató ennek ellenére fenntartja utasítását. Munkavállaló fél 10-re teljesíti a szállítást, de 200 00 forintra megbírságolják gyorshajtásért, és a poharakban is kár keletkezik.

Munkavállaló kéri munkáltatótól a bírság kifizetését, aki ezt nem teljesíti, sőt követeli munkavállalón a kár megtérítését.

Szeptember 22-én az eset megismétlődik, ezúttal a munkavállaló megtagadja az utasítást, így késéssel szállítja le a poharakat, de nem keletkezik kár és bírságot sem kap. Másnap a munkáltató azonnali hatállyal felmond neki a késés miatt.

Munkavállaló ügyvédhez fordul. Írja meg a munkavállaló keresetlevelét!

A régi Mt. alapján oldottam meg a feladatot (100-101.§, 104.§ (2) bekezdés, 166.§, 173.§, 174.§, 202.§): kértem, hogy munkáltató fizesse meg a bírság összegét kártérítési felelősség alapján, a munkavállaló pedig nem kötelezhető kártérítésre, mivel az utasítást nem tagadhatta meg, jogszabályt és az utasítást betartva járt el. Emellett kértem, hogy állapítsa meg a munkaviszony jogellenes megszüntetését, mivel az utasítás megtagadása (illetve a késés) ebben az esetben nem tekinthető munkaviszonyból származó lényeges kötelezettség jelentős mértékben történő megszegésének. Eredeti munkakörbe való visszahelyezést nem kértem.

Ötöst kaptam. A vizsgáztató egyetértett azzal, hogy a régi Mt. alapján kell megoldani a feladatot, rákérdezett, hogy be lehetett volna-e még adni a keresetet idén (igen, ha elmaradt a kioktatás a felmondásban). Utána azt, hogy ha az eset most történt volna, az új Mt. alapján más lett volna-e a megoldás? (Nincs benne az új Mt.-ben, hogy az utasításnál köteles felhívni a munkáltató figyelmét arra, hogy kár keletkezhet, és hogy ilyenkor ezt követően nem tagadhatja meg az utasítást).

Adrienn_33 # 2013.04.06. 21:56

Sziasztok!
Én polgári jogból megyek írásbelizni és az lenne a kérdésem, hogy található-e valahol legalább néhány mintafeladat, ami irányt mutathat, hogy mégis mire számítson az ember. Régebbi hozzászólások a jogiszaki-t említették, de az nem működik. Köszönöm a segítséget és jó tanulást mindenkinek.

Fru22 # 2013.03.04. 11:44

Helló!
Ma én is azt a kérdést kaptam amit dzsuzsanna, a tanulmányi szerződésest a C részben. Azt mondták, hogy a TB és munkajog kérdések egyben vannak, nincsenek szétválogatva, szerencsére munkajogot húztam.

Egy vizsgázó azt a kérdést kapta, hogy 2009-ben nem tudott a mvállaló dolgozni menni a nagy hó miatt, e miatt távolléti díjat kért. A mtató alapbért asszem fizetett de a midő ledolgozását kérte. Büntető anyagi jogból másodfokú határozatot kellett írni. Ennyit tudok.