Jogi Szakvizsga - ÍRÁSBELI


Jucc81 # 2013.02.19. 12:34

Az alábbi írásbeli feladat megoldásában szeretném kérni a segítségeteket, sürgős lenne, mert holnap szóbelizem... Előre is nagyon szépen köszönöm!!! "NYrt-nél Kisvirág Etelka 2%os részvényes.
A társaság összehív egy közgy-t az alapító okiratának megfelelőel 20 nappal a közgyűlés előtt ápr 15-ére, mely közgyűlésen egyebek mellett a beszámoló elfogadásáról is döntenek.
8 nappal a közgy. előtt Etelka kezdeményezi, hogy egy pontot tűzzenek napirendre, amit azonban a társaság nem teljesít.
Etelka a cégbírósághoz fordul, hogy a napirendi pont megtárgyalása miatt hívja össze a közgy-t.

Feladat: Hozzon cégbírósági határozatot!"

Alaki tekintetben vagyok inkább bizonytalan, tehát h eljárásjogilag, formailag h kellene ennek kinézni, tekintettel arra h nemperes. Meg hát persze a megoldás is érdekelne. Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket!

azebu83 # 2013.02.18. 14:08

Sziasztok!

Éljen az elektronikus jelentkezés, naná, hogy sikerült valamit elszúrnom:(

Nem tudjátok véletlenül, hogy a gyakorlatban hogyan lehet időpontot módosítani?
Azt írja az útmutató, idézem:
"Vizsgaidőpont módosítására csak annál a vizsgajelentkezésnél van mód, amit még nem
fogadott el a rendszer, tehát az állapota „Előjelentkezett”.
Kattintson arra a vizsgakiírásra (Időpontmódosítás link), amelyre módosítani szeretné a
jelentkezését. Ekkor a jelentkezés státusza „Előjelentkezett” lesz. A vizsgaidőpont
módosításához díj befizetése nem szükséges, ezért az eredeti fizetési azonosító lesz ismét
aktuális."

Az én státuszom: Előjelentkezve
Mikor lesz ebből Előjelentkezett? Jelenleg az időpontmódosítás link nálam nem aktív.

És persze senki sem veszi fel a telefont az illetékes Osztályon...

Ha találkoztatok már ezzel a problémával, kérlek segítsetek!

Előre is köszi!

Üdv:
Azebu

dzsuzsanna # 2013.02.18. 11:46

Sziasztok!
Azért nekem is becsúszott egy kis adminisztrációs hiba, de mire hazaértem felhívtak, hogy meg is oldották! :)))
Túléltem, és viszonylag gyorsan! :)

Jogeset:
Tanulmányi szerződést kötöttek a felek, 1 év posztgraduális képzésre, azzal a feltétellel, hogy kiváló teljesítménnyel vizsgázik, és utána 4 évig nem mondd fel. A MV sikeresen levizsgázott, 1,5 éve ott dolgozik.
A MT létszámcsökkentés miatt felmond, és kéri vissza a nyújtott támogatást.
A MV nevében kellett ellenérvekkel kérelmet írni.

Egyszerű, de azért az új szabályozás picit bezavar, mivel csak az új Mt-ben 229. § (7) bek. van benne az a mondat, hogy a MT felmondása esetén a támogatás nem követelhető vissza. Mivel tanulmányira a kötésekor hatályos szabályok az irányadóak!!!!
Szerencsére tudtam kölcsönkérni egy korábbi Mt. (2010) szemptember 1-el hatályosat, abba ez a mondat nem szerepel, de a vázlatban itt bírói gyakorlatra hivatkoztam, mert biztos volt erre gyakorlat.
Érveltem azzal, hogy nem súlyos szerződésszegés miatt, sem a MV mv-al összefüggő magatartása miatt mondott fel a MT. A felmondásban több indok is szerepeltethető, de itt csak a létszámcsökkentés volt, így megalapozható, hogy magatartásával nem voltak gondok. Kértem, hogy a visszafizetést alól mentesítse. :)))
Még a gyakorlatot megnézem, de aztán hajra neki az alkotmány,közig, eu-nak, mert szerdán szóbeli!

Köszönöm mindenkinek a sok a drukkolást! :)
Kitartás mindenkinek!!!

Napraforgo85 # 2013.02.16. 13:29

Sziasztok!

Köszönöm a hasznos tanácsokat és információkat. Az írásbelivel kapcsolatban lenne egy talán alapnak tűnő kérdésem:
Megítélésetek, tapasztalatok szerint alkotmány-közig. írásbelire az alapvető jogszabályokon kívül (Ket, Alaptörvény, állampolgársági törvény, Ötv) miket érdemes vinni? Vagy biztos, ami biztos alapon minden a tételsorba ehhez a részhez megemlített jogszabályt érdemes elcipelni?

Köszönettel
Napraforgo85

dzsuzsanna # 2013.02.16. 13:18

Kedves Azebu!
Elszúrtam, mert tételenként tanultam. Legközelebb biztos azzal fogom kezdeni, hogy előveszem a GYIK kérdéseket, azokat kidolgozom, és így próbálom a tipikus kérdéseket jó előre megtanulni.
Most a Ket-nél vettem észre, nagyjából rémlik, hogy miről kellene beszélni, de a határidőket már keverem.
Kitartás!!!!

dzsuzsanna # 2013.02.16. 13:11

Köszi Zsombor3!
Örülök, hogy segíthettem! :)
Tegnap pihentem fél napot, és úgy tűnik kellett is, ma kicsit jobban megy az ismétlés.:)Ma át kell néznem a teljes Mt, holnap jön a Tb és Kttv, Kjt.
Az írásbelitől csak annyiban tartok, hogy nehogy TB-t húzzak, mert ott azért vannak hiányosságaim, és van olyan rész amit nem is értettem, csak magoltam...
Több pihenésre nincs mód, mert összesen 10 napom volt felkészülni.
Rendben, beszámolok ígérem! :)
Kitartás!!!!

zsombor3 # 2013.02.16. 07:08

Sziasztok!

dzsuzsanna!

megkaptam este az anyagot, köszönöm szépen. Nagyon szorítok az írásbelidre, holnap inkább pihenj már!

És várjuk a
beszámolódat! :)

azebu83 # 2013.02.15. 12:22

Dzsuzsanna!

Én még csak most kezdtem gyűjteni az anyagokat.
Május végére tervezem a vizsgát, mivel átlag napi 2-3 óránál többet nem tudok tanulni, és ez nálam - lévén, hogy a 1.5 éves kisláyomnál se hétvége, se munkaszüneti nap nincs, mondhatni a legkegyetlenebb munkáltató:) - hétvégén sem több.
Hogy ebből a végére mi marad meg, nem tudom, de nem tudok máshogy, többet tanulni. Tapasztalt anyukáktól azt hallottam, hogy nekünk a 3 hó felkészülési idő a min., főleg, hogy anyagaim sincsenek (kiv. Ates jegyzet, ezer hála érte!), mivel az összes ismerősöm még régi Mt., Alk., ...-ból vizsgázott.

Na de nektek egy nagy kalappal, várom a tapasztalataitokat, mert ezekből rengeteget lehet tanulni (na meg jól be is ijedni, de ezt próbálom elnyomni)!

Üdv:
Azebu

dzsuzsanna # 2013.02.14. 16:39

azebu83!

te mikor mész írásbelizni?
én 18-án.
van valaki aki 18-án írásbelizik munka és tb-jogból?

köszi: zsuzsi

azebu83 # 2013.02.14. 11:02

Kedves dzsuzsanna!

Nagyon köszi a válaszodat! BH-kra szerintem nekem sem lesz időm, ez megnyugtató:-) Akkor inkább szorgalmasan forgatom a TB-t, ha netán azt kapnám...

Üdv:
Azebu

dzsuzsanna # 2013.02.13. 20:34

Kedves azebu83 és Napraforgó 85!

Már voltam egyszer írásbelizni, de a szóbelire halasztást kértem és most újra meg kell írnom az írásbelit is.

Választani nem tudsz hogy munkát vagy tb-t szeretnél, én sem választhattam.

De a vizsga után akikkel beszéltem mindenki Mt-s kérdést kapott.

Nálunk tüzetesen átvizsgálták a bevitt jsz-t, mindenkinél egyesével. Az aláhúzásokért és egy egy szóért nem szóltak, de BH anyagra nagyon figyeltek, hangsúlyozom a mi esetünkben.

Nekem nem futotta az időmből, hogy a BH-k is nézegessem, szerintem az Mt-ből meg lehet írni a feladatokat.

Valaki kérdezte, hogy mikor lehet megtudni az eredményét. Nos én úgy tudom, hogy a szóbeli ezzel kezdődik, az írásbeli értékelésével, és itt még lehet rajta korrigálni, úgy hogy érdemes utána otthon utána járni, hogy mindent számításba vettél. Ha ítéletet kell hozni, annál is az a lényeg, hogy hogy támasztod alá a döntésedet.

Zsuzsi

Bogi21 # 2013.02.12. 12:43

Sziasztok!

Tudna nekem valaki küldeni kidolgozott alkotmány közig kérdéseket írásbeli feladatokhoz, vagy kidolgozott gyik-et.
email címem : banne@freemail.hu

Köszönöm: Bogi

azebu83 # 2013.02.08. 12:04

Sziasztok!

Munkajog írásbelivel kacsolatban lenne egy talán alapnak tűnő kérdésem, nekem mégsincs róla fogalmam sem:-(

Szóval, ha mázlim van, akkor választhatok, hogy munkajog v. TB, de a munkajogban a közszféra is benne van, vagy írásbelin azt meg lehet úszni?

Előre is köszi a válaszokat.

Üdv:

szelid_gesztenye # 2013.02.07. 10:39

napraforgo85, ennyit találtam. én is már halasztottam. VI. Halasztás

A jelentkezés elfogadásáról szóló értesítést követően a kitűzött vizsga időpontját legalább 5 nappal megelőzően a jelölt a vizsgaidőpont elhalasztását kérheti.

Amennyiben a vizsgán nem jelenik meg és a vizsga elhalasztását sem kérte, úgy rendkívüli esetben, méltányolható indokból – különösen a jelöltet érintő súlyos betegség, baleset, vagy egyéb elháríthatatlan ok fennállása esetén – a vizsga időpontjától számított 2 munkanapon belül igazolásnak van helye. Halasztásra, illetve a vizsgáról történő távolmaradás igazolására 20.000 Ft halasztási díj egyidejű befizetése mellett van lehetőség.

Amennyiben a vizsga időpontját legalább 5 nappal megelőzően halasztást kért, vagy távolmaradását 2 munkanapon belül kimentette, és 20.000 Ft halasztási díjat befizetett, a vizsgadíj ismételt megfizetésének kötelezettsége nélkül jelentkezhet újabb vizsgaidőpontra.

Ha a jelölt a távolmaradását 2 munkanapon belül kimenti, de újabb vizsgaidőpontra nem jelentkezik, kérelmére a vizsgadíjat – a halasztási eljárásért befizetett díj levonásával – vissza kell utalni.

Amennyiben azonban a vizsgán nem jelenik meg, és halasztási, illetve igazolási kérelmet sem terjeszt elő, vagy a 20 000 Ft halasztási díjat nem fizeti meg, a már befizetett vizsgadíjat elveszíti.

A jelölt kitűzött vizsgaidőpontjának elhalasztását a korábban letett részvizsgák megismétlésének kötelezettsége nélkül részvizsgánként legfeljebb 3 alkalommal kérheti.

Napraforgo85 # 2013.02.04. 15:26

Tisztelt Fórumozok!

A jogi szakvizsgával kapcsolatban lenne pár kérdésem, amire a KIM tájékoztató anyagából nem kaptam egyértelmű választ.

  • Hány nap múlva tudható meg az írásbeli vizsga eredménye?
  • COMPLEX Jogtárból kinyomtatott jogszabály szöveg bevihető az írásbeli vizsgára?
  • Milyen hátrányos következménnyel jár, ha valaki nem megy el a kiválasztott jogi szakvizsga időpontra ?
  • Érdemes-e halasztani, ha valaki nem tudott kellő mértékben felkészülni vagy más jellegű elfoglaltsága van?
  • Lehetséges-e csak az írásbeli részre elmenni szóbeli vizsgát pedig halasztani?

Köszönettel,
Napraforgo85

kisqp # 2013.01.30. 19:49

Sziasztok!

Ugyan csak március közepén megyek vizsgázni "C" részből, de munka mellett kevés időm van tanulni. Ha bárkinek van bármi tippje, azt szívesen veszem, Ez lesz az első, tehát az írásbeli is ebből lesz, munkajog-tb-t választottam. Tud bárki bármi okosat mondani, vagy írni? Például érdemes megvenni a szakvizsgakönyveket, vagy elég az a jó pár jogszabály, meg a jogesetek? Jogeseteket honnan szerezhetek?

Előre is köszi a válasz(oka)t.

kisqp83@gmail.com

Lujza85 # 2013.01.25. 20:24

Kedves Szakvizsgázók'

Február közepén kezdem a szakvizsgát, abban kérem a segítségeteket, hogy akinek Be-ből vannak korábbi jogesetei azt küldje meg nekem a lujza85@citromai.hu e-mail címre.

Segítségeteket előre is köszönöm!

Kitartást mindenkinek.

üdv lujza

Hangya82 # 2013.01.18. 18:39

Sziasztok!

Új vagyok még szakvizsgák terén. Most megyek február közepén első tárgyból A vizsgarészből- polgár.

Polgár-családjog írásbelit választottam, mert a jogeset megoldás talán jobban fekszik.

Írásbelinél csak jogeset megoldás van, vagy az valamilyen formába is kell önteni? Gondolok is pl komplett ítélet meghozatalára?

Ha így van, akkor milyen típusú iratmintákat tanulmányozzak át, szerezzek? A vizsga gépen van, vagy kézírással papír alapon?

Előre is köszönöm a segítséget4
Üdv!
Hangya

Lana84 # 2012.12.07. 08:16

Sziasztok!

Sokan említettétek a www.jogiszaki.hu oldalt ahol vannak fenn írásbeli vizsgakérdések....de nekem nem nyitja meg ezt az oldalt a gépem...lehet, hogy megszűnt vagy elköltözött? Ezt írja ki: Database Error: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL

Én A részből megyek írni jan. 21-én...és jó lenne valami támpont.
Köszönöm!

Jó tanulást mindenkinek!

Maxi00 # 2012.11.20. 16:45

Kedves Fórumozók! Megosztom a tegnapi BV írásbelim feladatát, és kérlek benneteket, véleményezzétek a megoldásomat. Köszönöm előre is.

Tehát Bv bírói határozatot kellett hoznom. Irtó hosszú szöveg volt hozzá, úgyhogy igyekszem a lényegesebbek mellet a részleteket is leírni, hátha pont olyat tartottam irrelevánsnak, ami nem is az...

G.D.-t 2011. június 6-án 2 év 10 hónap börtönb.-re ítélték rablás btt, garázdaság v., 4 rb. lopás miatt. Emberünk ült emiatt 2010-ben előzetesben pár hónapot, majd azt beszámítva az ítélet után megkezdte a fennmaradt szab.veszt. letöltését. 2012. májusában a Bv intézet előterjesztéssel fordult a bíróhoz, hogy módosítson fokozatot. Fegyházra kérte a minősítést, mert az elítélt (na itt van a sok-sok indok) ismételten és súlyosan megszegte a bv rendjét.

A végzés rendelkező részében a fegyházat elrendeltem, fellebbezésre adtam 8 napot, ill. a bűnügyi költség viselésére a terheltet köteleztem.

Az indoklásban írtam, hogy meghallgattam az elítéltet a bv intézetben, és elismerte..., ill. azt is írtam, hogy a nevelőjének a véleménye után a parancsnok is kérte a súlyosbítást az előterjesztésben (mert láttam ilyen mintát, hogy először a nevelő ír, aztán a parancsnok odaírja, hogy kezdeményezi ő is...)

Ami érdekes lehet, hogy odaírtam, hogy nem vettem figyelembe (vagy nem vizsgáltam...) az előterjesztés azon részét, amely szerint a büntetés célja a szigorúbb fokozatban jobban érvényesülne, mert már önmagában az ismételt és súlyos rendzavarás megalapozza a fegyházra való átminősítést.

Ti is úgy gondoljátok, hogy az enyhébb fokozatba sorolással ellentétben, a súlyosbításnál nem kell vizsgálni mást, csak pusztán azt a tényt, hogy a bv. rendjét ismételten vagy súlyosan megszegte-e.

Köszönöm a - szóbeli közeledtére tekintettel - gyors válaszokat.

radiogaga # 2012.10.17. 11:21

Borsopanna:
és a diplomát amit feltöltöttél az már közjegyző által hitelesített másolat volt?

radiogaga # 2012.10.17. 11:20

Köszi KBS.a választ.
Tudnátok segíteni abban,hogy ha még van 3 hónapom a joggyakorlatból, akkor a tanúsítványt hogy az ügyvéd még alkalmaz arra a 3 hónapra kinél kell név szerint küldeni? és a BÜK automatikusan kiadja az igazolást vagy szólni kell, ha letelt a 3 év.És még az is érdekelne hogy írt-e valaki mostanában büntetőjog anyagi részből és létezik-e abból iratmintatár.köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.17. 10:12

Tudom, hogy nem egyszerű az új Mt.,
Az hagyján lenne. Csakhogy a hatályos szabályozásból kell vizsgázni. És jelenleg hatályban van az új Mt. és a réginek bizonyos részei. Ezen kívül a július elseje előtt keletkezett munkaviszonyokra bizonyos esetekre akkor is a régi törvényt kell alkalmazni, ha már nem hatályos a vonatkozós törvényhely. Erről az úgynevezett "átmeneti törvény" szól.

Bogarka85 # 2012.10.16. 18:58

Kedves JogiBear és Kovács Béla Sándor és fórumozók!

Köszi a válaszotokat, bár alaposan baparáztam tőlük.
Tudom, hogy nem egyszerű az új Mt., de mivel munkajoggal foglalkozom, ez tűnt a legkézenfekvőbb választásnak.
Szerintetek, ha a törvényt tudom mondjuk oda-vissza, joggyakorlat ismerete nélkül - gondolok itt arra, hogy a régi joggyakorlatból mi alkalmazható most is - nincs esélyem átmenni az írásbelin?
Általánosságban: a joggyakorlat ismerete mennyire fontos a vizsgákon? Nagyon szorít az idő, nem hiszem, hogy túl sok időm lesz a joggyakorlatra, örülök, ha az Abh-kat, összes jogszabályt legalább egyszer elolvasom.

Nincs esetleg valakinek a C részhez joggyakorlat gyűjteménye?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.16. 10:51

Nem. Ugyanaz a tilalom vonatkozik a jelöltre, mint az ügyvédre.