Jogi Szakvizsga - ÍRÁSBELI


Coffee # 2009.04.08. 08:48

Sziasztok!

BV írásbelivel kapcsolatban érdeklődnék ha van valakinek tapasztalata, mire lehet számítani.
Köszi!

outlaw # 2009.04.03. 08:29

Már a Károli Egyetem is indít felkészítő tanfolyamot mindhárom részvizsgára és az írásbelire is vonatkozólag és jóval kedvezőbb áron mint a két „nagy“ fővárosi karon elérhető tanfolyamok.
(Bővebb infót priviben tudok adni..)

outlaw # 2009.04.03. 08:28

Már a Károli Egyetem is indít felkészítő tanfolyamot mindhárom részvizsgára és az írásbelire is vonatkozólag és jóval kedvezőbb áron mint a két „nagy“ fővárosi karon elérhető tanfolyamok.
(Bővebb infót priviben tudok adni..)

drpony # 2009.02.26. 15:46

Sziasztok!

Én decemberben írtam munkajogból, azért választottam, mert foglalkoztam is vele, meg szerintem jol behatárolható az anyag. Az írásbelin külön van a TB és a munkajog, választhat az ember, hogy melyikből akar írni.
Az én feladatomat simán meg lehetett írni az Mt alapján (vezető állású munkavállaó felmondásával volt kapcsolatos a kérdés), szerintem nem volt nehéz. Szóbelin fenntartottam, azt mondták, jol teszem, és nem is kérdeztek belőle semmit :-)
A BV-vel kapcsolatban annyit mondhatok, hogy mivel csak h9-re értem oda sikeresen egy büntetős csapat közepébe sikerült ülnöm, és a környezetemben eléggé szenvedtek a BV feladatokkal.

beaber # 2009.02.23. 13:35

Sziasztok!

Én még csak egy év múlva megyek szakvizsgázni,de sok dologgal nem vagyok tisztába

Aki már volt,főleg mostanában légyszi írjon néhány infot.

1. Először ha jól tudom írásbelire kell menni. Itt lehet tantárgyat választani. Milyen az írásbeli?
Hogy kapod meg az írásbeli feladatot,húzni kell ?
Állítólag a polgári nehéz,büntetőből meg kevés téma van ,így talán könnyebb? Hogy lehet az írásbelire felkészülni?

2. Szóbeli
Szóbelin tételt kell húzni,vagy a tételek alapján kap az ember 4-5 kérdést?

Előre is köszi a segítséget:

Bea

lewho # 2008.06.06. 11:28

Most voltam májusban írásbelizni, lehetett külön TB-t választani...

de a legkönnyebb szvsz az alkotmány-közig.

FRAKK # 2008.06.06. 11:26

térjünk vissza alaptémához

melyik ÍRÁSBELIT érdemes választani, és melyiket biztosan nem

munkajogot lehet önállóan választani, vagy TB-val együtt csak?
a megjelölésben egyben van, de vki itt fórumon írta, hogy külön van munkajog és TB - igaz ez???
(csak mert ilyen alapon alkotmányjog és közig is 2, noha egyben van)

vivi1111 # 2008.06.05. 18:18

esztersz, teljesen igazad van. csak egyesek, úgy tűnik, a szakvizsgán is arra kíváncsiak, mit nem tud a vizsgázó.

én erre azt szoktam mondani: soha ne legyen nagyobb öröme annak a vizsgáztatónak, akinek a "szivatás" élvezetet nyújt.

véleményem mindez személyiség kérdése is (a vizsgáztatóéra gondolok)...

esztersz # 2008.06.05. 17:43

Nekem nem az volt a bajom, hogy le kellett vizsgáznom büntetőből, persze, alapok legyenek meg, meg egy jogásznak legyen agya ekkora anyagot is megtanulni. De ne kérdezzenek gyakorlatot úgy, hogy egy perccel korábban mondtam el, hogy egyetem óta nem voltam büntetős tárgyaláson, mert az nem vizsga, hanem szivatás.

vivi1111 # 2008.06.05. 14:58

abban egyetértek Veled, Frakk, hogy nem jó ez az egységes szakvizsga-rendszer. persze átjárhatóságot kellene biztosítani, de az lenne a jó, ha mindenki a saját hivatásának megfelelő ismeretanyagból vizsgázhatna.

(ügyész/ügyvéd/bíró, stb)

nem fű alatt, hanem hivatalosan meghatározhatod, hogy milyen kirendelést választasz, illetve bizonyos díj fizetése mellett mentesülhetsz is teljesen a kirendelések alól.

tapasztalatom szerint a közig.-ben dolgozó jogászok is jogi szakvizsgát tesznek, mivel az univerzálisabb, mint a közig. szakvizsga és ki is váltja azt.

én nem sajnálkozom, h büntetőtudományokból is kell vizsgázni, de azért a reális elvárások mellett szavazok.

kíváncsi lennék arra, amikor egy ügyészségi fogalmazótól kérik pl. a Gt.-t olyan szinten, ahogyan azt csak a gyakorlatban lehet megtanulni...

mert sajnos a büntető sz.vizsgáról sokszor többet hallani, hogy gyakorlat híján szinte a lottó ötössel ér elsőre átmenni (egy ügyvédjelöltnek), mint azt, hogy bárkit a gyakorlat nem kellő ismerete miatt buktatnak pl. gazdasági jogból.

FRAKK # 2008.06.05. 13:54

a közig-ben dolgozó köztisztviselők meg úgyis közigazgatási szakvizsgát (sokkal könnyebb...) tesznek,

ahhoz elég két év szakmai gyakorlat,

bár akinek megvan jogi szakvizsga, nem kell közig.szakvizsgát tenni...

-----------------

FRAKK # 2008.06.05. 13:50

eddig csak annyit tudtam, hogy az ügyvéd kirendelés esetén védőként, pártfogó ügyvédként,
eseti gondnokként vagy ügygondnokként jár el

abban nem voltam biztos (nem ügyvédjelölt vagyok), hogy legalálisan ki lehet-e azt jelentenia kamara előtt, hogy én, XY semmiféle büntetőeljárásban nem kívánok részt venni

(olyanról hallottam, hogy külön díj ellenében lehet ezt, fű alatt kérni - ezt kb. öt éve hallottam, joghallgatóként)

nagyon igaz, hogy közig-es dolgozók átugorhatnak más szférákba, bizony ezt meg is teszik, rengeteg köztisztviselő, közalkalmazott lesz ügyvéd (sőt közjegyző, bíró /befolyásától, kapcsolatrendszerétől függően/

összességében tehát em kell sajnálkozni (én soha nem is tettem) azon, hogy valamennyi jogágból kell szakvizsgázni, vagyis büntetőjogi tudományokból is

amúgy gondolom, hogy büntetőjogi szakvizsgával kapcsolatban aki panaszokodik, azért teszi, mert fél attól, hogy a Legfőbb Ügyész utasításait is megkérdezik Belovicsék

lehet, hogy vissza kellene hozni a külön ügyvédi, külön jogtanácsosi, külön közjegyzői, kölön ügyészi-bírói szakvizsgát

és akkor ha egy ügyvéd ügyész akar lenni, majd leteszi szépen az ügyész-bírói szakvizsgát

vivi1111 # 2008.06.05. 13:29

Frakk,

  1. rosszul tudod, lehet választani, hogy milyen kirendelést vállalsz (előre be kell jelenteni a kamaránál és annak megfelelően rendelhetnek ki).
  2. mi a garancia arra, hogy aki most a közig-ben dolgozik és leszakvizsgázik, később nem nyargal át az ügyvédi pályára (s netalán büntetős ügyvéd lesz belőle)?? csak azért, mert vki a közig-ben dolgozik, nem szabadna a követelményt enyhíteni.

A SZAKVIZSGA EGYSÉGES: tehát bárki aki leszakvizsgázott, (elvileg) bármikor cserélhet területet (lásd bíróból ügyvéd, ügyvédből köztisztviselő, köztisztviselőből ügyvéd, stb.)

FRAKK # 2008.06.05. 10:37

végül is bármelyik ügyvédet kirendelhetik védőnek
tehát illik ismerni büntetőjogi tudományok alapjait egy ügyvédnek

az, hogy nem fogunk úgysem foglalkozni vele, tényleg nem lehet elgendő érv arra, hogy ne kérdezzék ki alaposan

(mert honnan tudná azt a bizottság, hogy nem fogunk ezzel foglalkozni? - azt sem lehet tudni biztosan mi lesz egy év múlva, nemhogy öt-tíz év múlva)

az persze egy másik tény, hogy ügyvédek 75%-a úgyis magánjogi ügyekkel foglalkozik

az tényleg őrültség, hogy egy közjegyzőjelölttől, majdani közjegyzőtől "börtönjogot" kérdeznek,
mint ahogy az is abszurd lehet, hogy a TB szabályokat vagy a köteles rész szabályait nagyon pontosan ismerje egy ügyészségi fogalmazó

aki meg mondjuk közigazgatásban dolgozik, azon belül csak közlekedéssel, vagy energetikával - ott lehet esély a különféle méltányolásokra szerintem

esztersz # 2008.06.05. 08:59

Én nemcsak hallottam, hanem átéltem, hogy ügyvédjelölt létemre egyáltalán nem méltányolták, hogy nem foglalkoztam és soha nem is szándékozom büntetőjoggal foglalkozni. Osztottak rendesen.

vivi1111 # 2008.06.04. 13:32

én sajnos nem egy olyan estet hallottam, hogy a bizottság NEM méltányolta, hogy nem büntetőjoggal foglalkozik a vizsgázó.

persze az ügyvédjelöltekről beszélek, akik közigben és nem BJ-i területen dolgoznak, azoknál valóban méltányolni szokták.

FRAKK # 2008.06.04. 13:20

egyesek szerint a bizottság méltányolja azt, hogy nem büntetőjogi területen dolgozik a jelölt

anyag mennyíségét illetően a bv a legrövidebb
(4 féle határozat van csak)
és ha írásbelin nem kérdeznek Be-t, Btk-t,
akkor nem lehet nehéz

polgári jogból, munkajogból nagyon sokrétű az anyag,
értsd: bírósági gyakorlat magas szintű ismerete
(BH, BDT, JEH stb.)

polgári jogból lenne jó írni igazán,
de kimeríthetetlenek a lehetőségek ezen belül,
tehát nagyon kockázatos szerintem

hiába tudom nagyon jól a dologi jogot és a kötelmi jogot, ha kapok egy szerzői jogos vagy öröklési jogos feladatot, ahol adott esetben egy nem közismert PK-t kell felismerni

azt írják többen itt fórumon, hogy aki nem büntetőjogi területen dolgozik, de átlátja azért a büntetőjogi intézményrendszert, fogalmakal tisztában van, az jó jegyeket szerezhet - plusz még dupla ötöst mondjuk a bv-hez, amit egy hét alatt meg lehet tanulni szerintem

esztersz # 2008.06.04. 09:55

Hát, azt nem is tudom.

Viszont, ha az ember B-vel kezd, még, ha az írásbelije 5-ös is, szóbelin lehet olyat kérdezni, hogy bukta a vége. És elsőre bukni...

FRAKK # 2008.06.04. 06:09

az írásbeli is bizottság-függő?

esztersz # 2008.06.03. 13:38

Szerintem munkajog.

B-ből nagyon durvákat lehet kérdezni, ami gyakorlat nélkül majdnem lehetetlen. Persze, minden bizottságfüggő.

progcic # 2008.06.02. 19:51

Sziasztok!

Én szeptemberben megyek szakvizsgázni és pp-ből írok,mostanában jelentkeztem be.

Bv-ről nem tudok nyilatkozni, de állítólag a közig-alk. nehéz.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.06.02. 18:00

Nincs jelentkező?

FRAKK # 2008.06.02. 17:55

ebbe a fórum témába az írásbelikkel kapcsolatos észrevételeket írjuk

ki ért egyet azzal, hogy írásbelit illetően a két "legkönnyebb" választható tárgy a BV és az alkotmány-közig?