szakvizsga


Bandi4 # 2011.09.26. 17:46

Hát ez jó kérdés, az új rendszer valamivel emberbarátibbnak tűnik, úgy olvastam, hogy valamivel könnyebben letehető lesz, mint az eddigi hagyományos szakvizsga. Engem csak ez érint, mivel most járt le a 2 év gyakorlati időm. Az egyik legfőbb változás, hogy 2 év gyakorlati idő után a 3 írásbelit le lehet tenni, a szóbelit csak a 3. év letelte után. Azt, hogy hogyan fogják megoldani technikailag azt nem tudom.

boriska83 # 2011.09.26. 06:26

Valaki tud valami biztatót írni a 2012. januártól új rendszerben tehető szakvizsgáról?
Most tanácstalan vagyok, érdemes várnom vagy nem?

Bandi4 # 2011.09.11. 22:08

Mivel az új szakvizsgarendszer januártól indulhat ezért nekiállok tanulgatni, a kérdés csak az, hogyan lesz megoldva technikailag.

1.) A polgári írásbeli 4 részanyagát egyszerre, egy feladatlapon adják ki? Az egész cuccos egyben lesz értékelve, részosztályzatok nélkül? Jogszabályt már nem lehet alkalmazni, mivel ez a szóbeli helyett lesz?

2.) A netes regisztráció után mennyi idő alatt igazolják vissza, hogy minden rendben és vizsgára lehet jelentkezni, mert olvastam, hogy valakinél ez több, mint 3 hónap volt?

Bandi4 # 2011.09.10. 10:20

Köszi az infót.

Sherlock # 2011.09.10. 05:51

Kedves Kacsa,

büntetőből is csak módjával

azért az ügyészségeket, bíróságokat ismerve nem hiszem, hogy ne követelnék meg a büntis fogalmazóktól + ehhez jönnek a büntető irodás jelöltek(talán?). A polgáros résszel egyetértek(hogy túl nagy), csak így meg ott tartunk, hogy nincs normális szóbeli tárgy :D

Dr.Attika # 2011.09.10. 05:46

Január elsejétől lesz hatályos a rendelet. Onnan kezdheted az írásbeliket.

Bandi4 # 2011.09.09. 21:13

Üdv!

Ma olvastam a Magyar Nemzet cikkét és az volt benne, hogy az írásbeliket a gyakorlati idő 3. évében meg lehet kezdeni, tehát 2 év lehúzása után már meg lehet kezdeni a szakvizsgát, csak a szóbelinél kell a 3 év kitöltése. Nálam most telt le a 2 év, így ha igaz a módosítás akkor már tavasszal mehetnék írásbelizni?

Örülnék is neki meg nem is, mert ez most k.. nagy terhet rakna rám, de jobb lenne minél előbb nekifutni, ha lehet.

Kacsa1111 # 2011.09.09. 11:59

nekem viszont vannak kifogásaim:

  • a munkajogot kihagyják, vagy hová sorolják?
  • közig?
  • az európa jog meg mi? írásbeliztetni akarnak intézménytörténetből, intézményekből és eljárásokból, ahogyan most teszik, csak éppen szóbelin? vagy rendesen belemennek a tételes jogi normákba? az előbbi eset teljesen felesleges csuklóztatás, mert pl. az Európai Beruházási Bank szervezetét még annak sem kell tudnia kivülről, aki ott dolgozik (félmosoly), utóbbi esetben meg nem külön vizsgára van belőlük szükség, hanem az egyes szakirányú vizsgák részeként kellene kérdezni (pl. Gt-nél illene kérdezni azt a néhány társasági jogi irányelvet)
  • aránytalan a tananyag eloszlása. az európa jog - tételes joganyag nélkül - kb. semmi. az alkotmány még a jelenlegi köziggel (ami ugye a szakigmentességet jelenti) együtt sem éri el egy masszívabb szigorlat mennyiségét. a büntető marad, amekkora volt, és óriási mamutként ott fog tornyosulni a (jó eséllyel a munkajoggal is megáldott) polgár.
  • az egyetlen szóbelire szabadon választom a tárgyat? Senki nem fog a mamut polgárból szóbelizni a többi csöppség mellett (büntetőből is csak módjával).
  • az írásbelinek nincs sok értelme, ha tesztként csináltatják (pláne, ha feleletválasztós).
  • miért ragaszkodunk az egységes szakvizsgához?

Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.09. 09:21

Nekem is. Feltételezem az "alkotmányjog" itt a közigazgatási jogot is jelenti.

Sherlock # 2011.09.09. 09:04

Nekem tetszik.

Dr.Attika # 2011.09.09. 05:34
Berényi Miki # 2011.08.17. 12:27

Köszönöm az infókat! Igazából ez még csak a jövő zenéje lenne, de ugye nem egyik napról a másikra élünk, így már most tudni akartam, hogy mire számítsak. Szerencsére találtam kevésbé rögös utat is :)

Textilhal # 2011.08.17. 11:54

Valóban, elméletileg működhet, én csak azért írtam, hogy bizonyára nem fog menni, mert elég sokan vagyunk és a helyek viszonylag gyorsan betelnek. Éppen most néztem be az elektronikus rendszerbe és ott látszik, hogy a C részből szeptember 21-ig gyakorlatilag már most csaknem teljesen tele van minden nap, utána is csak elvétve akad egy-egy szabad hely.

De azért hátha, próbáld meg Miki, mert a dolog elvileg nem kizárt.

Üdv

Kacsa1111 # 2011.08.17. 11:27

Kedves Textilhal,

ha tényleg 30 nap, akkor működhet: szeptember, október, november...egy-egy vizsga minden hónapban.


Kacsa11

Textilhal # 2011.08.17. 09:50

Nem pletyka...a hatályos rendelet szerint a választott vizsgaidőpontot megelőző 30 nappal lehet legkorábban jelentkezni, de 4 hónapon túli időpontra nem. Nincs már olyan kikötés, hogy a vizsgák között 2-2 hónapnak el kell telnie, csak ez a 30 nap van azzal, hogy a következőre csak a sikeres megelőző vizsga után jelentkezhetsz.

Ettől függetlenül a terved (Berényi Miki) sajna nem működőképes a szeptemberi kezdéssel és november közepére való befejezéssel a 30 napok miatt...azonban meg kell hagyni, a hozzáállásod kalapemelésre késztet!:-)

Szép napot mindenkinek.

Kacsa1111 # 2011.08.17. 07:38

terjeng valami olyan urban legend, hogy a két hónapot eltörölték, azaz már nincs ez a hülyeség, hogy két hónapot kell várni két vizsga között...
de lehet, hogy csak folyosópletyka.:)


Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.17. 06:14

Plusz téli szünet is van.

Dr.Attika # 2011.08.17. 05:48

Szia!
Nem lehetséges. Két-két hónapot ki kell várni. minimum a 4 hónap.

Berényi Miki # 2011.08.17. 05:26

Sziasztok!

Az első részvizsga írásbeli része és a harmadik részvizsga eredményének hivatalos kihirdetése között mennyi idő telik el optimális esetben?

Lehetséges, hogy szeptemberi kezdés után november közepére az ember sikeresen leszakvizsgázzon (A-B-C)?

Berényi Miki # 2011.03.28. 10:35

Köszi a válaszokat, igazából csak Kacsáé tesz boldoggá. Egyszer egy másik kérdésemre kb ugyanazt a választ adták az ügyfélszolgálaton, mint most ő, szóval azért még bízok a véleményükben.

Legislator # 2011.03.25. 21:14

Én csak azt tudom mondani, hogy amikkel én dolgozom, arról a szakvizsgáztatóknak lövésük sincs. Egyszer egy igen magas helyen, magasan kvalifikált jogászoknak tartottam előadást továbbképzés gyanánt (120 percet beszéltem). Az egyik szervező utána odajött hozzám, mondta, hogy x fogalom szerinte nem létezik a magyar jogban, és hogy ő szakvizsgáztató a z jogágból. Nem akartam megbántani, így okosan néztem reá, de nem mondtam, hogyha figyelt volna, érzékelhette volna, hogy érvelésem alátámasztására egy hatályos jogszabályhelyet idéztem be, amely tartalmazta x fogalmat. Aztán jött nekem, hogy milyen fontos a gyakorlati jog. Majdnem mondtam neki, hogy ők hívtak, nem én akartam jönni, és tudták, hogy elméleti embert hívnak, ráadásul egy kötetben írt dolgaim alapján hívtak, tehát tudták, mire számíthatnak.


Sunshine after the rain.

Legislator # 2011.03.25. 21:04

"már az egyetemről is kitiltanám az olyan dilettáns oktatókat, akiknél a jogszabály cél és nem kiindulópont (80–90% lenne nagyjából kitiltva)"
Maradok:-D


Sunshine after the rain.

Impossible # 2011.03.25. 21:04

Miki,

szabály szerint nyóc órás.

Kacsa1111 # 2011.03.25. 20:41

szerintem az számít, hogy miről tudsz igazolást hozni...:)


Kacsa11

hunfrakk # 2011.03.25. 10:55

szerintem csak a 8 órás számít