Ügyész / ügyvéd


Kirby # 2006.11.27. 12:00

A fizetések ügyében a kolléga kissé túloz azért..:-)
Frissen végzettként és sok emberrel beszélve az évfolyamról, az alábbiak reálisak:

ügyvédjelölt átlagos irodában nettó 60-80 ezer (esetleg általa hozott ügyeknél jutalék)
ügyvédjelölt nemzetközi vagy menő irodában nettó 130-150 (megjegyzem én ilyennel nem találkoztam, de biztos forrásból tudom, hogy létezik:-)
közalkalmazottként: nettó 80-90 ezer körül
köztisztviselőként: nettó 110-130 körül
ügyészségen fogalmazóként nettó 100 körül

_Lala_ # 2006.11.27. 11:58

+ Jó kezdö ügyvédi fizetések a nagy irodákban (általában bruttó 550.000-750.000 között).

Nem tudom, hogy hány ilyen pozíció van az országban, de még informatikusként sem nagyon fogsz találni hivatalos, bejelentett bruttó 550-750k-s fizetéssel kecsegtető állást frissen végzettként. Az informatikusok meg állítólag a legjobban fizetett szakmák közé tartoznak...

woodslave (törölt felhasználó) # 2006.11.27. 11:54

:-) nemtom hol élsz, de valószínűleg ugyanott ahol én

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.27. 11:28

pocsék fizetés (szakvizsga után 1-3 évig kb. nettó 200.000-250.000 Ft)

Te jó ég! Hol élek én?! Vagy ti...

Law1 # 2006.11.27. 07:47

Kedves Thea!

Röviden felvázolom saját szemszögemböl a két szakma elönyeit és hátrányait.

Ügyész:

Pro

  • Nem dolgozol naponta átlagban 12 órát (legalább is vidéken).
  • Nem kell nyelveket tudnod ahhoz, hogy kariert csinálj.

Contra

  • utasításos rendszer
  • nagyon-nagyon nehéz bekerülni
  • pocsék fizetés (szakvizsga után 1-3 évig kb. nettó 200.000-250.000 Ft)
  • nincs lehetöség egyéb jogterületen fejlödni.

Ügyvéd:

Pro

  • Több jogterülettel való érintkezés.
  • ha beszélsz jól nyelveket, akkor jó esélyeid vannak bekerülni egy nagyobb irodába, ahol bruttó 180.000-210.000 a kezdö ügyvédjelölti fizetés és bruttó300.000-500.000 a végzös jelöltek fizetése.
  • Jó kezdö ügyvédi fizetések a nagy irodákban (általában bruttó 550.000-750.000 között).

Contra

  • átlagban 10-12 óra munka naponta
  • nem nagy irodában, egyéni ügyvédként nehéz továbblépni egyröl a kettöre. Sok szerencse is kell hozzá - nagy meg persze ügyfelek.
Legislator # 2006.11.25. 13:10

Ehhez csak annyit, hogy az ugyeszek illetmenyt kapnak, a ber szot a kozszolgalatban hasznalni legalabbis 1992 elotti diplomat sejtet.


Sunshine after the rain.

T r a v e n # 2006.11.23. 13:18

Kedves Thea!

Ügyviteli dolgozóként nem kerülhetel foglalkoztatásra az Ügyészségre, tekintettel arra, hogy az ügyviteli munkavégzéshez nincs szükség a doktori képesítésre.
A foglalkoztatásod esetén ugyanis magasabb bért kellene fizetni, mint egyébként, illetve pályakezdő "ügyintézőként" nehezen boldogulnál a feladatokkal.
Fenti kettőre sem pénzügyi keret sem idő nincsen...

Thea # 2006.09.27. 17:31

Köszönöm a hozzászólásokat, segítségeket a témában mindenkinek!
Legislator! Nem arra gondoltam, hogy diploma nélkül akarok fogalmazóként az ügyészségre bekerülni, hanem arra, hogy kezdetben egyszerű adminisztratív dolgozóként. Ezalatt az egyetem mellett megismerném belülről is az ügyészség működését és innét próbálnék meg jelentkezni a diploma megszerzése után fogalmazónak. Egyébként a büntetőjogban szeretnék dolgozni. Nem tudom, ez járható út-e?
Segítenél még abban, hogy ki az a két tanár a ME-n akik gyakorló ügyészek?

Legislator # 2006.09.22. 12:33

Különben hasonlóan nehéz bekerülni, és hasonlóan jó iskola, mint a bíróságok. Én személy szerint jobban szeretem, igaz, nem büntető vonalon volt/van alkalmam betekinteni.


Sunshine after the rain.

Legislator # 2006.09.22. 12:26

Annak lehet némi realitása, ha jogi doktorként ügyviteli munka végzése mellett kívánsz ügyészségi fogalmazó lenni. El kell dönteni, hogy a büntető, közigazgatási, vagy magánjogi ügyészi munka vonz-e?


Sunshine after the rain.

Eweol # 2006.09.15. 12:32

Én pedig azon az állásponton vagyok, hogy már a diploma átvétele elötti években (söt akár még a jogi tanulmányok megkezdése elött) helye kell hogy legyen egy tudatos karriertervezésnek. Tudom, hogy ez a magyarországi viszonyok között nehéz, de nem lehetetlen, az pedig még sincs rendjén, hogy jogi doktorként kezd el valaki azon morfondírozni, hogy mi a következö lépés. Söt szerintem ez irreális, van olyan, aki az egyetemi évek alatt nem gondol a jövöjére?

Rexor # 2006.09.15. 06:52

Szerintem régen rossz, ha valaki csak a doktori oklevél átvétele után kezd gondolkozni azon, hogy mi is szeretne lenni. Én úgy tudom, hogy 3. évfolyamtól lehet nyári gyakorlatra jelntekezni ügyészségre is, ami már kellő hátszelet biztosít ahhoz, hogy utána bekerüljön az ember.

Dr.Attika # 2006.09.14. 23:23

Mert nem érdemes. A doktori oklevél ( eskü...) átvételekor kerülsz abba a helyzetbe, hogy felelősen meg tudd határozni merre tovább!A jogi hogyan tovább eldöntéséhez szükséges a diploma, a doktori oklevél kezedben tartása és az átvételt követő egy hét elmélkedés. Persze hozzátéve : Szerintem, jogi nyelven: álláspontom szerint.

Eweol # 2006.09.14. 23:05

Dr. Attika, tisztelettel kérdezem, miért ne gondolkodhatna a doktori oklevél átvétele elött Thea, hogy "hogyan tovább" ? ...

Dr.Attika # 2006.09.14. 22:45

Szia Thea!
Ez nem járható út. Az ügyészségre fogalmazóként csak doktorálásod után kerülhetsz be. Én azt javaslom, hogy ne az ügyészi pályát célozd meg ha a jogtudományi ismereteket, képzettséget örömmel szeretnéd művelni, hasznosítani! Sőt a doktori oklevél átvételéig ne is gondolkodj azon hogyan tovább. Amikor megvan , az ünnepi aktusokat követően ülj le magaddal egy pár napra és akkor döntsél hogyan tovább.
Két gyakorló ügyész tanít (taníott) a miskolci egyetemen. Tudod kik ők, milyen tárgyat tanítanak és mi közöttük a nagyonnagy különbség?

Thea # 2006.09.14. 22:29

Sziasztok!
Segítséget bátorkodom kérni pálya választás ügyben. Palmelinek nagyon jó tanásokat adtatok a bírói hivatással kapcsolatban. Nekem is hasonló a problémám: a Miskolci Egyetemen tanulok és szívem szerint az ügyészi pályát választanám. Milyen lehetőségeim vannak, milyen utat kell bejárnom hozzá? Egyáltalán hányad évben próbálhatok bekerülni az Ügyészségre? Ha esetleg irodai alkalmazottként jelentkeznék és csak utána fogalmazóként, ez járható út?
Kérelek, lássatok el gyakorlati útmutatókkal!
Előre is köszönet!!!
Thea