Közös megegyezéssel megszüntetett munkaviszony semmissége


Nádasi Csilla # 2002.02.15. 21:23

Judit írta - 2001.06.5 18:58
Érdekelne mások véleménye, hogy közös megállapodással megszüntetett munkaviszony esetében, van-e lehetőség a megállapodás semmissé tételére, vagy visszalépésre a munkavállaló részéről? Pontosabban arra gondolok, hogy ha megállapítják egy nőnél, hogy terhes, a megállapodásban megjelölt munkaviszony megszűnésének napja előtt, akkor a nő felbonthatja-e a megállapodást?

Visszacsinálni nem lehet. Azonban megszünést követő három napon belül elmehetsz táppénzre, legalább azt megkapod. A határozott idejű jogviszonyod mindenféleképpen megszünik.
Viszont míg táppénzen vagy, passziv munkaviszonyban állsz.

NOL (törölt felhasználó) # 2001.07.14. 21:03

Ha jól értem itt egy x-y ideig tartó határozott idejű munkaszerződésről van szó. Ahol is teljesen mindegy, hogy a munkavállaló meggondolta magát, és mégsem akar leszámolni. Ugyanis a munkáltatón múlik elsősorban, hogy akarja-e tovább foglalkoztatni. Vagy valóban a 'jóindulatára' lehet számítani.

Két Lotti # 2001.06.07. 10:29

Kedves Judit,

Véleményem szerint 'meggondoltam magam'-ot a munkavállaló nem érvényesíthet a munkáltatóval szemben.  Nem találok rá olyan jogszabályi lehetőséget, hogy egy aláírt közös megegyezéstől ilyen (vagy bármilyem más) indokkal el lehetne állni.  A Ptk. az Mt.-nek nem háttér szabálya.  Az Mt. szerint (7. para) a megállapodás megtámadható, ha a fél annak megkötésekor lényeges tényben vagy körülményben tévedett, de csak akkor, ha ezen tévedését a másik fél okozta (stb.).  Én nem hiszem, hogy ennek alapján tévedésre lehetne az adott esetben hivatkozni.

Álláspontom szerint ez a munkaviszony meg fog szűnni a megegyezésben kikötött időpontban, és kizárólag a munkáltató jóindulatán múlik, hogy felvállalja-e a terhes nő munkaviszonyban tartását (ezáltal pl. hogy elmegy táppénzre, aminek azután az egyharmadát a munkáltató fizetheti).


Ügyvéd - Társasági szakjogász

Judit # 2001.06.05. 16:58

Érdekelne mások véleménye, hogy közös megállapodással megszüntetett munkaviszony esetében, van-e lehetőség a megállapodás semmissé tételére, vagy visszalépésre a munkavállaló részéről? Pontosabban arra gondolok, hogy ha megállapítják egy nőnél, hogy terhes, a megállapodásban megjelölt munkaviszony megszűnésének napja előtt, akkor a nő felbonthatja-e a megállapodást?


Judit