Jogos - e a szociális segély kérelem elutasítása?


sortie # 2020.05.12. 13:05

zolizoli 2020.05.12. 13:11

Üdvözletem!
Lejárt a munkanélkülim,aktív korúak ellátását kértem a kormányhivataltól.Ezt elutasították,mivel 1/4 -ed tulajdonom van egy 12.800.000 Ft-os házban( vagyis 3.2 millió) A házat azonban jelzálog terheli,elidegenítési tilalom és anyámnak holtig tartó haszonélvezete.Ezt közöltem az újabb kérelmemben,hogy ez így nem "elidegeníthető tulajdon". A szobi járási hivatal ezt is visszautasította,hogy ez nem releváns adat. Igaz ez?Jogszerű az ellátás megtagadása?
Kösz:Zoltán

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 33. szakasza rendelkezik az aktív korúak ellátásáról.

A 33. § (2) értelmében: Az (1) bekezdés alkalmazásában akkor nem biztosított a megélhetés, ha a családnak az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 90%-át és vagyona nincs.

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény meghatározza a vagyon fogalmát:

Ennek értelmében nem minősül vagyonnak az az ingatlan, amelyben az érintett személy életvitelszerűen lakik.

4. § b) vagyon: ha e törvény másként nem rendelkezik, az a hasznosítható ingatlan, jármű, vagyoni értékű jog, továbbá pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt – jövedelemként figyelembe nem vett – összeg, amelynek
ba) külön-külön számított forgalmi értéke, illetve összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a harmincszorosát, vagy
bb) együttes forgalmi értéke az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a nyolcvanszorosát
meghaladja, azzal, hogy a szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni ellátások jogosultsági feltételeinek vizsgálatánál nem minősül vagyonnak az az ingatlan, amelyben az érintett személy életvitelszerűen lakik, az a vagyoni értékű jog, amely az általa lakott ingatlanon áll fenn, továbbá a mozgáskorlátozottságra tekintettel fenntartott gépjármű;

Fentiek, és a leírtak alapján a járási hivatal jogszerűen járt el akkor, ha Ön életvitelszerűen nem a fenti ingatlanában él. (A jogszerűség és az igazságosság nem mindig esik egybe, mint ahogy a jogszolgáltatás sem mindig esik egybe az igazságszolgáltatással.)

Egyebekben: De igen, ez elidegeníthető tulajdonrész, bármikor eladhatja (persze ha van, aki megveszi figyelemmel az elővásárlási jogra is...), de a haszonélvezeti jog önmagában nem akadálya az elidegenítésnek.

zolizoli # 2020.05.12. 11:11

Üdvözletem!
Lejárt a munkanélkülim,aktív korúak ellátását kértem a kormányhivataltól.Ezt elutasították,mivel 1/4 -ed tulajdonom van egy 12.800.000 Ft-os házban( vagyis 3.2 millió) A házat azonban jelzálog terheli,elidegenítési tilalom és anyámnak holtig tartó haszonélvezete.Ezt közöltem az újabb kérelmemben,hogy ez így nem "elidegeníthető tulajdon". A szobi járási hivatal ezt is visszautasította,hogy ez nem releváns adat. Igaz ez?Jogszerű az ellátás megtagadása?
Kösz:Zoltán

monalisa1 # 2008.05.13. 20:08

http://magyarorszag.hu/
a megjelenő honlap bal felső sarkában lévő "keresés a Portálon" ablakba írd be a szociális segély kifejezést, és a választ megkapod.

tuci2 # 2008.05.13. 19:59

Kérdezni szeretném, hogy kaphat-e szoc.segélyt olyan személy, ahol a családban ketten élnek, apának kb.nyugdíja, és egyéb jövedelme kb. 130ezer forint. Gyermeke munkanélküli járadékban részesült, de már nem kap járadékot. Milyen igazolásokat kell csatolni egy-egy ilyen kérelemhez? Köszönöm a választ előre is.

bimba # 2007.11.17. 14:57

Kedves zegha.
Nem érdemes ennyire küzdeni azért a szocsegélyért,mert az a 25 ezer ft tulajdonképpen csak 14 ezer ft havonta.Nekem annyi volt legalább is.Eredetileg 18 ezer ft volt anno,de lefaragták 14 ezerre.

zeegha # 2007.11.15. 03:56

Köszönöm gyigyi.
Igen értem a jogalkotói állásfoglalást. Bár a segélykérőnek lehet más nézőpontja. Pl. éppen az a baj, hogy nem tudja fenntartani a tulajdonait, mert kimerítette az álláskeresési járadékát és most nincs semmi bevétel (sem munka)a szüleihez is azért költözött, hogy csökkentse a rezsiköltségeit. Szegény nehéz sorsú....
Na de egy törvénnyel hiába vitatkozom és érzésem szerint alapjában véve lehet, hogy igaza van.
Az átjelentkezést még megfontolom.
Köszönöm kedves válaszod.

gyigyi # 2007.11.10. 15:11

Zeegha!
Jól látod a dolgot. Vissza kell költöznöd a saját lakásodba, legalábbis névlegesen! Az ottani önkormányzatnál viszont kérelmed szintén elutasításra kerül a gépkocsid értéke miatt. Ha egy kicsit is belegondolsz a jogalkotó szándékába, láthatod, hogy ha valaki fenn tud tartani egy személygépkocsit, illetve egy olyan ingatlant, amiben valójában nem is lakik, akkor ő nem szociálisan rászorult. Valahol határt kell szabni, mindenki nem lehet jogosult szociális ellátásra. Egyébként egyedülállóként 24.417,- Ft-ra lennél jogosult, ha az a "fránya" autó nem lenne, vagy kisebb értékű lenne.

zeegha # 2007.11.08. 13:50

Köszönöm lewho.
Ezek szerint ezt tudomásul kell vennem. Nem a "jegyző ismeri rosszul a szabályt" :-). Hanem mivel a szüleimnél lakom és nem a saját lakásomban és az autóm is nagyobb értékű ezért jogos az elutasítás.
Ha sokkal ócskább autóm lenne és visszaköltöznék az enyémbe ...
Ezen érdemes elgondolkozni.
Csakhogy a saját lakásom egy másik városban sőt másik megyében van és mindig is ideiglenesen voltam csak bejelentve (bár 22 évig ott laktam).
Nem tudom, hogy meg lehet-e tenni, hogy az ottani önkormányzatnál újra benyújtom az igénylést?

lewho # 2007.11.08. 12:41

37/A. § (1) A rendszeres szociális segély a hátrányos munkaerőpiaci helyzetű aktív korú személyek és családjuk részére nyújtott támogatás. A települési önkormányzat, 2007. január 1-jétől a jegyző rendszeres szociális segélyt állapít meg annak az aktív korú személynek, aki

  1. egészségkárosodott,
  2. vagy nem foglalkoztatott,
  3. vagy támogatott álláskereső,

feltéve, hogy saját maga és családjának megélhetése más módon nem biztosított. A b) pont szerinti személy esetében a rendszeres szociális segély megállapításának feltétele, hogy vállalja a beilleszkedését segítő programban való részvételt.

(4) Az (1) bekezdés alkalmazásában akkor nem biztosított a megélhetés, ha a családnak az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 90%-át és vagyona nincs.

  1. vagyon: ha e törvény másként nem rendelkezik, az a hasznosítható ingatlan-jármű, továbbá vagyoni értékű jog, amelynek

ba) külön-külön számított forgalmi értéke, illetőleg összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a húszszorosát, vagy
bb) együttes forgalmi értéke az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a hetvenszeresét
meghaladja, azzal, hogy a szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátások jogosultsági feltételeinek vizsgálatánál nem minősül vagyonnak az az ingatlan, amelyben az érintett személy életvitelszerűen lakik, az a vagyoni értékű jog, amely az általa lakott ingatlanon áll fenn, továbbá a mozgáskorlátozottságra tekintettel fenntartott gépjármű;

Szvsz jogos az elutasítás. Sajna szigorú a szabál.

zeegha # 2007.11.08. 11:55

kbs!
Ez roppant informatív és segítőkész válasz volt.

Esetleg ahhoz is hozzá tudnál szólni, hol találok konkrét számokat a 37/a szociális törvényhez amikre az elutasítás hivatkozik?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.08. 04:50

Köteles volnék kiadni a lakásomat vagy bérbeadni az autómat?

Nem, nem vagy köteles. Az önkormányzat pedig nem köteles segélyt folyósítani.

zeegha # 2007.11.08. 00:16

Kedves Fórumozók!

Lejárt az álláskereső támogatásom (és még nincs újabb állásom). A munkaügyi hivatalban arra biztattak adjak be az önkormányzathoz egy szociális segély iránti kérelmet, mivel –szerintük – törvény adta módom van arra, hogy amíg nincs állásom kb. havi 25 e. Ft/hó támogatásban részesüljek – közben velük továbbra is együttműködni vagyok köteles.
No én be is adtam ezt a kérvényt.
A helyzet következő:
Amióta munkanélküli vagyok a szüleimmel lakom, akik nyugdíjasok. Kettejük nyugdíja (összbevétele) kb. 90 ezer Ft/hó.
A munkaügyi hivatalosok szerint szüleim jövedelme nem számít, mert valami újabb törvény szerint egyedülállónak minősülök.
A vagyonnyilatkozatba beírtam, hogy van egy lakásom (egy másik városban, innen költöztem a szüleimhez fenntartási nehézségek miatt) és egy autóm.

Nos a kérelmemet elutasították az alábbiak szerint:

A kérelem és a csatolt dokumentumok alapján megállapításra került, hogy az érintett nem jogosult a rendszeres szociális segélyre, mivel . esetében nem állnak fenn a szociális törvény 37/a § (1) bekezdésében meghatározott feltételek.

A szociális törvény alapján rendszeres szociális segélyre jogosult az a nem foglalkoztatott személy, aki álláskeresési támogatatását kimerítette, s megélhetése nem biztosított. Akkor nem biztosított a megélhetése, ha a családnak az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdijminimum 90 %-át ( 24417,- FT) , és vagyona nincs.

Vagyonnak minősül , az a hasznosítható ingatlan, jármű, továbbá vagyoni értékűjog, amelynek
a./ külön külön számított forgalmi értéke, illetőleg összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a húszszorosát, (542.600,) vagy
ab./ együttes forgalmi értéke az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a hetvenszeresét eléri. ( 1. 899.100)
Kérelmező egyedül élő, vagyonnyilatkozata alapján Xxxxxx címen rendelkezik 6.000.000,- Ft értékű lakással, valamint 1.000.000,- Ft értékű személygépkocsival.

Ezen indok alapján rendszeres szociális segély megállapítására nem jogosult.

Jogos ez az elutasítás?

Azt írja hasznosítható vagyontárgy. Köteles volnék kiadni a lakásomat vagy bérbeadni az autómat? Vagy eladni őket? Mivel fenntartásukra nincs jövedelmem? Illetve amíg nincs munkám ezekből kéne megélnem?

Sajnos a neten nem sikerült konkrét számadatokat találnom 37/a törvényhez ami alapján elutasítottak.
Kérlek segítsetek! Érdemes megfellebeznem? És akkor mire hivatkozhatok?