folytonos munkarend - sürgős


anna.kerepes # 2007.11.23. 13:42

Kérem, hogy valaki mielőbb segítsen a következőben. Munkáltatómnál megszakítás nélkülimunkarendben dolgozom (munkadidő keret nélkül), napi 8 órát. Eddig ha minden hétvégén dolgozni akartam, akkor úgy csinálta a beosztást (mindenkinek) hogy dolgozhattunk . Most viszont azt mondja , a továbbiakban ez nem lehet így, mert szigorodnak az ellenőrzések és már nem vállalja. Tényleg igaz, hogy szombat-vasánrap egymás után nem dolgozhataok, mert így szabályos? Hogy ha szombaton dolgozok, akkor vasánap nem dolgozhatok és fordítva? Ez tényleg így szaálbyos? Előre is köszönöm a segtségt.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.23. 13:58

A sazbályozás olyan "egyszerű", hogy inkább idemásolom.
Mt.
A munkaidő és a pihenőidő
117. § (1) E törvény alkalmazásában

  1. munkaidő: a munkavégzésre előírt idő kezdetétől annak befejezéséig tartó időtartam, amibe be kell számítani a munkavégzéshez kapcsolódó előkészítő és befejező tevékenység időtartamát. Eltérő rendelkezés vagy megállapodás hiányában a munkaidőbe a munkaközi szünet időtartama (122. §) - a készenléti jellegű munkakör kivételével - nem számít be;
  2. napi munkaidő: az egy naptári napra eső, vagy huszonnégy órás megszakítás nélküli időszakba tartozó munkaidő;
  3. heti munkaidő: az egy naptári hétre eső, vagy százhatvannyolc órás megszakítás nélküli időszakba tartozó munkaidő;
  4. éjszakai munka: a huszonkét és hat óra közötti időszakban teljesített munkavégzés;248
  5. többműszakos munkarend: ha a munkáltató napi üzemelési ideje meghaladja a munkavállaló napi teljes munkaidejét és a munkavállalók időszakonként rendszeresen, egy napon belül egymást váltva végzik azonos tevékenységüket;
  6. délutáni műszak: a többműszakos munkarend alapján a tizennégy és huszonkét óra közötti időszakban teljesített munkavégzés;
  7. éjszakai műszak: a többműszakos munkarend alapján végzett éjszakai munka;
  8. éjszakai munkát végző munkavállaló: az a munkavállaló, aki

ha)a munkarendje szerint rendszeresen éjszakai műszakban, vagy
hb)az éves munkaidejének legalább egynegyedében éjszakai munkát végez;

  1. pihenőnap: a naptári nap nulla órától huszonnégy óráig tartó időszak, vagy három- és négyműszakos munkarendben, továbbá a megszakítás nélkül működő munkáltató, illetve az ilyen munkakörben foglalkoztatott munkavállaló esetében - munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek eltérő megállapodása hiányában - a következő műszak megkezdését megelőző huszonnégy óra;
  2. idénymunka: az olyan munkavégzés, amely az előállított áru vagy a nyújtott szolgáltatás természete miatt - a munkaszervezés körülményeitől függetlenül - évszakhoz, az év adott valamely időszakához vagy időpontjához kötődik.
  3. készenléti jellegű munkakör: az olyan munkakör, amelyben

ka) a munkakörbe tartozó feladatok jellegéből adódóan - hosszabb időszak alapulvételével - a rendes munkaidő legalább egyharmadában nincs munkavégzés, és a munkával nem töltött időt a munkavállaló pihenéssel töltheti, vagy
kb) a munkavégzés - különösen a munkakör sajátosságára, a munkavégzés feltételeire tekintettel - a munkavállaló számára az általánoshoz képest lényegesen alacsonyabb igénybevétellel jár.
(2) Kollektív szerződés az (1) bekezdés d)-f), h), j) pontjában foglaltaktól eltérhet azzal, hogy az éjszakai munkának minősülő időszak hét óránál rövidebb nem lehet, és ebbe a huszonnégy és öt óra közötti időtartamot be kell számítani.
117/A. § (1) Kollektív szerződés

  1. a polgári repülésben hajózó, légiutas-kísérő, repülőgépes műszaki, továbbá a légi járműveket kiszolgáló berendezéseket kezelő és vezető,
  2. a belföldi és nemzetközi közúti személyszállítás és árufuvarozás körében forgalmi utazó,
  3. a közúti közlekedésben a menetrend szerinti helyi-, valamint 50 km-t meg nem haladó útszakaszon végzett helyközi menetrend szerinti személyszállítást végző, és a zavartalan közlekedést biztosító,
  4. a nemzetközi vasúti személyszállítás, valamint a belföldi és nemzetközi vasúti árufuvarozás körében utazó, illetve a zavartalan közlekedést biztosító

munkakörben foglalkoztatott munkavállaló tekintetében a napi munkaidő korlátozására [119. § (3) bekezdés], a munkaközi szünetre (122. §), a napi pihenőidőre (123. §), a heti pihenőnapra, illetve pihenőidőre, a vasárnapi és a munkaszüneti napon történő munkavégzésre (124-125. §), valamint a rendkívüli munkavégzés éves mértékére [127. § (4) bekezdés] vonatkozó rendelkezésektől eltérhet, ezen túlmenően legfeljebb egyéves, illetve legfeljebb ötvenkét hetes munkaidőkeretet állapíthat meg.
(2) Az egészségügyi tevékenységre vonatkozóan

  1. a napi huszonnégy órán át folyamatos szolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgáltatók esetében külön törvény a 118/A. § (1) és (2) bekezdésétől eltérően legfeljebb hat havi, illetve legfeljebb huszonhat heti munkaidőkeretet is megállapíthat,
  2. külön törvény vagy kollektív szerződés a 118/A. § (1) bekezdésétől eltérően legfeljebb négyhavi, illetve legfeljebb tizenhat heti munkaidőkeretet is megállapíthat,
  3. külön törvény vagy kollektív szerződés a 119. § (3) és (7) bekezdésétől eltérhet azzal, hogy a nem készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatott munkavállaló munkaideje nem haladhatja meg a munkaidőkeret átlagában a heti 60 órát, egészségügyi ügyelet esetén a heti 72 órát,
  4. kollektív szerződés rendelkezése alapján, vagy ha a napi huszonnégy órán át folyamatos szolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgáltatók esetében külön törvény lehetővé teszi, a munkavállaló előzetes írásos beleegyezése esetén a 123. § (1) bekezdésétől eltérően legalább megszakítás nélküli nyolc óra napi pihenőidőt kell biztosítani,
  5. külön törvény vagy kollektív szerződés a 126. § (1) bekezdés d) pontjától eltérhet, és - a készenlét során végzett munka szokásos időtartamának alapulvételével - meghatározhatja az egy készenlétre eső rendkívüli munkavégzés átlagidőtartamát,
  6. jogszabály a 127. §-ban és 129. §-ban foglaltakon túl szabályozhatja a rendkívüli munkavégzés, az ügyelet és a készenlét elrendelésének feltételeit, valamint a készenlét és a készenlét alatt elrendelt munkavégzés díjazását egyaránt magában foglaló átalánydíjazás mértékét, illetve az ügyelet díjazását,
  7. külön törvény vagy kollektív szerződés a 124. § (8) bekezdésében foglaltaktól eltérhet, azzal, hogy a munkavállaló számára hetente egy pihenőnapot ki kell adni.

(3) Előadóművészeti és alkotóművészeti intézmény tekintetében a 118/A. § (1) bekezdésétől eltérően kollektív szerződés legfeljebb hat havi, illetve huszonhat heti munkaidőkeret alkalmazását határozhatja meg.
(4) Ha törvény

  1. valamely gazdasági ágazat, alágazat tekintetében a munkavállaló munkavégzésére szakmai szabályt ír elő, illetve
  2. a tartós külszolgálat tekintetében eltérő szabályt ír elő,

e törvény munkaidőre és pihenőidőre vonatkozó rendelkezéseit e szabályokban meghatározott eltérő rendelkezések mellett kell alkalmazni, feltéve, hogy ezt a szakmai szabály, illetve a tartós külszolgálatra vonatkozó szabály nem zárja ki.
(5) Jogszabály a 126. § (1) bekezdésének c) pontjától, az ügyelet 129. § (1) bekezdésében meghatározott fogalmától és az ügyelet elrendelésének mértékétől, valamint a 148. §-tól

  1. az egészségügyi tevékenységre vonatkozó külön törvényben meghatározott ügyeleti feladatok ellátásában részt vevő munkavállaló vonatkozásában a napi huszonnégy órán át folyamatos szolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgáltatóknál elrendelt ügyelet esetében (egészségügyi ügyelet), illetve
  2. külön jogszabályban meghatározottak szerint a kollégiumban a tanulók éjszakai felügyeletének, valamint a pedagógiai, nevelési programban meghatározott kirándulás vagy más, nem a nevelési-oktatási intézményben szervezett program megvalósításához elrendelt ügyelet esetén (közoktatási ügyelet)

eltérhet.

Piqlet # 2007.11.23. 14:45

Folyamatos műszakrendben dolgozom (312 óra nappal, 3 pihenőnap, 312 óra éjszaka, 3 pihenőnap). Karácsony és január 2-a között leállás lesz a gyárban. Egyébként 26-27-28-án sze-csüt-péntek)és január 1-2-3-án (kedd-sze-csüt) dolgoznék. 26-27-28-ra kiírtak 5 nap szabadságot, ami rendben is lenne (utánanéztem), ha karácsony nem számítana fizetett ünnepnek. A cég mégis kiírta mindenkinek az 5 nap szabadságot, sőt, január 1-re - arra az 1 napra - 3 nap szabadságot vesznek el (ami szintén rendben lenne az egyenlő bánásmód elve szerint, ha nem épp fizetett ünnep lenne). Kérdésem a következő: folyamatos műszakban tényleg nem számít a fizetett ünnep? Mert erre hivatkoznak. Ilyenkor nem működik az egyenlő bánásmód elve, csak a szabadság elszámolásánál???
A Munkatörvénykönyvben egyébként ennyit találtam:

135. § (1) A szabadság kiadásánál a munkarend (munkaidőbeosztás) szerinti munkanapokat kell figyelembe venni.

(2) A heti kettőnél több pihenőnapot biztosító munkaidőbeosztás esetén a szabadság kiadása tekintetében a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkavállaló két pihenőnapját, valamint a munkaszüneti napot.

Tehát az én értelmezésem szerint NEM ÍRHATNÁNAK a fizetett ünnepnapokra szabadságot - mint ahogy eddig is megtették...

Köszönettel: egy felháborodott dolgozó

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.23. 16:12

Pedig ez elég egyértelmű. Annak, aki dolgozna az ünnepnapon - de nem dolgozik - szabadságot kell kiadni arra a napra. Annak, aki nem dolgozna az ünnepnapon - nem kell szabadságot kiadni arra a napra. S mivel a munkarendet elegendő egy héttel előre közölni, és a szabadság kétharmadával a munkáltató rendelkezik, megteheti, hogy mindenkinek munkanapot rendel azokra az ünnepnapokra, majd mindenkit szabadságra küld.

Sőt, nálatok még erre az apró trükkre sincs szükség, mert a munkaidőbesosztásotok heti kettőnél több pihenőnapot biztosít.

Piqlet # 2007.11.23. 16:34

Köszönöm a választ! Habár azt még mindig nem értem, akkor kikre vonatkozik a 135.§ 2. bekezdése???

  1. A heti kettőnél több pihenőnapot biztosító munkaidőbeosztás esetén a szabadság kiadása tekintetében a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkavállaló két pihenőnapját, valamint a munkaszüneti napot.

Tehát a szabadságot ugyanúgy számolják, mint a hétfőtől-péntekig 8 óráan dolgozóknak, de a munkaszüneti nap nem jár nekünk? És mi van az egyenlő bánásmód elvével??? Valahogy ez nekem sántít... vagy a MTK lenne ennyire hézagos?!

Köszönettel: "Értetlen" :)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.23. 16:36

Azokra vonatkozik, akiknek hetente több mint két pihenőnapjuk van. Például rátok.

efi99 # 2007.11.23. 18:13

Piqlet

Az a 2. pont leegyszerűsítve azt jelenti, hogy nem csak arra a napra lehet beírni szabit, amikor dolgoznál, hanem arra is, amikor amúgy nem. Erre azért van szükség, mert egy-egy napon a munkaidőd neked 12 óra, a szabadság (ami mindig egy egész napra vonatkozik) viszont csak 8-at "ér".
Tehát ha kétszer nem dolgozol az adott héten, pl Hé és Sze (Ke meg amúgy se lettél volna), akkor beírják a szabit mindhárom napra (38=212) Ettől te semmivel sem dolgozol többet mind egy 8-órás, vagyis ugyannnyi szabadidőd is van.

kbs
"S mivel a munkarendet elegendő egy héttel előre közölni, és a szabadság kétharmadával a munkáltató rendelkezik, megteheti, hogy mindenkinek munkanapot rendel azokra az ünnepnapokra, majd mindenkit szabadságra küld."

Az lehet, hogy a munkarendet 1 héttel előre kell közölni, de a szabit, akkor is 30-cal előre közhírré kell tétetni. A kétharmad az meg szerintem háromnegyed.

Piqlet # 2007.11.24. 10:26

Köszönöm a válaszokat!
a szabadság elszámolásával tisztában vagyok. Nekem a problémám a MUNKASZÜNETI NAP elszámolása. Tehát írom részletesen (mert úgy látom, eddig rosszul tettem fel a kérdést):
December 26-27-28 nekem munkanap lenne. A hét 24-30-ig terjed. Tehát normális esetben a kedd-szerda-csütörtök mellé kiírják szabadságra a hétfő-pénteket, amit meg is értek, hiszen én is 1 hét szabadságot kapok, tehát jogos. De: a 25-26-a munkaszüneti nap (fizetett ünnep, még a MTK. szerint is!). Tehát erre a két napra nem írhatnának szerintem szabadságot, mint ahogy a nálunk 8 órában, hétfőtől-péntekig (a szellemi dolgozóknak) nem is írnak, nekik jár a fizetett ünnep, tehát nem az éves szabadság-keretükből kerül levonásra. Nekünk viszont a szabadságunk megy el erre a két napra is (sőt, a január 1-re is - 3 nap!). Véleményem szerint a dec. 24-30-ig terjedő hétre nekünk (fizikai dolgozóknak) ugyanúgy csak 3 nap szabadságot lenne jogos kiírni, mint a szellemi dolgozóknak. Tehát így vonnának egész évben azonos órát-napot a szabadságban töltött időre. Mert engem - és a többieket - nagyon felháborít, hogyha a szabadságot - jogosan - ugyanúgy számolják, mint a szellemi dolgozóinknak, akkor a munkaszüneti napot miért nem?! Mi ezt nem érezzük így korrektnek - és jogosnak sem...

efi99 # 2007.11.24. 11:35

Nem tudnám megmondani az konkrétan mennyire jogos, hogy az ünnepnapra írják ki, illetve, hogy ez anyagilag egészen pontosan mit jelent.
Viszont ha tisztán csak az órák számát nézem az adott hónapban ettől még nem jársz rosszabbul. A 8-órások és a te kötelező óráid száma decemberben egyforma (152). Az lehet, hogy neked szabadságod megy el arra a 2 napra (25,26) de ezzel - a 8 órásokkal ellentétben - gyártottál ott magadnak +16 órát. Ez pedig ott jön vissza, hogy a hónapban nem fogsz dolgozni valamikor (illetve kevesebbet valamelyik héten) ehhez viszont majd ott MÉGSE kell kiírni ahhoz szabit, hogy meg legyen a havi köteleződ. Más szóval egy 8-órással ellentétben úgy lesz elég valamelyik héten 24 órát dolgoznod (és persze emiatt többet otthonmaradnod) hogy ehhez nem kellett OTT szabit kivenned.
Ezekután szerintem indifferens, hogy konkrétan melyik napra volt beírva a szabi, hiszen pont ugyanannyit és ugyanúgy fogsz dolgozni és 25-26 sem mész. Már persze, ha anyagilag is tök egyforma, de ezt nem tudom.

Piqlet # 2007.11.25. 16:21

Köszi a választ, effi99!

Nov. 23-án 15:45-kor írtam le a beosztásom. Én ilyen munkaidő-elosztásban dolgozom, ezen a cég - ha ég-föld összeszakad is - nem változtat. Amit észrevettem válaszodban: Te 152 órás havi keretet írtál decemberre. Nálunk a cég 168 órás keretet írt ki, szóval a munkanapokba beleszámolták a két nap fizetett ünnepet is - a 8 órás dolgozókkal ellentétben, hiszen nekik kifizetik a munkaszüneti napot, tehát ők tulajdonképp csak 152 órát dolgoznak a hónapban. Szóval itt a bibi, mert 168-152=16 óra! Tehát nekünk itt szépen eltűntetnek 16 órát, ami - a szellemi dolgozók december havi órakeretéhez képest - túlórának számít. Viszont ezt a két napot, amit így "lenyisszantottak", kiírják szabadságnak a karácsonyi leállásra. Szóval a szellemi dolgozóknak 3 nap szabit vesznek el arra a hétre, a fizikai dolgozóknak 5-öt. Na, ezt nem értem én, hogyha a fizetett ünnep folyamatos műszakban nem jár (a cég állítása szerint), akkor meg a 16 óra túlóránk hová lett? Se fizetett ünnep, se csúsztatás??? Hol találom meg a Munkatörvénykönyvben, hogy mi vonatkozik a megszakítás nélküli munkarendben dolgozóknál a munkaszüneti napra és a túlórára? Mert a cég mindig a MTK-re hivatkozik, de azt nem hajlandóak elárulni, melyik § mondja ki, hogy nekünk nem jár a fizetett ünnep... Magyarán megmondva úgy érzem, minket itt hülyének néznek - mert sajnos megtehetik...

zsenzso # 2007.11.25. 18:42

szia Piqlet!

Én is folytonos munkarendben dolgozom. Az előző munkahelyemen nemes egyszerűséggel havi 174 órát írtak elő nekünk minden hónapra, így énszerintem 2005. jan. l. és 2007. aug. 31. között 160 ki nem fizetett túlórám keletkezett. Új munkahelyem van, a régit felszólítottam, hogy fizesse ki a túlórákat, nem ismerik el, hogy tartoznának. Azt hiszem, fizetési meghagyást fogok ellenük beadni. Mivel nem ismerik úgysem el a tartozást, munkaügyi per lesz belőle. Már csak azért sem akarom annyiban hagyni a dolgot, mert mostani munkahelyemen ugyanúgy számolnak, mint Nálatok, nekem azt ordibálta a HR-es főnök, hogy nekem nem jár a fizetett ünnep,ha aznap úgyis szabadnapos vagyok, mit akarok? Pedig a munka törvénykönyvében az van, hogy heti 40 óra a törvényes munkaidő, vagyis napi 8 óra. Igaz, hogy mi másmilyen munkarendben dolgozunk, de attól még nekünk is csak annyit kell az adott hónapban dolgoznunk, mint egy "rendes" dolgozónak.

efi99 # 2007.11.25. 18:58

A 125. paragrafus ír a munkaszüneti napon történő munkavégzésről.
A 117/B meg arról, hogy mennyi a napi illetve heti munkaidő. Nem tesz különbséget a folyamatos és nem folyamatos munkarend között. Tehát mindkettőnél, ha heti, havi vagy nagyobb munkaidőkeretet akarunk kiszámolni, ezt kell alapul venni (meg persze a hivatalos munkanapok számát), emiatt nincs ilyen, hogy mindig 168 óra/hó a kötelező. Mindig annyi a kötelező órája mindenkinek - teljesen mindegy, hogy naponként hány órát dolgozik, illetve, hogy időnként vasárnap és ünnepnap is dolgozik - amennyi a hivatalos ("8-órás") munkanapok száma *8.
Jóhogy nem már annak többet (vagy néha kevesebbet) kell dolgoznia, aki nem 8-órás, ráadásul minden hónapban, sőt minden évben máshogy kutyulva.
A túlóra is ugyanolyan túlóra, mint 8-órásoknál (amit tehát a fentebb leírt alapóraszámhoz kell mérni), csak a munkaidőkeret nem biztos, hogy havi. (Nálunk pl annak ellenére az, hogy folyamatos munkarend van)

efi99 # 2007.11.25. 19:10

Ja és valaki árulja már el nekem mi az a fizetett ünnep (8-órás vagyok)?? Én még ilyet a bérpapíromon sohasem láttam (meg az MT-ben sem). Mit kell azon kifizetni, ha nem dolgozom. Van az alapbér - ha egy adott hónapban 0 nap szabin vagyok - az mindig ugyanannyi, függetlenül attól, hogy hány óra volt abban a hónapban, meg hány ünnepnap.
A szabadság az persze fizetett, mivel beleszámít a kötelező órákba, de az ünnep...
Piqlet, te írtad: "a 25-26-a munkaszüneti nap (fizetett ünnep, még a MTK. szerint is!)", hol van ez?

zsenzso # 2007.11.25. 19:31

szia efi99!

Az a gond, hogy a munkáltatóm még csak nem is ugatja a munka törvénykönyvét, a kollektív szerződésünk 6 havi munkaidőkeretet ír elő nekünk, de ez úgy néz ki, hogy minden 3. és 4. napon dolgozunk 12 órát, ezért egyik hónapban 168 órát dolgozunk, a másikban meg lehet, hogy 192-t. Most megint azon vitázunk, hogy nekem miért kell decemberben 16 órával többet dolgoznom, mint a "rendes" munkarendben dolgozóknak. Túlórát (túlmunkát) nem fizetnek. Megmondja, hogy mennyi a csúsztatásom, én mondhatom meg, hogy mikor veszem ki, de nem vehetem ki hétköznap nappalra. Mondtam a főnökömnek, hogy neki kellene személyekre lebontva megcsinálnia a beosztást, és akkor pl. hétköznap nappal is otthon lehetnék csuszin. Egyébként azzal próbáltam érvelni munkaidő-keret ügyben, hogy aki hivatali rendben dolgozik, annak nem kell ledolgoznia dec. 25.-ét és 26.-át, mégis megkapja az egész havi bérét, énnekem miért kell 16 órával többet dolgoznom a havi béremért?

efi99 # 2007.11.25. 20:12

Zsenzso, és soha nem ellenőrzik őket? Ez így bércsalás, ami elég durva dolog.

Piqlet # 2007.11.26. 13:30

Efi99!

Küldöm a MTK. idevágó pontjait. Majd később kiegészítem a saját "mondókámmal", de sajnos most nincs időm. Köszönöm mindenkinek a hozzászólást, mindet érdeklődéssel olvasom, és remélem tudunk segíteni egymásnak. Ne hagyjuk, hogy a folyamatos műszakban dolgozókat kihasználják!

125. § (1) Munkaszüneti napon - a 127. § (1) bekezdésének második mondatában meghatározott kivétellel - a munkavállaló csak a megszakítás nélküli munkarendben, vagy a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál, illetőleg ilyen munkakörben foglalkoztatható. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.
(2) A munkáltató, illetve a munkakör akkor minősül a munkaszüneti napon rendeltetése folytán működő munkáltatónak, illetve munkakörnek, ha a tevékenység során nyújtott szolgáltatás e napon történő rendszeres igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó helyben kialakult, vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásokból eredő igény alapján, vagy az élet, egészség, testi épség, továbbá a vagyontárgyak védelme érdekében kerül sor.
(3) Munkaszüneti nap: január 1., március 15., húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25-26.
(4) Ha a munkaszüneti nap vasárnapra esik, az e napon, illetve a húsvétvasárnapon és a pünkösdvasárnapon történő munkavégzés tekintetében a munkaszüneti napra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.
(5) A munkaidő beosztásának a munkaszüneti napok miatt indokolt változtatását a miniszter évenként szabályozza. E változtatás során vasárnap nem nyilvánítható munkanappá.

Piqlet # 2007.11.26. 13:33

Kiegészítem még gyorsan a 135.§ 2. bekezdéssel:

  1. A heti kettőnél több pihenőnapot biztosító munkaidőbeosztás esetén a szabadság kiadása tekintetében a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkavállaló két pihenőnapját, valamint a munkaszüneti napot.

Vagyis munkaszüneti napra nem írhat(ná)nak szabadságot...
Vagy ennyire nem értek magyarul?!

efi99 # 2007.11.26. 14:24

Jó. De hol van itt olyan, hogy az ünnepnapokra pénzt osztanak bárkinek is, aki nem dolgozik akkor?

zsenzso # 2007.11.26. 17:04

efi99!

Lehet, hogy már én is fáradt vagyok, de nem értem a kérdésedet!

Nem, senki nem vár külön pénzt arra a napra, amikor nem dolgozik, csak annyit várunk, hogy nekünk se kelljen többet dolgoznunk. Idén a felsorolt 10 munkaszüneti nap mind hétköznapra esik, tehát ezekkel csökkenteni kell a munkaidő-keretet, vagy a rám irányadó munkaórákkal kell figyelembe venni.

Mégpedig azért, mert egy hivatali rendben dolgozónak sem kell ledolgoznia a munkaszüneti nap miatt kiesett órákat.

efi99 # 2007.11.26. 18:01

Zsenzso, ne érts félre, tökéletesen egyetértünk.

Csupán csak eszembe jutott ennek kapcsán ez a fizetett ünnep féle urbanlegends. Az alant részletezett vitában ilyen fizetett ünnep-féle nem létező dologra nem szerencsés hivatkozni. Az ünnepnap az nem munkanap - ha hétköznapra esik - 8 órával csökkenti mindenki munkaidejét, akár milyen munkarendben is dolgozzon, így gondolom én is.

Piqlet # 2007.11.26. 23:37

Zsenzso!

Nagyon köszönöm a segítséget! Éppen ezt próbáltam én is elmagyarázni, hogy a 8 órában dolgozóknak decemberben 152 óra a havi keret, nekünk (folyamatos műszakban) a cég kiírt 168 órát, tehát azt a plusz 16 órát, ami a 8 órásoknak munkaszüneti nap nekünk szépen "elfelejtették" túlórában számolni, viszont a dec. 25-26-ra - amikor kiírathatnám magamnak a túlórát - szabadságot írtak ki.
Tudtommal a munkaszüneti napra a 8 órában dolgozók ugyanúgy megkapják a bérüket, mint a többi napra, gondolom így alakult ki - talán nem egészen helyesen - a "fizetett ünnep" kifejezés. Mindegy, a lényeg az, hogy a karácsony MUNKASZÜNETI NAP (mint ahogy van még pár ilyen az évben) és én SEHOL nem találom a MTK-ben, hogy a folyamatos műszakban ne járna a munkaszüneti nap. Amikor dolgozunk, jár aznap az ide vonatkozó pótlék, de ha pont nem, értelemszerűen nem kapunk semmit. Viszont ha a munkaszüneti napot ki szeretném venni, akkor nekem szabadságot kell íratni rá (hogy miért, azt még most sem értem, hiszen - attól függetlenül, hogy az nekem munkanapra esik) az egyébként még mindig munkaszüneti nap a MTK. szerint. Tehát szerintem csak simán el kéne engedniük, és kifizetni a munkaszüneti napra járó alapbért (ha az nekem munkanap lenne egyébként). Vagy nem..? Mert azért a dec. 24-30-ig terjedő időszakra kiírt 5 nap szabadságot kissé erősnek tartom, amikor a 25-26-a munkaszüneti nap, tehát erre a hétre minden "normál" munkarendben dolgozónak is csak 3 napot írnak ki...
Szóval csak azt próbálom elmagyarázni (bocs, lehet, hogy kissé már hosszadalmasan), amit Zsenzso is, hogy a folyamatos munkarendben dolgozóknak a munkaszüneti nap egyébként túlóra - lenne, tehát vagy ehhez járó pótlékkal, vagy pedig csúsztatásként kellene, hogy számolják. Vagy nem..???

zsenzso # 2007.11.27. 06:01

sziasztok!

Most nem tudom pontosan hol, de azt olvastam a munka törvénykönyvében, hogy a munkaszüneti napot a munkaidő-keret kiszámításánál figyelmen kívül kell hagyni, vagy a rám irányadó munkaórával figyelembe venni. Vagyis én úgy gondolom, hogy ha december 25-re be vagy osztva (én pl. éjszakás leszek este 7-től reggel 7-ig)
nem kell szabit kivenned, meg kell rendesen kapnod a havi fixedet, viszont nem jár rá bérpótlék, csak távolléti díj. Ha dolgozol, akkor meg 100 % munkaszüneti pótlékot kell kapnod. Nálunk is úgy volt a régi munkahelyemen, hogy szabit irattak ki velem akkor, ha pl. húsvéthétfőn nem szerettem volna dolgozni, de be voltam osztva. Most az új helyemen úgy néz ki, hogy végre kezdi közvetlen főnököm megérteni, hogy mit magyaráztam. Egyébként ha munkaszüneti napon nemcsak hogy benn vagy, hanem túlmunkát is végzel már (túllépted már a munkaidőkeretet) 3 x-os bér jár aznapra, vagy 1 nap szabadidőben és 50 % pótlék.

Piqlet # 2007.11.28. 08:23

Köszönöm a megerősítést, Zsenzso!

Én is úgy gondolom, hogyha mi, folyamatos munkarendben dolgozók a szabadság kiadásánál nem kerülhetünk előnybe - mert ugye ha kiveszem azt a 3 napot (mondjuk kedd-sze-csüt) hozzáadják a hétfő-pénteket, mivel így jön ki az egy hét szabadság ugyanúgy, mint a "normál" munkarendben dolgozóknak -, akkor a munkaszüneti nap elszámolásánál miért kell, hogy hátrányba kerüljünk?! Engem felháborít, hogy nekünk beleszámolják a havi keretbe az összes hétköznapot - a karácsony 2 napját is -, és nem értem miért, mikor az egyébként "normál" munkarendben dolgozóknak a karácsony 2 napja munkaszüneti nap, tehát nem számít bele a havi ledolgozott óraszámba. Ha a szabadság kiszámításánál a "normál" m.rendben dolgozókhoz viszonyítanak, akkor a munkaszüneti nap számításánál miért nem? Ilyenkor kerülhetünk hátrányba velük szemben???
Előre is megköszönném, ha valaki segítene és megírná, mely §-ok vonatkoznak a mi helyzetünkre. Mert amit eddig találtam - és lentebb már bemásoltam - nekem egyértelműen arról szól, hogy munkaszüneti nap nekünk sem számít bele a havi órakeretbe, tehát túlórának számít, így az ehhez megfelelő pótlékkal kifizetendő, vagy csúsztatásként kiadandó. És semmiképp nem írható ki rá szabadság...

Piqlet # 2007.11.28. 08:33

Bocs, hogy ilyen hosszasan magyarázok, de nekem csak csekélyke 22 nap szabadságom van egy évben még, amiből a cég - úgy érzem, jogtalanul - most eltűntet 3-at. Ha így haladunk, és lesz a jövő évben munkaszüneti nap amikor leállás lesz a cégnél, akkor az éves szabadságomnak mondjuk a negyede munkaszüneti napokra lesz kiírva?! Ezt kissé már morbid... Vagy ezt megengedi a MTK? Például a január 1-re kiírt 3 nap szabadsággal én rögtön év elején 2 nap mínuszba kerülök a "normál" munkarendben dolgozókkal szemben. Vagy ez így törvényes???

zsenzso # 2007.11.28. 11:53

Szia Piqlet!

Szerintem teljesen igazad van! Ezért volt nálunk ordibálás az új munkaszerződésünk aláírásakor, mert abban az szerepel, hogy heti 40 órát kell dolgoznom, hathavi munkaidő-keretben, folyamatos munkarendben. Rá mertem kérdezni, hogy mi van a fizetett ünnepekkel? Ekkor borult ki a bili, ordibált velem a személyzetis. Most talán rendeződik a dolog. Egyébként én most akarok benyújtani fizetési meghagyást volt munkáltatóm ellen, aki szerintem a téves munkaidő-kiszámítás miatt lóg nekem 160 órányi túlórával. Ügyvédi kérdésre azt válaszolta finoman leírva, hogy én vagyok a hülye, keverem a szezont a fazonnal.
Egyébként nálunk a szabit most is műszaknapokkal számolják, tudom, hogy ez nem szabályos, de legalább rendben van. A 30 nap éves szabimat (már elmúltam 3 x 17) átszámolták 20 db 12 órás szabira. Ha nem vagyok benn 1 napra, úgy kell kiírnom a szabimat, hogy 1 műszaknap, 12 órára is számolnak el.
A gond Nálatok is az, hogy olyan napra íratnak ki szabit, amikorra nem is kellene szabit kivenned. Nem tudom, hogy hol kellene Nálatok az asztalra csapni, én régen is mindig hőbörögtem, de nem értem vele semmit. Féltettem a munkahelyemet, ezért nem dobtam fel őket a Munkaügyi Főfelügyelőségnél (ha jól írom a nevét), most viszont betelt a pohár. Egyébként az ügyvéd azt mondta, nem érdemes pereskednem, de ha soha senki nem tesz semmit, minden marad a régiben. Ja, és azt is mondta, hogy aláírtam annak idején a szerződést, amiben az volt, hogy havi 174 órát kell dolgoznom, és nem támadtam meg 30 napon belül az irományt. Nem is tudtam akkor, hogy ez így nem jó.