folytonos munkarend - sürgős


efi99 # 2008.04.28. 19:40

Az a kérdés, hogy elszámolják-e. Ha el, nem hiszem, hogy ebbe könnyedén bele lehetne kötni. (és ha pl helyettesíteni kéne akkor valakit? Azt se lehet?) Nálunk is volt időnként oktatás, vizsga meg ilyesmi, 4 óra elszámolva. Olyan sok értekezlet van?
Nem akarok nagyon mélyen belemenni, de nem vagyok róla meggyőződve, hogy minden szoli után jár a pihenőnap. Szerintem 2 szoli közötti óra-minimumok, meg heti egybefüggő minumum van előírva pihenő-oldalról, a munka tekintetében meg napi ill, heti maximum. Ezt elég sokféleképpen lehet variálni, úgy, hogy szabályos is legyen.

Playmobile # 2008.04.28. 19:29

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat.

Az igazság az, hogy a szóbanforgó esetet illetően legtöbbször a munkanapok után járó pihenőnapokon vannak az értekezletek (mindig lesz valaki, akinek a pihenőnapjára esik, hiszen folyamatos 3 műszakos munkarend van). Ki nem fizetik, helyette újabb pihenőnap sem jár. A munkáltató a műszakoknak nem tart külön értekezletet, a munkavállalókat kötelezi arra, hogy a pihenőnapjukat, szabadidejüket feláldozva menjenek be arra a 3-4 órára.

Mit lehetne ilyenkor tenni, esetleg van-e valamilyen jogszabályi hely, amire lehet hivatkozni a munkáltatónál?

zsenzso # 2008.04.28. 19:01

szerintem ez túlmunka, mert a munkaidő-beosztástól eltér.

efi99 # 2008.04.28. 15:10

Elolvastad, amit írtam?
Ki mondta, hogy éjjeli után kell ottmaradni, isten őrizz. Nyom egy nappalit, este 6-kor hazamegy, másnap pihenőnap lenne és akkor megint dolgozni jön vagy..értekezletre. Ez úgy tűnik elvileg megvalósítható szabályosan (pihenőidő megvan) heti szabadnap is meglesz.

zsenzso # 2008.04.28. 14:48

Efi99!

Ha Rajtad múlna, a dolgozókat odaláncolnák a gépekhez/számítógép-asztalokhoz, aztán addig dolgoztatnák őket, míg főnökeik akarnák.

Én úgy tudom, hogy a napi munkaidő még túlmunkával sem lehet 12 óránál több, nincs az a boga Úristen, hogy én éjszakás 12 órás műszak után bennmaradjak, vagy visszamenjek fingot reszelni. (bocs, de ezek az értekezletek általában ilyenek).
Ha hiszed, ha nem, örülök, ha nem alszom el a buszon a 12 órás meló után, bár már arra is volt példa.
Miért pártolod Te mindig ennyire szegény munkáltatókat?

efi99 # 2008.04.28. 10:13

Nézőpont kérdése, mivel az Mt szerint a szolit megelőző 24 óra az a pihenőnap és ilyenformán 2 nappalt se lehetne lenyomni egymásután, pedig ilyen biztos, hogy létezik. Meg persze az is kérdés, ha a fenti élne, akkor minek kell előírni ezt: 123. § (1) A munkavállaló részére a napi munkájának befejezése és a másnapi munkakezdés között legalább tizenegy óra egybefüggő pihenőidőt kell biztosítani?
Naszóval, ha 2-szer egymás után lehet 12 órát csinálni, akkor gondolom 12 óra meló+4 órás értekezletet is. Elszámolni biztos, hogy el kell.

Playmobile # 2008.04.28. 09:54

Üdvözletem!

Az lenne a kérdésem, hogy folyamatos munkarendben dolgozó közalkalmazottak esetében pihenőnapon a munkavállaló köteles-e megjelenni értekezleten stb. vagy a munkáltatónak több alkalommal kellene tartania értekezletet, hogy az első alkalommal pihenőnapjukat töltő dolgozók is eleget tudjanak ennek tenni és nem pihenőnapjukat feláldozva legyenek jelen?

Köszönöm előre is megtisztelő válaszukat!

krit # 2008.04.13. 12:37

04,.30-ig tartó határozott munkaviszonyhoz kapcsolódó szerződést mennyi nappal előtte kellene megkapnia a dolgozónak?

pyci # 2008.04.13. 12:28

Az okáról itt a téma: http://www.jogiforum.hu/forum/16/9918

zsenzso # 2008.04.12. 17:00

Szia Pyci!

Miért büntették meg a cégedet a március 15-i és 24-i munkavágzésért? Én is dolgozom minden 3. és 4. napon, akkor is, ha az mondjuk karácsonyra esik, hiszen folyamatos a munkarendem.

efi99 # 2008.04.12. 08:34

Azért itt nagy általánosságban mindenképpen gond van a szabályozással. Az emberek nagy részének van az év során ennyi-annyi túlórája. Van azonkívül 20-30 nap kivett szabija. Ha a túlórákat kifizetik, akárhogy is nézzük, a szabik egy részét fizették ki.

pyci # 2008.04.12. 04:35

A 160 óra stimm, 168-at fizettek ki tehát 3 nap szabival az 168+(3x8)=192
Vagyis 8 óra pluszt kifizettek a munkaidőkereten felül amit majd jövő hónapban látok még egyszer (2 havi munkaidőkeret miatt)
Tehát erre a hónapra 24 (mivel 8 ki lett fizetve) órám hiányzik és mivel ez még munkaidőkereten felül van 32 órát jövő hónapban kell látnom.
Ilyen már volt novemberben, hogy szabira mentem munkaidőkereten felül azt kifizették távolléti díj+8 óra+8óra formájában.
Ha így fizették volna most is még nem problémázok, viszont ha nem akarják fizetni nyugodt szívvel nem megyek be többet munkaidőkereten felül ami egy gyár esetén elég érdekes dolog. (persze ettől még hiányozni fog 56 órai bérem)
persze ki lehet egyenesíteni, de szerintem nem néznék jó szemmel ha 24+32=56 azaz 7 napon nem megyek be dolgozni.

A márc. 15+25-ét 3 napi távolléti díjjal számolták el. Mindkét nap 12 óráztam. És ez szerepel a 168 órában is.
(az már más tészta hogy emiatt pár milliós büntetést kapott a cég)

A múlt évi szabik kiadása miatt erőlködtek. Elzavartak mindenkit szabira márc. 31-ig, nehogy 1 nap is bentmaradjon.

Remélem mindent jól gondoltam...

efi99 # 2008.04.11. 19:23

Ja tényleg, akkor meg +32 órája volt, amiből 24 óra (3 nap) szabadság kifizetésének veszélye forog fenn. Illetve még csak az ingyen történő lenyelése, ha jól látom. Bár ha több havi a munkaidőkerete, még ki lehet egyenesíteni, bár akkor meg nem értem mit erőlködtek a szabi kiadással.

zsenzso # 2008.04.11. 18:58

Szia Pyci!

Most márciusban 160 óra volt a kötelezően ledolgozandó idő. Amit afölött dolgoztál, az már túlmunka. Sőt, ha március 15-én és 25-én dolgoztál, azt duplán kellett volna fizetnie a munkáltatódnak.

efi99 # 2008.04.11. 06:41

Ha havi munkaidőkereted van, akkor 24 túlórád volt, igen.
Ez egy jogi kiskapu. Egyes munkáltatók előszeretettel használják ezt a módszert a szabadság pénzbeni megváltására. (Mert ez burkoltan végül is az: ugyannyit dolgoztál, mint máskor, csak éppen - többletpénz ellenében - leugrott 3 nap szabid.)

pyci # 2008.04.11. 05:00

Remélem jó helyen kérdezek itt!

A kérdés az alábbi:
március hónapban a munkaidőkeret ugyebár 8 óra. Márciusban ténylegesen ledolgozott óráim száma: 168 óra, mivel 2 ünnepnapon is 12 óráztam (márc 15+24). Tehát így összejön 168+24=192 óra.
De ki kellett vennem 3 nap múlt évi szabadságomat.
Ki is fizették a 3 nap szabadságot.
Viszont 168 óra van elszámolva csak.

Ha jól logikázok akkor:

  1. mivel már megvan a 168 órám szabadság nélkül - nem is írhattak volna ki szabit. (+8 óra túlmunka a munkaidőkereten felül)
  2. ha már kiírták a 3 nap szabit az akkor 3*8 órának számít így +24 óra túlmunkát (168+2x12=192) kellett volna kifizetniük?

Melyik elmélet helyes?

csokimanócska # 2008.04.04. 09:32

A szabadság 1 napja mindenkire nézve (4,6,8 stb.órás foglalkoztatás) 1 nap! Az eltérések pénzben jelentkeznek!!!! 1 napra jutó díjazásnál a foglalkoztatás óráit kell alkalmazni, azaz Pld. 4 órára jutó bér alapján számolják a 4 órában foglalkoztatottnak a szabadság 1 napjára jutó díját és így számolják a 6,8 órásét is.
Alap esetben 1 nap 8 óra munkát jelent.
Aki pld. 12 órát dolgozik annak is 1 nap az 1nap (azaz 20 nap az alap és kortól függően emelkedik). Tehát ha valakinek 20 nap jár, akkor 20 napot is vehet igénybe, viszont a szabadságra jutó díjazás összegét, átlagban - a 8 órára jutó bérrel kell kikalkulálni.
Valószínű, a 12 óra esetében, a munkáltató úgy kalkulált, hogy kevesebb napot, több pénzzel fizet ki.

efi99 # 2008.03.31. 19:47

Mindenkinek 20 nap jár (legalábbis, mint alapszabi). És aki teljes munkaidőben dolgozik, annak 8 órával csökkenti a kötelezőjét.

aranyos # 2008.03.31. 11:46

Köszönöm a válaszokat...de pontosan azt szeretném tudni, hogyan kell végül is a szabadságokat elszámolni...biztos nem úgy, hogy órára bontják....ha vki 4 órát dolgozik akkor is 1 nap szabit kap és nem fél napot...akkor nekik a 20 nap helyett 40 nap jár és aki 12 órát dolgozik annak 20 nap helyett csak 10 nap....ez vhogy nem törvéyes!!!!
Ha tőlünk levonnak órákat akkor hiába dolgozunk majdnem minden hónapban többet mint a 8 órások mindig minuszba leszünk ha szabira megyünk...vagy ne menjünk és akkor minden stimmelni fog....akkor szinte ingyen dolgozunk majdnem 1 hónapot?

zsenzso # 2008.03.29. 18:10

szia Aranyos!

Itt, ezen a fórumon már körbejártuk a témát, de szerintem nem jutottunk dülőre. Én is folyamatos munkarendben dolgozom, pl.: hétfőn: 7-19, kedden 19-7, szerda (reggel héttől) szabad, csütörtök szabad, péntek: 7-19, szombat: 19-7, .....
Mivel szerintem rosszul számolták előző munkahelyemen a munkaidő-keretet, volt cégem ellen 2007. december elején fizetési meghagyást adtam be, pótlásra szólítottak fel, amit meg is tettem még karácsony előtt. Azóta semmi sem történt.
Mostani munkahelyemen ugyanilyen munkarendben dolgozom, 6 havi munkaidő-keretben, viszont sok morgás árán sikerült elérnünk, hogy rendesen számoljanak. Pl. mivel most márciusban 19 munkanap van, vagyis 152 óra, és én ebben a hónapban 192 órát dolgozom, 40 óra csúsztatásom keletkezik.
A szabit viszont nálunk mindig műszaknapra kell kiírni, vagyis az évi 30 nap szabimat (53 éves vagyok) átszámolják 20 műszaknapra, és 12 órára számolják ki a távolléti díjamat is. Tudom, hogy ez így szabálytalan, de le se tojják, ha ezt megemlítem.

efi99 # 2008.03.29. 17:44

Kedvenc témám...
Na szóval a havi kötelező mindig annyi óra, ahány "hivatalos" munkanap van abban a hónapban*8. Ez mindenkinek ennyi, akárhány órát dolgozik szolgálatonként és akármilyen napokon.
Szintén mindenkinek 1 nap szabi 8 órával csökkenti a havi kötelezőjét.

Fentiekből következik, ha 3 nap szabin voltál az -24 óra, nem pedig -12.
A fizetett ünnepet még senki nem bírta definiálni ezen a fórumon, hogy mégis micsoda. A kötelező munkaidőbe nem számít bele. Ha dolgoztál, nyilván azokon a napokon pluszban termelted az óráidat.

aranyos # 2008.03.29. 05:16

Ez a történet kicsi hosszú lesz, de szeretném ha egy hozzáértő megadná a helyes választ rá.
Lassan 10 éve dolgozom egy cégnél.Dolgoztam már 8 órában és 12 órában is.Soha nem volt gond a szabikkal és a fizetett ünnepekkel.3 napot reggel...3 nap pihenő...3 nap éjszaka...Az utóbbi időben eléggé furcsa módon kapom ki a szabadságomat.Mivel 12 órában dolgozom ezért a szabadságot 8 órában elszámolják és a havi munkaidőmből kivonnak 4 órát.Tehát ha én elmegyek 3 nap szabadságra akkor -12 órát kivonnak 180 órából mivel 15 napokat dolgozom.Szerintem az 1 nap szabadság az 1 nap és nem órára kell bontani.
A fizetett ünneppel is ugyan ez a próbléma.
Márciusi hónapban volt 2 fizetett ünnep amit 12 órában számolnak el.A törvényes munkaidő 168 óra de én 180 órát dolgoztam ha a fizetett ünnepeket is beszámítják.De ez nem így van!!!!Dolgoztam 13 napot ami összesen ennél a cégnél 156 óra és máris -12 órám van mivel a fizetett ünnepeket nem számolták bele.Ezek után köteleznek arra hogy jöjjek be túlórázni mivel minuszba vagyok!Nem értem ez hogy lehetséges és törvényesen járnak e el?
Előre is köszönöm ha valaki segíteni tud nekem

Enter # 2008.02.17. 20:29

Kedves hozzáértők. Eddig 24órás beosztásban dolgoztunk a cégnél, de most kitalálta a vezetőség, hogy 8 vagy 12 órás váltásban kellene dolgozni. Ehhez kell-e változtatni a munkaszerződésünkön vagy sem. Jelenleg folyamatos munkarend van a szerződésünkben. Ez azért lenne nagyon fontos, mert az új felállást a többség nem fogja elfogadni, és ha munkaszerződés módosítással jár az átállás, akkor a cégnek ki kell rúgnia a kollegákat és végkielégítést is kell fizetnie. Ellenkező esetben viszont nem. Válaszotokat előre is köszönöm.

efi99 # 2008.01.31. 18:52

Badboy
Miért úszna el a +4 ? Majd mikor legközelebb kihagysz egy 12-órás melót, akkor 1 szabit írnak be és máris egál megint. Vagy átviszed a köv. hónapra vgy túlóra lesz belőle, esetleg kifizetik (bár utóbbi szerintem burkolt, szabadság pénzzel megváltás esete). Szerinted 1 db 12 órás műszakot, hogyan kellene/lehetne egzaktul lefedni a 8-órás szabikkal?
Végre egy vállalat, ahol tudják, hogy szabi = 8 óra, akárhány órás is legyen az egybefüggő meló (vagyis az 1 db szabi).

plajos # 2008.01.31. 10:28

Szia BadBoy!
Véleményem szerint törvényes, sőt CSAK így törvényes!
Mivel heti kettőnél több pihenőnapod van, ezért ezek a "plusz" napok a szabadság szempontjából munkanapnak számítanak.


####
Lajos