folytonos munkarend - sürgős


Kismaci # 2007.11.29. 20:26

Fáradok a zárójeles mondat azt jelenti, hogy nem az határozza meg, hogy munkaszüneti napon beosztható vagy-e, hogy napi 8 vagy 12 órát dolgozol. Hanem az, hogy teljesülnek -e azok a feltételek, amelyeknél munkát végezhetsz munkaszüneti napokon.
Fáradok, bocsesz.
Az effi99 által sérelmezettekre a munkaszüneti nap eltörlése lenne a szükséges törvénymódosítás. Ekkor lehetne az általa igazságtalannak tartottakat kiküszöbölni.

efi99 # 2007.11.29. 20:26

zsenzso
Na akkor ez is Nobel-díjra érdemes megoldás:
olyan szabadság, ami egy darab mégis két napot érint, mindegyiket 6 órában. ott is zsenik dolgoznak.
Mit szól ehhez vajon a HR-es? Kismaci ?

zsenzso # 2007.11.29. 20:24

Akkor még mindig jobb, - még ha törvénytelen is - hogy nálunk műszaknapra kell kiírni a szabit. Például ha én most szombaton szabira mennék, azt kell beírnom a szabis tömbbe, hogy 2007.dec.1. 19 órától dec. 2. 7 óráig 1 műszaknap szabin leszek.

efi99 # 2007.11.29. 20:23

Hát Piqlet úgy nézem részetekre ott egy külön Mt-t írtak...
Ekkora hülyeséget még idáig nem hallottam.

efi99 # 2007.11.29. 20:22

Ezt mondom én is. (Továbbra is azzal a megjegyzéssel, hogy nincs 12-órás szabadság).
De még ekkor is található lenne decemberben más olyan nap, amikorra be lehetne írni azt a szabit.
No persze nem így, hogy a munkáltató abból a komplett hülyeségből indul ki, hogy nálad a szabadság az 12-órás, és ebből ráadásul azt a komplett hülyeséget vonja le, hogy tilos emiatt kiírni olyan napra, amikor egyébként nem dolgoznál...

Kismaci # 2007.11.29. 20:20

Egy munkanapra, ami ha jól értem 12 órás 3 napnak megfelelő szabadságot írtak ki?
Nem úgy hogy szabadságon vagy jan1-3-ig? vagy dec 30-jan1-ig?
Bocsi hogy rákérdezek, de biztos vagy benne? Mert ez nagyon vadul hangzik.

Piqlet # 2007.11.29. 20:18

Efi99!

Igen, jól olvastad, jan. 1. nálunk 3 nap szabadság. Ilyenformán, hogy karácsonyi hétre 3 helyett 5, a következő hétre pedig (jan. 1-re) 3 nap szabadságot írtak, máris jelentős hátrányba kerültünk a 8 órásokkal szemben. Még akkor is, ha mondjuk a jan. 1-re csak 2 nap szabadságot írnának, mert dec. 31-re és jan. 4-re (a két pihenőnapra) írnák ki, mivel akkor a 8 órások dolgoznak, mi meg nem. Érthető ez így, vagy már nagon zavaros..?

zsenzso # 2007.11.29. 20:18

Szerintem csak akkor lehetne munkaszüneti napra szabadságot kiíratni, ha mondjuk be vagyok osztva munkavégzésre dec. 26-ra, és az a 12 óra is kell ahhoz, hogy meglegyen a decemberi 152 órám.

efi99 # 2007.11.29. 20:16

Kismaci
Én a zárójeles mondatodban nem lelem az állítmányt, ezért nem is értem...pedig éppen ez lenne zsenzso kérdésének a megfejtése levileg.

zsenzso # 2007.11.29. 20:12

Kismaci, lehet, hogy agyilag már titokzokni vagyok, miért is kellene megváltoztatni a munka törvénykönyvét?

efi99 # 2007.11.29. 20:11

Mit csináltak!?
1 napra írtak ki 3 nap szabit ???

Piqlet # 2007.11.29. 20:04

Efi99!

"Csak itt nem az a baj, hogy ünnepnapra is írtak, hanem az, hogy 5 darabot! És ez már pont a másik probléma, miért írnak 5-öt (ez 40 óra) a heti kötelező 24-re ??"
Nnna, erről beszélek (bocs, írok) már napok óta! Arról meg nem is szólva, hogy a január 1-re is kiírtak már előre 3 (!) nap szabadságot. Holott nekünk a dec. 31 pihenőnap, jan. 1-2-3 munkanap és jan. 4. (péntek) megint pihenőnap. Egyébként 2-3-án dolgozom. Tehát még mindig nem értem, miért lett kiírva arra az EGYETLEN (ráadásul munkaszüneti!) napra 3 nap szabadság???

Kismaci # 2007.11.29. 20:03

Piqlet, amikor feltetted a kérdést, megkaptad rá a választ is, csak azóta tovább folytatódott a vita:D

effi99: nincs más hátra, mint kezdeményezni a Munkatörvénykönyv vonatkozó részének megváltoztatását.
(nem attól függ, hogy munkaszüneti napon, azaz szerinted többet dolgozó munkavállaló vagy-e, hogy beosztható vagy, vagy sem, hogy napi 8 vagy 12 órát dolgozol)

Piqlet # 2007.11.29. 19:57

Helló mindenki!

Úgy látom, nagy vitát indítottam el, pedig csak azt akartam tudni jogos-e, hogy a cég munkaszüneti napra írta ki nekünk a szabadságot... Erre még mindig senki nem tud válaszolni? :(

zsenzso # 2007.11.29. 19:56

Mi szeptember 1-jén kerültünk ehhez az új munkáltatónkhoz, 20-an dolgozunk ilyen munkarendben, oké, hogy nem volt náluk eddig ilyen, de 2 hónap és sok reklamáció után azért már összekaphatná magát a bérelszámoló! De az is lehet, hogy megkapta az utasítást, hogy hogyan számoljon, hány órára-

efi99 # 2007.11.29. 19:44

"De tehet arról bármely szerencsétlen hétfőtől péntekig dolgozó hogy az Mt tiltja neki, hogy munkaszüneti napokon munkátvégezzen, ha az hétköznapra esik? És ha már megtiltja hogy dolgozzon, akkor károsodjon is?"

Ez az érv csak akkor állná meg a helyét, ha a nem 8-órásnak több lenne a havi kötelezője! De nem az! Attól, hogy utóbbi dolgozhat ünnepnapon is éppen, attól még nem kell ÖSSZESSÉGÉBEN többet dolgoznia. Miért kéne? Ő kevésbé fárad el? Ha nincs hétköznapra eső ünnep, akkor egyformán pihizhetnek, ha van, akkor ő pihenjen kevesebbet? A másiknak (8-órás) meg még fizessenek is, mert jaj szegény nem dolgozhat ünnepnap??
Egyébként meg szombaton is dolgozhat (12) minden további nélkül, én (8) meg nem, akkor most ott is megkárosodom?

A munkahelyemen több 100-an dolgoznak folyamatosban (ünnepnap is), napi 12-t. És mindenkinek 152 a decemberi kötelezője. Gondolod, hogy a munkáltató egy ekkora dobást kihagyna, mikor járna neki (ti 168 óra kötelező) ?

zsenzso # 2007.11.29. 19:43

Kismaci, most rátapintottál a lényegre!

Pontosan úgy kell kiszámolni a decemberi munkaidő-keretemet, ahogy leírtad, vagyis dec. 25. és 26. nekem is munkaszüneti nap. Ha Neked nem csökkentik az alapfizetésedet ezzel a két nappal, mert nem kell dolgoznod, nekem miért kellene csökkenteni az alapfizetésemet?

Kismaci # 2007.11.29. 19:32

Effi99 igazad is van és nem is.
Igazad van, hogy egy olyan hónapban, amikor nincs munkaszüneti nap, mindenkinek uannyit kell ledolgoznia. De tehet arról bármely szerencsétlen hétfőtől péntekig dolgozó hogy az Mt tiltja neki, hogy munkaszüneti napokon munkátvégezzen, ha az hétköznapra esik? És ha már megtiltja hogy dolgozzon, akkor károsodjon is? Ezért nem fölösleges azon rúgózni, hogy számít e vagy sem. Mert munkaszüneti nap eshet szombatra-vasárnapra is, és ekkor nincs fizetett ünnep, mert pihenőnapja van, amúgy sem végez munkát.
Ekkor nem is kell figyelembe venni, nem számít a ledolgozandó napok közzé. Akkor is annyit dolgozik, mint a folyamatos munkarendben dolgozó, azzal a különbséggel, hogy az utóbbi munkaszüneti napon munkát végez(het).

Kismaci # 2007.11.29. 19:21

Ha ezt megtenné a munkáltatód, akkor viszont rosszabbul járnál, mint az aki ugyan nem dolgozik munkaszüneti napon, azaz annyival kevesebb az óraszáma, de mégis megkapja rá a távolléti díjat.
Ne feledd el, azért nem számít bele nekik a munkaszüneti nap, a ledolgozandó munkaidőkeretbe mert a törvény alapból tiltja (kivéve stb), hogy munkaszüneti napon ő munkát végezzen. És mivel ezeket a napokat náluk kiveszi, mivel nem munkanap, nem számít bele.
De folyamatosnál viszont megengedi, hogy munkát végezz, azaz dolgozol is munkaszüneti napokon, ezért mint olyan nap, amely munkanapnak számít, beleszámít a ledolgozandó időkeretedbe. De ha már azzal jár a munkaköröd, vagy a munkahelyed, hogy munkaszüneti napon dolgozol, ezért kapsz ünnepi díjazást.
Ha azokkal a napokkal csökkentenénk decemberben a te munkaidőkeretedet, mint ahány napot nem kellene figyelembe venni, azaz a munkaszüneti napokkal, akkor -16 órával kevesebb bér járna. Tegyük fel, hogy olyan szerencsés/szerencsétlen lennél, hogy 25-26-án dolgozol, és erre megkapod az ünnepi díjazást, de ekkor nem lenne meg 21 ledolgozott napod. Lenne két nappal több pihenésed és két nappal kevesebb béred.

efi99 # 2007.11.29. 19:19

Kismaci
Mi van ?
Az alap havi bér, az mindig ugyannyi a 8-órásnak (ha minden munkanap dolgozott meg is kapja az egészet, ha szabin is volt, vagy betegszabin, akkor eltér), tök mindegy hány munkanap van az adott hónapban. Azért hívják úgy hogy HAVI bér. Nem munkanapi bér * valahány nap.
Nem értem, hogy a nem-munkanapok közül meg minek kiemelni az ünnepnapot és azon rúgozni, hogy fizetett nem fizetett. Az ünnapnapnak egy 8-órásnál pont ugyanannyi hatása van a havi kötelező órakeretére mint egy szombatnak: semmi. 0 órával növeli.
A havi munkaidő kerete pedig - és ez már egy másik kérdés - ugyanannyi kell legyen mindenkinek, teljesen mindegy hány órát húz le együltében és azt milyen napokon teszi.

zsenzso # 2007.11.29. 19:04

Senki nem mondja azt, hogy egy havidíjas ne kapja meg mondjuk a bruttó 110.000.- Ft-ját decemberben azért, mert akkor csak 152 órát dolgozott. Én csak azt szeretném tudni, hogy a ti logikátok szerint az általam decemberben ledolgozandó 180 óra után mennyi túlórát kell kifizetni nekem a 110.000.- forintos alapomra?

zsenzso # 2007.11.29. 18:58

Kismaci és efi99!

Úgy látom, sosem fogjuk egymást meggyőzni a saját igazunkról.

Kismaci!

Igenis, folyamatos műszakban dolgozóknak is jár a munkaszüneti nap. Ha dolgozom aznap, mondjuk dec. 26-án, mert be vagyok osztva, arra a napra dupla bér jár. Sőt, ha az említett napon már túl vagyok a munkaidő-keretben előírt óraszámokon, még túlórapótlék is jár.
Nem felebaráti szeretetből fizet a munkáltatóm, hanem azért, mert benne van a munka törvénykönyvében!

Egyébként nem is azt írtuk, hogy nekünk fizessenek arra a munkaszüneti napra, amikor úgysem vagyunk munkára beosztva, hanem csak azt, hogy azzal az óraszámmal nekem is csökkentsék a munkaidő-keretemet.

Kismaci # 2007.11.29. 18:53

Lássuk csak:
Novemberben ha végig dolgoztad az egész hónapot- még mindig hétfőtől péntekig tartó munkarendnél- akkor 20 napot dolgoztál és volt egy munkaszüneti nap.
Azaz megkapod a 20 ledolgozott munkanapra az időarányos béredet, és 1 nap távolléti díjat a munkaszüneti napra.
Decemberben 19 munkanap van és 2 munkaszüneti nap.
Mi rakódik mire? Mit kell plusszban fizetni? Ha a te logikádat követnénk, akkor egy irodistának novemberben 20 munkanapra kellene fizetni, decemberben pedig 19-re. Ekkor persze sutba vágjuk a Munkatörvénykönyvét, diszkrimináló vacak az egész, mert aki nem dolgozik, ne is egyék?
De fordítsuk meg: folyamatos munkarendben 22 munkanap van most novemberben, és 21 munkanap decemberben. Ha dolgoztál november 1-én akkor ünnepi díjazást kell neked fizetni, ha pedig nem dolgoztál, akkor az pihenő nap, amire nem jár neked azért pénz, mert munkaszüneti napon nem dolgozol.
Tudom, hogy sok szempontból igazságtalan és szívatás a folyamatos munkarend, mert nincs hétvége, nincs munkaszüneti nap. Nem jár fizetett ünnep, csak ünnepi díjazás ha dolgozol, nem jár plussz pénz ha vasárnap kell dolgoznod.

efi99 # 2007.11.29. 18:33

Jan 1 hétfő volt, márc 15 csütörtök. Az összes munkanap dolgoztam mindkétszer, mindkét hónapra a teljes munkabéremet megkaptam. Egyik esetben sem volt semmiféle távolléti díj.

A te logikád szerint ez pluszban rakódna az egészre. A munkáltató a hétköznapra eső ünnep eufóriáját emelné a munkavállalóknál még extra anyagi jutalom formájában.

A kérdéses ünnepnapok ugyanúgy nem szaporítják a kötelező órák számát, mint a szombatok meg a vasárnapok. Úgyanúgy változó számban lehetnek jelen hétköznapra esően egy hónapban, mint ahogy a szombatok és vasárnapok száma is változhat (8-10). Nincs munkavégézési kötelezettség, be sem megyünk. Mit kellene ezen fizetni ??

Kismaci # 2007.11.29. 18:12

Bocs a késői válaszért.

Effi99:
Fizetett ünnep = munkaszüneti nap olyan munkakörben ahol NEM LEHET ELRENDELNI MUNKAVÉGZÉST (pl. irodai munka) És azért fizetett ünnep, mert mivel a törvény nem engedi meg a munkavégzést ezekben az esetekben, jövedelem csökkenéssel járna, mert nem végez munkát, ezt kompenzálja azzal, hogy erre a napra is távolléti díjat rendel. Amúgy hívhatnánk maci lacinak is ha gondolod, úgyis szörnyen száraz a törvény :D
Ha úgy gondolod hogy nem fizetnek meg fizetett ünnepen, mert havidíjas vagy pótlék nélkül, nézd meg jobban a bérlapodat, ugyanis azon szerepelnie kell. Nálunk legalábbis világosan ott van.
Mivel azok akik nem folytonos munkarendben dolgoznak, azok csak túlóra keretében dolgoznak hétvégén, vasárnap pedig csakis akkor ha az tényleg indokolt. Ekkor a túlmunkára vonatkozó szabályok vonatkoznak rá. Nekik a szombat és a vasárnap az a pihenő nap, amit a folyamatos munkarendben dolgozók mondjuk 3x12 óra ledolgozása után kap meg. Azért nincs fizetve a pihenő nap, nálam a szombat és a vasárnap, mert pihenő nap. Ledolgoztam a heti 40 órámat, vagy a heti kötelezőmet, jár nekem a teljes bér, függetlenül akárhány szombattól vasárnaptól. A te béred is a ledolgozott időtől és nem a kiadott pihenőnaptól függ.
Az Mt a heti 5 munkanap mellé 2 pihenő napot rendel, azzal, hogy folyamatos munkarendben meghatározza hogy lehet ezeket kiadni.
Az Mt meghatározza, hogy mit és hogyan kell elszámolni, hogyan kell a szabadságra, fizetett ünnepre eső bért kiszámolni. Távolléti díjat kell hogy kapj, amibe az alapbéred és minden rendszeres bérpótlék és kiegészítő pótlék (délutáni, éjszakai, veszélyességi, ágymelletti pótlék stb)beletartozik. Ez nagyon erős summázat, a törvény szépen levezeti. Abban az esetben, ha nincs semmi pótléka a fizetésnek, akkor ugyebár egyértelmű mennyi lesz az egy napra eső távolléti díj. Nekem sincs pótlékom, így akár szabin vagyok, akár dolgozom teljes hónapban, vagy van fizetett ünnepem akkor is uannyit viszek haza. Ha viszont van pótlékod, akkor a te távolléti díjad magasabb lesz, mint a pótlék nélkül dolgozóknak, és még csak nem kell folytonos munkarendben se dolgoznod, lásd sok callcenteres két műszakban dolgozik hétfőtől péntekig.
Ha a te gondolatmenetedet követnénk, akkor nem igazán lehet kezelni a munkanap áthelyezéseket, mert ilyen alapon a szakaszos munkarendben (hétf-pént.) dolgozóknak októberre +16 óra túlórát kellene kifizetni, de -8 órával kevesebbet adni novemberben.

Piqlet: Isten ments hogy kötekedjek, de hol áll az ott, hogy ez a folyamatos munkarendben foglalkoztatottakra vonatkozik? A 135§ annyit mond hogy a szabadság kiadásánál a munkarend a döntő. És ha olyan a munkarend, hogy 3nál több pihenő nap van egy héten, akkor nem lehet az amúgy is pihenő napra, illetve a munkaszüneti napra kiírni a szabadságot. Vannak olyan munkakörök amik nem felelnek meg a folyamatos munkarend feltételeinek (lásd pl Hankook gyár:) bocsi ezt én nem tudtam kihagyni), de mégis elképzelhető hogy az általatok említett tagolásban dolgoztassanak azzal, hogy munkaszüneti napon nem oszthatók be munkavégzésre. Ekkor viszont már van munkaszüneti nap, amire nem lehet kiírni szabadságot. És figyelembe kell venni valamilyen szinten a beosztásnál, ha nem akar a cég túlórát fizetni.
zsenzso: folyamatos munkarendnél nincs fizetett ünnep, van ünnepi díjazás, ha munkavégzésre vagy beosztva, ha nem akkor pihenő nap, nem jár rá díjazás. DE ha kifizeti a munkáltatód akkor viszont kedvez nektek, mert nem kellene kifizetnie jogszabály alapján.
És miért vagyok ennyire biztos? Nálunk is lezajlott egy ilyen mi túlórázunk az irodistákhoz képest ha munkaszüneti nap van, miért kell nekünk ilyenkor dolgozni (öregek otthona) stb. Úgyhogy ezt már párszor átrágtam, átnéztem, átbeszéltem stb.

Bocs a hosszadalmas válaszért:)