utazási költségtérítés


wers # 2019.02.21. 12:41

az elsőt javítom, a Mtv szerint nem kell, jár, köteles téríteni, a 39/2010 7§ szerint

A munkavállaló a munkába járás címén járó utazási költségtérítés igénybevételével egyidejűleg nyilatkozik a lakóhelyéről és a tartózkodási helyéről, valamint arról, hogy a napi munkába járás a lakóhelyéről vagy a tartózkodási helyéről történik-e.

Ezt nehezen értem, de próbálom. Tőlem még nem kértek ilyent. Olyant igen, hogy nem bérletet kérek, hanem a 9 Ft/Km-t.

wers # 2019.02.21. 12:19

Én úgy kezdeném az alkudozást, hogy megbeszéljük szépen mi magunk, megegyezünk, vagy megkérdezzük, a munkaügyi felügyelőség, mit gondolnak róla, vagy inkább a bíróságot választja?

Olvastam itt, hogy "kell" valami nyilatkozatot tennem. Ha nem teszem nem tarthatok igényt erre az összegre?

Nem tudom mit olvastál, de nem kell. Van munkaszerződésed lakcímmel, amit lakcímkártyáddal igazolni tudsz.

Megteheti a munkáltató, hogy "megvonja a vállát" és azt mondja, hogy ez őt nem érdekli?

Meg. (hacsak nem reumás, az nem fáj neki) Majd vonogassa az ellenőrzéskor. A bírság fájdalmasabb lesz.

DonZorro # 2019.02.21. 11:50

Wers, köszi de az egyezkedésnek minden évben többször is vállrándítás a vége. :(

Én nekik mennék komolyabban is de előtte tudnátok válaszolni nagyjából a kérdéseimre? Fontos lenne a kollégáimnak is. Vagyunk páran akik igényt tartanának erre.

Köszönet előre is!
Don

wers # 2019.02.21. 11:37

DonZorro, egyezkedjetek velük, gondolom nyeregben érzik magukat, mert ritka, hogy a munkavállaló nekimegy a munkáltatónak.
Egyébként az én volt főnökeimet egy eltanácsolt munkavállaló dobta fel.

wers # 2019.02.21. 11:33

drbjozsef, volt ilyen munkáltatóm, de már 2006-tól egy fillért sem adott valamilyen papír nélkül. És hülye lett volna a "zsebpénzt" legalizálni a hivatalos bérpapíron. Egy féllmillás bünti jobb útra térítette.

DonZorro # 2019.02.21. 11:31

Itt nem "zsebeznek", legalább is nekünk nem. Hogy maguknak lehet? Hmm! Elképzelhető de ez engem nem nagyon vigasztal. :( Sajnos az évek alatt ez az összeg már nem kevés. :(

drbjozsef # 2019.02.21. 11:16

wers,

szvsz igen sokan dolgoznak úgy kkv-knál, félig zsebre fizetve, hogy aszondják itt a fizetés, minden más nyista. Közben pedig elszámolják a bejárást, és megtartják a pénzt.
(vagy, más olvasatban : kedves munkavállaló, az a pénz része a zsebbe kapott fizetésednek, és ezért kuss).

wers # 2019.02.21. 10:47

Soha nem értettem meg azt a munkáltatót, aki oly ostoba, hogy nem használja ki a totál adómentesen fizethető költségtérítést. Amit egyébként szerintem is kötelezően fizetnie kell.

DonZorro # 2019.02.21. 09:24

Tisztelt Szakértők!

A munkába járási költségtérítés témakörben van kérdésem. Nem igazán találtam meg minden kérdésemre a választ. Így felteszem egyben bízva Bennetek. :)

Adott egy munkáltató. Májusban lesz 4. éve, hogy koptatjuk egymás idegeit. :) Nincs nagyobb gondunk egymással. Én a munkahelyemtől 60 km távolságra lakom. Tömegközlekedés nincs, egyéb bejutási lehetőség nincs, csak autóval. Úgy tudom jár nekem "kötelezően" a minimum 9 Ft kilométerenkénti költségtérítés. Ezt az elmúlt 4 évben egyszer sem kaptuk, (kollégáimmal együtt) kaptam meg mondván, hogy jó a fizetésünk és hogy ők amúgy sem foglalkoznak ezzel, ilyennel. Na itt gondoltam, (eléggé durva kijelentés) hogy tollat ragadok és kérdezek a tisztelt szakértőktől mielőtt elgurítom a gyógyszerem.
Tudomásom szerint (bérszámfejtés) a bérpapírokon "látszani kell" hogy mennyit kaptam az adott hónapban. Ez nálunk hiányzik róla. Azért az a ~24e Ft nem kevés pénz! Igaz közel sem fedezi a bejárási költséget de hozzá tudna járulni 1,5 heti üzemanyaggal kb.

Kérdéseim a következők:

  • Visszamenőleg igényelhető?
  • Jól láttam 3 év az elévülés? (max. 3 évre lehet igényt tartani?)
  • Hivatalosan, bíróságon, perben esetleg, követelhető az elmúlt teljes munkában eltöltött időre (4 évre is akár) egyben?
  • Olvastam itt, hogy "kell" valami nyilatkozatot tennem. Ha nem teszem nem tarthatok igényt erre az összegre?
  • Megteheti a munkáltató, hogy "megvonja a vállát" és azt mondja, hogy ez őt nem érdekli?

Válaszaikat előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Don

wers # 2019.02.13. 16:51

?? mert jövedelem.. Ha jól értem a munkáltató veszi meg a helyi bérleteket is.

Bori Bori # 2019.02.13. 16:42

Nem ez a kérdés, hanem az, hogy mi alapján vonja össze a jövedelemmel, és von utána járulékokat, szja-t.

wers # 2019.02.13. 11:11

Helyi bérlet? Azt egyáltalán nem köteles támogatni. Te hol olvasod, hogy igen?

Bori Bori # 2019.02.13. 09:17

Tisztelt Fórumozók!

Közigazgatási határon kívülről megvalósuló munkába járás esetén (távolsági+helyi bérlet) mi a helyes eljárás?
Munkáltatóm a távolsági bérletet 100%ban téríti kollektív szerződés alapján, a helyi bérletet viszont jövedelemként kezeli, és áthárítja a levont közterheket. Vagyis nem kapjuk meg a jogszabályban előírt legalább 86%-ot.
Szja tv. szerint a nem önálló tevékenységből származó jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni az utazási bérlet elszámolásából származó bevételt. (25.§ {2})

Cabron_ # 2019.01.31. 15:06

Kedves Cz_Kata!

A munkába járás költségtérítése (nem helyi közlekedés) után a munkáltatónak nem kell semmiféle adót-járulékot megfizetni, a munkavállalónak nem kell számlát kérnie, jegyek, bérletjegy leadása alapján számoljuk el a költségtérítést.

Egyébként:

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Cz_Kata # 2019.01.31. 13:05

Tisztelt Fórumozók!

Utazási költségtérítés témában szeretnék kérdezni munkáltatóként.

Milyen adóterhet ró cégünkre az utazási támogatás kifizetése(azaz a közighatáron kívülről utazó kolléga bérletének 0,86%)?

Tehát ha a bérlete 100Ft, akkor én kifizetem a 86FT-ot neki, és ez után a 86Ft után hogyan kell adóznom?

Kell-e?

Hogyan kell elszámolnom?
Számlát kell kérnie a bérletről?
A saját nevére? Cégnévre?

Valaki tudna segíteni a 2019. január 1-i változások tükrében?
(több könyvelő is többfélét mond, nem tudok kiigazodni sajnos...)

Előre is köszönöm!

wers # 2018.11.19. 09:44

ajjjj

ledolgozott hónapok alapján” helyett "ledolgozott munkanapok száma alapján"

wers # 2018.11.19. 09:42

Azt gyanítom, hogy ezt kiküldetési rendelvény alapján fizetik ki, a rendes fizetéssel együtt. Ez nem a munkábajárás költsége. Azt szerintem adott hónapban a ledolgozott hónapok alapján fizetik. A másik elvileg a kiküldetésben megtett km után a nav üzemanyag árával számolva.

drbjozsef # 2018.11.19. 09:30

Csak tudja ott valaki, hogyan kell - vagy esetedben "lehet" - számfejteni a költségtérítést.

wers # 2018.11.19. 08:26

Ezt inkább a munkahelyeden kellene megkérdezni. Nem tud előbb fizetni, mint te kitöltenéd és benyújtanád.

Cthree # 2018.11.19. 07:45

:-) Majdnem :-)
Nos, a gyakorlatban ez itt úgy működik, hogy én kitöltök egy papírt, amin fel van tüntetve, hogy adott hónapban hányszor, milyen gk., mennyi km., stb. Ezt a közvetlen főnököm ellenjegyzi, majd átviszem a pénzügyre, ahol kiszámolják az összeget, majd utalják a fizetéssel együtt.
Jelenleg ezt 2-3 havonta teszem meg, így a 2-3 havit egyszerre kapom meg. Eddig ezzel nem volt probléma, nem szólt senki, hogy ezt nem lehet/szabad.
Most viszont hosszabb időről lenne szó, gondoltam rákérdezek...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.16. 11:44

S gyakorlatban hogy képzeled? Visszaadod az összeget azzal, hogy "köszönöm, majd később"?

Cthree # 2018.11.16. 10:25

@efi99
Ez a logikus következtetés, de nem így van, mert

@wers
ha felveszem, el is költöm, ha nem veszem fel, nem is tudom elkölteni... Amolyan "kényszertakarékosság" :-)

wers # 2018.11.07. 08:17

agyalma - ez agyaltam akart volna lenni. Majd ráfogom a nyuszira.

wers # 2018.11.07. 08:10

efi99, tegnap is azon agyalma, mire jó az, hogy nem veszi fel a költségtérítést akkor, amikor jár neki. Miért nem maga gyűjti össze? De most már értem, köszi :)

efi99 # 2018.11.06. 18:35

Miért van az az érzésem, hogy nemrég tudtad meg, hogy jogosult vagy (ill voltál) és most visszamenőleg akarod bevasalni rajtuk ?