utazási költségtérítés


viccuka # 2009.11.15. 13:38

Fórumtársak!
Egyikőtök sem ismeri ezt a kérdést behatóbban, vagy csak annyi a topic, hogy nem jut senkinek energiája pont erre válaszolni? Köszönöm szépen annak aki legalább azt megírja, hol tudok utánanézni.
Éva

viccuka # 2009.11.09. 17:30

Fórumtársak!
Jelenlegi munkahelyem a fővárosban van, én is itt lakom. Kapok BKV bérletet. Azonban gondolkozom azon, hogy vidékre költöznék páromhoz. 90,6 km volánbusszal, ami havi több, mint 60ezer forint a bérletet tekintve. Ennek 80%-át köteles fizetni a munkáltató, ám én tartok tőle, hogy a havi kb 50ezer forint plussz teher miatt nehogy mást akarjanak inkább foglalkoztatni helyettem. Nyilván az indok sosem az ami valójában, de csak az nem hibázik, aki nem dolgozik, tehát biztos az én munkámba is bele lehet kötni, ha nagyon akarják.
Kérdésem az lenne, hogy a munkáltatót valójában ez tényleg havi 50ezer forint többletköltséggel terhelné, vagy ő el tudja számolni úgy, hogy nem jelent neki többlet terhet.
Esetleg az állam téríti-e a munkáltató számára ezt a többletköltséget?
Tehát valójában arra a kérdésre keresem a választ, hogy hogyan néz ki ez a kérdés a munkáltató oldaláról?
Köszönöm előre is a segítséget.
Éva

végrehajtó1 # 2009.10.27. 21:09

Én úgy tudom csak a helyközit téríti.A helyit (Bkv-t) nem.

nandy # 2009.10.27. 21:08

Szia!

78/1993. (V.12.) Korm. rendelet
3. § (1) A munkáltató köteles a munkavállalónak megtéríteni a munkába járást szolgáló bérlettel vagy teljes árú menetjeggyel való elszámolás ellenében azok díjának

  1. 86%-át, ha országos közforgalmú vasút 2. kocsiosztályon;
  2. 80%-át, ha elővárosi vasúton, valamint helyközi díjszabással közlekedő helyi és távolsági autóbuszon

utazik.

Ennek értelmében a pesti bérletet már nem biztos, hogy térítenie kell.
Hiszen a jogszabály úgy szól, hogy "helyközi".

Red Fox # 2009.10.27. 20:25

Sziasztok

Olyan kérdésem lenne, hogy vidékről a fővárosba munkába járásnál a munkáltatónak kell e téríteni a Volán bérlet és a BKV bérlet 80 %-át?
Konkrétan a BKV része érdekelne.

Tehát bejutok a városba Volán bérlettel de onnan tovább kell utaznom a BKV járatain. Ilyenkor a munkáltatónak a BKV bérlet 80 %-át téríteni kell?

Köszönöm a válaszokat előre is.

nandy # 2009.09.21. 07:28

m_kata:

Kettővel előtted Wasp beidézte a jogszabály szövegét, ha a feltételek fennállnak, akkor jár neked a 80(86)% költségtérítés.

Ha a feltételek nem állnak fenn, akkor nem jár, csak adható, és így bármikor vissza is vonható.
Ez nem ÁFA kérdése...

monalisa1 # 2009.09.20. 12:46

A munkábajárás utazási költségtérítése nem szociális juttatás hanem jogszabály írja elő annak béren kívüli kötelező fizetését. Rajtad kívül milliónyi embert érint még ezen téma. Az áfa-változás főleg a munkáltatónak lesz "husbavágó", tehát akit tud januárig leépít...

Mit lehet tenni? Elsősorban is végre írásbeli munkaszerződést kötni, valamint átgondolva/mérlegelve a helyzetet talán kompromisszumos megoldásra jutni...

"Lisa"
laikus hozzászóló

m_kata # 2009.09.19. 13:40

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném, ha segítenének megoldani a problémám:
21 éve dolgozom jelenlegi munkahelyemen és most közölték velem, hogy januártól nem fizetik az útiköltségemet, mert Áfa köteles lesz.
Anno, szóbeli megállapodás született, mely alapján eddig nem volt gond a fizetés. Most azonban azt mondják, hogy adható és nincs róla írásban semmi, ami őket további fizetésre kötelezné. Megtehetik velem, hogy megvonják és nem fizetik tovább?
El vagyok keseredve, mert enélkül a támogatás nélkül a fizetésem felét elutazom.

Előre is köszönöm a segítséget!

Ketrin

noanoa # 2009.09.16. 09:07

Köszönöm szépen a gyors és preciz választ.
Nagy segitség!

(Kétségbeesésemben irtam két helyre: először a "Segitség" rovatot próbáltam, aztán később valahogy rátaláltam, hogy van egy kifejezetten ilyen tárgyú rovat is, ezért irtam be oda is. Bocsi....)

_Wasp_ # 2009.09.15. 15:47

kérlek, ne tedd fel két helyen a kérdést, lehet, hogy duplán dolgoztatsz minket vele.

78/1993. (V. 12.) Korm. rendelet szerint:

„ 2. § E rendelet alkalmazásában
a) munkába járásnak minősül a közigazgatási határon kívülről történő napi munkába járás és hétvégi hazautazás; ”

„ 3. § (1) A munkáltató köteles a munkavállalónak megtéríteni a munkába járást szolgáló bérlettel vagy teljes árú menetjeggyel való elszámolás ellenében azok díjának

a) 86%-át, ha országos közforgalmú vasút 2. kocsiosztályon;
b) 80%-át, ha elővárosi vasúton, valamint helyközi díjszabással közlekedő helyi és távolsági autóbuszon
utazik.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

noanoa # 2009.09.15. 15:42

Az ország egyik városából Budapestre költöztem (albérletbe), mert ott találtam munkát. Az állandó lakcimem továbbra is a vidéki város maradt.

Kérdésem: Ha hétvégenként hazautazok, tartozik-e tériteni valamilyen mértékben a munkáltató az utiköltségemet (vonat)?

csillus86 # 2008.04.26. 08:42

Tisztelt Fórumosok!

Édesanyám kilépett munkahelyéről. A cégnél, ahol dolgozott leadta az aktuális lejárt bérletét mindig.
Amit utólagosan fizettek neki. Most pedig észre vette kb.2 hete (3-4 hete lépett ki), hogy egy havi máv bérlete nem szerepel neki, nem fizették ki neki. Lemásolta a bérlapjait és beküldte, hogy láthassák miről is van szó, tehát alátámasztotta igényének jogosságát. A ex :) munkahely meg hebeg-habog...először azt mondták neki, hogy utolagosan fizetik a bérleteket (logikusan). Mondta, hogy ezzel eddig is tisztában volt, de akkor is hiányzik az egyik bérpapírról is a térítés. Aztán kitalálták, hogy náluk előre van kifizetve a bérlet, de akkor is hiányzik egy.....szóval a lényeg, hogy mellébeszélnek az "ex"-ek...
Arra lennék kiváncsi, hogy hová lehet fordulni ilyen problémával,valamint milyen tv-re vagy kormr-re lehet hivatkozni.

Előre is köszönöm.

Üdv,
Csilla

korielandi # 2008.04.26. 05:54

Munkahelyem olyan indokkal bocsájtott el két dolgozót,
hogy ezentúl nem akarja fizetni az utazási költségtérítésüket.Vidékről jártak be Budapestre vonattal.
Tudjuk, hogy nem törvényes az eljárás mégis megtörtént.
Kérdésünk a költségtérítés hátteréről szólna:
Mennyit tud a vállalat az államtól visszaigényelni a dolgozóknak kifizetett utazási költségtérítésből.
Van-e alapja az olyan indoknak miszerint
"már nem tudja fizetni" az összeget ?
Miért nem áll érdekében vidéki dolgozót foglalkoztatni?
Milyen hátrányok érik a vállalatot ?

Köszönettel:

Korielandi

denestot # 2008.03.11. 07:32

Tisztelt Fórumtagok!

Munkábajárás költségtéritéssel kapcsolatban kérem segítségüket,véleményüket.
Barátnőm aki közel 6 éve áll egy cég alkalmazásában,annak budapest 13. kerületi üzletében dolgozik negyedmagával.
Eddig budapesten lakott így "csak" BKV bérletre volt szüksége munkábajáráshoz.Mivel kapcsolatunk kezd komolyra fordulni úgy döntöttünk hozzám költözik.Érdre.Leszögezném nem egy futó kalandról van szó úgyhogy ideiglenesen be is jelenkezett az én lakóhelyemre...
Innen szüksége van munkábajáráshoz egy 20 km-es Volánbusz bérletre.BKV+Volán így havonta 20 ezer csak utazásra.
A főnöke felé irányuló kérdésre hogy téritse a volán bérletet nemleges választ kapott.
Kérdésem lenne hogy mi pontosan a MT legújjabb rendelete a munkábajárás költségtéritését illetően?Köteles e a munkáltató vagy csak rajta múlik hogy fizet e vagy nem?
Érdemes e a törvénnyel harcolnunk vagy inkább nézzünk közelebb munkahelyet?

Válaszukat előre is köszönöm

Tóth Dénes

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 11:44

Elment a hajó.

Endura # 2008.01.24. 09:57

Sajnos nincsenek meg a bérletek,hiszen nem is tudtam és nem is világosítottak fel,hogy járna a költségtérítés nekem.A munkatársaim mind helybeliek,csak én vagyok egyedül bejárós.Nincs a nevemen gépkocsi,tehát arra sem adhatnak költségtérítést visszamenőleg.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.22. 17:39

Ha megvannak a bérleteid, akkor add át őket, és kérd a térítést. (Másolatot azért csinálj róluk.)

Endura # 2008.01.22. 16:14

Még valami:a munkahelyemen senki nem hívta fel a figyelmemet arra,hogy járna az utazási költségtérítés és tegnap is csak azt mondták,hogy adható,de nem kötelezően.

Endura # 2008.01.22. 16:11

Sziasztok!Most vagyok itt először.Tavaly május óta dolgozom a lakóhelyemtől 80km-re.Csak most tudtam meg,hogy a munkáltatónak kötelezően kellene adni költségtérítést a munkába járáshoz.Szerintetek hogy tudnám a munkáltatótól előző évre visszamenőlegesen behajtani a ki nem fizetett költségtérítést?előre is köszi

tarkabarka # 2008.01.21. 18:15

Tatti
a máv mit hidal át azzal, hogy ráütik a bérletre, hogy "kp számla kiadva"? ezt ott is meg lehetne csinálni, nem?
szóval: 1. hogy bukhat le? 2. mi a bűncselekmény? (már ha van) kíváncsi vagyok!

monalisa1 # 2008.01.21. 14:11

Béla
Tudomásul veszem az intelmet: leállok, de akkor sem értek vele egyet - túlontúl bürokratikus. Annak a szegény proletárnak valahogy csak be kell jutnia a munkahelyére és onnan haza, így a munkahely különösebb adminisztratív ügyintézés nélkül is elfogadhatná és téríthetné a legolcsóbb tömegközlekedési eszköz használatának díjtételét bármiféle bérlet és/vagy menetjegy bemutatása nélkül is. (Mert ha szép az idő, egy jó kondiban lévő fiatalnak 10-20 km akár le is kerekezhető, ergo minek a büdös buszra/vonatra szállnia.) Meg különben is: az autó v. a bicaj is háztól házig visz, míg a tömegközlekedési eszköz legközelebbi megállója/állomása lehet hogy 1-2-3 km-re található csak. És akkor pluszban kutyagolhat oda és haza is majd.

Leálltam...

tatti # 2008.01.21. 12:03

Ezt a MÁV úgy hidalja át, hogy ha számlát kérsz a bérletről, ráütik egy bélyegzővel hogy "KP számla kiadva".

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.21. 10:56

Elnézést: természetesen tarkabarkának ment a poszt.
Monalisa állj le! Nem csak mondtuk, el is magyaráztuk, miért tévedsz.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.21. 10:55

Efi, Jack13 már mondta: a munkáltatónak nem csak a számlát, hanem a bérletszelvényt is el kell kérnie.

monalisa1 # 2008.01.21. 09:15

Ameddig a dolgozó igazolja, hogy x helyiségből jár be y helyiségbe dolgozni, addig utazási költsége merül fel - a többi a Volán és/vagy a Máv km/bérletjegy táblázatból leolvasható, a költségtérítés pedig a hatályos rendelkezés szerinti százalékos megtérítésű.

Mert pl. ha 1-5 ember ül az autóban és egyazon helyiségbe járnak be, a költségtérités vélem mindegyikőjüknek jár - holmi utazási bérlet felmutatása nélkül is.