Havi munkaidő


drbjozsef # 2019.11.15. 18:59

bermuda háromszög,

Akkor még egyszer (kiemeljem neked vastaggal, nem látszott jól?) : igen, ilyen a törvény szerinti munkaidő keret, én értem, de a kérdező NEM ezt írta. Azt nem értem, amit ő írt, nem a munkaidő keret mibenlétét.

drbjozsef # 2019.11.15. 12:51

virágoskert58,

Ha az első, "eredeti" szerződésben 8 órás munkaviszony szerepel, akkor nyilván nem, nem szabályos. Ahogy az sem, hogy 4 órára jelentettek be.

virágoskert58 # 2019.11.15. 12:23

Tisztelt fórum!
Szeretném megkérdezni, hogy valaki egy cégnél 8 órás munkaidőben dolgozik áprilistól/ ez tartott 3 hónapig, utána ugyanez a cég egy szerződésmódositással 4 órára csökkentette a munkaidőt, egy hónap után megszűnt a cég, kifizették a szabadságot, de az április, május, juniusit is csak 4 órával, mivel a cégvezető szerint már az elejétől, vagyis áprilistól 4 órásra jelentettek be. Ez igy szabályos??
Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.15. 10:43

Talán nem a hónapot, hanem a munkaidőkeretet akarta írni. Vagy mégsem három hónapos az a munkaidőkeret, hanem csak egy.

drbjozsef # 2019.11.15. 10:35

(Lehet én értettem félre a kérdezőt, mert a "számolják el" szókapcsolatot "fizetik ki"-két értelmeztem. Lehet nem is fizetik ki? Akkor mit számolnak el?)

drbjozsef # 2019.11.15. 10:33

bermuda háromszög,

Szerintem félreértsz valamit. Vagy én.
Amit leírtál, az a munkaidő keret _normál_ alkalmazása. Ezért jó. Szerintem is.

De a kérdező azt írta, minden hónap végén kifizetik az óraeltéréseket. Erre kérdeztem, hogy miért jó ez a cégnek egy 3 hónapos munkaidőkeretben, hiszen csinálhatná azt, amit Te is írtál példának, de így, hogy havonta elszámol, már nem csinálhatja.

Lepke44 # 2019.11.15. 10:09

Köszönöm a szíves válaszukat!

drbjozsef # 2019.11.15. 09:59

Három havi munkaidő keret van, de minden hónap végén elszámolják az adott hónapra a 40 órától eltérő órákat? Miért jó ez a cégnek?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.15. 09:47

Akkor nem igazán értem a kérdést. Munkaidőkeretben simán belefér öt egymást követő napon 12 órás munkavégzés úgy, hogy nem minősül rendkívüli munkavégzésnek.

Lepke44 # 2019.11.15. 09:36

A munkaidő heti 40 óra, 3 havi munkaidőkerettel, egyenlőtlen munkaidő beosztásban.
Mi 12 órázunk, heti 3-4x (inkább 4).
Attól függ hány munkanapos a hónap, pl. ha 168ó, a plusz órákat számolják el 50 vagy 100%-os rendkívüli munkaidőnek, hó végéről visszafelé nézve hétvége (100%) vagy hétköznap (50%).

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.14. 09:48

Munkaidő keret van? Vagy legalább elszámolási időszak?

(Egyébként a heti munkaidő szerintem 40 óra, az a 4x12 viszont már 48.)

Lepke44 # 2019.11.14. 09:39

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Beosztásunk heti 4 nap*12 óra, 5. nap elvileg csak rendkívülinek rendelhető el 100% pótlékkal.
Azonban amikor a hét másik fele átnyúlik a következő hónapra hétfőtől vasárnapig időnként 5 nap van, amit nem számolnak el rendkívüliként, mondván az már másik hónap, az előző hónapra eső napokat nem veszik figyelembe. Ez így rendben van?

Köszönöm a válaszát!

efi99 # 2019.07.20. 19:46

Igaz, de én nem engedném.
Egyrészt a napi 8 óra túlórát - önkéntes alapon is - tiltja minden (nem véletlenül) másrészt nem szerencsés, ha valaki 8 óra operálás után jön velem szemben taxisofőrként, vagy pláne fordítva.

drbjozsef # 2019.07.19. 12:11

Lepke44,

Nincs semmiféle korlát. Négy 8 órás állásod is lehet, ha a munkavégzési kötelességednek eleget tudsz tenni.

Ha az egyik helyen szabadságon vagy, a másik helyen minden további nélkül dolgozhatsz. Hogy az előbbi felmondási idő, nem számít. Korlát legfeljebb az általános korlátozások lehetnek (pl. tipikusan a konkurrenciánál dolgozni). De ha felmondás alatt vagy, akkor ez se igen számít (kivéve ha volt eleve versenytilalmi szerződésed a munkáltatóddal).

Lepke44 # 2019.07.19. 11:07

A felmondási idő fizetett szabadsággal telik el, lehet közben másik helyen dolgozni és ha igen milyen feltételekkel?
pl. napi bejelentéssel a havi max. 15 nap?

Köszönöm a válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.13. 13:18

De igen. Azoknak a határidőknek a megszegése munkajogi mulasztás ugyan, de a munkavállaló számára semmiféle jogvesztéssel nem jár. A bírságolás sem menti fel a munkáltatót az alól, hogy haladéktalanul kiadja a korábbi években ki nem adott szabadságnapokat.
Sőt, döntvény van róla, hogy még a hároméves elévülési időt sem kell figyelembe venni; a ki nem adott szabadságot a munkaviszony megszűnésekor idő korlát nélkül ki kell adni, meg kell váltani.

efi99 # 2019.07.12. 20:35

Hogy lehet ennyi szabi?
Március 31 után már csak az életkor után járó tavalyi napok vihetők tovább (ez 1-10 nap) - de ez is csak, ha előre megegyeztetek ebben, - meg időarányosan ebből az évből is csak legfeljebb 10 lehet. Esetleg még gyerek után 1-2 nap. És még ebből is maradni fog 22-23 munkanap után?
Szerintem itt hegyekben állnak - szabálytalanul - a tavalyi szabik, amik így július 12-én már nem számítanak.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.11. 10:59

Igen.

Lepke44 # 2019.07.11. 10:54

Munkavállalói rendes felmondásról és sok megmaradt szabadságról, amit a munkavállaló szeretne kivenni a felmondási idő alatt.
Ezek szerint a 7 napot, ha felmondásakor jelzi, az a 15 napba bőven belefér, azt ki kell adnia?
A többi napra pedig mondhatja a munkáltató, hogy nem engedi kivenni és inkább kifizeti?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.11. 06:12

A szabadságot a munkáltató akkor adja ki, amikor jónak látja. Kivéve évi hét napot, amellyel a munkavállaló rendelkezik. (Azzal a megszorítással, hogy a megkezdése előtt legalább 15 nappal bejelenti az igényét.)

Ugye, munkavállaló általi felmondásról beszélünk?

Lepke44 # 2019.07.10. 19:22

Ha jól értem, felmondási idő alatt csak akkor lehet végig szabadságon, ha ahhoz a munkáltató hozzájárul?

Mit ért a 7 nap kivétel alatt?

Szíves válaszát még egyszer köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.10. 17:56

Igen. Igen (hét nap kivételével).

Lepke44 # 2019.07.10. 16:12

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

A 30 napos felmondási idő alatt lehet a munkavállaló végig szabadságon? A fennmaradót amit nem tud kivenni, pedig pénzben megváltja.
A tavalyról átvittek miatt van sok.
Megtagadhatja a munkáltató, hogy kivegye amit ki lehet?

Köszönöm válaszát!

efi99 # 2018.12.18. 17:37

Te is tudod, hogy jelentős részben aznap vagy legfeljebb előtte nap találják ki.
Nem mellesleg én nem látok ott semmi olyan engedményt a vonatkozó paragrafusban (143. § (2)) hogy ha időben kisütik, akkor ne kellene a szabadidőben történő megváltáshoz a 2 fél egyezsége.

Vadsuhanc # 2018.12.15. 10:17

efi99

Nekem az a véleményem, hogy az általad leírt példa akkor igaz, ha a munkáltató egy héttel előtte nem tájékoztatja a munkavállalót a változásról. Ha nem tájékoztatja akkor sem túlóra keletkezik a " síelés napjára ", hanem az alapbért kell kifizetnie a munkáltatónak. ( állásidő)