Gyermek utáni pótszabadság nem jár az apának?


KLajos # 2019.03.08. 13:24

Kimerítő válaszukat nagyon szépen köszönöm!

rigoz # 2019.03.07. 09:31

Ugyanígy látom Én is.

Jusztasz # 2019.03.07. 09:24

Munkahelyem nem ad májusban születendő vér szerinti gyermekem után járó pótszabadságot, sem születéskori apasági szabadságot, mert nem vagyok párommal házasságban, sem élettársi viszonyban.

  • Kérdezzen vissza, hogy hol írja le az Mt., vagy a mögöttes jogszabály, a Ptk., hogy előfeltétel a házassági anyakönyvi kivonat.

Egyebekben:

A Ptk. szerint:
Az apai jogállás keletkezése

4:98. § [Apai jogállást keletkeztető tények]

Apai jogállást

  1. házassági kötelék;
  2. élettársak esetén emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárás (a továbbiakban: reprodukciós eljárás);
  3. apai elismerő nyilatkozat; vagy
  4. bírósági határozat keletkeztet.

Ennek a feltételnek eleget tesz, azzal, hogy azt igazolni szükséges.

A Csttv. szerint: 4. § k) saját háztartásban nevelt, gondozott gyermek: az a gyermek, aki a 7. § (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott személlyel életvitelszerűen együtt él és annak gondozásából rendszeres jelleggel legfeljebb csak napközbeni időszakra kerül ki.

Ennek a feltételnek is eleget tesz azzal, hogy azt lakcímkártyával igazolni szükséges.

Mt. 118. § (1) A munkavállalónak a tizenhat évesnél fiatalabb

  1. egy gyermeke után kettő,
  2. két gyermeke után négy,
  3. kettőnél több gyermeke után összesen hét

munkanap pótszabadság jár.

(2) Az (1) bekezdés szerinti pótszabadság fogyatékos gyermekenként két munkanappal nő, ha a munkavállaló gyermeke fogyatékos.

(3) A pótszabadságra való jogosultság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.

(4) Az apának gyermeke születése esetén, legkésőbb a születést követő második hónap végéig, öt, ikergyermekek születése esetén hét munkanap pótszabadság jár, amelyet kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A szabadság akkor is jár, ha a gyermek halva születik vagy meghal.

Összegezve: Álláspontom szerint, a megadott adatok alapján jogosult mindkét szabadságra azzal, hogy idő előtti a felháborodása, hiszen a gyermek még meg sem született, így az igényjoga nem nyílt meg.

A szülés tényét anyakönyvi kivonattal kell majd igazolnia.

KLajos # 2019.03.07. 08:58

Tisztelt Jogi Fórum,

Munkahelyem nem ad májusban születendő vér szerinti gyermekem után járó pótszabadságot, sem születéskori apasági szabadságot, mert nem vagyok párommal házasságban, sem élettársi viszonyban. Ez így helyes, vagy jogilag megtámadható?

Apasági nyilatkozatom van, közös lakcímen élünk párommal ketten, lakcímkártya szerint is, és gyakorlatilag is.

Jár-e nekem az éves +2 nap pótszabadság, illetve a születéskori +5 nap egyszeri szabadság?

Válaszukat előre is köszönöm!