problémás titoktartási szerződés


lilalo123 # 2019.04.12. 12:10

Tisztelt Fórumozók!

Egy állami fenntartású kutatóintézetben dolgozom és az alábbi helyzet állt elő. A munkáltatónk a GDPR-ből eredő kötelezettségére hivatkozva minden munkavállalóval alá akar íratni egy nyilatkozatot. Úgy tudom, hogy ez a személyes adatok védelméről szóló rendelet. A nyilatkozat első két oldala viszont gyakorlatilag egy titoktartási nyilatkozat, csak a dokumentum második fele tartalmaz valóban GDPR-ral magyarázható részeket (pl. egyes megfigyelő kamerák listáját).

Általánosságban sem a titoktartási nyilatkozatot, sem a GDPR nyilatkozatot nem tartanám ördögtől valónak, de a konkrét megszövegezéssel nagyon sok problémánk van, és többen elfogadhatatlannak tartjuk.
A ténylegesen a GDPR-ral indokolható részekben "csak" olyan szabályzatok ismeretéről kellene nyilatkoznunk, amik nem elérhetőek, és nem tudtuk elolvasni őket.
A titoktartási nyilatkozat rész viszont olyan kikötéseket tartalmaz, amelyek betartása a napi munkavégzést akadályozza. Másrészt egyes részei jogilag is aggályosnak tűnnek, konkrétan az alábbi részről van szó:

"Kijelentem és tudomásul veszem, hogy azon közösségi oldalakon, amelyeken jelenleg vagy a jövőben - bármilyen felhasználó név alatt - regisztrációval rendelkezem, a Szervezetre, munkavállalóira, megrendelőire, alvállalkozóira vagy egyéb, a Szervezet érdekeltségi körébe tartozó személyre/szervezetre vonatkozó információt - annak jellegétől, megjelenési formájától, tartalmától függetlenül - nem teszek közzé. Jelen kötelezettség kiterjed - kifejezetten, de nem kizárólag - a jelen nyilatkozatban részletezett üzleti titok körébe tartozó információkra."

Az észrevételeinket jeleztük a munkáltatónak, mire a munkáltató kijelentette (írásban!), hogy aki nem írja alá a nyilatkozatot, annak a továbbiakban a beadandó pályázatait nem fogja aláírni. Ez gyakorlatilag a kutató kollégák hosszú távú ellehetetlenítését jelenti.

Kérdéseim a következőek:

  • Jól tudom-e, hogy a GDPR a személyes adatok védelméről szól, és nincs titoktartási szerződésekről szóló része?
  • Amennyiben tényleg nincs, nevezhető-e a munkavállalók félrevezetésének az, hogy a GDPR által megszabott kötelezettségükre hivatkozva kérik a nyilatkozat aláírását?
  • Jól gondolom, hogy a fenti bekezdés törvénybe ütközik? Úgy tudom, a Mtv. szerint csak a munkáltató érdekeire nézve hátrányos/sértő/egyéb módon káros infót és véleményt nem tehetek közzé, egyéb információkra nem vonatkozik a korlátozás.
  • Kihez lehet fordulni, ha a munkáltató nem hajlandó érdemben megváltoztatni a nyilatkozat tartalmát, és a "szankciót" sem vonja vissza?
  • Mit tehet az, aki nem akarja aláírni ilyen tartalommal a nyilatkozatot?
  • Alapot adhat-e ez a helyzet - akár munkavállalók megvezetése, akár egy törvénytelen nyilatkozat aláíratása, akár a fenti módon történő nyomásgyakorlás - a munkavállalók azonnali hatályú felmondására?