Temetési szabadság


bonny # 2019.11.13. 09:51

Tisztelt Fórumozók!
A kérdésem az lenne,hogy a közeli családtag temetése esetén kérheti-e a munkáltató a halott anyakönyvi kivonat másolatát?
Köszönöm a segítséget

chava # 2019.11.13. 10:27

Nem a jóhiszemű eljárás fő jellemzője, de elvileg igen...

bonny # 2019.11.13. 10:41

Férjem munkahelyén azt mondták hogy nem másolhatják le ugyanúgy mint pl. a személyit.Az én munkahelyemen kérik,de a családi háttér miatt nem biztos hogy hozzájutok,ezért kérdeztem.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.13. 11:05

Azt kérhetik, hogy mutasd be. Az meg a te érdeked, hogy szükség esetén bizonyítani tudd, hogy bemutattad.
A jóhiszemű együttműködés elve továbbra is érvényes ám, az embejogászkodás meg adatvédelmesdi sem írta felül.

wers # 2019.11.14. 05:44

Az én munkahelyemen kérik,de a családi háttér miatt nem biztos hogy hozzájutok

Legyen úgy, de akkor ugye nem akarod igényelni a pótszabadságot. vagy : „szükség esetén bizonyítani tudd, hogy bemutattad.
Azért az egy idő után a még többszáz alkalmazottnál is feltűnik a HR-nek, ha valakinek ötödször hal meg a nagymamája bemondásra.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.14. 06:25

Nu, elég rendesen be lehetne azt osztani. Az embernek van négy nagyszüleje (dédből már 8); az ember házastársának ugyanannyi; testvérből - ha bemondásra - megy, annyid lehet, amennyit csak akarsz; sógorból, sógornőből szintén... Elég tág az a kör, ahhoz, hogy senkit se kelljen kétszer temetni.

wers # 2019.11.14. 07:36

:)
Hát az úgy volt, hogy apai nagyapa háromszor nősült, a második volt a vér szerinti nagymama. Kérte mindháromra. Előtte a feleség nagymamájára, közben az anyai nagymamára. Ötödszörre a papa első feleségére. Na ott lett gyanús.

chava # 2019.11.14. 08:05

A nem vérszerinti "nagymamák"-ra miért kapta meg a szabadságot?

drbjozsef # 2019.11.14. 08:35

chava,

Mert az Mt. szerint a "hozzátartozó" halálakor jár a 2 nap, nem csak a "közeli hozzátartozókéra".

Már, ha a nem vér szerinti "nagymama" a halálakor a vér szerinti nagypapa házastársa volt. Az elvált, régi házastársakra ez nyilván nem vonatkozik.

Mt.55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól
...

  1. hozzátartozója halálakor két munkanapra

294. § (1)E törvény alkalmazásában
...

  1. * hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa
wers # 2019.11.14. 08:47

igen, ő volt a házastárs, ráadásul nem is tudták, hogy nem ő a vér szerinti, mert kicsi korától ő volt az "igazi nagyi"

chava # 2019.11.14. 09:20

Már, ha a nem vér szerinti "nagymama" a halálakor a vér szerinti nagypapa házastársa volt. Az elvált, régi házastársakra ez nyilván nem vonatkozik.

@drbjozsef ez tiszta sor, de mindháromra kérte, és valószínűleg meg is kapta?

Az Mt. alapján szerintem a "mostoha" nagymama után sem kaphatna még akkor sem, ha annak halálakor a nagypapa házastársa volt:

"Az Mt. alkalmazásában hozzátartozó a házastárs, az egyeneságbeli rokon, a házastárs egyeneságbeli rokona, az örökbe fogadott, mostoha és nevelt gyermek, az örökbefogadó, a mostoha és a nevelőszülő, a testvér, valamint az élettárs [Mt. 294. § (1) bek. c) pont"

Nem egyeneságbeli rokonnak veszi, hanem külön nevesíti még az örökbefogadó, mostoha stb. szülőt is! Akkor a mostoha nagymama sem lehet egyeneságbeli rokon.

drbjozsef # 2019.11.14. 09:33

chava,

Ki is emeltem neked vastagon.

De akkor ide is leírom : "az egyeneságbeli rokon házastársa".

wers # 2019.11.14. 09:38

de mindháromra kérte, és valószínűleg meg is kapta?

Nem, az első feleségre nem, aki harmadikként hunyt el.

A vér szerintire (második feleség) és harmadik feleségre, aki akkor házastársa volt már kb. 35 éve.

drbjozsef # 2019.11.14. 09:40

wers,

azt írtad : "kérte mindháromra".

chava # 2019.11.14. 09:55

@drbjozsef valóban, a Jogtár kommentár részében ez nem volt benne, ezért nem értettem.

wers # 2019.11.14. 09:56

Igen, kérte, de a papa első feleségére nem kapta meg.

drbjozsef # 2019.11.14. 10:24

wers,

Ja, értem, bocs. A sima "nem" csak a megkapásra vonatkozik.

Végülis, ami jár, az jár. Arra pont nem.

wers # 2019.11.14. 10:52

Pontatlanul fogalmaztam. Elnézést.

bonny # 2019.11.15. 12:41

wers
Nem vicces a hozzászólás. Az apám halt meg,a testvéremék kihasználták az érelmeszesedését,mindent magukra írattak,nem fognak másolatot adni,de azért én úgy gondolom akármi volt az utolsó néhány évben,én úgy érzem ott szeretnék lenni.

drbjozsef # 2019.11.15. 12:46

bonny,

Kicsi az esélye, hogy édesapád esetén ezzel szívózzon a munkahelyed, de ha mégis, mondd meg nekik, hogy ez a helyzet, de később igazolhatod pl. a hagyatéki végzéssel, vagy akár a hagyatéki tárgyalás idézésével is, ha ennyire fontos nekik, hogy valamivel igazold a halálesetet. Ha meg csak a halotti anyakönyvi kivonat a megfelelő nekik, akkor add meg a postacímét a testvérednek (vagy annak aki megkapta a kivonatot), oszt birkózzanak ők egy másolatért vele.

bonny # 2019.11.15. 13:02

Köszi a választ. Hagyaték nem lesz,már előre elszedtek mindent. Gyászjelentésem van.

drbjozsef # 2019.11.15. 18:57

bonny,

Ha nem lesz hagyatéki tárgyalás, akkor az eljáró közjegyzőtől kérhetsz öröklési bizonyítványt. Ahhoz nem kell a testvéred.

2010. évi XXXVIII. törvény a hagyatéki eljárásról
...
102. § (1) Annak a kérelmére, aki valószínűsíti, hogy jogainak érvényesítéséhez vagy megóvásához az örökhagyó utáni öröklési rend igazolása szükséges, a közjegyző a hagyatékban vagy annak egy részében érvényesülő öröklési rendet (az örökös személyét, a hagyatékban való részesülése jogcímét és a hagyatékban való részesülése arányát) külön végzésbe foglalt öröklési bizonyítvánnyal állapítja meg.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Anastasia_ # 2019.11.15. 20:29

bonny,
Elvben bármelyik anyakönyvi hivatalban, térítésmentesen kérhetsz egyet, csak vidd magaddal a személyazonosításhoz szükséges irataidat (beleértve a lakcímkártyát). (hacsak nem változott valami azóta)
Én két éve kértem ki egyik szülőmét (kellett ügyintézéshez), bementem a helyibe (nem ott hunyt el és nem is a lakóhelyem szerinti iroda volt), kb 15 percbe telt meg egy halom papírba és aláírásba. Mondjuk kisváros volt, Pesten nem tudom milyen a helyzet.

bonny # 2019.11.16. 09:18

Köszi,szerintem az anyakönyvi hivatal járható útnak tűnik.Meg fogom próbálni.

wers # 2019.11.16. 10:08

wers
Nem vicces a hozzászólás.

Akkor jó, mert messze nem viccesnek szántam. Csak gondold végig, az állását (is) kockáztatja egy ügyintéző, ha bemondásra ad pótszabadságot. A tulajnak, hogyan számol el vele? Hogy igaznak tűntek a szemeid? Ennyi erővel osztogathatna extra jutalmakat is.