Megbízási szerződés lejárata utáni teljesítés


intentio # 2020.07.02. 07:09

Tisztelt Intenito!
Köszönöm a választ.
A megbízás tárgya egy EU-s projekt helyszíni ellenőrzésének az elkészítése és lebonyolítása volt. Pénzügyi elszámolás előkészítése.
Mivle volt hiánypótlás, utóellenőrzés , kérelmek fogalmazása, benyújtása 4 hónapja tovább csinálom, mondván, hogy ez belefér az előző szerződésbe, melynek vége volt 2020.02.28.-án. De még csak most jön a záró ellenőrzés és annak hiánypótlása, ami még eltart minimum 2 hónapig.
Tehát a megbízó elvárja, hogy ezt észítsem el, hivatkozva a lejárt megbízási szerződésre.
Ellenben én ott 1 hónapot vállaltam, de ebből lassan 6 hónap lesz, természetesen megbízási díj nélkül.
Tudom valahogy érvényesíteni, hogy kifizeség a megbízási díjat? Azért van vele munnkám rendesen, és megbízó felől pedig elvárás.
Köszönöm!

T. Kérdező!

Javasolt tisztázni (a szerződésben megnézni), hogy miben állapodtak meg, a felek szándéka/akarata pontosan mire irányult?

Egy ügy ellátására (pl. a projekt levezénylésére) az elejétől a végéig, vagy egy határozott időre?

Azt írja: A megbízás tárgya egy EU-s projekt helyszíni ellenőrzésének az elkészítése és lebonyolítása volt.

Ha én lennék a megbízó akkor az én szándékom arra irányult volna, hogy Ön készítse elő és bonyolítsa le az ellenőrzést függetlenül attól, hogy arra mikor kerül sor, hányszor hiány pótoltatják, amelyért fizetnék egy előre meghatározott, kialkudott összeget.

(Azért bízom meg ezzel, mert nem értek hozzá, Ön viszont igen. Ha hiánypótlásra kötelezték, akkor valószínűleg nem jól végezte a munkát, amiért plusz juttatást kérni nem szeremcsés.)

A szerződés pontos ismeretének hiányában –figyelemmel az ellentmondásokra- kérdésére érdemben válaszolni nem lehet.

A jóhiszeműség és tisztesség, valamint az együttműködési kötelezettség elvei alapján üljenek le és beszéljék meg a megbízóval a helyzetet figyelemmel a már kifizetett megbízási díj összegére és az azóta elvégzett munkára.

(Előfordulhat, hogy a megbízó úgy gondolja, egy adott feladat ellátására kapott megbízást, jól megfizette Önt, azaz pl. az eddig kifizetett díj olyan magas, hogy abba nyugodtan belefér a határidőn túli a hiánypótlás, az utóellenőrzés, a kérelmek fogalmazása, a záró ellenőrzés stb.)

Első körben próbálják meg tárgyalás (megbeszélés) útján rendezni a helyzetet.

Tudom valahogy érvényesíteni, hogy kifizessék a megbízási díjat?-kérdezi.

Az attól függ, hogy pontosan miben állapodtak meg, illetve ki mit teljesített/nem teljesített belőle.

Kisrobert # 2020.07.02. 06:05

Tisztelt Intenito!

Köszönöm a választ.
A megbízás tárgya egy EU-s projekt helyszíni ellenőrzésének az elkészítése és lebonyolítása volt. Pénzügyi elszámolás előkészítése.

Mivle volt hiánypótlás, utóellenőrzés , kérelmek fogalmazása, benyújtása 4 hónapja tovább csinálom, mondván, hogy ez belefér az előző szerződésbe, melynek vége volt 2020.02.28.-án. De még csak most jön a záró ellenőrzés és annak hiánypótlása, ami még eltart minimum 2 hónapig.

Tehát a megbízó elvárja, hogy ezt észítsem el, hivatkozva a lejárt megbízási szerződésre.

Ellenben én ott 1 hónapot vállaltam, de ebből lassan 6 hónap lesz, természetesen megbízási díj nélkül.

Tudom valahogy érvényesíteni, hogy kifizeség a megbízási díjat? Azért van vele munnkám rendesen, és megbízó felől pedig elvárás.

Köszönöm!

intentio # 2020.06.30. 05:31

Kisrobert 2020.06.29. 20:55
Üdvözlet!
A következőkben szeretném a segítségét kérni. Volt egy megbízási szerződésem, mely 2019.09.15-től 2020.januar 30-ig tartott, majd megy új megbízási szerződéssel meg lett hosszabbítva 2020 február 28-ig.
A szerződés lejárta után a mai napig kapok utasítást a megbízótól, de nem fizet érte, mondván, hogy lejárt a szerződés. A kérdésem az, hogy tartjátok-e igényt továbbra is a megbízási díjra. Határozatlan idejűvé vált e így a szerződés?
Köszönöm a választ!

T. Kérdező!

Ez, így kevés, javasolt konkretizálni.


Egyebekben:

Főszabály szerint ha én kötök egy megbízási szerződést X Kft-vel oktatási tevékenységre 2019.09.15-től 2020.január 30-ig, amelyet egyező akarattal 2020 február 28-ig meghosszabbítunk, az automatikusan nem fog meghosszabbodni, illetve nem válik határozatlan idejűvé.

Én azt vállaltam, hogy az X Kft. által szervezett OKJ-s tanfolyamon 2019.09.15-től 2020 február 28-ig, adott csoportban, adott tárgyat oktatok.

2020 február 28. után nekem ne adjon semmilyen utasítást a megbízó.

2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről

XVI. CÍM

A MEGBÍZÁSI TÍPUSÚ SZERZŐDÉSEK

XXXIX. Fejezet

A megbízási szerződés

6:272. § [Megbízási szerződés]
Megbízási szerződés alapján a megbízott a megbízó által rábízott feladat ellátására, a megbízó a megbízási díj megfizetésére köteles.

6:273. § [Utasítás]
(1) A megbízott köteles a megbízó utasításait követni.

(2) A megbízott a megbízó utasításától akkor térhet el, ha ezt a megbízó érdeke feltétlenül megköveteli, és a megbízó előzetes értesítésére már nincs mód. Ilyen esetben a megbízót késedelem nélkül értesíteni kell.

(3) Ha a megbízó célszerűtlen vagy szakszerűtlen utasítást ad, a megbízott köteles őt erre figyelmeztetni. Ha a megbízó a figyelmeztetés ellenére utasítását fenntartja, a megbízott a szerződéstől elállhat, illetve a szerződést felmondhatja, vagy a feladatot a megbízó utasításai szerint, a megbízó kockázatára elláthatja. Meg kell tagadnia az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása jogszabály vagy hatósági határozat megsértésére vezetne, vagy veszélyeztetné mások személyét vagy vagyonát.

(4) A megbízó köteles megtéríteni az utasítás teljesítésével kapcsolatban felmerült költségeket. A megbízott az utasítás teljesítését megfelelő biztosíték adásához kötheti. Ha a megbízó nem ad megfelelő biztosítékot, a megbízott az utasítás teljesítését megtagadhatja.

6:274. § [Képviseleti jog]
Ha a megbízás teljesítéséhez szerződés kötése vagy más jognyilatkozat tétele szükséges, a megbízás a meghatalmazást is magában foglalja.

6:275. § [Tájékoztatási kötelezettség]
(1) A megbízott köteles a megbízót tevékenységéről és a feladat állásáról kívánságára, szükség esetén e nélkül is tájékoztatni. A megbízott köteles a megbízót tájékoztatni, ha közreműködő igénybevétele vált szükségessé, vagy ha a felmerült új körülmények az utasítások módosítását teszik indokolttá.

(2) A megbízott köteles a megbízót a megbízás teljesítéséről késedelem nélkül értesíteni.

6:276. § [Megbízási díj]

(1) A megbízott megbízási díjra akkor is jogosult, ha eljárása nem vezetett eredményre, kivéve, ha az eredmény részben vagy egészben azért maradt el, mert a megbízott felróhatóan járt el.

(2) A megbízási díj a szerződés teljesítésekor esedékes. Ha a szerződés a megbízás teljesítése előtt szűnt meg, a megbízott a megbízási díjnak tevékenységével arányos részét követelheti.

(3) A megbízott a megbízás ellátásával rendszerint együtt járó költségek előlegezésére köteles.

(4) A szerződés megszűnésekor a megbízó köteles a megbízottat a megbízás alapján harmadik személyekkel szemben vállalt kötelezettségei alól mentesíteni, valamint szükséges és indokolt költségeit megtéríteni.

6:277. § [Törvényes zálogjog]
A megbízottat a megbízási díj és a költségek biztosítására zálogjog illeti meg a megbízónak azokon a vagyontárgyain, amelyek a megbízás következtében kerültek birtokába.

6:278. § [Felmondás]
(1) A szerződést bármelyik fél felmondhatja.
(2) A megbízó felmondása esetén a megbízó köteles megtéríteni a megbízottnak a felmondással okozott kárt, kivéve, ha a felmondásra a megbízott szerződésszegése miatt került sor.
(3) Ha a szerződést a megbízott alkalmatlan időben mondta fel, köteles megtéríteni a megbízónak a felmondással okozott kárt, kivéve, ha a felmondásra a megbízó szerződésszegése miatt került sor.
(4) A felmondás jogának korlátozása vagy kizárása semmis. Tartós megbízási jogviszony esetén a felek megállapodhatnak a felmondás jogának korlátozásában, és kiköthetik azt is, hogy meghatározott idő előtt a rendes felmondás joga nem gyakorolható.

6:279. § [Elszámolás]
A szerződés megszűnésekor a megbízott köteles a megbízónak mindazt kiadni, amihez a megbízás teljesítése céljából vagy eljárása eredményeképpen jutott, kivéve, amit abból a megbízás folytán jogosan felhasznált.

6:280. § [Ingyenes megbízási szerződés]
(1) E fejezet rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell az olyan megbízási szerződésre, amely alapján a megbízó ellenszolgáltatás nyújtására nem köteles.
(2) Ha a megbízott a feladat ellátását ingyenesen vállalja, a megbízó köteles a megbízott költségeit megtéríteni.

Kisrobert # 2020.06.29. 18:55

Üdvözlet!

A következőkben szeretném a segítségét kérni. Volt egy megbízási szerződésem, mely 2019.09.15-től 2020.januar 30-ig tartott, majd megy új megbízási szerződéssel meg lett hosszabbítva 2020 február 28-ig.

A szerződés lejárta után a mai napig kapok utasítást a megbízótól, de nem fizet érte, mondván, hogy lejárt a szerződés. A kérdésem az, hogy tartjátok-e igényt továbbra is a megbízási díjra. Határozatlan idejűvé vált e így a szerződés?

Köszönöm a választ!