leltár tartozás


pami # 2021.09.27. 17:48

Üdv! Segítségeteket szeretném kérni. Édesanyámnak van egy 2012-es leltár tartozása egy kisebb vegyesbolt hálózat felé. Fizetési felszólítást egyszer kapott,a leltározást követően nem sokkal. (Ekkor már édesanyám, nem dolgozott ott) Majd ez után pár év után, szintén érkezett egy felszólítás,aminek nem tett eleget, ugyanis amikor ez a bizonyos leltár zajlott, anyukám rosszul lett, mentő vitte kórházba és a leltározás további részében nem volt jelen. Szerinte csak pénzt akarnak behúzni rajta. Kérdésem az lenne, hogy egy ilyen leltár tartozás hány évig hajtható be? A munkajogi felelősség szabályai között találtam egy ilyen bejegyzést: "A munkáltató a leltárhiánnyal kapcsolatos kártérítési igényét a leltárfelvétel befejezését követô hatvannapos határidôn belül érvényesítheti. Ezen
határidô munkáltató általi elmulasztása esetén a munkáltató leltárhiánnyal
kapcsolatos igényét a munkavállalóval szemben nem érvényesítheti." Tehát ezek alapján már nem követelhetik rajta? A legutolsó felszólító levélben az állt,hogy x napon belül behajtás alá kerül. Ennek megint csak több éve már, és nem történt semmiféle mozdulás az ügyben.
Előre is köszönöm válaszaikat.

wers # 2021.09.28. 04:52

Azt a hatvan napos határidőt szerintem nem így kell értelmezni, eddig kell megállapítani és közölni az esetleges hiányt. Felszólítani teljesítésre.

Az, hogy 2012 óta elévült-e a követelés az lehet kérdés. Pl. hogy mikor és hogyan szólították fel fizetésre. „ez után pár év után” elég homályos megközelítés.

Ez lenne a lényeges, a többi csak mese.

wers # 2021.09.28. 04:54

Egyébként azt a leltárhiányt akkor meg kellett volna támadni. Akkor. Nem most. Úgy kell tekinteni, hogy azt elfogadta.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.28. 05:02

Ha az a kérdés, három év az elévülési ideje. Fontos tudni, hogy a munkáltató fizetési felszólítása - ha nem támadták meg bíróságon - olyan döntés, amely alapján közvetlenül végrehajtás indulhat.

wers # 2021.09.28. 05:36

Sanszos, hogy elévült, de a megfogalmazásból nem derül ki.

A legutolsó felszólító levélben
Ennek megint csak több éve már

A kettő is több.

pami # 2021.09.28. 06:42

Édesanyám,akkor ezt meg is támadta.Igaz nem hivatalosan,de levélben jelezte a munkáltatónak,hogy nem hajlandó kifizetni és jogtalannak érzi a követelést. 3 év az biztosan eltelt az utolsó felszólítás óta, azóta nem keresték. Főként arra voltam kíváncsi,hogy 3 vagy 5 év az elévülése ennek.

wers # 2021.09.28. 07:08

Én nyugodt nem lennék, meg kell nézni pontosan mikor és mit kapott.

Van valami különös oka, hogy most felmerült a kérdés?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.28. 11:03

Ebben a vonatkozásban a megtámadás pert jelent. Minden más pipafüst.

wers # 2021.09.29. 04:40

Most még van lehetőség az évekkel ezelőtti felszólítást megtámadni? Vagy akkor, ha újabb felszólítást kap?

Az is előfordulhat, nem küld újabb felszólítást, egyből végrehajtást indít a munkáltató. Ha jól sejtem, a végrehajtás során már nem érvényesítheti sem az elévülést sem azt, hogy nem ért egyet.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.29. 04:54

Volt rá egy harminc napos jogvesztő határidő. (A munkáltató minek adnak ki egy újabb felszólítást, ha már van neki egy végrehajtható.)

wers # 2021.09.29. 05:07

:) köszi Béla, én is gondoltam. A babéron üldögélés nem segít.