özvegyi nyugdíj feléledése


gyertya # 2009.02.05. 16:30

sanyibacsi07

Erről már nagyon sokat írtunk, de nagy vonalakban ugorjunk neki még egyszer. Az ideiglenes özvegyi nyugdíj folyósításának időtartama legalább 1 év, mértéke az elhunyt nyugdíjának legalább 60 %-a. Ennek lejártát követően
  • ha az özvegy saját jogon nyugellátással nem rendelkezik marad 60 %-os a mérték,
  • ha az özvegy saját jogon nyugdíjas, az özvegyi nyugdíj mértéke legalább 30 %-os.

Automatikusan semmi nem jár, természetesen igényelni kell.
Addig folyósítható az özvegyi nyugdíj amíg a jogosító feltételek fennállnak (pl korbetöltés, rokkantság, árvaellátásra jogosult gyermekek eltartása...).
Ahogy fent már leírtam az összegszerűségben számít, hogy az özvegy saját jogon részesül-e nyugellátásban.

Minden jót: Gy

sanyibacsi07 # 2009.02.05. 15:55

Kedves Fórumozók!

Segítségeteket szeretném kérni az alábbi ügyben:
Szociális segélyből élek, így tudtam a férjemet ellátni, aki pár héttel ezelőtt hunyt el. Az özvegységi nyugdíj az első évben 50 %, ha jól tudom. De mennyi utána? Kérvényezni kell, vagy automatikusan jár? Milyen jogcímen kell igényelni és mennyi ideig kapható? Számít-e az, hogy az özvegy nyugdíjas-e vagy sem?
Segítségeteket előre is köszönöm.

taffy # 2009.02.05. 10:40

Kedves Gittus!
Nagyon szépen köszönöm a választ.

gittus # 2009.02.04. 19:13

Kedves Taffy

sajnos, semmi. A már leírtak miatt.

taffy # 2009.02.03. 18:04

Üdv!
Nincs több info, bocs az aprózásért.Összefoglalom:
Édesapám 1938 februárjában született, édesanyám 1942 dec.Házasságot kötöttek 1965-ben, ebből a házasságból 1 gyermek született ugyanez évben.A házasság 10 év után külön lakcímen, különélésként folytatódott.Egyiküknek sem volt élettársa késöbb és nem is váltak el.Édesapám 1989 dec-ben halt meg.Utána nem kért, és nem kapott ideiglenes özvegyi nyugdíjat anyukám.A különélés ideje alatti támogatások az édesapám belátása és lehetősége szerint történtek.Irott nyoma nincs.Tehát,kérdésem az édesanyám özvegyi nyugdíjra való igénye nulla, vagy esetleg????
Köszönöm.

gittus # 2009.02.03. 10:34

taffy

még csöpögtessen egy kis információt...
de ez eléggé negatívan is befolyásolhatja a jogosultságot...

elvált vagy egy évnél régebb óta különélőkre az elváltakra vonatkozó szabályok vonatkoznak.

49. § (1) Az elvált, továbbá házastársától egy évnél hosszabb ideje külön élő személynek ideiglenes özvegyi nyugdíj csak akkor jár, ha házastársától annak haláláig tartásdíjban részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg.
(2) Az elvált, továbbá házastársától egy évnél hosszabb ideje külön élő személynek az 50. § (2)-(3) bekezdés szerinti özvegyi nyugdíj csak abban az esetben jár, ha a 47. § (2) bekezdésében meghatározott jogosultsági feltételek a különéléstől számított tíz éven belül bekövetkeztek és a házastársától annak haláláig tartásdíjban is részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg.
(3) Ha az elvált személy a házastársától már a házasság megszűnése előtt is külön élt, a (2) bekezdés szerinti tíz évet a tényleges különélés kezdő időpontjától kell számítani.

Tartásdíjon házastársi tartásdíjat kell érteni.

Pontos információt csak pontos adatok ismeretében lehet adni.
A szerint ami most a rendelkezésre áll, az édesanyja jogosultsága nem állapítható meg. Egyébként együttélőként is necces( a 62.évét 2004.december 30.-án töltötte) mivel az elhalálozást követő 15 éven belül kell a korhatárt betölteni vagy megrokkanásnak bekövetkezni. Sejtésem szerint a korhatárt később töltötte be.
De ezek csak találgatások az információ hiányában

taffy # 2009.02.03. 08:43

Üdv!
Válaszát köszönöm.Elkésett igényt milyen nyomtatványon kell beadni? További info: Anyukám 1942 12 30.-án született, házasságkötés időpontja 1965, ugyanebben az évben 1 gyermek született a házasságból.10 év után külön lakcímen éltek, de édesapám támogatott anyagilag, nem hivatalosan, esetenként, de ezt bizonyítani nem tudom.Reménykedem, hogy ez nem negatívan befolyásolja az előzőekben írtakat.
Köszönöm

gittus # 2009.02.03. 07:36

Kedves Gyertya!

Minden szakmai elismerésem a tied. Mint tudjuk esetek 99%-ban egyet is értünk, azonban most ez az az egy % amiben nem biztos hogy egyezik a véleményünk.

Kérdező özvegyi nyd.-ra jogosultságát az 1975.évi II.tv alapján állapíthatták meg:
T. 63. § (1) Az elvált, továbbá házastársától egy évnél hosszabb ideje különélő személynek ideiglenes özvegyi nyugdíj csak abban az esetben jár, ha házastársától ennek haláláig tartásdíjban részesült vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg.
(2) Az (1) bekezdésben említett személy részére állandó özvegyi nyugdíj abban az esetben jár, ha

  1. házastársától annak haláláig tartásdíjban részesült, vagy
  2. az állandó özvegyi nyugdíjra jogosultság feltételei a különéléstől számított tíz éven belül bekövetkeznek.

Mivel volt két árvaellátásra jogosult gyermeke és a különéléstől valószínűleg nem telt el 10év megállapítást nyert az állandó özvegyi nyd. Ezek szerintem együttesen határozták meg a jogosultságát, mivel ekkor sem lehetett eltekinteni attól a ténytől hogy elvált.

Ezért azt gondolom hogy a feléledés kapcsán sem lehet figyelmen kívül hagyni azt hogy elvált személyről van szó.
A tny 53.§ pedig egyébként sem hagyható figyelmenkívül de csak annyiban ha a tnyr.63/A ban megfogalmazott feltételek fennállnak akkor vizsgálandó hogy az 53.szakasz további feltételei.

Akkor szép ez a szakma ha van kivel együtt gondolkodni.

üdv

Gittus

gyertya # 2009.02.03. 07:06

Kedves Gittus és Magdus57!

Pihent fejjel átgondoltam a jogosultságot és a következőkre jutottam.
Ugyan Magdus valóban elvált, de az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága két árva eltartásán alapul. Az özvegyi nyugdíj is azért szűnt meg, mert már egyik gyermeket sem illette meg árvaellátás.
Ebben az esetben tehát nem az R 63/A § (1) szabályozása alkalmazandó, hanem a Tny. 53 § (1) b. pontja.
Gittus abban az esetben lenne igaza, ha a jogosultságot kizárólag az elválás (különélés) alapján kellene elbírálni.
Fentiekre tekintettel továbbra is fenntartom a véleményemet, hogy Magdus özvegyi nyugdíja az 55. életéve napjától feléled, az egyéb jogosító feltételek fennállása esetén.

taffy

Elkésett igényt terjesszen elő az édesanyja a lakóhelye szerinti regionális nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál. A jogosultságot vizsgálni kell, de elvileg megállapítható az ellátás, ha az édesanyja megfelel a feltételeknek. Konkrétabbat nem tudok írni, mert kevés a rendelkezésre álló adat.

Minden jót: Gy

taffy # 2009.02.02. 21:10

Üdvözlöm!
Kérdésem özvegyi nyugdíjra vonatkozik.Édesapám 1989.dec-ben halt meg,1938-ban született,tehát nem volt nyugdíjas,rokkant sem.Édesanyám nem kapott özvegyi nyugdíjat, nem is tudta, hogy járna.Van-e lehetőség bármire ennyi év elteltével, vagy már végleg elveszett?

gyertya # 2009.02.02. 18:40

Köszönöm a jogos kijavítást, valószínű a két árva zavart meg, de nem szeretnék mentegetőzni, elnéztem... elnézést.

Gy.

gittus # 2009.02.02. 11:49

Magdus57

Nem szeretném elkeseríteni de szerintem ez nem egészen bizonyos ugyanis

63/A. § (1) Az elvált vagy egy évnél hosszabb ideje különélő házastárs részére az 1999. január 1-je előtti időponttól megállapított özvegyi nyugdíj akkor éled fel, ha az elvált vagy egy évnél hosszabb ideje különélő személy

  1. a házastársától annak haláláig tartásdíjban részesült, vagy
  2. a Tny. 47. §-a (2) bekezdésében meghatározott jogosultsági feltételek a különéléstől számított tíz éven belül bekövetkeztek.

A tartásdíj alatt nem gyermektartásdíjat hanem házastársi tartásdíjat kell érteni.
Ha már a válást megelőzően is különélt akkor pedig a tényleges különélés időpontja az irányadó a b,) pont alkalmazása kapcsán. Lefordítva: 1986 + 10 év eddig kell a feléledésre okot adó körülménynek bekövetkezni (55 év betöltése vagy megrokkanás), ha korábban különéltek (bontóperi végzés tartalmazhat ilyen körülményt is)akkor még korábbi időpontban.
De ez csak az én véleményem.

magdus57 # 2009.02.02. 11:39

Kedves Gyertya!

Köszönöm a segítséget!

gyertya # 2009.01.30. 19:12

magdus57

A mai napon hatályos 1997. évi LXXXI. tv. szerint, ha addig nem köt újabb házasságot, az 55. életéve napjától feléledhet az özvegyi nyugdíja.

Minden jót: Gy.

magdus57 # 2009.01.30. 18:47

Üdvözlök Mindenkit!

Mint új belépő (pár napos) találtam az én esetemhez hasonlót Lenke53, de nem teljesen ugyanaz az eset, ezért segítséget kérek. 1957. január 21-én születtem, 1986. júniusában elváltam. A Bíróság 2 kiskorú gyermek után ítélt meg tartásdíjat. Volt férjem 1993. szeptember 15.-én halt meg. Özvegyi nyugdíjat 2007. májusáig kaptam. Azóta sem mentem férjhez.
Jogosult leszek-e özvegyi nyugdíjra, és hány éves koromban? 2019-ben mehetek nyugdíjba, ha időközben nem változnak a jogszabályok, pl. felemelik a nyugdíj korhatárt 65 évre.
Választ előre is köszönöm!

gyertya # 2009.01.22. 05:57

ancsa52

Eltérő a jogi szabályozás abban az esetben, ha a jogszerző 1993. március 1-je előtt halt meg, illetve ha 1993. február 28. után. Ez a különbség.
A jogosultsági feltételeket korábban már többször leírtam, kérem olvasson vissza.

Üdv: Gy

ancsa52 # 2009.01.21. 22:15

kedves Gyertya.
1 évig kaptam az özvegyit,majd árvaellátást 2004-júniusáig.
Mi a külömbség az én esetem és Liza75esete közt?
illetve idén márciusba nyugdíjba mehetek.változtat ez valamit az esetemen?
Válaszát köszönöm

Liza75 # 2009.01.21. 12:59

Nagyon köszönöm a segítséget!

gyertya # 2009.01.21. 05:03

Liza75

Ez a megfelelő nyomtatvány, más egyébre (pl anyakönyvi kivonatok) már nincs szükség.
Gyorsan nyújtsák be az igényt, mert a jogosultság már fennáll, ne veszítsenek feleslegesen pénzt.

Minden jót: Gy

Liza75 # 2009.01.20. 21:32

Kedves Gittus,
köszönöm szépen a választ. Az igényt a KET-3300-279/2. sz. nyomtatványon nyújtsuk be, vagy kell más egyéb is hozzá? (ezt találtam így hirtelen a neten)

gittus # 2009.01.20. 20:56

kiegészítés:

édesanyja a 2008 január hatályú jogszabályváltozás miatt jogosult az özvegyi nyd.-ra.

gittus # 2009.01.20. 20:45

kedves Lisa

az Ön által leírtak szerint édesanyja özvegyi nyugdíja feléledhet.
Amennyiben még nem tette úgy igénybejelentő kitöltésével igényelheti az igénybejelentést megelőző 6 hónapra visszamenőleg az özvegyi nyd-t.

üdv

gittus

Liza75 # 2009.01.20. 20:28

Kedves Gyertya,
a következő kérdésben kérném a segítségét: édesanyám 1952-ben született, édesapámmal 1974-ben kötöttek házasságot, édesapám 1984-ben elhunyt. Édesanyám 2002. júliusáig részesült özvegyi nyugdíjban (árvaellátásra jogosult gyermekek tartása címén). Nem ment újra férjhez azóta sem.
Feléled-e az özvegyi nyugdíja, és ha igen, mikor?
(nem világos számomra, hogy az 55. életéve betöltésének van-e jelentősége, vagy pedig annak, amikor majd saját jogán is nyugdíjba mehet - ez még nem következett be.)
Válaszát előre is köszönöm!
Liza75

Gizella76 # 2009.01.20. 19:11

Köszönjük gyertya!

gyertya # 2009.01.20. 08:33

ancsa52

Amennyiben 1994. január 1-től december 31-ig részesült ideiglenes özvegyi nyugdíjban, és utána már özvegyi nyugdíjban nem, akkor lenne jogosult az ellátásra, ha az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnésétől számított 10 éven belül bekövetkezne a jogosító feltétel (pl korbetöltés, megrokkanás, stb.).
Mivel 1994. december 31-től számított 10 éven belül nem töltötte be az 55. életévét, korbetöltés címén az özvegyi nyugdíj nem éledhet fel. Amennyiben viszont 2004. december 31-ig megrokkant, akkor igen.

Minden jót: Gy