özvegyi nyugdíj feléledése


ancsa52 # 2009.01.20. 07:36

52-es születésű vagyok.Férjemmel 1973-ban esküdtünk. 94 januárjában meghalt.1évig kaptam az özvegyit,utánna csak árvaellátást.2 gyerekem van akik már nagykorúak. Nem kötöttem újabb házasságot.mikor vagyok jogosult özvegyi nyugdíjra? továbbá lehet hogy idén nyugcíjba vonulhatok.befolyásol ez valamit?

gyertya # 2009.01.17. 17:21

lenke53:

Igen, feléledhet az özvegyi nyugdíja. Már 2008.02.08-tól jogosult lenne rá, ezért gyorsan nyújtson be igényt, mert az csak 6 hónapra visszamenőleg érvényesíthető. 1997. évi LXXXI. tv. 53 §

ancsa52:

Túl kevés adatot adott meg. Kapott-e ideiglenes özvegyi nyugdíjat, utána özvegyi nyugdíjat, mikor született, kötött-e újabb házasságot. 1997. évi LXXXI. tv.

Gizella76:

Az özvegyi nyugdíj korbetöltés címén az édesanyja 55. életéve napjától éledhet fel, azt megelőzően, ha az egészségkárosodása a jogszabályban meghatározott mértéket eléri, vagy valamelyik gyermek ismét árvaellátásra jogosulttá válik.

Üdv. Mindenkinek

Gizella76 # 2009.01.17. 12:47

Keves Gyertya! Az ön válaszában bízva regisztráltam. A problémám a következő. Édesanyám (1957) Tíz évi munkaviszonnyal a háta mögött 1991-ben hét gyerek mellett özvegy maradt. Az ellátásokat 2007 májusáig kapta. (ekkor fejeszte be a tanulmányait a legkissebb) Azóta semmilyen jövedelemmel nem rendelkezik, nem tud sehova elhelyezkedni. Milyen lehetősége van nyugdíj ügyben.(Férjhez azóta sem ment, élettársa sincs) Válaszát nagyon várom. Köszönöm.

ancsa52 # 2009.01.16. 18:43

Kedves Gyertya
1994-ben meghalt a férjem. Az a kérdésem hogy jogosult vagyok-e özvegyi nyugdíjra,vagy más járulékra? illetve mik az erre vonatkozó jogszabályok?
Válaszát előre is köszönöm

lenke53 # 2009.01.16. 15:34

Kedves Gyertya
1984-ben elváltam férjemtől.Nem mentem újból férjhez. Gyermek tartásban részesültem 2 kiskorú gyermek után. Volt férjem 1993.01.07.-én elhunyt mint nyugdíjas. Ezek után részemre két kiskorú gyermek jogán állandó özvegyi nyugdíjat állapítottak meg. Ezt 2001.-ig folyósították. 2008.02.08.-án betöltöttem 55. életévemet.Kérdésem lenne,hogy az özvegyi nyugdíj ebben az esetben feléledhet -e? Ha igen milyen törvényi paragrafusok alapján?

sizs # 2009.01.10. 20:15

Köszönöm szépen, sokat segített!
Sizs

gyertya # 2009.01.10. 19:53

sizs

A társadalombiztosítási ellátásokat igényelni kell. Az igénybejelentő lap innen letölthető:
http://www.onyf.hu/index.php?…
Még valami: az igénybejelentőt március 5-e után adják postára, mert ha ez a jelzett időpont előtt történik, a Nyufig rákérdez a házasságkötésre, így megspórolható egy kör.

Üdv: Gy

sizs # 2009.01.10. 19:07

Köszönöm a gyors választ!
Nem kötött új házasságot, mostmár csak azt nem tudom, hogy ez automatikus, vagy kérvényezni kell? Már nincs sok idő márciusig...
Köszönöm:
Sizs

gyertya # 2009.01.10. 18:37

sizs

Amennyiben az édesanyja nem kötött újabb házasságot, akkor valóban, az 55. életéve napjától feléledhet az özvegyi nyugdíj.

Üdv: Gy.

sizs # 2009.01.10. 17:02

Kedves Gyertya!
A következő kérdésem lenne:
Édesanyám 1954.03.05-én született, így 2009.03.05-én lesz 55 éves. 1986-ban özvegyült meg, 4 gyerek után kapott árvaellátást, a legkisebb után 2008.05.17-ig, így eddig kapott folyamatosan özvegyit is. Jól értem a jogszabályt, hogy 55 évesen feléled az özvegyije?
Válaszát nagyon köszönöm előre is!
Sizs

Timi83 # 2008.12.16. 07:22

Köszönöm szépen!

gyertya # 2008.12.14. 18:19

Timi83

Pontosan így van.

Üdv: Gy

Timi83 # 2008.12.14. 17:14

Kedves Gyertya!

Köszönöm a választ.

Tehát, ha jól értem, és mondjuk én tudom rosszul (nem kizárt, Édesapám pedig nem emlékszik pontosan), és esetleg 2003-ban szűnt meg a folyósítás, akkor 2013-tól feléledhetne?

Köszönöm

T

gyertya # 2008.12.12. 18:08

Timi83

Az édesapjára vonatkozó szabályozás szerint az özvegyi nyugdíj korbetöltés címén akkor éledhet fel, ha annak korábbi megszűnését követő 10 éven belül betölti a 60. életévét. Amennyiben 2002-ig részesült özvegyi nyugdíjban, akkor az özvegyi nyugdíj nem éledhet fel korbetöltés címén, mert a megszűnés és a 60. életév betöltése (2013) között több, mint 10 év telik el. Abban az esetben viszont ha 2012-ig megrokkan - azért jobb lenne, ha nem -, akkor rokkantság címén feléledhet a jogosultság.

Üdv: Gy.

Timi83 # 2008.12.12. 17:53

Kedves Gyertya!

Emlékeim szerint a középiskolám elvégzéséig kapott még ilyen juttatást, amit 2002-ben fejeztem be. Édesanyám 1995 aug.ban hunyt el, így ez közel 7 év.

Köszönöm előre is

T

gyertya # 2008.12.12. 16:28

kismaros

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj elutasítását nem értem, hiszen 1994. szeptemberében még annak folyósítása történhetett volna. Az elutasító határozat ellen jogorvoslattal kellett volna élni, amennyiben úgy gondolta jár önnek az ellátás.

Tekintettel arra, hogy ideiglenes özvegyi nyugdíjat nem kapott, özvegyi nyugdíjra akkor lenne jogosult, ha az elhalálozástól számított 10 éven belül a jogosító feltétel bekövetkezne. Tehát 2003. decemberéig ha Ön megrokkant, vagy a 62. életévét betöltötte akkor terjesszen elő igényt özvegyi nyugdíj megállapítására. Ha ezekkel a feltételekkel nem rendelkezik özvegyi nyugdíj nem jár.

Minden jót. Gy

kismaros # 2008.12.12. 15:09

Kérdésem a köv.
1993 dec-ben meghalt a feleségem/49 évesen rokk.ny-ként/
Akkor azt mondták semmi nem jár.1994 szept-ben megtudtam .hogy mégis de minden kérvényemet elutasították jogvesztö hati-ra való hivatkozással.
Igy ideigl.özv.ny-at nem kaptam.
Most 2008 ápr-ban én saját jogon rendes ny-ba mentem.
Kérdem azt,hogy most járna e nekem özv.ny.vagy mivel most jutott eszembe ezt is elvesztettem?

Tiszt: kismaros

gyertya # 2008.12.12. 13:22

Timi83

A korrekt válasz megadásához szükséges lenne, hogy az édesapja pontosan meddig kapott özvegyi nyugdíjat (feltételezhetően két árvaellátásra jogosult gyermek eltartása jogcímen). Amennyiben ezt beírja megy a válasz. :)

Üdv: Gy

Timi83 # 2008.12.12. 12:32

Kedves Gyertya!

Azért írok, mert én is elvesztettem a fonalat, annyiféle eset volt itt:

Édesanyám 1995-ben hunyt el (1956-ban született), Édesapám, aki 1953-ban született, kapott özvegyi nyugdíjat, valamint mivel testvérem és én is kiskorúak voltunk a halál időpontjában, árvaellátást is kapott.
Édesapám esetében (aki azóta sem nősült újra) lehet-e szó egyáltalán az özvegyi nyugdíj feléledésről?

Előre is köszönöm!!!

T

gyertya # 2008.12.09. 16:38

zsukka82

Amennyiben csak ideiglenes özvegyi nyugdíjban részesült 1 évig, akkor az özvegyi nyugdíj korbetöltés címén nem éledhet fel. Ha az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően részesült özvegyi nyugdíjban (rokkantság, vagy árvaellátásra jogosult gyermekek eltartása címen), kérem írja meg, hogy meddig, ezt követően folytatom a beírást.

Minden jót: Gy

zsukka82 # 2008.12.09. 15:55

azzal a kéréssel fordulok Önökhöz , hogy tájékoztasanak az Özvegyinyugdij feléledéséről mivel a férjem l994 augusztusában haltmeg .Az igénylésemet már korában, pár évvel ezelőtt máregyszer kértem, de az előirt törvényrendeletnek nem feleltem meg mert még nem értem el az 55évet. 2oo8 augusztus 27.-én léptem az 55. évembe.mostmár jogosult vagyok rá? köszönöm válaszukat zsukka82

gyertya # 2008.11.20. 19:54

Anyukám

Az említett jogszabályok hivatkozott szakaszai nem az elutasítás indokát tartalmazzák, hanem azt, hogy az adott ügyben a Nyufig hatáskörrel, illetve illetékességgel rendelkezik.
Elutasítási indok lehet pl, ha az igénylő nem rokkant, nem korbetöltött, újabb házasságot kötött, stb.
Az elutasító határozat ellen fellebbezést a Nyufighoz kell előterjeszteni, ez ismételt II. fokú orvosi felülvizsgálattal jár. Amennyiben ez is elutasításra kerül, keresettel lehet élni a bíróságon, de a keresetet is a Nyufighoz kell benyújtani.
2008. január 1-je előtt az egészségi állapotban bekövetkezett változást munkaképesség-csökkenésnek nevezték. (0-66% között nem rokkant, 67-100% között rokkant az ügyfél.) A jelenlegi szabályozás szerint már a hasznos munkavégzési képességet vizsgálják, erre az új kifejezés az egészségkárosodás. (Ennek százalékai: 0-49% között nem rokkant, 50-100% között rokkant.)
Gondolom az édesanyjának 2008. előtt állapították meg a rendszeres szociális járadékát 50%-os munkaképesség-csökkenés alapján és az özvegyi nyugdíj vonatkozásában sem vélelmezett az orvosi bizottság rokkantságot. Ezért történhetett az elutasítás.

Minden jót: Gy

Anyukám # 2008.11.20. 18:35

Kedves Gyertya!

Szeretném megtudni raszilvi és marianncsi hozzászólása kapcsán, hogy mi a különbség az 50 %-os munkaképesség-csökkenés és az 50 %-os egészségkároso­dás között?
Özvegy édesanyám 55 éves, 50%-os munkaképesség csökkenéssel rendszeres szociális segélyben részesül. Édesapám 2005. júliusában halt meg, ekkor édesanyám 1 évig kapta az özvegyi nyugdíjat, amit most szeretne feléleszteni. Ennek kapcsán részt vett egészségügyi felülvizsgálaton.
A felélesztési kérelmét elutasították a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság hatáskörét a 168/1997.(X/6) kormányrendelet 2. §-a illetékésségét a 289/2006 (XII.23) kormányrendelet 2.§-a (3)-re hivatkozva.
Tömören szeretnék megtudni mi áll a sok szám és paragrafus mögött, valamint hova fordulhatunk további jogorvoslatért??

Segítségedet előre is köszönöm !!!

raszilvi # 2008.11.19. 11:50

Kedves gyertya!

Köszönöm szépen a gyors választ!

gyertya # 2008.11.18. 20:18
  • raszilvi
Az, hogy az elhunyt öregségi, vagy rokkantsági nyugdíjasként hunyt el, vagy azokra jogosultságot szerzett, az özvegyi nyugdíjra való jogosultság szempontjából nem fontos. Tehát, azért mert az elhunyt az elhalálozása előtt rokkantsági nyugdíjban részesült az özvegyi nyugdíjra való jogosító feltételekben változást nem okoz. Ezeket a feltételeket pedig már korábban leírtam. Az özvegyi nyugdíj feléledésének lehetőségét a korábbi bejegyzésemben már kifejtettem.
  • marianncsi

Az özvegyi nyugdíj korbetöltés címén az édesanyja 62. életéve elérésekor feléledhet, ha az egyéb jogosító feltételek is fennállnak (pl. nem kötött újabb házasságot.) Ezt megelőzően bármikor, ha egészségkárosodásának mértéke az 50 %-ot eléri. Amennyiben jelenleg rendszeres szociális járadékban részesül annak alapja az 50 %-os munkaképesség-csökkenés (2008. január 1-je előtti megállapítás esetén), amely nem egyenlő az 50 %-os egészségkárosodással, tehát ez alapján nem jogosult özvegyi nyugdíjra. Amennyiben rokkantnak érzi magát, terjesszen elő igényt rokkantság címén özvegyi nyugdíjra. Egy próbát megér. :)

Minden jót: Gy